Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της ρεβάνς ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Κισσαμικό για την φάση των «16 »του Κυπέλλου Ελλάδας.

16:38
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την ρεβάνς ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Κισσαμικό για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.
16:38
Οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες στο πρώτο ματς με σκορ 1-1 και η ΑΕΚ ψάχνει μια απλή νίκη για να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης.
16:39
Από την άλλη μεριά, οι Κρητικοί θα προσπαθήσουν να... διασκεδάσουν τις εντυπώσεις και ότι καλύτερο έρθει θα είναι καλοδεχούμενο.
16:40
Το εισιτήριο για προημιτελικά έχουν πάρει ήδη οι Πανιώνιος, ΠΑΟΚ, ενώ σε λίγα λεπτά θα την σφραγίσει τυπικά και ο Ατρόμητος.
16:41
ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Τσιντώτας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Γκάλο, Άλεφ, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Μπακάκης, Μπογέ, Πόνσε.
16:41
Ο τεχνικός της ΑΕΚ δίνει φανέλα βασικού στον Νέναντ Κρίστισιτς για πρώτη φορά. Κάτω από τα δοκάρια είναι ο Τσιντώτας, με τους Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι και Σβάρνα να αποτελούν την τριάδα στα στόπερ. Ο Γκάλο δεξί μπακ-χαφ, ο Μπακάκης στα αριστερά, με τους Άλεφ, Μάνταλο και Κρίστισιτς στον άξονα. Ο Μπογέ θα είναι στο πλάι του Πόνσε στην κορυφή της επίθεσης.
16:42
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους βρίσκονται οι Γιαννίκογλου, Χουλτ, Μπότος, Γιούσης, Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Λιβάγια.
16:44
Κισσαμικός (Αλέκος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Ζιούλης, Φαζός, Καραγεώργης, Γκίνι, Τεγούσης, Σάλιακας, Σιμόν, Χαλκιαδάκης, Ρίσκι.
16:44
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους οι Δασκαλάκης, Σεσάι, Γρηγορόπουλος, Κεχαγιάς, Αρναρέλλης, Καραγιάννης, Κάσσος.
16:47
Διαιτητής είναι ο Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά), με βοηθούς τους Ιωάννη Καραγκιζόπουλο (Ημαθίας), Δημήτρη Σαμοΐλη (Αθήνας), ενώ τέταρτος είναι ο Δημήτρης Μαλούτας (Ημαθίας).
16:48
Σε ένα 25λεπτο θα έχουμε σέντρα στο παιχνίδι, με τους παίκτες των δύο ομάδων να πραγματοποιούν αυτή τη στιγμή το καθιερωμένο ζέσταμα.
16:49
Τελείωσε και το ματς του Ατρομήτου με τον Απόλλωνα, στο οποίο οι Περιστεριώτες επικράτησαν 2-1 και με συνολικό σκορ 5-1 έγιναν η τρίτη ομάδα που προκρίνονται στα προημιτελικά.
16:55
Στις 17:15 υπάρχει ακόμη ένα ματς για το Κύπελλο, με τον Αστέρα Τρίπολης να υποδέχεται την ΑΕΛ (σσ. οι βυσσινοί είχαν επικρατήσει με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι), ενώ στις 19:30 ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Ξάνθη.
17:03
Αποσύρονται σιγά σιγά προς τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους.
17:09
Ένα πεντάλεπτο πριν από τη σέντρα, δεν υπάρχει αρκετός κόσμος στο ΟΑΚΑ. Δεν βοηθάει η ώρα η αλήθεια είναι αλλά ούτε και το όνομα του αντιπάλου.
17:13
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο.
17:16
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! Με μαύρες εμφανίσεις η ΑΕΚ, με μπλε ο Κισσαμικός.
17:19
3' Πρώτη τελική στο ματς. Μακρινό σουτ του Μπακάκη, η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα μακριά από το αριστερό δοκάρι της εστίας.
17:21
4' Κακό διώξιμο του Τσιντώτα με την μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Ρίσκι. Για καλή τύχη του πορτιέρτε της ΑΕΚ, η μπάλα πήγε στον Γκάλο.
17:23
7' Άλλη μία κακή απομάκρυνση του Τσιντώτα, η μπάλα περνάει κόρνερ.
17:24
Δεύτερο σερί κόρνερ για τον Κισσαμικό μετά από απομάκρυνση του Τσιγκρίνσκι. Περνάει ανεκμετάλλευτο.
17:26
9' Ευκαιρία για τον Κισσαμικο. Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους φιλοξενούμενους, ο Ταγούσης έδωσε στον Χαλκιαδάκη ο οποίος έκανε το συρτό σουτ από τα όρια της περιοχής με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
17:27
Στέκεται πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κισσαμικός. Πρόκειται για μια καλή ομάδα, που αδικείται από την φετινή κακή της πορεία στην Football League.
17:29
Προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι. Έχουν μπει αρκετά... νωθρά στο ματς, κάνουν κάποια επιπόλαια λάθη και δυσκολεύονται αρκετά.
17:29
13' Νέο λάθος από τους γηπεδούχους, με τον Οικονόμου να χάνει την μπάλα περίπου 15 μέτρα έξω από την περιοχή αλλά οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν.
17:30
15' Πρώτο κόρνερ για την ΑΕΚ στο ματς. Περνάει ανεκμετάλλευτο για τους «κιτρινόμαυρους».
17:36
20' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ. Πάνω από την μπάλα ο Ροντρίγκο Γκάλο.
17:36
21' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!
17:37
Καταπληκτική εκτέλεση του σπεσιαλίστα Γκάλο, ο Παπαδόπουλος βρήκε λίγο την μπάλα αλλά ήταν δύσκολο να αντιδράσει εκεί που πήγε η μπάλα! 1-0 η ΑΕΚ, που πλέον έχει σκορ πρόκρισης!
17:38
Πρώτη τελική στην εστία για τους γηπεδούχους, που βρίσκουν το γκολ από μία στημένη φάση και από τα πόδια του πιο φορμαρισμένου παίκτη τους, τον Ροντρίγκο Γκάλο.
17:39
23' Επικίνδυνη αντεπίθεση του Κισσαμικού, ωστόσο το... παράκαναν με τις πάσεις οι φιλοξενούμενοι και δεν κατάφεραν να φθάσουν σε μια τελική προσπάθεια.
17:41
25' Ωραία συνεργασία από τους «κιτρινόμαυρους», ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
17:42
26' Μεγάλη ευκαιρία για τον Κισσαμικό! Ο Ρίσκι έσπασε στον Χαλκιαδάκη, ο οποίος πλάσαρε λίγο μέσα από την περιοχή αλλά ο Τσιντώτας με ωραία επέμβαση στην αριστερή του γωνία δεν του επέτρεψε να φέρει το ματς στα ίσα!
17:42
26' Κίτρινη κάρτα στον Τεγούση.
17:43
28' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!
17:44
Ο Γκάλο έκανε το γύρισμα έξω από την περιοχή, ο Κρίστιστς έκανε το σουτ με το δεξί με την μπάλα να κοντράρει στον Φαζό, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα! 2-0 για την ΑΕΚ που δείχνει να καθαρίζει το ματς και την υπόθεση πρόκριση.
17:46
Πρώτο γκολ, λοιπόν, με τα «κιτρινόμαυρα» για τον Νέναντ Κρίστισιτς, στο πρώτο παιχνίδι που αγωνίζεται ως βασικός με τη νέα του ομάδα.
17:53
37' Πλασέ του Άλεφ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Από την εκτέλεση αυτού, ο Βραζιλιάνος θα κάνει νέα τελική αλλά δεν θα καταφέρει να βρει εστία.
17:57
Πέντε λεπτά ακόμη για το ημίχρονο.
17:59
42' Eυκαιρία για τον Κισσαμικό. Μετά από απομάκρυνση του Τσιγκρίνσκι με το κεφάλι, ο Ρίσκι έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή αλλά δεν έπιασε καλά το σουτ με το αριστερό, το οποίο πέρασε ψηλά άουτ.
17:59
Γλιτώνει την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 43' ο Τεγούσης που έπιασε τον Μπογέ με κεφαλοκλείδωμα σε προσπάθειά του να τον μαρκάρει.
18:00
44' Μακρινό σουτ του Σιμόν, δεν θα βρει εστία.
18:02
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Η ΑΕΚ ήταν φουλ αποτελεσματική, προηγείται 2-0 του Κισσαμικού και δείχνει να έχει καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση. Γκάλο και Κρίστισιτς τα τέρματα των γηπεδούχων, πολύ καλή εμφάνιση από τους φιλοξενούμενους που είχαν τις ευκαιρίες τους να σκοράρουν.
18:18
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
18:22
50' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Γκίνι, ψηλά άουτ η μπάλα.
18:29
56' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Κρίστισιτς έκανε την κάθετη στον Μπογέ, ο οποίος ανατράπηκε από τον Ζιούλη και ο διαιτητής Τσαμούρης έδειξε την άσπρη βούλα.
18:30
57' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!
18:30
Δυνατή εκτέλεση του Μάνταλου, στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία και τον Παπαδόπουλο στην αριστερή γράφοντας το 3-0.
18:30
58' Σουτ του Ρίσκι από το κέντρο, ο Τσιντώτας έκανε πίσω βήματα και μπλόκαρε.
18:31
58' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια στη θέση του Πόνσε.
18:35
63' Αλλαγή για τον Κισσαμικό. Καραγιάννης αντί Ρίσκι.
18:36
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα.
18:37
64' Γύρισμα του Γκάλο, τελευταία στιγμή θα διώξει Φαζός σε κόρνερ προ του Λιβάγια.
18:42
70' Aλλαγή για την ΑΕΚ. Μπότος αντί Κρίστισιτς.
18:44
72' Αλλαγή για τον Κισσαμικό. Κάσσος αντί Σάλιακα.
18:46
74' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Κλωναρίδης αντί Μπογέ.
18:48
ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ στο άλλο παιχνίδι που διεξάγεται την ίδια ώρα! Ο Αστέρας προηγήθηκε με 2-0 και 3-1 αλλά η ΑΕΛ αποδεικνύεται εφτάψυχη και μόλις ισοφάρισε σε 3-3! Με αυτό το σκορ η Λάρισα προκρίνεται στην επόμενη φάση, με τους Τριπολιτσιώτες να ψάχνουν δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο!
18:50
78' Αλλαγή για τον Κισσαμικό. Αρναρέλλης αντί Χαλκιαδάκη.
18:50
Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο έχει κερδίσει η ΑΕΚ και όλο το γήπεδο ζητάει επιτακτικά από τον Γκάλο να το εκτελέσει.
18:50
78' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!
18:51
Ωραία κομπίνα από τους γηπεδούχους, με τον Μάνταλο να στρώνει στον Λιβάγια και αυτός με ωραίο συρτό σουτ να σκοράρει για το 4-0.
18:53
82' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!
18:54
Ο Λιβάγια άνοιξε στον Μπακάκη, αυτός κατάφερε να κρατήσει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου και να την γυρίσει ξανά στον Κροάτη. Αρχικά, το «τσιμπητό» πλασέ του Λιβάγια σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι αλλά ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε σε κενή εστία!
18:55
Γκολ και για τον Αστέρα Τρίπολης, κάνει το 4-3 και ψάχνει ένα ακόμη γκολ για να προκριθεί σε ένα απίθανο ματς.
18:55
83' Μακρινό σουτ του Σιμόν, μπλόκαρε εύκολα ο Τσιντώτας.
18:59
Τι γίνεται στην Τρίπολη!!! Ο Αστέρας με απίθανη γκολάρα του Βαλιέντε κάνει το 5-3 και είναι αγκαλιά με την πρόκρισή του στα προημιτελικά. Το πρώτο ματς υπενθυμίζεται πως είχε λήξει με 3-2 υπέρ της ΑΕΛ!
19:03
90' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Κλωναρίδη.
19:03
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
19:06
Τέλος στην αναμέτρηση! Η ΑΕΚ επικράτησε 5-0 του Κισσαμικού και σφράγισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Γκάλο, Κρίστισιτς, Μάνταλος και Λιβάγια (δις) οι σκόρερ των κιτρινόμαυρων.