Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Μίλαν για την 6η και τελευταία αγωνιστική στη φάση των ομίλων.
Καλησπέρα σας
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Μίλαν
Πρόκειται για την 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων.
Από τον όμιλο έχει ήδη προκριθεί η Μπέτις και μένει να σφραγιστεί το δεύτερο εισιτήριο ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Μίλαν.
Ο Ολυμπιακός για να προκριθεί θέλει νίκη με 2 – 0 ή 3 – 1 ή προφανώς με σκορ με διαφορά μεγαλύτερη των δύο γκολ. Σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα (4 – 2, 5 – 3 κλπ.) δεν προκρίνεται.
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων
Ολυμπιακός (4-2-3-1): Σα - Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης - Γκιγέρμε, Καμαρά - Φετφατζίδης, Φορτούνης, Ποντένσε - Γκερέρο.
Μίλαν (4-3-3): Ρέινα – Καλάμπρια, Αμπάτε, Ζαπάτα, Ροντρίγκες – Κεσί, Μπακαγιόκο, Τσαλχάνογλου – Καστιγέχο, Ιγκουαΐν, Κουτρόνε.
Στον πάγκο του Ολυμπιακού: Γιαννιώτης, Μπουχαλάκης, Νάτχο, Βρουσάι, Τσιμίκας, Μιράντα, Τοροσίδης
Στον πάγκο της Μίλαν: Ντοναρούμα, Μάουρι, Μπερτολάτσι, Μουσάκιο, Σίμιτς, Χαλίλοβιτς, Λαξάλτ
Περιμένουμε να δούμε με ενδιαφέρον και το κορεό που έχουν ετοιμάσει οι οπαδοί του Ολυμπιακού
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
Όλα έτοιμα για τη σέντρα
1' Έναρξη της αναμέτρησης
1' Ευκαιρία με την έναρξη για τον Ολυμπιακό! Ο Σισέ έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο Γκερέρο κινήθηκε στην καρδιά της άμυνας, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και απομάκρυνε ο Ρέινα με τα πόδια έξω από την περιοχή του
5' Πιέζει πολύ ψηλά ο Ολυμπιακός την αντίπαλη άμυνα
6' Δυνατό σουτ του Τσαλχάνογλου, μπλοκάρει εύκολα ο Σα που ήταν στη σωστή θέση.
9' Κεφαλιά πάσα του Φορτούνη για τον Γκερέρο, απομακρύνει σε κόρνερ ο Αμπάτε
10' Ανεκμετάλλευτη η στατική φάση για τον Ολυμπιακό
13' Κίτρινη κάρτα στον Τσαλχάνογλου για φάουλ στον Φετφατζίδη
14' Κεφαλιά του Βούκοβιτς, πολύ μακριά η μπάλα από την εστία της Μίλαν
18' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μίλαν! Ο Κουτρόνε έκανε ωραία κάθετη στον Ιγκουαΐν, αυτός πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα, αλλά ο Σα είχε κλείσει το πεδίο του Αργεντινού και απέκρουσε
19' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Μίλαν! Ο Ζαπάτα πολύ πιο ψηλά από όλους πήρε τη σκαστή κεφαλιά και ο Σα απέκρουσε, αφού ήταν στη σωστή θέση και στην ευθεία της μπάλας
21' Ευκαιρία για τη Μίλαν! Ο Κουτρόνε βγήκε απέναντι στον Σα, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Πορτογάλος κίπερ μπλόκαρε
26' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Παιδική έξοδος του Ρέινα, η μπάλα έφτασε στον Γκιγέρμε που σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά απομάκρυνε ο Κεσί.
32' Κακό σουτ του Ιγκουαΐν, η μπάλα άουτ.
35' Έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ο Ολυμπιακός, αλλά η Μίλαν έχει απειλήσει τους «ερυθρόλευκους» με πιο κλασικές στιγμές.
39' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό
39' Κακή κεφαλιά του Σισέ προς τα πίσω, τελειώνει η φάση
41' Κίτρινη κάρτα στον Κούτρη για φάουλ στον Καστιγέχο
42' Ευκαιρία για τη Μίλαν. Ο Κέσι θέλησε από πολύ πλάγια να βάλει δύσκολα στον Σα, αλλά μπλόκαρε ο Πορτογάλος
44' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από μακρινή απόσταση, απέκρουσε ο Ρέινα στην αριστερή του γωνιά
44' Κίτρινη κάρτα στον Σισέ για φάουλ στον Ιγκουαΐν. Βέβαια, η κάρτα έπρεπε να δοθεί στον Φετφατζίδη, αφού αυτός κάνει το φάουλ στον Αργεντινό
Λήξη του α' ημιχρόνου.
Ολυμπιακός-Μίλαν στο 0-0 και με την υπάρχουσα κατάσταση, η Μίλαν είναι αυτή που παίρνει την πρόκριση
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
47' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε πάσαρε πολύ ωραία στον Φετφατζίδη, ωραίο σουτ του τελευταίου, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Ρέινα.
51' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μίλαν! Δυνατό σουτ του Κέσι, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Σα.
53' Αδύναμο σουτ του Φετφατζίδη, άνετη επέμβαση του Ρέινα
58' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Πολύ ωραία μπαλιά του Καμαρά για τον Ομάρ που λανθασμένα επιλέγει να τελειώσει μόνος του τη φάση και ο Ρέινα μπλοκάρει με άνεση
60' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! 1-0 ΜΕ ΤΟΝ ΣΙΣΕ! Οι «ερυθρόλευκοι» εκτέλεσαν πολύ γρήγορα το κόρνερ, κοιμήθηκε η άμυνα της Μίλαν και ο Σισέ με κεφαλιά ανοίγει το σκορ!
62' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μίλαν! Ο Κουτρόνε σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα περνά άουτ.
64' Τρομερή διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Νικήθηκε ο Φορτούνης σε τετ-α-τετ από τον Ρέινα, στην επιστροφή ο Γκερέρο και σε σχεδόν κενή εστία «καταφέρνει» να στείλει την μπάλα πάνω στον Ζαπάτα
64' Απαντάει η Μίλαν με ευκαιρία του Ιγκουαΐν! Στην αντεπίθεση ο Αργεντινός διασχίζει μόνος του το μισό γήπεδο, έκανε το σουτ, η μπάλα μόλις άουτ.
Το γκολ του Σισέ με το οποίο προηγείται ο Ολυμπιακός!
69' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Φετφατζίδης, μέσα ο Νάτχο
69' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! 2-0 ΤΗ ΜΙΛΑΝ! Ο Γκιγέρμε κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Ζαπάτα και παίρνει τέτοια τροχιά που «κρεμάει» τον Ρέινα!
71' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΛΑΝ! Εκτέλεση κόρνερ ο Ζαπάτα, βρήκε την μπάλα με τη... λεκάνη και κάνει το 2-1!
Το δεύτετο γκολ του Ολυμπιακού με αυτογκόλ του Ζαπάτα!
Το γκολ του Ζαπάτα, με το οποίο μειώνει η Μίλαν σε 2-1.
75' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Ομάρ στον αμαρκάριστο Γκερέρο, καθοριστικής σημασίας τάκλιν του Αμπάτε.
78' Κακό σουτ του Ιγκουαΐν, η μπάλα πάνω από την εστία του Σα
78' Αλλαγή για τη Μίλαν. Εκτός ο Κουτρόνε, μέσα ο Λαξάλτ
79' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Καμαρά, μέσα ο Τοροσίδης
80' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Αμπάτε κρατά τον Τοροσίδη σε μαρκάρισμα σε στατική φάση και δίνεται πέναλτι
81' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! 3-1! Ο Φορτούνης στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία, στην αριστερή ο Ρέινα!
Ο Ολυμπιακός έχει πάλι σκορ πρόκρισης!
85' Αλλαγή για τη Μίλαν. Εκτός ο Ροντρίγκες, μέσα ο Χαλίλοβιτς. Αλλαγή και για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Ποντένσε, μέσα ο Μπουχαλάκης
89' Διακοπή στο ματς, αφού ο Σα είναι στο έδαφος με πρόβλημα τραυματισμού
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φορτούνη για το 3-1 του Ολυμπιακού!
93' Κόρνερ για τη Μίλαν
Καθαρίζει τη φάση η άμυνα του Ολυμπιακού
Λήξη της αναμέτρησης!
Ο Ολυμπιακός επικρατεί 3-1 της Μίλαν, πετάει έξω τους «ροσονέρι» και προκρίνεται στους «32» του Europa League