ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 3-0

Παρακολουθήστε από το live του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Πανιώνιο για την 17η αγωνιστική της Super League.
Kαλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Πανιώνιο για την 17η αγωνιστική της Super League.
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Τόσκα, Βαρέλα, Κρέσπο, Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί, Ελ Καντουρί, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Άκπομ
Πανιώνιος: Κότνικ, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Μακρύλλος, Κότσιτς, Σίντι Αλί, Κούρντι, Ντουρμισάι
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Ρέι, Χατσερίδης, Λύρατζης, Πέλκας, Μπαλογιάννης, Ζαμπά, Καρέλης
Στον πάγκο για τον Πανιώνιο: Μανοϊλοβιτς, Ντε Ταντεο, Μικο, Μανθάτης, Καμαρά, Μπανανά, Οικονομίδης
Διαιτητής της συνάντησης, ο Τάσος Σιδηρόπουλος.
Κοντά στις 25.000 ο κόσμος στις κερκίδες της Τούμπας.
1' Σέντρα αγώνα
Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Αντελίνο Βιεϊρίνια, μετακινήθηκε σήμερα στο δεξί άκρο, αντικαθιστώντας τον τιμωρημένο Μάτος, ενώ αριστερά παίζει ο Αλίν Τόσκα. Σε ρόλο δεκαριού ο Ελ Καντουρί.
4' Εκτέλεση φάουλ του Κούρντι, χλιαρή κεφαλιά του Ντουρμισάι, ο Πασχαλάκης σταθερά.
5' Πρώτο κόρνερ στον αγώνα για τον ΠΑΟΚ.
5' Χαμηλά στο πρώτο δοκάρι, εκτελεί ο Μπίσεσβαρ, ο Βιεϊρίνια πιάνει σουτ, στην κλειστή γωνία διώχνει ο Κότνικ και στη συνέχεια η προβολή του Μαουρίσιο στέλνει την μπάλα στον Σλοβένο πορτιέρε.
6' Φάουλ σε καλή θέση, κερδίζει ο Άκπομ.
7' Πάνω στο τείχος ο Μαουρίσιο.
11' ΓΚΟΟΟΟΛ ο Μπίσεσβαρ με εκπληκτικό τρόπο!
Ο Ολλανδός, ανήμερα της ανανέωσης του συμβολαίου του, υπογράφει το 1-0, με μια έξοχη ντρίπλα στον Σταυρόπουλο και με δεξί σουτ από το όριο της περιοχής, ανοίγει το σκορ.
14' Προσωπικό τέρμα από τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ που έβγαλε νωρίς το άγχος από τους συμπαίκτες του με το όμορφο και γρήγορο γκολ, που ήταν το 3ο του στο πρωτάθλημα.
16' Έξοχη πάσα του Ελ Καντουρί, στον Μαουρίσιο, προλαβαίνει να διώξει ο Κότνικ που τραυματίζεται από τη σύγκρουση με τον Βραζιλιάνο. Κίτρινη βλέπει ο παίκτης του ΠΑΟΚ.
18' Κόρνερ για τον Πανιώνιο, παραχωρεί ο Βιεϊρίνια.
22' Φάουλ από δεξιά για τον ΠΑΟΚ. Εκτελεί ο Μπίσεσβαρ, διώχνει ο Κόρμπος.
25' Ο ΠΑΟΚ θέλει να δώσει κάποιο χώρο στον Πανιώνιο, για να βρει πιο εύκολα διεξόδους μπροστά. Ο Δικέφαλος του Βορρά κρατά το προβάδισμα από το 11' με γκολ του Μπίσεσβαρ.
28' Ο Πανιώνιος βγήκε στην κόντρα που τελείωσε με σουτ του Μακρύλλου που πέρασε λίγο από το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη.
28' Ακριβώς μια φάση νωρίτερα, είχαν βγει τέσσερις παίκτες του Πανιωνίου στην αντεπίθεση, τέσσερις εναντίον τριών, αλλά ο Ντουρμισάι έκανε την χειρότερη επιλογή, κάνοντας σουτ από μακριά.
33' Φάουλ του Λημνιού στον Κόρμπο και κίτρινη κάρτα. Κίτρινη έχει δεχτεί και ο Μακρύλλος για τάκλιν λίγο νωρίτερα.
35' Σέντρα του Βιεϊρίνια, δύσκολα ο Κότνικ απομακρύνει
36' Πίεση του ΠΑΟΚ, καταλήγει σε σέντρα του Λημνιού, μπλοκάρει ο Κότνικ.
39' Αρκετός εκνευρισμός στην Τούμπα, για ορισμένες αποφάσεις του Σιδηρόπουλου.
39' Κίτρινη ο Σαραμαντάς.
41' Δεύτερη κίτρινη (σωστή) και αποβολή στον Μακρύλλο, για μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ.
43' Νέα ωραία προσπάθεια του Μπίσεσβαρ που αποφεύγει έναν αντίπαλο, βγάζει τη σέντρα, αλλά ο Κότνικ μπλοκάρει.
44' Κόντρα και κόρνερ σε σουτ του Ελ Καντουρί.
44' Ο Άκπομ βρίσκει την μπάλα, τη στέλνει όμως άουτ.
45+1' Δύο λεπτά επιπλέον οι καθυστερήσεις.
45+2' ΓΚΟΟΟΛ ο Βιεϊρίνια!
45+2': Ο Ελ Καντουρί αποφεύγει τον Παπαγεωργίου από αριστερά, στέλνει την μπάλα προς την άλλη μεριά έξω από την περιοχή και ο αρχηγός του ΠΑΟΚ με δεξί σκαστό σουτ στέλνει την μπάλα στη γωνία του Κότνικ που αδράνησε πάντως. Ο Δικέφαλος του Βορρά προηγείται 2-0 στο ημίχρονο και το καθαρίζει, αφού έχει αποβληθεί και ο Μακρύλλος.
46' Ο Μανοϊλοβιτς αντί του Κότνικ, αναγκαστική η αλλαγή καθώς ο Σλοβένος είχε πρόβλημα από τη φάση με τον Μαουρίσιο
46' Σέντρα β΄μέρους
48' Κίτρινη στον Σάκχοφ για μαρκάρισμα στον Ντουρμισάι.
48' Κίτρινη και στον Ντουρμισάι για την αντίδραση του.
52' Κίτρινη κάρτα στον Ελ Καντουρί.
55' Σέντρα του Βιεϊρίνια, κεφαλιά ο Σάκχοφ, έξοχα ο Μανοϊλοβιτς σε κόρνερ με το ανάποδο χέρι.
56' Ωραίος συνδυασμός του Ελ Καντουρί με τον Τόσκα που δεν κάνει ωστόσο καλό γύρισμα.
58' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ
59' Γυριστό του Μπίσεσβαρ, η μπάλα πολύ έξω.
60' Πεσμένος ο Σαραμαντάς που δέχτηκε την μπάλα στο πρόσωπο. Θέμα με ένα χτύπημα έχει ο Αλίν Τόσκα για τον ΠΑΟΚ.
61' Κόρνερ παραχωρεί ο Ντομίνγκεζ.
63' Ο Βιεϊρίνια γυρνάει την μπάλα στον Άκπομ, αλλά αυτός δεν μπορεί με τακουνάκι.
63' Καμαρά αντί Ντουρμισάι
67' Ο Πασχαλάκης βγαίνει με τα πόδια και προλαβαίνει τον Καμαρά.
67' Ο Λέο Ζαμπά παίρνει τη θέση του Λημνιού.
69' ΓΚΟΟΟΛ ο Σάκχοφ.
Ο Μαουρίσιο κάνει την κάθετη στον Σάκχοφ που ξεμαρκάρεται ωραία, ο Ουκρανός σουτάρει για να δεχτεί το τέρμα κάτω από τα πόδια σε μια φάση-blooper ο Μανοϊλοβιτς.
75' Ο Καρέλης αντί του Μαουρίσιο
76' Ο Μανθάτης στη θέση του Σίντι Αλί
79' Ο Βιεϊρίνια αφήνει τη θέση του στον Λύρατζη που κάνει ντεμπούτο στη Super League.
84' O ρυθμός του αγώνα έχει πέσει πολύ. Ο 19χρονος Λύρατζης καταχειροκροτήθηκε, όπως και ο Βιεϊρίνια που βγήκε από το ματς. Ο νεαρός κάνει ντεμπούτο στη Super League.
86' Kόρνερ για τον ΠΑΟΚ
88' Φοβερή επέμβαση του Πασχαλάκη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κούρντι.
90+1' Σουτ του Σάκχοφ, μπλόκαρε ο Μανοϊλοβιτς.
90+2' Δεν μπόρεσε ο Άκπομ να κάνει επαφή με την μπάλα στη σέντρα του Λύρατζη.
90+3' Λήξη αγώνα. Με απολαυστικό Μπίσεσβαρ ν' ανοίγει το σκορ στο 11', τον Βιεϊρίνια να σκοράρει στο φινάλε του πρώτου μέρους και τον Σάκχοφ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα ο ΠΑΟΚ πέτυχε την 15η νίκη του στο πρωτάθλημα και 8η σε ισάριθμα ματς στην Τούμπα.