Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 11η αγωνιστική της Super League ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την Ξάνθη. Ραδιοφωνικά από ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την Ξάνθη
Πρόκειται για ματς στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League
Ο ΠΑΟΚ είναι στην 1η θέση, ενώ η Ξάνθη πραγματοποιεί επίσης μια εξαιρετική πορεία και είναι αήττητη εκτός έδρας
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης – Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Κίτσιου – Μαουρίσιο, Κάνιας – Λημνιός, Πέλκας, Μπίσεσβαρ – Πρίγιοβιτς.
Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Γέντρισεκ, Λισγάρας, Ντουρίτσκοβιτς, Καμαρά, Μπαξεβανίδης, Καντά, Κάστρο, Χατζητερζόγλου
Στον πάγκο του ΠΑΟΚ: Ρέι, Τόσκα, Βέρνμπλουμ, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Άκπομ, Ζαμπά
Στον πάγκο της Ξάνθης: Γκαραβέλης, Σουλεϊμάν, Μπρίτο, Μελιόπουλος, Σαρπόνγκ, Μελισσόπουλος, Κίκε
Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος
Α’ βοηθός: Νικόλαος Σάββας
Β’ βοηθός: Αντώνιος Σινιοράκης
4ος: Ευάγγελος Γρατσάνης
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
1' Σέντρα στην αναμέτρηση
Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης
9' Σέντρα του Μπίσεσβαρ για τον Λημνιό, δεν πρόλαβε την μπάλα, αυτή κατέληξε άουτ
12' Σουτ του Καντά εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ
14' Κάθετη του Μπίσεσβαρ για τον Πρίγιοβιτς, προλαβαίνει και μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς. Υπήρχε και οφσάιντ, έχασε τη φάση ο βοηθός
16' Κίτρινη κάρτα στον Κίτσιου. Σωστή αφού ήταν σκληρό το φάουλ του μπακ του ΠΑΟΚ
18' Φάουλ κέρδισε ο ΠΑΟΚ έξω από την περιοχή
18' Εκτέλεσε απευθείας ο Πέλκας από πλάγια και αριστερά, η μπάλα ψηλά άουτ
20' Επικίνδυνο τάκλιν του Κίτσιου που δεν δίνεται φάουλ, καθώς πήγε με τις τάπες. Τυχερός ο μπακ του ΠΑΟΚ, που έχει ήδη κίτρινη κάρτα
Διακοπή στο ματς λόγω τραυματισμών στο κεφάλι για τους Λημνιό και Μπαξεβανίδη
Επανέναρξη του ματς
24' Από μία τελική για τις δύο ομάδες
26' Σωστές υποδείξεις οφσάιντ σε Ξάνθη και ΠΑΟΚ σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων
29' Μοναδική χαμένη ευκαιρία για την Ξάνθη! Τέλεια σέντρα του Γέντρισεκ για το κεφάλι του εντελώς αμαρκάριστου Ντουρίτσκοβιτς και εκείνος τη στέλνει πάνω στον Πασχαλάκη που απέκρουσε σε κόρνερ.
31' Απαντάει στις ευκαιρίες ο ΠΑΟΚ! Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με τον Πέλκα να δίνει κάθετη στον Πρίγιοβιτς, αυτός νικήθηκε όμως στο τετ-α-τετ από τον Ζίβκοβιτς που μπλοκάρει σταθερά
36' Δυσκολεύεται πάρα πολύ ο ΠΑΟΚ στην κλειστή άμυνα της Ξάνθης
Η μοναδική του ευκαιρία ήταν σε φάση αντεπίθεσης
40' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σουτ του Μπίσεσβαρ απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς σε κόρνερ.
42' Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κίτσιου έκανε κίνηση εξτρέμ μέσα στην περιοχή, αλλά απέναντι στον Ζίβκοβιτς έκανε κακό πλασέ και έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ
Λήξη α' ημιχρόνου
ΠΑΟΚ και Ξάνθη παραμένουν στο 0-0, με τους γηπεδούχους να έχουν τρεις καλές ευκαιρίες και την Ξάνθη μία τεράστια φάση με τον Ντουρίτσκοβιτς
46' Όλα έτοιμα για τη σέντρα του β' ημιχρόνου
46' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Κίτσιου, μέσα ο Βιεϊρίνια
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
47' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! 1-0 κόντρα στην Ξάνθη με κεφαλιά του Πρίγιοβιτς! Ο Βιεϊρίνια με το μπήκε έβγαλε τη σέντρα και ο Πρίγιοβιτς κινήθηκε γρήγορα προς την μπάλα και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ!
54' Πλήρης έλεγχος του παιχνιδιού τώρα από τον ΠΑΟΚ
57' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Καντά, μέσα ο Σαρπόνγκ
58' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός με τραυματισμό ο Βαρέλα, μέσα ο Τόσκα
59' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πέλκα! Ο Πρίγιοβιτς από δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο Πέλκας πλάσαρε άστοχα. Άουτ η μπάλα
63' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη για φάουλ στον Λημνιό. Δεν υπήρχε το παραμικρό πάντως, λανθασμένη απόφαση του ρέφερι.
65' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! 2-0 ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαουρίσιο και 2-0 οι Θεσσαλονικείς που «κλειδώνουν» το παιχνίδι
72' Πλέον είναι απλά θέμα χρόνου για τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίσει το τρίποντο. Απομένουν περίπου 20 λεπτά και η Ξάνθη δεν γίνεται να απειλήσει
Οφσάιντ στον Γέντρισεκ, λανθασμένη υπόδειξη
75' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Μαουρίσιο, μέσα ο Βέρνμπλουμ
82' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Κοβάσεβιτς, μέσα ο Μελιόπουλος
90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
Με φορείο αποχωρεί ο Λημνιός αφού δέχθηκε ένα χτύπημα από τον Μελιόπουλο
Λήξη της αναμέτρησης
Ο ΠΑΟΚ επικρατεί 2-0 της Ξάνθης στην Τούμπα με μεγάλο πρωταγωνιστή και πάλι τον Πρίγιοβιτς που άνοιξε το δρόμο για τη νίκη. Το δεύτερο γκολ ο Μαουρίσιο με απευθείας εκτέλεση φάουλ.