Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Λεβαδειακός-ΑΕΛ, για την 9η αγωνιστική της Super League μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Λεβαδειακός-ΑΕΛ για το πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League.
Η ενδεκάδα του Λεβαδειακού: Επασί- Ζησόπουλος, Καραχάλιος, Αντιλέχου, Παντελιάδης- Μητρόπουλος, Μάνγκα, Τσαμπούρης, Σαβατογκό, Στανόγιεβιτς- Μαρκόβσκι
Στο πάγκο για την ομάδα του Τζουσέπε Σανίνο: Μπάγιτς, Φαβάρο, Καθάριος, Γιακουμάκης, Κρνέτα, Όμο, Ιωαννίδης.
Η ενδεκάδα της ΑΕΛ: Κρίστινσον - Ακόστα, Μόρας, Ζίζιτς, Γρομητσάρης - Κόεφ, Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπαργκάν, Πίτι - Ντέλετιτς
Στο πάγκο των φιλοξενούμενων: Παϊτέρης, Κούνιτς, Μπάλλας, Φρίουι, Νούνιτς, Χούμπτσεβ, Γκόλιας.
Ο Λεβαδειακός προερχεται από έξι σερί ήττες στο πρωτάθλημα. Οι Βοιοωτοί βρίσκονται στη 15η θέση με τρεις βαθμούς.
Από την άλλη πλευρά η ΑΕΛ έρχεται από την εντός έδρα ισοπαλία με τον ΟΦΗ. Στην εντέκατη θέση η Λάρισα με επτά βαθμούς.
Σε πέντε λεπτά έχουμε σέντρα στην αναμέτρηση.
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
Πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης ο Στέφανος Κουμπουράκης με βοηθούς τους Χρήστο Ακριβό και Χρυσούλα Κουρομπίλια.
ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ!
Ο Λεβαδειακός την πρώτη επίθεση.
2' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Λεβαδειακό
Απομακρύνει η άμυνα των φιλοξενούμενων.
4' Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Ντέλετιτς πιάνει ένα σουτ από τα αριστερά με τη μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Επασί.
9' Πιο δραστήριος στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Λεβαδειακός με διάθεση να πιέσει ψηλά.
12' Φάουλ σε καλό σημείο από τα αριστερά για τη Λάρισα. Στη μπάλα ο Πίτι.
13' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ!
Έξυπνη εκτέλεση χαμηλά στο πρώτο δοκάρι, με τον Κοέφ να πετάγεται και με όμορφο πλασέ να νικά τον Επασί για το 0-1.
18' Ο Λεβαδειακός προσπαθεί να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και να επιτεθεί κυρίως από τα πλάγια. Σε ετοιμότητα η άμυνα της ΑΕΛ.
22' Πρώτη καλή προσπάθεια για τον Λεβαδειακό. Ο Σαβατογκό από τα αριστερά κάνει το σουτ, δεν ανησυχεί ο Κρίστινσον.
26' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για τον Λεβαδειακό.
Απομακρύνει εύκολα η άμυνα των φιλοξενούμενων.
29' Επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά για τους Βοιωτούς περνάει ανεκμετάλλευτη.
31' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Μόρας αποχωρεί από το παιχνίδι ο Γκόλιας θα πάρει τη θέση του.
32' Πατάει καλύτερα ο Λεβαδειακός στο πρώτο μισάωρο έχοντας κλείσει στα καρέ της την ΑΕΛ. Δεν έχουν βρει όμως ακόμα μια ξεκάθαρη ευκαιρία για κάποιο γκολ.
37' Σέντρα του Τσαμπούρη από τα δεξιά, μπλοκάρει εύκολα ο Κρίστινσον.
39' Εξαιρετική η έως τώρα εικόνα της άμυνας των Θεσσαλών.
41' Μακρινό σουτ του Στανόγιεβιτς με τη μπάλα να περνά πολλά μέτρα άουτ.
42' Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με την κεφαλιά του Μαρκόφκσι να βγάζει δύσκολα ο Κρίστινσον.
43' Ωραία ατομική ενέργεια του Μανγκά από τα δεξιά, βγάζει μια επικίνδυνη σέντρα, απομακρύνουν οι αμυντικοί.
45' Σουτ του Στανόγιεβιτς μέσα από την μεγάλη περιοχή βρίσκει σε σώματα και απομακρύνεται.
Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Σανίνο πιέζει για την ισοφάριση.
45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου!
Η ΑΕΛ προηγείται με 1-0, με τον Λεβαδειακό όμως να είναι καλύτερος στο πρώτο μέρος.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου, με την ΑΕΛ στη σέντρα!
47' Δύσκολη κεφαλιά του Μαρκόφσκι χωρίς ισορροπία, η μπάλα περνάει άουτ.
49' Κίτρινη κάρτα στον Μανγκά για φάουλ πάνω στον Πίτι.
55' Δέκα λεπτά στο δεύτερο μέρος, το ίδιο σκηνικό με τον Λεβαδειακό να ελέχγει το παιχνίδι.
56' Κόρνερ για τους γηπεδούχους.
Ο Ντέλετιτς βγάζει και πάλι σε κόρνερ.
Κακή εκτέλεση του Τσαμπούρη, περνά ο κίνδυνος για την ΑΕΛ.
58' Δεύτερη αλλαγή για την Λάρισα. Έξω ο Πίτι, στη θέση του περνάει ο Χούμπτσεβ.
61' Αντεπίθεση για την ΑΕΛ, το σουτ του Ντέλετιτς κοντράρει σε σώματα αμυντικών.
62' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛ. Στο έδαφος παραμένει ο Μπαργκαν.
Απομακρύνουν οι αμυντικοί των γηπεδούχων.
65' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Γιακουμάκης περνάει στο παιχνίδι στη θέση του Μητρόπουλου.
Και για την ΑΕΛ ο Νούνιτς στην θέση του τραυματία Μπάργκαν.
66' Κόρνερ για τον Λεβαδειακό.
Καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Μαρκόφσκι να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
71' Ο Γιακουμάκης βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο. Δεν φαίνεται να έχει κάτι σοβαρό.
73' Νέος τραυματισμός με τον Καρανίκα να δείχνει να πονάει αρκετά. Η ΑΕΛ έχει ολοκληρώσει της αλλαγές της.
74' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό, ο Όμο περνάει στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Στανόγιεβιτς.
75' Κόρνερ για την Λάρισα.
Μετά από διώξιμο της άμυνας ο Ντέλετις θα κάνει το σουτ, με την μπάλα να περνά άουτ.
76' Τεράστια ευκαιρία για τους Βοιωτούς με το σουτ του Σαβατογκό να βγάζει εντυπωσιακά ο κίπερ των φιλοξενούμενων παραχορώντας κόρνερ.
Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
78' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Μανγκά παραχωρεί την θεση του στον Ιωαννίδη.
79' Σέντα από τα δεξιά, με τον Σαβατογκό να μην μπορεί να γυρίσει σωστά τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι.
80' Σαβατογκό και Γρομητσάρης «συγκρούστηκαν», με τους δύο παίκτες να δείχνουν να πονάνε αρκετά.
Σηκώθηκαν οι ποδοσφαιριστές, το παιχνίδι συνεχίζεται.
82' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ!
Ο Ιωαννίδης κερδίζει τις κόντρες μέσα στην περιοχή και από κοντά νικάει τον Κρίστινσον για το 1-1.
85' Φάουλ σε αρκετά καλή θέση για τον Λεβαδειακό από τα δεξιά όπως επιτίθεται.
Καλή εκτέλεση του Τσαμπούρη, περνάει όμως από όλους η μπάλα.
87' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Ντέλετιτς να πλασάρει και τον Επασί να βγάζει εντυπωσιακά.
90' Το σουτ που επιχείρησε ο Καραχάλιος περνά ψηλά άουτ.
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+3' Αντεπίθεση για την ΑΕΛ, κέρδος ένα κόρνερ.
Απομακρύνει ο Μαρκόφσκι.
90+4' Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Μετά το κόρνερ της ΑΕΛ, οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Σαβατογκό να βρίσκει τον Γιακουμάκη. Ο Κρίστινσον νικά στο τετ-α-τετ τον Έλληνα επιθετικό.
Τέλος αγώνα! Ο Λεβαδειακός ήρθε ισόπαλος 1-1 με την ΑΕΛ.
Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η ομάδα της Βοιωτίας, με τη Λάρισα να περιορίζεται σε πιο παθητικό ρόλο.