ΟΦΗ-Ξάνθη

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΟΦΗ-Ξάνθη, για την 19η αγωνιστική της Super League, μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Καλό μεσημέρι, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα του ΟΦΗ με την Ξάνθη για τη 19η αγωνιστική της Super League.
Ντεμπούτο στον πάγκο του ΟΦΗ θα κάνει σήμερα ο Χάιμε Βέρα.
Η ενδεκάδα των γηπεδούχων: Στρέζος, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Γιαννούλης, Δεληγιαννίδης, Μεγιάδο, Νάστος, Ναμπί, Νέιρα, Κοροβέσης, Γιακουμάκης
Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Ντα Κόστα, Κάστρο, Λισγάρας, Καντά, Ντίρεσταμ, Ροντρίγκεζ, Μελισσόπουλος, Μελιόπουλος.
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Παπαπέτρου με βοηθούς τους Μπουξμπάουμ και Παλαμίδα.
Στον πάγκο για τον ΟΦΗ θα βρίσκονται οι: Σωτηρίου, Βουό, Παπαστεριανός, Βράουν, Σακόρ, Παπάζογλου, Ντίνας
Στον πάγκο για την Ξάνθη είναι οι Γκαραβέλης, Μπαριέντος, Φακής, Χατζητερζόγλου, Καμαρά, Συλλά, Σαρπόνγκ.
Στο «Γεντί Κουλέ» βρίσκεται και ο ισχυρός άνδρας του ΟΦΗ, Μιχάλης Μπούσης.
Ο συνεργάτης του Χάιμε Βέρα, Αλεχάντρο Ίσις, επιβλέπει την προπόνηση.
Ο ΟΦΗ έρχεται από το 1-1 με τον Ατρόμητο εντός έδρας.
Η Ξάνθη ηττήθηκε 0-1 εντός από τον Άρη.
Στον πρώτο γύρο η Ξάνθη νίκησε 3-0 εντός τον ΟΦΗ, ενώ στις 26/9 οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στην Ξάνθη για το Κύπελλο.
Σε 8 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Ξεκίνησε το ματς, η Ξάνθη πήρε τη σέντρα.
5' Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο 5λεπτο.
5' Πολύ καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα στην περιοχή, κοντρόλαρε και πλάσαρε, ωστόσο ο Ζίβκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.
7' Έχει ανεβάσει την πίεσή του ο ΟΦΗ.
8' Κι άλλο κόρνερ για τον ΟΦΗ.
11' Κόρνερ για την Ξάνθη.
13' Ισορρόπησε κάπως στα τελευταία λεπτά η Ξάνθη.
16' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Γιακουμάκης πλάσαρε από τη μικρή περιοχή, μπλόκαρε όμως ο Ζίβκοβιτς.
17' Πρώτη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μπρίτο σούταρε μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ.
61%-39% υπέρ του ΟΦΗ η κατοχή της μπάλας.
21' Μπαλιά του Δεληγιαννίδη στην αντίπαλη περιοχή, βγήκε και μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
25' Κι άλλη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Γιακουμάκης βγήκε τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς, αλλά πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.
27' Αναστάτωση στην περιοχή του ΟΦΗ, τελικά βγήκε και μάζεψε ο Στρέζος.
34' Χωρίς κάτι σημαντικό στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι.
36' Κίτρινη κάρτα στον Κάστρο.
43' Ισορροπημένο το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.
Στο 39' δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο Μεγιάδο.
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ΟΦΗ και Ξάνθη στο 0-0.
Ελαφρώς καλύτερος ο ΟΦΗ στα πρώτα 45 λεπτά. Είχε τις καλύτερες στιγμές και την κατοχή της μπάλας (58%-42%).
Βγαίνουν οι ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
46' Σουτ του Καντά έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Στρέζος.
48' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
52' Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Καμαρά αντικαθιστά τον Μελιόπουλο.
53' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
58' Πολύ καλή ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Καντά σούταρε στην κίνηση μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.
58' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπαριέντος αντικαθιστά τον Μελισσόπουλο.
59' Κίτρινη κάρτα στον Κοβάσεβιτς.
61' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Σακόρ αντικαθιστά τον Μεγιάδο.
62' Σουτ του Μπρίτο έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
63' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σαρπόνγκ αντικαθιστά τον τραυματία Μπρίτο.
66' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
68' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας παίρνει τη θέση του Γιαννούλη.
69' Ο Γιακουμάκης έφυγε μόνος του απέναντι στον Ζίβκοβιτς, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.
71' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
76' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Βουό παίρνει τη θέση του Νέιρα.
76' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας μέσα από την περιοχή, σούταρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
77' Μπαλιά προς τον Γιακουμάκη, πάλι ήταν σε θέση οφσάιντ.
79' Κίτρινη κάρτα στον Αλμέιδα.
80' Μίνι διακοπή στο ματς γιατί έχει τραυματιστεί στο πρόσωπο ο Κοβάσεβιτς.
Όλα καλά με τον παίκτη της Ξάνθης, που συνεχίζει κανονικά.
84' Φάουλ για τον ΟΦΗ σε πολύ καλό σημείο, ακριβώς έξω από την περιοχή της Ξάνθης. Κίτρινη κάρτα στον Ντίρεσταμ.
85' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε εντυπωσιακά στη γωνία του. Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
86' Ευκαιρία για την Ξάνθη σε αντεπίθεση. Ο Κάστρο πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Στρέζος μπλόκαρε.
87' Κίτρινη κάρτα στον Βουό.
90' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.
91' Καλή στιγμή για την Ξάνθη σε αντεπίθεση. Ο Κοβάσεβιτς σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ.
92' Κίτρινη κάρτα στον Νάστο.
Τέλος αγώνα, ΟΦΗ και Ξάνθη έμειναν στο 0-0.
Ο ΟΦΗ ήταν ελαφρώς ανώτερος, αλλά του έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.