ΑΕΚ-Λεβαδειακός

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα της ΑΕΚ με τον Λεβαδειακό για τη 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα της ΑΕΚ με τον Λεβαδειακό για τη 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας...
Έχοντας πάρει για τα καλά τα πάνω της και προερχόμενη από σερί νικών σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, η "Ένωση" θέλει να φτιάξει ακόμα περισσότερο την ψυχολογία της ενόψει του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.
Εξάλλου, η ομάδα του Ουζουνίδη, όχι απλώς νικά με το ξεκίνημα της νέας χρονιάς, αλλά στα τέσσερα τελευταία ματς μετράει συνολικά 14-0.
Είναι χαρακτηριστικό, δε, ότι έχει να δεχθεί γενικώς γκολ από το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο στις 24 Νοέμβρη (όταν έχασε 2-1).
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα ξεκινήσουν οι δυο ομάδες...
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Παντελιάδης, Αντιλέχου, Ρεκβιασβίλι, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Στανόγεβιτς, Μέλεγκ, Γιακουμάκης, Σαβαντογκό, Ιωαννίδης
ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Τσόσιτς, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Άλεφ, Μπακασέτας, Κρίστιτσιτς, Χουλτ, Λιβάγια, Πόνσε
Στον πάγκο για την "Ένωση" οι: Τσιντώτας, Σβάρνας, Αλμπάνης, Γιαννιώτας, Κλωναρίδης, Μπότος, Μπογέ.
Στον πάγκο για τους Βοιωτούς οι: Μπαλαούρου, Μαρκόφσκι, Ντιόγκο, Ανγκούα, Μητρόπουλος, Λιάγκας, Νανγκίς.
Διατηρεί το 3-5-2 στην ενδεκάδα της ΑΕΚ ο Μαρίνος Ουζουνίδης, που (απόντος του τιμωρημένου Μάνταλου) ξεκινά πρώτη φορά βασικό τον Κρίστιτσιτς.
Παράλληλα, επιστρέφει στο αρχικό σχήμα ο Τσόσιτς, ο οποίος παίρνει τη θέση του Οικονόμου (ο οποίος επίσης έχει δηλωθεί να εκτίσει κάρτες).
Υπενθυμίζεται ότι με τις τελευταίες νίκες η ΑΕΚ προσπέρασε τον Ατρόμητο στην τρίτη θέση (παίρνοντας μάλιστα και διαφορά), ενώ βρίσκεται σε απόσταση έξι πόντων από τον δεύτερο Ολυμπιακό.
Σημαντικό για την ΑΕΚ ότι επανέρχεται στη δράση ο Λιβάγια και ότι θα πάρει χρόνο συμμετοχής ενόψει του ντέρμπι της Κυριακής με τον ΠΑΟΚ.
Όλα έτοιμα στο ΟΑΚΑ για να ξεκινήσει σε λίγο το ματς...
1': Έναρξη του αγώνα...
2': Πρώτη φάση για την ΑΕΚ!
Ο Μπακασέτας κινήθηκε ωραία στον άξονα και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Μπάγιτς μπλόκαρε την μπάλα.
5': Κι άλλη φάση για την ΑΕΚ!
Μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Γκάλο σέντραρε χαμηλά από τη δεξιά πλευρά, αλλά το απευθείας σουτ του Πόνσε έφυγε άουτ.
11': Συνεχίζει να ελέγχει το ματς η ΑΕΚ, χωρίς ωστόσο να βρίσκει διαδρόμους για να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό της.
12': Ο Λιβάγια κοντρόλαρε μια βαθιά μπαλιά του Άλεφ και σούταρε από το ύψος του ημικυκλίου, αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι.
15': Παίζει πολύ από τη δεξιά πλευρά η ΑΕΚ, καθώς ο Γκάλο είναι και πάλι πολύ ορεξάτος και επικίνδυνος.
17': O Γκάλο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ σε καλή θέση έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στο τείχος κι έφυγε κόρνερ.
24' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
Έπειτα από σέντρα ακριβείας του Γκάλο από δεξιά, ο Πόνσε πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας του Λεβαδειακού και με άπιαστη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
25': Καλή φάση για τον Λεβαδειακό!
Ο Ιωαννίδης μπήκε από αριστερά στην περιοχή και γύρισε επικίνδυνα την μπάλα, αλλά ο Μπάρκας αντέδρασε σωστά και την απομάκρυνε.
27': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Κρίστιτσιτς, ο Πόνσε έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ξεπέρασε αρχικά τον Μπάγιτς, αλλά το πλασέ του από πλάγια θέση τελικά μπλοκαρίστηκε από τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού.
29': Ο Λιβάγια επεδίωξε να "κρεμάσει" από το κέντρο τον Μπάγιτς με "λόμπα", στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από την εστία.
35': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
Έπειτα από χαμηλή σέντρα του Λιβάγια από δεξιά, ο Μπακασέτας κοντρόλαρε στο ύψος του πέναλτι και πλάσαρε τον Μπάγιτς, αλλά ο γκολκίπερ του Λεβαδειακού απέκρουσε ενστικτωδώς!
40': Ελέγχει απόλυτα το ματς η ΑΕΚ και ψάχνει ένα δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα.
45' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη βλέπει ο Άλεφ για ένα δυνατό μαρκάρισμα.
45'+2': Λήξη του ημιχρόνου.
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
52': Στο ίδιο μοτίβο άρχισε και το δεύτερο 45λεπτο, με την ΑΕΚ να ελέγχει απόλυτα το ματς και τον Λεβαδειακό να εξακολουθεί να παίζει πολύ πίσω από τη σέντρα.
56': Σε εκτέλεση φάουλ του Γκάλο από δεξιά ο Πόνσε κέρδισε δύσκολη κεφαλιά και έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.
58' - Κίτρινη κάρτα για τον Λεβαδειακό
Τη δέχεται ο Τσαμπούρης για ένα δυνατό τάκλιν στον Λιβάγια.
61' - Κίτρινη κάρτα και για τις δυο ομάδες
Την αντικρίζουν οι Μπακασέτας και Ζησόπουλος για μεταξύ τους αψιμαχία.
64': Μετά από κόντρες στην περιοχή, ο Άλεφ δοκίμασε ένα βολέ το οποίο έφυγε πάνω από την εστία.
67' - Αλλαγή για τον Λεβαδειακό
Στη θέση του Μέλεγκ μπαίνει ο Νανγκίς.
69': Έπειτα από σέντρα του Μπακάκη από δεξιά, ο Πόνσε κέρδισε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι του Μπάγιτς.
70' - Αλλαγή για τον Λεβαδειακό
Ο Μαρκόφσκι αντικαθιστά τον Ιωαννίδη.
71': Ο Μπακασέτας έπιασε έναν "κεραυνό" από τα 30 μέτρα και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί "Γ"!
72' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Κρίστιτσιτς μπαίνει ο Κλωναρίδης.
75': Ο Γκάλο επωφελήθηκε από κόντρες στην περιοχή και σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.
77' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Τη βλέπει ο Κλωναρίδης για ένα δυνατό φάουλ.
79': Από εκτέλεση κόρνερ ο Μαρκόφσκι κέρδισε δύσκολη κεφαλιά στο πίσω δοκάρι, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία.
80': Σε αντεπίθεση της ΑΕΚ ο Γκάλο δοκίμασε ένα δυνατό σουτ -έξω από την περιοχή και δεξιά- αλλά ο Μπάγιτς αντέδρασε πάλι σωστά και απέκρουσε στη δεξιά του γωνία.
82' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Ο Μπογέ αντικαθιστά τον Πόνσε.
84' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
Την αντικρίζει ο Τσόσιτς για δυνατό φάουλ.
85' - Κίτρινη κάρτα για τον Λεβαδειακό
Τη βλέπει ο Ρεκβιασβίλι, που παρεμπόδισε τον Μπάρκα αφότου είχε μπλοκάρει την μπάλα σε κόρνερ.
88': Μετά από έντονη διαμαρτυρία του σε προηγούμενη φάση, ο Καραγεωργίου αποβάλλεται από τον διαιτητή Κοτσάνη.
90' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
Στη θέση του Γκάλο μπαίνει ο Αλμπάνης.
90': Τέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
90'+1': Ο Λιβάγια δοκίμασε ένα δυνατό σουτ -από πλάγια θέση δεξιά- αλλά ο Μπάγιτς δεν αιφνιδιάστηκε και απέκρουσε σε κόρνερ.
90'+2' - Αλλαγή για τον Λεβαδειακό
Στη θέση του Στανόγεβιτς μπαίνει ο Ντιόγκο.
90'+5': Λήξη του αγώνα.