Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 8η αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά από ΣΠΟΡ FM 94,6.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Ζίβκοβιτς - Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά - Ντε Λούκας, Κοβάτσεβιτς - Μελισσόπουλος, Τζουρίτσκοβιτς, Μπρίτο – Γέντρισεκ
Η ενδεκάδα του ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης - Αποστολόπουλος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Τσικάρσκι - Νικολιάς, Σιόντης, Λίλα, Ντόλοβατς - Μυστακίδης, Αθανασιάδης
Διαιτητής του αγώνα ο Ευάγγελος Μανούχος.
Η Ξάνθη έρχεται από αήττητο σερί 6 αγώνων (3-3-0), το οποίο την έχει φέρει στην 6η θέση της βαθμολογίας με 12 πόντους.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα υπέστη την 3η σερί ήττα του, 0-2 εντός από τον Παναιτωλικό.
Σε 3 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
Βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
Ξεκίνησε το παιχνίδι, η Ξάνθη πήρε τη σέντρα.
6' Πέναλτι για την Ξάνθη!
Ο Γέντρισεκ εκτέλεσε το πέναλτι, απέκρουσε με τα πόδια ο Βελλίδης.
Κάπως αυστηρό το πέναλτι πάντως που δόθηκε. Το κέρδισε ο Μπρίτο από τον Αποστολόπουλο.
12' Η Ξάνθη ελέγχει το ρυθμό μέχρι στιγμής.
12' Πολύ καλή ευκαιρία για την Ξάνθη. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Σιλά, ο Γέντρισεκ σούταρε με τη μία από το ύψος του πέναλτι κι ενώ ήταν αμαρκάριστος. Η μπάλα όμως έφυγε δίπλα από το δοκάρι.
19' Δοκάρι για τον ΠΑΣ Γιάννινα!
Ο Μυστακίδης σέντραρε στην περιοχή, ο Αθανασιάδης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
21' Γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα!
Σέντρα του Ντόλοβατς στην περιοχή, ο Μυστακίδης πήδηξε πολύ ψηλά και πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.
27' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοβάτσεβιτς, μπλόκαρε εύκολα ο Βελλίδης.
29' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ντόλοβατς σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αντιπάλων.
31' Κόρνερ για την Ξάνθη.
32' Κίτρινη κάρτα στον Λισγάρα.
34' Μίνι διακοπή στο ματς γιατί τραυματίστηκε ο Λίλα.
39' Σουτ του Τζουρίτσκοβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
43' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Ωραίο σουτ του Νικολιά μέσα από την περιοχή, έδιωξε στη γωνία του ο Ζίβκοβιτς. Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.
44' Κεφαλιά του Τζημόπουλου μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
45' Κόρνερ για την Ξάνθη.
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
45'+1' Αδύναμο σουτ του Αθανασιάδη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Ζίβκοβιτς.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγείται 1-0 της Ξάνθης!
Το μοναδικό γκολ ο Μυστακίδης με κεφαλιά στο 21'.
Η Ξάνθη είχε χαμένο πέναλτι στο 7' με τον Γέντρισεκ.
Επιστρέφουν οι δύο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο.
Μία αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Κάστρο αντικαθιστά τον Μελισσόπουλο.
Συνεχίζει ως έχει ο ΠΑΣ.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
48' Κόρνερ για τον ΠΑΣ.
48' Γυριστό σουτ του Λίλα μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Ζίβκοβιτς.
49' Κίτρινη κάρτα στον Σιόντη.
50' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Δυνατό σουτ του Νικολιά έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ όμως.
53' Φάουλ για την Ξάνθη σε καλό σημείο για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή.
57' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Καμαρά αντικαθιστά τον τραυματία Ντε Λούκας.
60' Σέντρα του Μπαξεβανίδη στην περιοχή, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
63' Φάουλ για την Ξάνθη σε καλό σημείο.
63' Κίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη.
64' Γκολ για την Ξάνθη!
Ο Τζουρίτσκοβιτς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος και κατέληξε πάλι στον ίδιο, με τον Σέρβο να σεντράρει στην περιοχή, εκεί που ο Μπρίτο πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τραγική έξοδος του Βελλίδη.
65' Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ξύδας παίρνει τη θέση του Μυστακίδη.
66' Κίτρινη κάρτα στον Μιχαήλ.
67' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Κοβάτσεβιτς σούταρε έξω από την περιοχή, όμως ο Βελλίδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
68' Κι άλλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Κάστρο πήρε την κεφαλιά-ψαράκι μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
75' Η Ξάνθη ελέγχει το ρυθμό αυτή τη στιγμή.
77' Γκολ για την Ξάνθη!
Ωραία επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων, ο Μπαξεβανίδης από τα δεξιά σέντραρε στην περιοχή, εκεί όπου ο Γέντρισεκ εκτέλεσε τον Βελλίδη.
79' Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Κίκε παίρνει τη θέση του Μπρίτο.
81' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Σουτ του Νικολιά έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Ζίβκοβιτς.
82' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Αθανασιάδης πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως ο Ζίβκοβιτς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
83' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Βιντάλ πήρε τη θέση του Ντόλοβατς.
85' Κίτρινη κάρτα στον Σιλά.
87' Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Γιάκος αντικαθιστά τον Σιόντη.
88' Κίτρινη κάρτα στον Τζουρίτσκοβιτς.
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
92' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Τζουρίτσκοβιτς. Με 10 παίκτες θα συνεχίσει η Ξάνθη.
Ο Σέρβος χαφ δέχθηκε κάρτα γιατί εκτέλεσε το φάουλ πριν σφυρίξει ο διαιτητής!
94' Κίτρινη κάρτα στον Γιάκο.
95' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μιχαήλ. Με 10 παίκτες και ο ΠΑΣ.
Τέλος αγώνα, η Ξάνθη νίκησε 2-1 εντός έδρας τον ΠΑΣ Γιάννινα με ανατροπή!
Στο 21' το 0-1 από τον Μυστακίδη, στο 64' το 1-1 ο Μπρίτο, στο 77' το 2-1 από τον Γέντρισεκ.