Ολυμπιακός-Πανιώνιος

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ολυμπιακός-Πανιώνιος, για την 19η αγωνιστική της Super League, μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ολυμπιακός-Πανιώνιος, για την 19η αγωνιστική της Super League.
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 19:30, θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Novasports2 και ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Πρόκειται για το ματς του δεύτερου της βαθμολογίας Ολυμπιακού, που βρίσκεται στο -8 από την κορυφή και τον ΠΑΟΚ κόντρα στον ένατο της Super League Πανιώνιο, που έχει μείνει στο -4 από την έκτη θέση.
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς/4-4-2): Σα, Κούτρης, Βούκοβιτς, Σισέ, Ελαμπντελαουί, Καμαρά, Νάτχο, Χριστοδουλόπουλος, Ποντένσε - Χασάν, Γκερέρο
Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος/4-3-3): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Κότσιτς, Κόρμπος, Μακρύλλος, Οικονομίδης, Τσιλούλης, Σίντι Άλι - Καμαρά
Στον πάγκο των γηπεδούχων βρίσκονται οι: Χουτεσιώτης, Ανδρούτσος, Μασούρας, Μιράντα, Σολδάνο, Ντίας, Τοροσίδης
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων βρίσκονται οι: Μανοΐλοβιτς, Μίκο, Σπιριντόνοβιτς, Σαραμαντάς, Κούρντι, Ντε Ταντέο, Μανθάτης
Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κοτσάνης. Βοηθοί: Χασάν Κούλα, Κωνσταντίνος Κωνστάντιος 4ος Διαιτητής: Γεώργιος Λάμπρου
Ως γνωστόν, Φορτούνης και Γκιγέρμε έχουν δηλωθεί να εκτίσουν την ποινή τους (λόγω καρτών), ενώ ο Μπουχαλάκης κρίνεται ανέτοιμος έπειτα από τον τραυματισμό του. Μεριά και Τσιμίκας είναι επίσης εκτός.
Οι τιμωρημένοι Ντουρμισάι και Μπανανά είναι εκτός για τους φιλοξενούμενους, ενώ στην αποστολή βρίσκεται ο Σπιριντόνοβιτς
Ο Ολυμπιακός έχει συντριπτικά υπέρ του την προϊστορία, αφού έχει νικήσει 84 φορές, έχοντας 10 νίκες ο Πανιώνιος, ενώ 21 αναμετρήσεις έχουν λήξει ισόπαλες. Οι ερυθρόλευκοι μετρούν 49 νίκες ως γηπεδούχοι, 4 νίκες έχει πάρει ο Πανιώνιος και άλλες τόσες ισοπαλίες στο γήπεδο των Πειραιωτών.
Η τελευταία φορά που νίκησε τον Ολυμπιακός εκτός έδρας ο Πανιώνιος ήταν πριν δύο χρόνια, όταν ο νυν παίκτης των Πειραιωτών, Γιώργος Μασούρας, σκόραρε στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν 21 σερί διαδοχικές νίκες στο σπίτι τους.
Το παιχνίδι του πρώτου γύρου έληξε 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού με γκολ του Χασάν λίγο πριν το φινάλε.
Στο γήπεδο είναι και πάλι ο Αβραάμ Παπαδόπουλος
Πανό για τα θύματα της Θύρας 7 μπροστά από τη θύρα των οργανωμένων. Πλησιάζει η μαύρη επέτειος. Την Παρασκευή συμπληρώνονται 38 χρόνια από εκείνη την ημέρα
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του φαληρικού γηπέδου
Όρκος νίκης για τους παίκτες των δύο ομάδων.
Έναρξη στο ματς!
Πρώτη επίσκεψη του Ολυμπιακού στα αντίπαλα καρέ. Σέντρα του Ομάρ, απομάκρυνση των φιλοξενούμενων και γέμισμα του Ποντένσε χωρίς να βρει τον Λάζαρο
4' Τελική για τον Ολυμπιακό.Ύστερα από γέμισμα του Κούτρη και προσπάθεια του Σισέ να απειλήσει, ο Ποντένσε ολοκλήρωσε την επίσκεψη του Ολυμπιακού στην περιοχή του Πανιώνιου, με άστοχο σουτ με εξωτερικό φάλτσο.
5' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε έστρωσε για τον Λάζαρο, που ελευθερώθηκε ωραία από την αντίπαλη άμυνα, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Κότνικ που έδιωξε με υπερένταση
7' Ωραία συνεργασία Ποντένσε-Γκερέρο, αλλά ο Κότνικ μάζεψε την ύστατη στιγμή προ του Πορτογάλου.
9' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Χριστοδουλόπουλος πήρε την μπάλα από τον Χασάν, μπούκαρε στην περιοχή, αλλά νικήθηκε από τον Κότνικ.
10' Απίθανη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Ουμάρ Καμαρά βγήκε μόνος του απέναντι από τον Σα (έπειτα από κακή αντίδραση του Βούκοβιτς που έδρασε καθυστερημένα), το σκέφτηκε σε υπερβολικό βαθμό και νικήθηκε από τον Πορτογάλο, ενώ στη συνέχεια απομάκρυνε ο Σισέ
12' Σουτ του Μακρύλλου, κόντρα στον Σισέ και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σα.
Πρόβλημα με Ελαμπντελαουί στον Ολυμπιακό
Προθερμαίνεται ο Τοροσίδης
14' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Τοροσίδης αντί Ελαμπντελαουί
Δυσκολεύεται να πατήσει περιοχή ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά
21' Κι άλλη επικίνδυνη πάσα πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού για τον Καμαρά, μάζεψε ο Σα
22' Δυνατό σουτ του Γκερέρο, έδιωξε με τα πόδια ο Κότνικ
Λίγο πριν, οι ερυθρόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε πτώση του Χριστοδουλόπουλου εντός της περιοχής
27' Διαδοχικές κοφτές ντρίπλες του Γκερέρο από τα δεξιά και γύρισμα για την καρδιά της περιοχής, αλλά Χασάν και Λάζαρος δεν βρήκαν την μπάλα
28' Σουτ του Κούτρη με το δεξί από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Κότνικ.
30' Επικίνδυνη σέντρα του Τσιλούλη από τα δεξιά, έχασε τη φάση ο Σα και έδιωξε πλάγια με το κεφάλι ο Τοροσίδης
32' Στην κόντρα ο Πανιώνιος με τον Αλί, που ολοκλήρωσε με μακρινό σουτ, ενώ είχε τη δυνατότητα να πασάρει σε κάποιον συμπαίκτη του.
35' Γύρισμα του Γκερέρο έπειτα από στημένη φάση, δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας.
36' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Λάζαρος άδειασε ωραία τον αντίπαλό του και έπιασε χαμηλό σουτ, που έδιωξε ο Κότνικ και στη συνέχεια δόθηκε φάουλ στον Γκερέρο.
Στο έδαφος ο Κότνικ, ο οποίος είχε αποχωρήσει τραυματίας στο ματς του πρώτου γύρου. Πρέπει να τον έχει πατήσει ο Γκερέρο στη προηγούμενη φάση
36' Κίτρινη στον Κόρμπο για διαμαρτυρίες
43' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε μπήκε από τα δεξιά και γύρισε για την καρδιά της περιοχής, όπου μπήκε σαν τρέιλερ ο Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος αστόχησε με δυνατό σουτ.
Φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό.
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις
45+1' Ο Λάζαρος το εκτέλεσε και έδιωξε ωραία ο Κότνικ.
Ημίχρονο στο Φάληρο! Ολυμπιακός-Πανιώνιος 0-0 - Πολύ δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων, που συνολικά ήταν ανώτεροι και έχασαν αρκετές ευκαιρίες (οι περισσότερες τελικές είναι του Χριστοδουλόπουλου), με τον Κότνικ να βρίσκεται σε καλό βράδυ. Την καλύτερη φάση την είχε, ωστόσο, η ομάδα του Μάντζιου, που έχασε τετ-α-τετ με τον Καμαρά στο 10'. Οι τελικές ήταν 10(8) και 4(4) για τις δύο ομάδες, η κατοχή στο 66%-34%. Το πλάνο με τους δύο φορ δεν έχει πιάσει έως τώρα, αφού ο Χασάν είναι εκτός παιχνιδιού και εντελώς ακίνδυνος. Επιπλέον, το κέντρο των ερυθρόλευκων είναι πιο άδειο (απόντος και του Γκιγέρμε) σε σχέση με πρόσφατα παιχνίδια και οι Νεοσμυρνιώτες προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν με κόντρα επιθέσεις.
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
Έναρξη στο δεύτερο μέρος!
47' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέρο κινήθηκε από τα δεξιά, έστρωσε για τον Νάτχο που έκανε προβολή, δίχως να τελειώσει τη φάση όπως ήθελε, αφού... τράκαρε με τον Χριστοδουλόπουλο
48' Επικίνδυνη φάση από τον Πανιώνιο. Ο Αλί βγήκε στην κόντρα πολύ γρήγορα και ο Σισέ, που τον έχασε αρχικά, έδιωξε σε κόρνερ με προβολή στο κατάλληλο τάιμινγκ
51' Πονηρό γέμισμα του Λάζαρου, πρόλαβε ο Χασάν να κάνει το γύρισμα παράλληλα με την εστία πριν βγει η μπάλα
52' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Λάζαρος γέμισε από τ' αριστερά, ο Βούκοβιτς έπιασε κεφαλιά από καλή θέση μεν, αλλά όχι όπως θα την ήθελε και αστόχησε.
Πρόβλημα με Κόρμπο στον Πανιώνιο
55' Μανθάτης αντί Κόρμπου στο ματς
Ένταση ανάμεσα σε Νάτχο και Ουμάρ Καμαρά. Από μια κίτρινη για τους δύο παίκτες στο 58'
60' Καλή προσπάθεια του Ποντένσε, μοίρασε στον Λάζαρο που έκανε κοφτή και έχασε χρόνο για να εκτελέσει
64' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Βούκοβιτς άνοιξε αριστερά για τον Κούτρη που γύρισε ωραία και ο Χριστοδουλόπουλος πλάσαρε με τη μια για να αστοχήσει από εξαιρετική θέση. Από το σημείο του πέναλτι
65' Νεύρα από τον Βούκοβιτς και κίτρινη κάρτα
66' Κι άλλη πολύ καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Κεφαλιά του Τοροσίδη έπειτα από στημένη φάση, η μπάλα ελάχιστα έξω.
Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τον Λάζαρο
68' Γκολ ο Ολυμπιακός, 1-0! Ο Ποντένσε κουβάλησε την μπάλα εκτός περιοχής, μοίρασε δεξιά για τον Τοροσίδη που γύρισε με τη μια και ο Χασάν εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι.
71' Κίτρινη στον Παπαγεωργίου.
Φάουλ για τον Ολυμπιακό λίγο μπροστά από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής
Εκτέλεσε ο Γκερέρο και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο του Κότνικ
Χέρι του Ντομίνγκες μέσα στην περιοχή, αλλά ο παίκτης του Πανιώνιου δεν βλέπει που είναι η μπάλα, την οποία έχει στην πλάτη
75' Γκολ ο Ολυμπιακός, 2-0! Σέντρα του Κούτρη από τα δεξιά με το αριστερό και κεφαλιά-ψαράκι του Γκερέρο, η μπάλα στην αριστερή γωνία του Κότνικ.
78' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Μπούκαρε ο Λάζαρος από τ' αριστερά και ο Τσιλούλης τον ανέτρεψε. Δέχθηκε και κίτρινη
79' Γκολ ο Ολυμπιακός, 3-0! Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε το πέναλτι, έκανε μια μικρή προσποίηση και νίκησε τον Κότνικ. Το αφιέρωσε, μάλιστα, στα θύματα της Θύρας 7
80' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ζιλ Ντίας αντί του Χριστοδουλόπουλου
82' Μακρινό σουτ του Ζιλ Ντίας, έδιωξε ο Κότνικ
83' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Χασάν εκτός, στη θέση του ο Σολδάνο.
86' Γκολ ο Ολυμπιακός, 4-0! Ο Τοροσίδης έκανε σέντρα από τα δεξιά και ο Βούκοβιτς με το δεξί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
89' Άστοχο σουτ του Νάτχο, έπειτα από πολύ ωραία κυκλοφορία των γηπεδούχων
Τέλος στο Φάληρο! Ολυμπιακός-Πανιώνιος 4-0