Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης ΟΦΗ-Απόλλων Σμύρνης για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ΟΦΗ-Απόλλων Σμύρνης για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Η ενδεκάδα του ΟΦΗ: Στρέζος – Αργυρόπουλος, Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Κοροβέσης – Παπάζογλου, Νάστος – Κυριακίδης, Πλατέλλας, Κουτσιανικούλης - Αραβίδης
Η ενδεκάδα του Απόλλωνα Σμύρνης: Χουάντερσον – Στάθης, Λούκιτς, Κύργιας, Οριουέλα – Γκίνο, Κονέ – Ντ’ Ούρσο, Μπεντινέλι, Τριάδης - Μάντζιος
Διαιτητής του αγώνα ο Βασίλειος Φωτιάς.
Ο ΟΦΗ πήρε το 0-0 στη Λάρισα από την ΑΕΛ και συμπλήρωσε 3 ματς πρωταθλήματος δίχως ήττα (1-2-0).
Ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε 1-0 εκτός από τον Ολυμπιακό με γκολ στο τέλος και παραμένει χωρίς βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα!
Ο ΟΦΗ νίκησε 3-0 εντός τη Νίκη Βόλου την Τρίτη για το Κύπελλο. Ο Απόλλων Σμύρνης συνέτριψε 5-0 εντός τον Απόλλωνα Παραλιμνίου την Πέμπτη για την ίδια διοργάνωση.
Στον πάγκο για τον ΟΦΗ οι Σωτηρίου, Ντίνας, Βουό, Κοιλιάρας, Οικονόμου, Μπολάκης, Νέιρα.
Στον πάγκο για τον Απόλλωνα Σμύρνης οι Βάσιτς, Ακόστα, Σικαμπάλα, Πέδρο, Ναδάλες, Βαφέας, Τζανετόπουλος.
Σε 2 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
Ξεκίνησε το παιχνίδι, ο ΟΦΗ πήρε τη σέντρα.
4' Ο ΟΦΗ αναλαμβάνει την πρωτοβουλία στα πρώτα λεπτά.
7' Φάουλ για τον ΟΦΗ σε καλό σημείο για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή.
9' Τραυματίστηκε ο Γκίνο, αφού δέχθηκε την μπάλα στο πρόσωπο. Συνεχίζει κανονικά όμως.
14' Η πρώτη ευκαιρία στο ματς. Ο Κουτσιανικούλης βρήκε τον Κυριακίδη, που πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Χουάντερσον μπλόκαρε.
19' Φάση διαρκείας στην περιοχή του Απόλλωνα, διώχνει με γροθιές ο Χουάντερσον.
Στη συνέχεια της φάσης ο Αργυρόπουλος σούταρε με δύναμη από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
24' Ο ΟΦΗ ελέγχει το ρυθμό, αλλά δεν μπορεί να βρει ελεύθερο πεδίο προς την εστία του Απόλλωνα.
27' Χαμηλό τέμπο στο ματς, δεν υπάρχουν ευκαιρίες.
30' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σουτ του Αραβίδη με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε πάλι ο Χουάντερσον.
31' Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Ντ' Ούρσο μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, σούταρε, αλλά ο Στρέζος έδιωξε σε κόρνερ.
35' Ανέβηκε στα τελευταία λεπτά ο Απόλλων.
36' Κόρνερ για τον Απόλλωνα.
37' Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για τον Απόλλωνα.
38' Σουτ του Τριάδη από πολύ πλάγια θέση, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
40' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
41' Κίτρινη κάρτα στον Λούκιτς που έκοψε αντεπίθεση του ΟΦΗ.
43' Με πάσα εκτελέστηκε το φάουλ που κέρδισε ο ΟΦΗ. Το σουτ του Ποτουρίδη όμως έφυγε άουτ.
45' Κίτρινη κάρτα στον Οριουέλα.
45' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.
45'+2' Γυριστό σουτ του Αραβίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, ΟΦΗ και Απόλλων Σμύρνης στο 0-0.
Βγαίνουν οι δύο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο.
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
62%-38% υπέρ του ΟΦΗ η κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος.
48' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος για τον ΟΦΗ. Ο Αραβίδης πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα όμως έφυγε πάνω από το δοκάρι.
51' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Τριάδης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
54' Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλτι σε μια δύσκολη φάση που η μπάλα φαίνεται να βρίσκει στο χέρι του Κύργια.
57' Μακρινό σουτ του Ποτουρίδη, η μπάλα άουτ.
61' Πρώτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Σικαμπάλα πήρε τη θέση του Μπεντινέλι.
62' Κόρνερ για τον Απόλλωνα.
63' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
65' Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ντίνας και Βουό αντικαθιστούν Νάστο και Κουτσιανικούλη.
66' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
68' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Μάντζιος στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά έδιωξε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.
Μίνι διακοπή στο ματς γιατί έχει τραυματιστεί ο Ποτουρίδης.
Με ενοχλήσεις βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου και ο Μάντζιος.
74' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Τριάδης γύρισε στην περιοχή, έδιωξε ο Στρέζος.
75' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
78' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
80' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα αντικαθιστά τον Αραβίδη.
82' Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ακόστα παίρνει τη θέση του Τριάδη, που ήταν εκ των κορυφαίων για την ομάδα του Ματζουράκη.
82' Κίτρινη κάρτα στον Κύργια.
84' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΟΦΗ.
Ο Νέιρα εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αντιπάλων και κατέληξε κόρνερ.
86' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
88' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Σικαμπάλα έκανε εντυπωσιακή κούρσα και πάσαρε στον αμαρκάριστο Μάντζιο, που πλάσαρε μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Στρέζος έδιωξε.
Στη συνέχεια της φάσης ο Σικαμπάλα πήρε το "ριμπάουντ", όμως το σουτ του βρήκε σε πόδια αντιπάλων.
89' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
92' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Τζανετόπουλος παίρνει τη θέση του Ντ' Ούρσο.
93' Επικίνδυνη αντεπίθεση από τον Απόλλωνα, αλλά το σουτ του Ακόστα έξω από την περιοχή ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Στρέζου.
94' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
95' Κίτρινη κάρτα στον Χουάντερσον για καθυστέρηση.
Τέλος αγώνα, ΟΦΗ και Απόλλων Σμύρνης κόλλησαν στο 0-0.
Πρώτος βαθμός στο πρωτάθλημα για τον Απόλλωνα. Τέταρτο σερί ματς δίχως ήττα (1-3-0) για τον ΟΦΗ.