Ρίβερ Πλέιτ-Μπόκα Τζούνιορς

Παρακολουθήστε σε real-time μέσω του sportfm.gr την εξέλιξη του δεύτερου τελικού του Κόπα Λιμπερταδόρες, Ρίβερ Πλέιτ-Μπόκα Τζούνιορς.
Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε live από το control room του Sportfm.gr την εξέλιξη του δεύτερου μεγάλου τελικού του Κόπα Λιμπερταδόρες μεταξύ των Ρίβερ Πλέιτ και Μπόκα Τζούνιορς στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».
Οι δύο ομάδες θα έχουν την στήριξη περίπου 10.000 Αργεντινών που έκαναν το υπερατλαντικό ταξίδι στην ισπανική πρωτεύουσα.
Η ενδεκάδα της Μπόκα Τζούνιορς (Γκιγιέρμο Σελότο): Αντράντα- Μπουφαρίνι, Ισκιέρδος, Μαγκαλάν, Ολάσα- Νάντες, Μπάριος, Πέρες- Βίγια, Παβόν, Μπενεντέτο.
Η ενδεκάδα της Ρίβερ Πλέιτ (Μαρσέλο Γκαγιάρδο): Αρμάνι- Μοντιέλ, Μαϊδάνα, Πινόλα, Κάσκο- Πέρες, Πόνσιο, Παλάσιος, Φερνάντες, Μαρτίνες- Πράτο.
Στον πάγκο για τη Μπόκα: Ρόσι, Γκολτς, Τέβες, Χάρα, Γκάγκο, Ζαράτε, Αμπίλα.
Στον πάγκο για τη Ρίβερ: Λουξ, Αλβάρες, Μαρτίνες, Μαγιάντα, Μόρα, Κιντέρο, Ζουκουλίνι
Σε λιγότερο από 20 λεπτά θα ξεκινήσει ο μεγάλος τελικός.
Να θυμίσουμε πως το πρώτο παιχνίδι είχε λήξει ισόπαλο με 2-2 στην έδρα της Μπόκα, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για το σημερινό παιχνίδι.
Θυμηθείτε τι είχε συμβεί στον πρώτο τελικό του "Μπομπονέρα"!
Οι δύο ομάδες είναι έτοιμες να βγουν στον αγωνιστικό χώρο.
Οι ομάδες έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο. Από τα ηχεία του γηπέδου παίζεται ο εθνικός ύμνος της Αργεντινής.
Όλα έτοιμα για να αρχίσει ο δεύτερος μεγάλος τελικός!
ΕΝΑΡΞΗ της αναμέτρησης! Στην σέντρα η Ρίβερ.
3' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ρίβερ. Ο Μαρτίνες πάνω στην μπάλα.
Παραχωρεί σε κόρνερ ο Ισκέρδος.
Εκτελείται το κόρνερ, απομακρύνει η άμυνα της Μπόκα.
7' Ακόμα ένα σκληρό μαρκάρισμα, αυτή τη φορά εις βάρος της Ρίβερ.
10' Σέντρα από τα αριστερά για την Μπόκα, «στραβοκλωτσιά» του Μαϊδάνα με την μπάλα να φεύγει σε κόρνερ.
11' Ο Πέρες θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση, το σουτ που επιχείρησε όμως θα βρει σε ετοιμότητα τον κίπερ της Ρίβερ.
15' Ισορροπημένο το παιχνίδι σε αυτά τα πρώτα 15 λεπτά, με τα σκληρά μαρκαρίσματα να έχουν κάνει από την αρχή της αναμέτρησης την εμφάνισή τους.
16' Κίτρινη κάρτα στον Μπουφαρίνι για σκληρό μαρκάρισμα.
19' Κόρνερ για την Ρίβερ μετά την λάθος απομάκρυνση του Πινόλα.
Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Ρίβερ. Ο Φερνάντες θα κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα ωστόσο να περνά πάνω από την εστία του Αντράντα.
22' Κόρνερ αυτή τη φορά για την Μπόκα.
Αρκετά άστοχη κεφαλιά του Ισκέρδος, καμία ανησυχία για τον Αρμάνι.
23' Φάουλ σε καλό σημείο για την Μπόκα από τα αριστερά, περνά ανεκμετάλλευτο.
27' Κίτρινη κάρτα στον αρχηγό της Ρίβερ, Πόνσιο. Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για την Μπόκα, στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.
Η μπάλα θα φτάσει στον Πέρες, ο οποίος θα υποδειχτεί σε θέση οφσάιντ.
32' Κόρνερ για την Ρίβερ.
Επιθετικό φάουλ του Πινόλα. Περνά ο κίνδυνος για την άμυνα της Μπόκα.
40' Σέντρα από τα δεξιά του Βίγια για την Μπόκα, θα διώξει τελευταία στιγμή ο Αρμάνι προ του Μπενεντέτο.
41' Στην αντεπίθεση η Ρίβερ θα προσπαθήσει να απειλήσει, ωστόσο το σουτ του Μαρτίνες είναι αρκετά άστοχο.
43' Κίτρινη κάρτα και για τον αρχηγό της Μπόκα, Πέρες.
44' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ!
ο Μπενεντέτο βάζει μπροστά στο σκορ τους «χεϊνέσες»! Στην αντεπίθεση ο Μπενεντέτο πήρε μια υπέροχη κάθετη πάσα από τον Νάντες και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αρμάνι!
45+2' Κόρνερ για την Ρίβερ.
Απομακρύνουν οι αμυντικοί της Μπόκα.
ΤΕΛΟΣ πρώτου ημιχρόνου! Ποια ομάδα θα κατακτήσει την κούπα στο νέο Pamestoixima.gr;
Η ομάδα του Γκιγιέρμο Σελότο πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0 χάρη στο γκολ του Μπενεντέτο στο 44ο λεπτό!
Το γκολ του Μπενεντέτο για το 1-0 της Μπόκα Τζούνιορς!
ΕΝΑΡΞΗ δευτέρου ημιχρόνου!
47' Κόρνερ για την Ρίβερ.
Κεφαλιά του Μαϊδάνα περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
49' Πολύ καλή ευκαιρία για τη Ρίβερ, με το σουτ του Φερνάντες να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Αντράντα.
52' Νέο σουτ για τη Ρίβερ, αυτή την φορά από τον Παλάσιος, καμία ανησυχία για τον κίπερ της Μπόκα.
54' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Μπόκα, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή.
Εκτελεί ο Ολάσα, η μπάλα βρίσκει πάνω στο τείχος και απομακρύνεται.
56' Οι άνθρωποι της Ρίβερ ζητούν πέναλτι σε πτώση του Πράτο εντός περιοχής από μαρκάρισμα του Αντράντα. Ο διαιτητής θα συμβουλευτεί το VAR.
57' Αλλαγή για τη Ρίβερ. Μέσα ο Κιντέρο στη θέση του Πόνσιο.
Φάουλ στον τερματοφύλακα της Μπόκα είναι η απόφαση. Δύσκολη φάση πάντως, με τον διαιτητή να κάνει χρήση και του βίντεο.
61' Κόρνερ από τα δεξιά για τη Ρίβερ Πλέιτ, που εντείνει την πίεσή της.
Θα απομακρύνουν οι παίκτες της Μπόκα.
62' Πρώτη αλλαγή και για την Μπόκα Τζούνιορς. Εκτός περνάει ο σκόρερ της αναμέτρησης, στη θέση του μπαίνει ο Άμπιλα.
65' Οι «εκατομμυριούχοι» είναι αυτοί που ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, ψάχνοντας το γκολ που θα τους ξαναβάλει στο παιχνίδι.
66' Γυριστή κεφαλιά του Πράτο, δεν ανησυχεί ο Αντράντα που μαζεύει εύκολα.
68' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ!
Υπέροχη συνεργασία των παικτών της Ρίβερ, με τον Φερνάντες να γυρνάει την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, εκεί όπου ο Πράτο δεν θα αστοχήσει και θα φέρει το παιχνίδι στα ίσα.
Το γκολ του Πράτο για την ισοφάριση!
Σειρά των φίλων της Ρίβερ να αρχίσουν τα τραγούδια στις εξέδρες του «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».
73' Δεύτερη αλλαγή για τη Ρίβερ. Στην θέση του Μοντιέλ περνά ο Μαγιάδα.
78' Έμμεσο εντός περιοχής για την Μπόκα! Μετά από πολύ ώρα έχει μπροστά της μια καλή ευκαιρία η ομάδα του Σελότο.
Πάσα του Παβόν στον Ολάσα, στα σώματα η μπάλα.
81' Κίτρινη για τον Φερνάντες σε σκληρό μαρκάρισμα στον Άμπιλα.
Δεν ανησυχεί ο Αρμάνι από την σέντρα-σουτ του Βίγια. Ελεύθερο για τους «εκατομμυριούχους».
83' Κίτρινη κάρτα και για τον Μαϊδάνα.
85' Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού. Η Ρίβερ πιέζει για την ανατροπή, με την Μπόκα σε πιο παθητικό ρόλο.
Να θυμίσουμε πως αν το παιχνίδι λήξει ισόπαλο, ακολουθεί παράταση.
87' Κίτρινη κάρτα και για τον Μπάριος, μετά το σκληρό φάουλ πάνω στον Μαρτίνες.
89' Δεύτερη αλλαγή και για την Μπόκα Τζούνιορς. Ο Φερνάντο Γκάγκο θα μπει στη θέση του Πάμπλο Πέρες.
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2' Τελευταίες στιγμές στην αναμέτρηση.
Στο έδαφος με πρόβλημα τραυματισμού ο αμυντικός μέσος της Μπόκα, Νάντες.
Λήξη της αναμέτρησης!
Οι δύο ομάδες θα λύσουν πλέον τις διαφορές τους στη τριαντάλεπτη παράταση.
Έναρξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.
92' Κόκκινη κάρτα για τον Μπάριος. Ο αμυντικός μέσος θα δει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα αφήσει την Μπόκα Τζούνιορς με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα. Σωστή η απόφαση του διαιτητή.
96' Τρίτη αλλαγή για την Μπόκα. Ο Χάρα θα περάσει στην θέση του Βίγια.
97' Τρίτη αλλαγή και για τη Ρίβερ. Ο Παλάσιος θα αποχωρήσει και τη θέση του θα πάρει ο Άλβαρες.
98' Κόρνερ για τη Ρίβερ από τα αριστερά.
99' Διώχνουν οι αμυντικοί, με τον Κιντέρο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας. Ωστόσο το σουτ που δοκίμασε πέρασε αρκετά έξω.
102' Καλή στιγμή για τη Ρίβερ. Ο Μαρτίνες θα γυρίσει στο πρώτο δοκάρι, με το σουτ του Άλβαρες να περνά λίγο έξω από την εστία του Αντράντα.
104' Κόρνερ για τη Ρίβερ. Ο Κιντέρο θα εκτελέσει, με το σουτ του Άλβαρες να πηγαίνει ψηλά άουτ.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης. Το 1-1 παραμένει μεταξύ Ρίβερ-Μπόκα.
ΕΝΑΡΞΗ δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης.
109' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ!
Εξαιρετικό γκολ για τη Ρίβερ Πλέιτ! Ο Κιντέρο έπιασε ένα φανταστικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στην εστία του Αντράντα με την βοήθεια του δοκαριού.
111' Αλλαγή για την Μπόκα. Μέσα ο Τέβες, εκτός ο Μπουφαρίνι.
Αλλαγή και για τη Ρίβερ, με τον Φερνάντες να δίνει τη θέση του στον Ζουκουλίνι.
Το γκολ του Κιντέρο για την ανατροπή της Ρίβερ!
114' Κόρνερ για την Μπόκα από τα δεξιά.
Νέο κόρνερ από την άλλη πλευρά αυτή τη φορά. Στην αντίπαλη περιοχή έχει ανεβεί και ο Αντράντα!
Απομακρύνουν οι αμυντικοί της Ρίβερ.
116' Μακρινό σουτ από τον Γκάγκο, μαζεύει εύκολα Αρμάνι.
117' Σουτ του Άλβαρες από τα δεξιά δεν ανησυχεί τον κίπερ της Μπόκα.
Με εννέα παίκτες η Μπόκα, εκτός ο Γκάγκο λόγο προβλήματος τραυματισμού.
120' Τεράστια ευκαιρία για την Μπόκα! Το σουτ του Χάρα κοντράρει και βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι.Κόρνερ για την ομάδα.
122' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ!
Ο Μαρτίνες θα «κλειδώσει» τη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου για τη Ρίβερ, καθώς θα βγει στην αντεπίθεση και σε κενή εστία (είχε προωθηθεί ο Αντράντα για το κόρνερ) θα κάνει το 3-1!
Λήξη παιχνιδιού!
Το γκολ του Μαρτίνες για το 3-1!
Η Ρίβερ Πλέιτ θα φτάσει στην κατάκτηση του Κόπα Λιμπερταδόρες και μάλιστα με ανατροπή! Η ομάδα του Γκαγιάρδο θα κατακτήση για τέταρτη χρονιά το βαρύτιμο τρόπαιο, επικρατώντας της Μπόκα Τζούνιορς με 3-1 στην παράταση (1-1 καν. διάρκεια).