Απόλλων-Άρης

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Απόλλων-Άρης, για την 10η αγωνιστική της Super League, μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Απόλλωνα Σμύρνης με τον Άρη στη «Ριζούπολη» για το κλείσιμο της αυλαία της 10ης αγωνιστικής.
Η «ελαφρά ταξιαρχία» μόλις την προηγούμενη αγωνιστική κατάφερε και πήρε το πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα, καθώς έφερε λευκή ισοπαλία με τον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ».
Με υπηρεσιακό δίδυμο θα αγωνιστεί σήμερα ο Άρης, με τους ΤόληΤερζή και Πασχάλη Μελισσά να κάθονται στην άκρη του πάγκου έπειτα από την απομάκρυνση του Πάκο Ερέρα.
Οι Θεσσαλονικείς θέλουν να βάλουν τέλος σε ένα σερί τεσσάρων ηττών και να επιστρέψουν στις νίκες μετά το παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης.
Για τους φιλοξενούμενους θα απουσιάσει μόνο ο Μαβράι, μετά από σχετικό αίτημα της Αλβανικής Ομοσπονδίας να ενσωματωθεί νωρίτερα στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας.
Από την άλλη, οι γηπεδούχοι δεν αντιμετωπίζουν σημαντικά προβλήματα, και πέραν του ανέτοιμου Γιάννη Κοντοέ, όλοι οι υπόλοιποι είναι στην διάθεση του Γιάννη Ματζουράκη.
Η ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα- Κωνσταντινίδης, Δεληζήσης, Μπάσα, Μενέντεζ-Σιώπης, Βέλεθ, Μαρτίνες - Ντιγκινί, Μπρούνο Γκάμα, Γκαρσία.
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Καντιμοίρης, Σόουζα, Ναζλίδης, Βαλεριάνος, Γιουνές, Ματίγια, Κολάσο.
Η ενδεκάδα του Απόλλωνα Σμύρνης: Χουάντερσον- Στάθης, Οριουέλα, Κύργιας, Γκίνο- Λούκιτς,Ντ’ Ούρσο, Κονέ, Σικαμπάλα, Τριάδης- Μάντζιος.
Στο πάγκο για τους γηπεδούχους: Βάσιτς,Ναδάλες, Τζανετόπουλος, Ακόστα, Τόμας, Ελ-Χέλβε, Πέδρο.
Διαιτητής του αγώνα ο Κωνσταντίνος Κοτσάνης με βοηθούς τους Αθανάσιος Κόλλιας Κωνσταντίνος Κωνστάντιος.
Είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
ΕΝΑΡΞΗ της αναμέτρησης!
1' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ!
Στα 19 δευτερόλεπτα ο Άρης ανοίγει το σκορ. Ο Μπρούνο Γκάμα έκανε το σουτ από δεξιά με τον Χουάντερσον να διώχνει δύσκολα και τον Ματέο Γκαρσία να παίρνει το ριμπάουντ για να κάνει το 1-0!
6' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη από χέρι του Λούκιτς.
Η πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι για τον Κροάτη μέσο.
Ο Μπρούνο Γκάμα εκτελεί το φάουλ πάνω στο τείχος και καταλήγει σε κόρνερ.
8' Νέο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους από την αριστερή πλευρά αυτη τη φορά.
9' Μακρινό σουτ του Σιώπη δεν θα ανησυχήσει τον κίπερ των γηπεδούχων.
10' Τρίτο κόρνερ για τον Άρη που πιέζει πολύ στα πρώτα λεπτά.
Απομακρύνουν οι αμυντικοί των γηπεδούχων.
11' Πολύ καλό σουτ του Δεληζήση λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
13' Βγαίνει σιγά-σιγά από την περιοχή του ο Απόλλωνας, κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο.
14' Σωστή κίτρινη στον Μπάσα για χτύπημα στο πρόσωπο του Μάντζιου. Θα μπορούσε να δοθεί και κόκκινη στην προκειμένη φάση.
19' Ο Ντιγκινί θέλει να πατήσει περιοχή αλλά θα κοπεί από τους αμυντικούς.
21' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη.
Ο Μενέντεζ θα εκτελέσει αυτή τη φορά με τον Χουάντερον να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.
24' Πατάει περιοχή ο Κωνσταντινίδης από δεξιά αλλά θα κοπεί από τους αμυντικούς.
26' Κόρνερ για τον Άρη έπειτα από λάθος της άμυνας.
Κεφαλά από πολύ πλάγια θέση του Βέλεθ πάνω από την εστία.
27' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Βαγγέλης Μάντζιος θα βγει και θα παραχωρήσει τη θέση του στον Ελ-Χέλβε.
30' Κίτρινη κάρτα στον Δημήτρη Κωνσταντινίδη έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα.
31' Σέντρα του Οριουέλα από δεξιά, απομακρύνουν οι αμυντικοί του Άρη.
32' Πρώτο κόρνερ για τους γηπεδούχους.
Ο Σικαμπάλα εκτελεί αλλά ο Κουέστα θα βγει και θα καθαρίσει τη φάση.
38' Κόρνερ για τον Άρη από τα αριστερά.
Παραλίγο ο Ορουέλα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του αλλά ο Χουάντερσον ήταν εκεί για να μπλοκάρει.
40' Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι για τον Απόλλωνα. Ο Κουέστα κάνει το λάθος με τον Ντούρσο να το εκμεταλλεύεται και να προσπαθεί να «κρεμάσει» τον Ισπανό χωρίς αποτέλεσμα.
42' Νέα διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Σικαμπάλα θα κάνει το σουτ από αριστερά με τον Κουέστα να κάνει ασταθή απόκρουση και στη συνέχεια ο Τριάδης με δυνατό σουτ να στέλνει την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι!
45' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΣΜΥΡΝΗΣ!
Ο Σικαμπάλα θα εκτελέσει το φάουλ με τον Κύργια να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι. Ο Κουέστα θα διώξει ενστικτωδώς με τον Τριάδη να έρχεται να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 1-1!
Λήξη πρώτου ημιχρόνου!
Ο Άρης ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμό στο τελαυταίο πεντάλεπτο και να φτάνουν στην ισοφάριση.
ΕΝΑΡΞΗ δευτέρου ημιχρόνου!
49' Εξαιρετική προσπάθεια του Ελ-Χέβλε από τα δεξιά, δύσκολα σε κόρνερ ο Κουέστα.
50' Φάουλ σε καλό σημείο για μια σέντρα για τον Απόλλωνα.
Θα απομακρύνει χωρίς πρόβλημα η άμυνα του Άρη .
52' Σουτ του Σικαμπάλα από τα δεξιά, αρκετά μέτρα δίπλα από την εστία του Κουέστα.
Πολύ καλύτερα έχει μπει η «ελαφρά ταξιαρχία» στο δεύτερο μέρος, βγάζοντας ενέργεια και διάθεση.
54' Καταπληκτική προσπάθει του Ματέο Γκαρσία που «αδειάζει» δύο παίκτες αλλά το πλασέ του βρίσκει σε σώματα αμυντικών.
56' Φάουλ σε καλό σημείο από τα αριστερά για τον Απόλλωνα.
Επιθετικό φάουλ του Κύργια. Θα περάσει ο κίνδυνος για τους φιλοξενούμενους.
62' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Ελ-Χέβλε θα δώσει στον Σικαμπάλα, με το σουτ του Αιγύπτιου να μπλοκάρει ο Κουέστα.
64' Στο έδαφος ο Παναγιώτης Τριάδης. Ο Κωνσταντινίδης άθελα του τον βρήκε στο πρόσωπο.
Όλα καλά με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό.
65' Σουτ του Μαρτίνες από αρκετά μακριά, δεν ανησυχεί τον Χουάντερσον.
67' Γύρισμα του Γκάμα στην περιοχή ο Μαρτίνες στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
69' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ!
Ο Άρης παίρνει εκ νέου το προβάδισμα στην Ριζούπολη. «Μαγική» πάσα του Ντιγκινί στον Μπρούνο Γκάμα, με τον Πορτογάλο επιθετικό να μην αστοχεί από πλεονεκτική θέση.
71' Σουτ του Τριάδη από αρκετά πλάγια θέση, διώχνει ο Κουέστα με γροθιές.
75' Σουτ του Μπρούνο Γκάμα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Χουάντερσον που ήταν στο σωστό σημείο.
77' Αλλαγή για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Τριάδης παραχωρεί την θέση του στον Ακόστα.
78' Καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους ο Κουέστα διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Σικαμπάλα.
79' Στην αντεπίθεση ο Απόλλωνας με τον Ακόστα, με τον Αργεντινό να πέφτει εντός περιοχής και να διαμαρτύρεται για πέναλτι.
81' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Σόουζα περνάει στην θέση του Ντιγκινί.
84' Από πολύ πλάγια θέση ο Τομάς προσπάθησε να απειλήσει, μπλοκάρει σταθερά ο Χουάντερσον.
86' Κεφαλιά του Λούκιτς έπειτα από πλάγιο βγάζει πολύ δύσκολα ο Κουέστα.
86' Στην αντεπίθεση ο Άρης απειλεί με τον Μπούνο Γκάμα να κάνει το σουτ και τον Χουάντερσον σε ετοιμότητα να διώχνει.
89' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Απόλλωνα Σμύρνης.
Το φάουλ του Κονέ βρίσκει στο τείχος.
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2' Φάουλ για τον Απόλλωνα με τον Σικαμπάλα.
Απομακρύνουν οι παίκτες του Άρη.
Λήξη της αναμέτρησης!
Ο Άρης επικράτησε δύσκολα του Απόλλωνα Σμύρνης με 2-1 και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις αγώνες.