Ξάνθη-Ολυμπιακός

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης Ξάνθη-Ολυμπιακός, για τη 13η αγωνιστική της Super League, μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Ξάνθη-Ολυμπιακός για τη 13η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Η Ξάνθη έρχεται από την εκτός έδρας ήττα 2-0 από την ΑΕΚ. Αυτή ήταν η 3η διαδοχική ήττα για τους Ακρίτες.
Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 εντός τον Παναιτωλικό και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας.
Η ομάδα του Μαρτίνς έρχεται από αήττητο σερί 5 αγώνων στο πρωτάθλημα (4-1-0), ενώ έχει μπροστά της και τον "τελικό" με τη Μίλαν για το Γιουρόπα Λιγκ την Πέμπτη.
Ο Ολυμπιακός είναι αήττητος στις 13 τελευταίες συναντήσεις του με την Ξάνθη και στις δύο έδρες (12-1-0)!
Σε αυτά τα 13 ματς, η Ξάνθη έχει σκοράρει μόλις 4 φορές.
Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Ζίβκοβιτς – Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Οκάν – Κοβάτσεβιτς, Καμαρά – Σαρπόνγκ, Καντά, Μπρίτο - Γέντρισεκ
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Σα - Τοροσίδης, Βούκοβιτς, Σισέ, Κούτρης - Γκιλιέρμε, Καμαρά -Ομάρ, Φορτούνης, Ναουέλ – Γκερέρο
Στον πάγκο για την Ξάνθη οι Γκαραβέλης, Ντουρίτσκοβιτς, Αλμέιδα, Μελισσόπουλος, Σιλά, Μελιόπουλος, Κάστρο.
Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό οι Γιαννιώτης, Μπουχαλάκης, Νάτχο, Βρουσάι, Μιράντα, Μάνος, Ποντένσε.
Διαιτητής του αγώνα ο Αθανάσιος Τζήλος.
Σε 16 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
Για τους γηπεδούχους επιστρέφουν σε σχέση με την προηγούμενη αγωνιστική οι Μπαξεβανίδης, Σιλά.
Για τον Ολυμπιακό είναι εκτός οι Τσιμίκας, Χριστοδουλόπουλος, Χασάν.
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Ξεκίνησε το ματς. Η Ξάνθη πήρε τη σέντρα.
3' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή.
6' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Καμαρά σούταρε έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
10' Πιέζει ο Ολυμπιακός. Σουτ του Ναουέλ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
13' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο Γκιλιέρμε σούταρε έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα "έγλειψε" το δοκάρι.
17' Σέντρα του Καντά στην περιοχή, βγήκε και μπλόκαρε ο Σα.
18' Σουτ του Φορτούνη από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα άουτ.
20' Επικίνδυνα στην περιοχή ο Ομάρ, αλλά έβγαλε την μπάλα άουτ.
22' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
24' Σέντρα του Ομάρ στην περιοχή, βγήκε και μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
27' Σκληρό φάουλ του Καμαρά στον Φορτούνη. Κίτρινη κάρτα στον παίκτη της Ξάνθης.
30' Επικίνδυνα στην περιοχή ο Ναουέλ, αλλά βγήκε με την μπάλα έξω.
30' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε παίρνει τη θέση του Ναουέλ, που ένιωσε ενοχλήσεις.
32' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
33' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Σισέ πήρε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Ζίβκοβιτς έδιωξε. Ο στόπερ του Ολυμπιακού πήρε το "ριμπάουντ" και σούταρε, όμως η μπάλα βρήκε στο σώμα του Καμαρά.
7 τελικές (3 εντός στόχου) ο Ολυμπιακός, στο μηδέν η Ξάνθη.
37' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Γέντρισεκ βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, αλλά ο Σα έδιωξε σε κόρνερ με το δεξί χέρι.
39' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό!
Πολύ καλή μπαλιά του Γκιλιέρμε στον Ποντένσε, ο οποίος πλάσαρε πάνω από τον Ζίβκοβιτς, όμως στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.
41' Κι άλλη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέρο σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα όμως κόντραρε κάπου και κατέληξε κόρνερ.
45' Σουτ του Ομάρ από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, Ξάνθη και Ολυμπιακός στο 0-0!
Πολύ καλύτερος ο Ολυμπιακός στο πρώτο 45λεπτο, αλλά σπατάλησε πολλές ευκαιρίες.
66%-34% υπέρ του Ολυμπιακού η κατοχή της μπάλας. 11 τελικές (οι 5 εντός στόχου) ο Ολυμπιακός, 1 (1) η Ξάνθη.
Ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε μια φάση στο 41', που ο Κασάδο τράβηξε τη φανέλα του Τοροσίδη.
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
47' Επικίνδυνο γύρισμα του Κούτρη στην περιοχή, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
49' Κίτρινη κάρτα στον Γκιλιέρμε.
50' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
51' Άστοχη έξοδος του Ζίβκοβιτς, αλλά ο Σισέ έκανε φάουλ στον Λισγάρα.
52' Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ντουρίτσκοβιτς πήρε τη θέση του Καμαρά.
54' Γκολ για την Ξάνθη!
Ο Σαρπόνγκ επιχείρησε σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Βούκοβιτς, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Σα.
Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Ξάνθη προηγείται.
56' Σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
57' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Κάστρο αντικαθιστά τον Σαρπόνγκ.
59' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μάνος παίρνει τη θέση του Τοροσίδη.
61' Στο μεταξύ, έπεσε η τάση του ρεύματος στους πυλώνες του γηπέδου. Μίνι διακοπή στο παιχνίδι.
Επανέρχεται σιγά-σιγά η τάση του ρεύματος.
Ξεκίνησε και πάλι το παιχνίδι μετά από διακοπή 6 λεπτών.
69' Μίνι σύρραξη μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.
Κίτρινη κάρτα στον Καντά και στον Ποντένσε.
71' Σουτ του Λισγάρα, η μπάλα άουτ.
73' Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε καλό σημείο.
74' Απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Γκιλιέρμε, έδιωξε στη γωνία του ο Ζίβκοβιτς.
75' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
75' Σουτ του Κούτρη μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Κοβάτσεβιτς.
76' Γκολ για τον Ολυμπιακό!
Σέντρα του Φορτούνη από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Βούκοβιτς, ο οποίος την έσπρωξε στα δίχτυα με το κεφάλι.
77' Σουτ του Γκερέρο μέσα από την περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
78' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ποντένσε. Με 10 παίκτες θα συνεχίσει ο Ολυμπιακός.
Ο Πορτογάλος εξτρέμ του Ολυμπιακού κλώτσησε εκτός φάσης τον Κάστρο. Έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο των φιλοξενούμενων.
80' Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά.
17 τελικές (8 εντός στόχου) ο Ολυμπιακός, 3 (2) έχει η Ξάνθη.
87' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μπρίτο σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Σα έπεσε σωστά στη γωνία του και έδιωξε.
88' Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε καλό σημείο για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή.
90' Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Νάτχο αντικατέστησε τον Καμαρά.
90' Επικίνδυνα στην περιοχή της Ξάνθης ο Κούτρης, έδιωξε σε κόρνερ ο Λισγάρας.
Δέκα τα λεπτά των καθυστερήσεων λόγω της διακοπής που είχαμε.
93' Κίτρινη κάρτα για τον Ντουρίτσκοβιτς.
93' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
97' Κίτρινη κάρτα στον Σισέ, ο οποίος σταμάτησε τον Κάστρο, που έβγαινε επικίνδυνα στην αντεπίθεση.
Άναψαν τα αίματα στον αγωνιστικό χώρο, με ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.
99' Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μελιόπουλος αντικαθιστά τον Μπρίτο.
99' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για την Ξάνθη. Το έκανε ο Σισέ στον Κάστρο.
90'+10' Τρομερή απόκρουση από τον Σα στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοβάτσεβιτς.
Κόρνερ για την Ξάνθη.
Τέλος αγώνα, Ξάνθη και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1!
Η Ξάνθη προηγήθηκε με τον Σαρπόνγκ στο 54', ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Βούκοβιτς στο 76'.
Με 10 παίκτες από το 78' ο Ολυμπιακός λόγω αποβολής του Ποντένσε.
Ανώτερος ο Ολυμπιακός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά σπατάλησε πολλές ευκαιρίες.