Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Ατρόμητο για τη 17η αγωνιστική της Super League.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ξάνθη και τον Ατρόμητο
Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Μπαριέντος, Αλμέιδα, Λισγάρας, Μελιόπουλος, Ντουρίτσκοβιτς, Καντά, Κάστρο, Μπαξεβανίδης
Ατρόμητος: Μέγερι, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Μπουσούλατζιτς, Κιβρακίδης, Βασιλακάκης, Καρασαλίδης, Κουλούρης, Μπρούνο, Ρισβάνης, Ενσικουλού.
Στον πάγκο της Ξάνθης: Γκαραβέλης, Γέντρισεκ, Θυμιάνης, Μελισσόπουλος, Οκάν, Σαρπόνγκ, Μπρίτο
Στον πάγκο του Ατρόμητου: Θεοδωράκης, Μούγιακιτς, Ούμπιντες, Κωτσόπουλος, Γιαννούλης, Κορτ, Νάτσος
Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκούλας, Α' βοηθός: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ, Β' βοηθός: Βασίλειος Νικολακάκης 4ος Διαιτητής: Γεώργιος Τζοβάρας
1' Σέντρα στην αναμέτρηση
2' Ευκαιρία για την Ξάνθη! Παραλίγο ο Ρισβάνης να στείλει την μπάλα στην εστία της ομάδας του. Κόρνερ που περνά ανεκμετάλλευτο.
3' Νέα καλή στιγμή για την Ξάνθη. Ο Κάστρο πλασάρει άστοχα, έπειτα από ωραία γύρισμα του Καντά.
5' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ! 0-1 ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΛΟΥΡΗ! Ο Ενσικουλού με την κάθετη βρίσκει τον Βασιλακάκη και αυτός πολύ σωστά δίνει την μπάλα δίπλα του στον Κουλούρη, που σε κενή εστία άνοιξε το σκορ!
Ο Κουλούρης πήγε στον πάγκο και αφιέρωσε το γκολ στον Γιαννούλη, που από αύριο θα ενταχθεί στον ΠΑΟΚ
8' Κακή εκτέλεση του Μπαριέντος σε τελική προσπάθεια, άουτ η μπάλα.
12' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Εξαιρετική σέντρα του Μπρούνο για το κεφάλι του Κουλούρη, αλλά ο τελευταίος κάνει αδύναμη κεφαλιά πάνω στον Ζίβκοβιτς
15' Για πέναλτι διαμαρτυρήθηκε η Ξάνθη, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση
17' Νέα ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Καρασαλίδης έβαλε σωτήριο τάκλιν στο πλασέ του Ντουρίτσκοβιτς και αποσόβησε την ισοφάριση για τον Ατρόμητο
19' Κίτρινη κάρτα στον Ντουρίτσκοβιτς
21' Με επίδεσμο στο κεφάλι ο Σάκιτς
27' Στο 61% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Ξάνθης
28' Κίτρινη κάρτα στον Σάκιτς
31' Κίτρινη κάρτα στον Μπρούνο
32' Αποβάλλεται από τον πάγκο της Ξάνθης ο Μαλαδένης
33' Κίτρινη κάρτα στον Καρασαλίδη
35' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ! 1-1 ΜΕ ΤΟΝ ΝΤΟΥΡΙΤΣΚΟΒΙΤΣ! Σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα περνά από όλους, φτάνει στον Ντουρίτσκοβιτς που έχει ξεφύγει από τον Σάκιτς και σε κενή εστία ισοφαρίζει πολύ γρήγορα
Απόλυτα δίκαιη εξέλιξη στο ματς, αφού η Ξάνθη είναι καλύτερη και ο Ατρόμητος πλην του γκολ δεν έχει κάνει τίποτα
39' Τρομερή ευκαιρία για την Ξάνθη! Ο Κοβάσεβιτς έπειτα από ολιγωρία στην άμυνα του Ατρόμητου περνά την μπάλα πάνω από τον Μέγερι, αλλά ο Κιβρακίδης πάνω στη γραμμή σώζει την ομάδα του.
Ολοκλήρωση του ημιχρόνου με τον Σκουλά να σφυρίζει τη στιγμή που ο Ατρόμητος ήταν στην επίθεση και το ματς ήθελε ακόμα 15'' για να συμπληρωθεί ο έξτρα χρόνος
Καλύτερη η Ξάνθη στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ατρόμητο να χάνει απόλυτα δίκαια το προβάδισμα που πήρε νωρίς στην αναμέτρηση
46' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Μέσα ο Γιαννούλης, εκτός ο Ενσικουλού
46' Έναρξη του β' ημιχρόνου
Πλέον, ο Χατζηισαΐας παίζει στα σέντερ μπακ. Αμυντικό χαφ και στα αριστερά του Μπουσούλατζιτς ο Σάκιτς
48' Σέντρα του Κιβρακίδη, κεφαλιά του Μπρούνο, μπλοκάρει εύκολα ο Ζίβκοβιτς
53' Έχουν ισορροπήσει οι φιλοξενούμενοι στην έναρξη του β' ημιχρόνου
54' Απομάκρυνε με δυσκολία ο Ζίβκοβιτς το φάουλ του Γιαννούλη
58' Πέναλτι για την Ξάνθη! ΑΣΤΕΙΑ απόφαση από τον Σκουλά, αφού ο Κάστρο κάνει μια μεγάλη βουτιά
59' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ! 2-1 με την εκτέλεση του Κάστρο
60' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη
63' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Μέσα ο Μούγιακιτς, εκτός ο Μπρούνο
65' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Καντά, μέσα ο Μπρίτο
Ο Ατρόμητος είναι φανερά επηρεασμένος από την εξέλιξη του ματς και από το τρόπο με τον οποίο σκόραρε η Ξάνθη
Ακόμα μία κίτρινη για τον Ατρόμητο. Τη βλέπει ο Μούγιακιτς
6 κίτρινες κάρτες στον Ατρόμητο, μόλις μία η Ξάνθη
74' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός ο Μπουσούλατζιτς, μέσα ο Κωτσόπουλος
77' Κακό τελείωμα του Μούγιακιτς, η μπάλα άουτ
81' Αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Οκάν, εκτός ο Μπαριέντος
85' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Έχασε την μπάλα από εκτέλεση κόρνερ ο Ζίβκοβιτς, αλλά ήταν τυχερός, αφού αμυντικοί της Ξάνθης απομάκρυναν
89' Αλλαγή για την Ξάνθη. Εκτός ο Ντουρίτσκοβιτς, μέσα ο Γέντρισεκ
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων
Λήξη της αναμέτρησης
Η Ξάνθη επικρατεί 2-1 του Ατρόμητου, με το ματς να «σημαδεύεται» από την εντελώς λανθασμένη υπόδειξη πέναλτι με την οποία διαμορφώθηκε το τελικό σκορ