Ολυμπιακός-ΑΕΛ

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ολυμπιακός-ΑΕΛ, για την 15η αγωνιστική της Super League, μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ολυμπιακός-ΑΕΛ, για την 15η (εξ αναβολής) αναμέτρηση της Super League, μέσω του sport-fm.gr.
Το ματς είναι προγραμματισμένο για τις 19:30, θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Novasports1 και ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Πρόκειται για το παιχνίδι ανάμεσα στον δεύτερο της βαθμολογίας Ολυμπιακό, που μετρά τέσσερις σερί νίκες στο πρωτάθλημα, με την εντέκατη της βαθμολογίας, ΑΕΛ, που είναι στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη και προέρχεται από το 1-1 με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, όπου έπαιξε με παίκτη λιγότερο από το "καλημέρα" της αναμέτρησης.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μιράντα, Μεριά, Τοροσίδης, Γκιγέρμε, Νάτχο, Φορτούνης, Μασούρας, Ποντένσε, Γκερέρο
ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μπάλας, Φριουί, Μιλοσάβλιεβιτς, Γιακιμόβσκι, Γκόλιας, Σικάβκα, Μόρας, Καρανίκας, Ακόστα, Ζίβκοβιτς
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Χουτεσιώτης, Ανδρούτσος, Χριστοδουλόπουλος, Ελαμπντελαουί, Χασάν, Ντίας, Σισέ
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Παϊτέρης, Ζίζιτς, Λεοζίνιο, Νούσιος, Μπέρτος, Νούνιτς, Γρομητσαρης
Διαιτητής: Γεώργιος Κομίνης. Βοηθοί: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ, Πολυχρόνης Κωσταράς 4ος Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης
Οι δύο ομάδες έχουν αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους. Ο Ολυμπιακός παίζει με διαφορετική όλη την άμυνα, τον Νάτχο βασικό όπως και τον Μασούρα. Η ΑΕΛ αγωνίζεται χωρίς τον καλύτερό της παίκτη (Ντέλετιτς), τον Φατιόν και τον Γκοΐκοβιτς
Κάτι παραπάνω από 10 λεπτά για τη σέντρα
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο
Λιγοστός ο κόσμος στο Καραϊσκάκη λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα.

Έναρξη στο ματς!

4' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς!Γύρισμα από τα δεξιά του Φορτούνη, κακή αντίδραση από τον Κρίστινσον και την άμυνα των γηπεδούχων, δεν έφτασε έγκαιρα στη φάση ο Μασούρας.
5' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά του έκλεισε το πεδίο ο Κρίστινσον και ο Πορτογάλος έστειλε την μπάλα πάνω του και στη συνέχεια αστόχησε ο Φορτούνης με δυνατό σουτ. Αλλού γι' αλλού οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων
8' Γκολ ο Ολυμπιακός, 1-0! Εξαιρετική μπαλιά και πάλι από τον Νάτχο, ωραίο κοντρόλ με το στήθος από τον Μασούρα και εύστοχο τελείωμα με το δεξί
10' Γύρισμα του Ποντένσε πάνω στον Κρίστινσον
Πιέζει πολύ ο Ολυμπιακός και μετά το γκολ του. Έχει "στραγγαλίσει" την ΑΕΛ στο πρώτο δεκάλεπτο.
Το γεγονός ότι είναι βασικός ο Νάτχο έχει λειτουργήσει θετικά για τον Ολυμπιακό. Σε αυτό βοηθάει και ο παθητικός ρόλος των φιλοξενούμενων.
Φάουλ λίγο έξω από την περιοχή για τον Ολυμπιακό
13' Εκτέλεσε ο Φορτούνης, έπεσε δεξιά χαμηλά και έδιωξε ο Κρίστινσον
14' Κίτρινη στον Καρανίκα για φάουλ στον Φορτούνη
15' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Για παρατεταμένο τράβηγμα της φανέλας του Μιράντα από τον Γκόλια
Ο Φορτούνης πάνω από την μπάλα
16' Γκολ ο Ολυμπιακός, 2-0! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το πέναλτι και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κρίστινσον (που έπεσε σωστά) και μέσα
Δεν μπορεί με τίποτα να κρατήσει μπάλα η ΑΕΛ. Την έχει αναγκάσει σε ρόλο κομπάρσου ο Ολυμπιακός.
20' Απειλεί ο Ολυμπιακός! Σόλο προσπάθεια του... αέρινου Ποντένσε, αλλά δεν δεν τελείωσε καλά τη φάση και έδιωξε ο Κρίστινσον
Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά
32' Μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού για το 3-0. Ο Φορτούνης ελίχθηκε ωραία και μοίρασε στον Μασούρα που αστόχησε από θέση βολής.
36' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Ωραία σέντρα του Τσιμίκα από τ' αριστερά, κεφαλιά του Μασούρα και ο Κρίστινσον έδιωξε σε κόρνερ
37' Πρώτη επίθεση της προκοπής από την ΑΕΛ μεν, με άδοξο τέλος δε, καθώς ολοκληρώθηκε με offside
Στο 70%-30% η κατοχή της μπάλας
Πιο επιθετική στα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ πάντως
43' Σέντρα από τ' αριστερά για την ΑΕΛ και τζούφιο πλασέ του Σικάβκα, που υποδείχθηκε offside. Οριακή η φάση
44' Γκολ ο Ολυμπιακός, 3-0! Ωραία συνεργασία Φορτούνη και Γκερέρο, άνοιξαν την αντίπαλη άμυνα και ο διεθνής μεσοεπιθετικός βρέθηκε σε θέση φορ και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Κρίστινσον.
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις
Ημίχρονο στο Φάληρο: Ολυμπιακός-ΑΕΛ 3-0! Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ με τον Μασούρα στο 8' και στη συνέχεια σκόραρε δις ο Φορτούνης. Με πέναλτι (που κέρδισε ο Μιράντα) στο 16', αλλά και με ψύχραιμο πλασέ στο 44'. Εξαιρετικό και θεαματικό το πρώτο μέρος για τους γηπεδούχους, που "πάτησαν" την ΑΕΛ (μία τελική στα πρώτα 45') και δικαίως προηγούνται με τόσο καθαρό σκορ
Ζίζιτς αντί Ζίβκοβιτς για την ΑΕΛ στο ματς
Έναρξη στο δεύτερο μέρος!
49' Μπλόκαρε ο Σα το σουτ του Ακόστα
50' Χριστοδουλόπουλος αντί Ποντένσε για τον Ολυμπιακό
55' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Συρτό σουτ του Μασούρα, στο δεξί του Κρίστινσον η μπάλα και στη συνέχεια υποδείχθηκε offside ο Γκιγέρμε
58' Νούνιτς αντί Σιβάβκα για την ΑΕΛ
61' Κι άλλη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Λάζαρος άνοιξε για τον Τσιμίκα, ο δεύτερος έκανε ωραία σέντρα και η κεφαλιά του Γκερέρο έστειλε την μπάλα λίγο έξω
61' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ανδρούτσος αντί Νάτχο
65' Μπαίνει κι ο Χασάν αντί του Γκερέρο
Ξεκάθαρα έχει περισσότερο το μυαλό του στο ματς του Σαββάτου με τον Πανιώνιο ο Ολυμπιακός
74' Σουτ του Γκιγέρμε, έπεσε και μπλόκαρε ο Κρίστινσον
75' Γκολ ο Ολυμπιακός, 4-0! Ωραία κάθετη ο Ανδρούτσος, με αποδέκτη τον Φορτούνη που πέρασε και τον Κρίστινσον για να κάνει χατ-τρικ άνετα κι ωραία.
84' Λεοζίνιο αντί Μπάλλα για την ΑΕΛ
89' Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μπαργκάν κέρδισε τις κόντρες με το πείσμα του, αλλά όχι και τον Σα, αφού έστειλε ψηλά την μπάλα με άτσαλο σουτ.
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις
Τέλος στο ματς. Ολυμπιακός-ΑΕΛ 4-0! Χατ-τρικ ο Φορτούνης (16’ πεν., 44’, 75’). Πρώτο «ερυθρόλευκο» γκολ για τον Γιώργο Μασούρα