Αυστρία - Ελλάδα

Παρακολουθήστε LIVE την εξέλιξη του δεύτερου αγώνα μπαράζ της Εθνικής Ελπίδων με την Αυστρία για την πρόκριση στο EURO.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον δεύτερο αγώνα μπαράζ της Εθνικής Ελπίδων με την Αυστρία για την πρόκριση στο EURO U21.
Η ομάδα μας ηττήθηκε στην Τούμπα με 1-0 και τώρα ψάχνει την ανατροπή στην Αυστρία, για να είναι αυτή που θα πάρει το εισιτήριο για την τελική φάση της διοργάνωσης.
Η ενδεκάδες των δύο ομάδων:
Ελλάδα (Αντώνης Νικοπολίδης): Κότσαρης – Κυριακόπουλος, Πασαλίδης, Χατζηδιάκος, Σάλιακας – Καραχάλιος, Γαλανόπουλος – Λημνιός, Μπουζούκης, Λάμπρου – Κουλούρης
Αυστρία (Βέρνερ Γκρέγκοριτς): Σλάγκερ – Ούλμαν, Βόμπερ, Πος, Ίνγκολιτς – Λίενχαρτ, Λιούμπιτς – Βολφ, Λάιμερ, Μπαουμγκάρτνερ Κρ. – Γκρμπιτς
Με 4-2-3-1 θα παραταχθούν και οι δύο ομάδες.
Με τέσσερις αλλαγές στη βασική ενδεκάδα παρατάσσει την ομάδα του ο Αντώνης Νικοπολίδης, με τον Κυριακόπουλο να παίρνει τη θέση του τραυματία Τσιμίκα, τον Χατζηδιάκο αντί του Νικολάου στο κέντρο της άμυνας, τον Λάμπρου αντί του Χατζηγιοβάνη στο δεξί άκρο της επίθεσης και τον Κουλούρη αντί του Ανδρούτσου στην κορυφή.
Στον πάγκο για την Εθνική μας θα είναι οι: Στεργιάκης, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής, Μασούρας, Νικολάου, Ανδρούτσος και Κωτσόπουλος
Οι αναπληρωματικοί της Αυστρίας: Πεντζ, Ντάνσο, Χόρβαθ, Γιακούποβιτς, Κβάσινα, Μπαουμγκάρτνερ Ντ. και Λόβριτς
Σημαντική απουσία για την Εθνική μας ομάδα ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος τραυματίστηκε και δεν βρίσκεται στα πλάνα του Νικοπολίδη για το σημερινό παιχνίδι. Τη θέση του στο αριστερό άκρο της άμυνας θα πάρει ο Γιώργος Κυριακόπουλος του Αστέρα Τρίπολης.
Στα... θετικά, η επιστροφή του αρχηγού της ομάδας Ευθύμη Κουλούρη, ο οποίος αγωνίστηκε με την Εθνική Ανδρών στο παιχνίδι με τη Φινλανδία και επιστρέφει σήμερα στην κορυφή της επίθεσης της ομάδας του Νικοπολίδη.
Αυτή τη στιγμή ακούγονται από τα ηχεία του γηπέδου οι εθνικοί ύμνοι των δύο χωρών.
Ο Άγγλος Κρεγκ Πόουσον είναι ο διαιτητής της αναμέτρησης.
ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ!
5': Πρώτη καλή φάση για την Εθνική μας, με τον Λημνιό να εκτελεί φάουλ και τον Κουλούρη να μην μπορεί να πεταχτεί στην πορεία της μπάλας, η οποία πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Αυστριακού τερματοφύλακα.
8': Ευκαιρία για την Ελλάδα
Ο Σάλιακας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Λάμπρου έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
11': Ευκαιρία για την Αυστρία
Απειλούν για πρώτη φορά στο παιχνίδι οι Αυστριακοί, με τον Ούλμαν να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Κότσαρη να αντιδρά σωστά.
13' Πιέζουν τώρα οι Αυστριακοί, οι οποίοι έχουν κερδίσει συνεχόμενα κόρνερ.
14': "Λύθηκε η πολιορκία", μετά από ένα επιθετικό φάουλ του Πος.
17': Ευκαιρία για την Ελλάδα!
Ο Κυριακόπουλος σούταρε από μακριά, η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Σλάγκερ.
21': Η Εθνική μας έχει την κατοχή της μπάλας στα τελευταία λεπτά και ψάχνει τον τρόπο να ανοίξει την άμυνα της Αυστρίας.
25': Ο Λάμπρου κάνει ωραία ατομική προσπάθεια, μπαίνει στην μεγάλη περιοχή και κερδίζει ένα κόρνερ.
25': Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα!
Ο Λάμπρου εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Καραχάλιος πήρε ολομόναχος την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Σλάγκερ. Παραμένει το 0-0.
27': Ο Λάμπρου κλέβει τη μπάλα μετά από λάθος της άμυνας και πάει να "κρεμάσει" τον Σλάγκερ, η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
Η Εθνική μας έχει δημιουργήσει ευκαιρίες, αλλά δεν έχει βρει ακόμα το γκολ που θα της δώσει το προβάδισμα.
35': Ένα μακρινό σουτ του Κουλούρη, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά άουτ.
38': Στο 55% η κατοχή υπέρ της Εθνικής μας.
Λημνιός, Μπουζούκης, Λάμπρου και Κουλούρης πιέζουν σε κάθε ευκαιρία την άμυνα της Αυστρίας, όταν έχουν τη μπάλα στα πόδια τους.
42': Μεγάλη ευκαιρία για την Αυστρία!
Μεγάλη επέμβαση του Κότσαρη σε σουτ του Βέμπερ από κοντά!
ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
0-0, με την Ελλάδα να κάνει καλή εμφάνιση και να χάνει ορισμένες πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά να μην καταφέρνει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Απείλησαν στο 42' οι Αυστριακοί, με τον Κότσαρη να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Βέμπερ από κοντά.
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
47': Κιτρινη κάρτα στον Λίνχαρτ για άσχημο τάκλιν στον Γαλανόπουλο.
50': Φάουλ σε πολύ καλή θέση για την Αυστρία. Θα δει και κίτρινη κάρτα ο Γαλανόπουλος.
51' - Γκολ για την Αυστρία.
Ο Γκρμπιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ βάζει μπροστά τους Αυστριακούς.
Δεν υπάρχει ενδεχόμενο παράτασης πλέον, με την Εθνική μας νας ψάχνει δύο γκολ για την πρόκριση.
57': Αλλαγή για την Ελλάδα.
Ο Χατζηγιοβάνης παίρνει τη θέση του Λάμπρου.
58': Κίτρινη κάρτα στον Σάλιακα για διαμαρτυρία
59': Ο Γρμπιτς απειλέι ξανά με εκτέλεση φάουλ, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.
Δεν έχει μπει καθόλου καλά η Εθνική μας στο δεύτερο ημίχρονο, σε αντίθεση με την εικόνα που είχε στο πρώτο μέρος.
61': Αλλαγή για την Αυστρία. Ο Κβάσινα μπαίνει στη θέση του σκόρερ, Γκρμπιτς, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.
64': Πρώτο σουτ της Ελλάδας στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σάλιακας από πολύ μακριά στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.
65': Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Ανδρούτσος μπαίνει στη θέση του Μπουζούκη.
70': Δεν βρίσκει τον τρόπο να απειλήσει την εστία του Σλάγκερ η ΕΘνική μας.
71': Αλλαγή για την Αυστρία. Ο Μπαουμγκάρτνερ δίνει τη θέση του στον Χόρβαθ.
77': Έχουμε πάρει την κατοχή στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Σλάγκερ.
80': Πιέζει τώρα η Εθνική μας και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.
80': Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Κωτσόπουλος μπαίνει στη θέση του Γαλανόπουλου. Βάζει και δεύτερο επιθετικό δίπλα στον Κουλούρη ο Νικοπολίδης.
83': Ο Σάλιακας σεντράρει, αλλά ο Χατζηγιοβάνης δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα προς την εστία.
87': Δεν μπορεί να βρει τον τρόπο να "ξεκλειδώσει" την αυστριακή άμυνα η εθνική μας, ενώ μπαίνουμε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.
90': Αλλαγή για την Αυστρία. Ο Ντάνσο μπαίνει στη θέση του Βολφ.
5 τα λεπτά των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ της αναμέτρησης.
Η Εθνική μας ηττήθηκε με 1-0 από την Αυστρία και έτσι δεν θα βρεθεί στην τελική φάση του EURO που θα διεξαχθεί το ερχόμενο καλοκαίρι.
Στο καλό μας πρώτο ημίχρονο δεν βρήκαμε το γκολ που θα μας έδινε το προβάδισμα, ενώ το γκολ των Αυστριακών στο 51' φάνηκε πως απογοήτευσε πολύ τους παίκτες της Εθνικής μας, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στη συνέχεια του παιχνιδιού.