Ολυμπιακός-Ντουντελάνζ

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ολυμπιακός-Ντουντελάνζ, για την 4η αγωνιστική του Europa League μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Γεια σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ολυμπιακός-Ντουντελάνζ, για την 4η αγωνιστική του Europa League.
Το ματς είναι προγραμματισμένο για τις 22:00, θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmotesport3 και ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν πάση θυσία τη νίκη, ώστε να μείνουν ζωντανοί για το ένα από τα δύο εισιτήρια που οδηγεί στην επόμενη φάση και αν τους κάτσει και καλό αποτέλεσμα στο Μπέτις-Μίλαν να μπουν γερά στο κόλπο για πρόκριση.
Πάμε να θυμηθούμε την ενδεκάδα των δύο ομάδων…
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σισέ, Μιράντα, Τοροσίδης, Καμαρά, Νάτχο, Ποντένσε, Ναουέλ, Φορτούνης, Χριστοδουλόπουλος.
Ντουντελάνζ (Ντίνο Τόπμέλερ): Μπονεφουά, Μπίσεβατς, Σνελ-Πρεμπέ, Γιορντάνοβ, Μέλισε, Κρούσκα, Κουτουριέ , Στολτς, Σινάνι, Τουρπέλ.
Στον πάγκο των Πειραιωτών: Γιαννιώτης, Μπουχαλάκης, Φετφατζίδης, Χασάν, Μεριά, Κούτρης, Τουρέ
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Εσπόζιτο, Πόκαρ, Γιένσεν, Στουμφ, Κρους, Πέρες, Κένια
Ο Πέδρο Μαρτίνς έχει κάνει πολλές αλλαγές (όπως αναμενόταν) στο αρχικό σχήμα. Τσιμίκας, Μιράντα, Τοροσίδης, Καμαρά, Νάτχο και Ναουέλ πήραν φανέλα βασικού από τον Πορτογάλο τεχνικό, ενώ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος θα παίξει στην κορυφή της επίθεσης και ο Χασάν, ο οποίος προέρχεται από τραυματισμό, θα είναι στον πάγκο, διότι προορίζεται να αγωνιστεί κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ίσως χρησιμοποιηθεί κατά τη διάρκεια.
Διαιτητής: Πετρ Αρντελεάνου (Τσεχία). Βοηθοί: Ίβο Νάντβομικ, Γίρι Μόλατσεκ - Τέταρτος: Πετρ Μπλαζέι.
Υπενθυμίζεται ότι στις 25 Οκτωβρίου, οι Πειραιώτες επικράτησαν 2-0 στο Λουξεμβούργο με τέρματα των Τοροσίδη (66’) και Φορτούνη (81’). Αμφότεροι είναι στο αρχικό σχήμα
Έτοιμες για την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Έναρξη στο ματς!

Κερδισμένο φάουλ για τον Ολυμπιακό
Εκτέλεση του Φορτούνη, στην πορεία της μπάλας ο Σισέ, αλλά έδιωξαν οι φιλοξενούμενοι
Πρώτη καλή επίθεση για την Ντουντελάνζ, που κυκλοφόρησε καλά την μπάλα, υπόδειξη για οφσάιντ
5' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Φορτούνη και Νάτχο, αποδέκτης της μπάλας ο Ποντένσε, αλλά κόντραρε η μπάλα και δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα ο Πορτογάλος.

6' Γκολ ο Ολυμπιακός, 1-0!

Έπειτα από σουτ του Καμαρά, ο Βασίλης Τοροσίδης με τακουνάκι άλλαξε πορεία στην μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα. Ήταν εξουδετερωμένος ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων που είχα κάνει κακή έξοδο.
Ο έμπειρος μπακ είχε σκοράρει και στο πρώτο ματς με την Ντουντελάνζ, αλλά και στην αναμέτρηση με την Παναχαϊκή για το Κύπελλο
Γκολ η Μπέτις στο άλλο ματς του ομίλου, 1-0 τη Μίλαν! Με τους άσσους σήμερα, ο Ολυμπιακός περνάει στη δεύτερη θέση και είναι στο +1 από τη Μίλαν

15' Γκολ ο Ολυμπιακός, 2-0!

Γύρισμα του Τσιμίκα από τ' αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλη την άμυνα της Ντουντελάνζ, με τον Πρεμπέ να μην αντιδράει καλά, ο Φορτούνης έκανε συρτό σουτ και νίκησε τον κίπερ των φιλοξενούμενων.
Συνεχίζει να πιέζει ο Ολυμπιακός...
21' Τελική για τον Ολυμπιακό. Ο Ναουέλ σούταρε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και ο Μπονεφουά μπλόκαρε στη γωνία του.
Προσπάθεια των φιλοξενούμενων να γίνουν απειλητικοί, βγήκε και καθάρισε ο Σα.

26' Γκολ ο Ολυμπιακός, 3-0!

Φοβερό τέρμα από τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο. Ο Φορτούνης... σέρβιρε από τα δεξιά και ο έμπειρος άσος κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα με γυριστό.
Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Ναουέλ, μάλλον θα γίνει αλλαγή
Ο Φετφατζίδης αναμένεται να μπει σε λίγο αντί του Ναουέλ
34' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Φετφατζίδης αντί Ναουέλ
36' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Έπειτα από προσπάθεια του Φορτούνη που βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο γκολκίπερ, ο Φετφατζίδης δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και απομάκρυναν πάνω στη γραμμή οι φιλοξενούμενοι, στη συνέχεια έγιναν το ίδιο και με τον Ποντένσε.

36' Γκολ ο Ολυμπιακός, 4-0!

Έπειτα από διπλή ευκαιρία των ερυθρόλευκων, ο Ποντένσε σέντραρε (από τ' αριστερά) για το κεφάλι του Φορτούνη που πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα.
40' Καλή στιγμή για την Ντουντελάνζ. Σέντρα του Μελίς, ο Γιορντάνοφ δεν μπόρεσε να φτάσει στην μπάλα με την προβολή του και πέρασε ο κίνδυνος
43' Σουτ του Καμαρά από απόσταση, δεν ανησυχεί ο Μπονεφουά
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις
45+1' Γέμισμα για τον Σινάνι, κακή εκτίμηση της φάσης από τον Σα, κόρνερ για τους φιλοξενούμενους

Ημίχρονο στο Καραϊσκάκη. Ολυμπιακός-Ντουντελάνζ 4-0

Με γκολ των Τοροσίδη (6'), Φορτούνη x2 (15', 36') και Χριστοδουλόπουλου (26') οι σαρωτικοί ερυθρόλευκοι έχουν καθαρίσει από το πρώτο μέρος την υπόθεση νίκη

Σέντρα στο δεύτερο μέρος!

46' Ξεκίνημα με φάση για τον Ολυμπιακό! Ωραίο γύρισμα του Φορτούνη, διώξιμο του Μπονεφουά και με τον αντίπαλο γκολκίπερ εξουδετερωμένο, ο Ποντένσε έστειλε πολύ ψηλά την μπάλα
47' Κίτρινη στον Τοροσίδη για σκληρό φάουλ
Στο έδαφος ο Νάτχο! Τον πάτησε γερά αντίπαλός του, στον αγωνιστικό χώρο το ιατρικό τιμ
Δείχνει να έχει πρηστεί ήδη ο αστράγαλος του Ισραηλινού μέσου. Κουτσαίνει ο Νάτχο
Συνεχίζει προς το παρόν
52' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ωραία συνεργασία Ποντένσε-Λάζαρου-Φορτούνη, η μπάλα στρώθηκε στον Νάτχο, που έπιασε φαλτσαριστό σουτ, αλλά αστόχησε
Ο Μπουχαλάκης θα μπει αντί του Νάτχο
Ο Νάτχο έκανε νόημα ότι μπορεί να συνεχίσει, "παγώνει" η αλλαγή προς το παρόν. Με το ματς στο 4-0, δεν υπάρχει λόγος για ρίσκο πάντως. Υπενθυμίζεται ότι ακολουθεί και το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό
56' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Χασάν αντί Φορτούνη στο ματς
59' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κεφαλιά του Σισέ με το πίσω μέρος του κεφαλιού του, έπειτα από κόρνερ, ο Μπονεφουά έδιωξε με δυσκολία
Ο κόσμος φωνάζει το όνομα του Γιάγια Τουρέ, ζητώντας ουσιαστικά έτσι να μπει ο Ιβοριανός
1-1 η Μίλαν! Κακό μαντάτο για τον Ολυμπιακό
62' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Τουρέ αντί Νάτχο στο ματς
64' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Ο Ποντένσε κινήθηκε ωραία από τ' αριστερά, αλλά όταν χρειάστηκε και πάλι να... εκτελέσει, τα έκανε μούσκεμα. Καθυστέρησε χαρακτηριστικά και στο τέλος έδιωξαν οι φιλοξενούμενοι μετά την προσπάθειά του.
67' Δυνατό σουτ του Καμαρά, έπεσε χαμηλά και έδιωξε ο Μπονεφουά.

69' Γκολ η Ντουντελάνζ, μειώνει σε 4-1.

Ο Σινάνι απέφυγε αρχικά τον Μιράντα και στη συνέχεια με δυνατό σουτ νίκησε τον Σα.

70' Γκολ ο Ολυμπιακός, 5-1!

Ωραία κίνηση του Ποντένσε από τ'αριστερά, ο Τσιμίκας έγινε κάτοχος της μπάλας και γύρισε για τον Φετφατζίδη που πλάσαρε χαμηλά και ο Χασάν τη βρήκε από κοντά, για το πέμπτο τέρμα των ερυθρόλευκων.
Έχουν πέσει πάραπολύοι στροφές στο ματς.
85' Αλλαγή για την Ντουντελάνζ. Στουμφ αντί Στολτζ
89' Δυνατό σουτ του Λάζαρου, του είπε "όχι"ο Μπονεφουά