ΑΕΚ-ΟΦΗ

Παρακολουθήστε από το control-room του sportm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΟΦΗ για την 20ή αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά από ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ΑΕΚ-ΟΦΗ για την 20ή αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Η ΑΕΚ έρχεται από το 1-1 με τον ΠΑΟΚ εντός έδρας για το πρωτάθλημα, ενώ την Τετάρτη πέρασε από το Περιστέρι επικρατώντας 1-0 του Ατρόμητου για το Κύπελλο.
Αυτό θα είναι το πρώτο παιχνίδι πρωταθλήματος για την "Ένωση" μετά την επιστροφή του Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο.
Ο ΟΦΗ έμεινε στο 0-0 εντός με την Ξάνθη, ενώ συμπλήρωσε 3 ματς πρωταθλήματος δίχως νίκη (0-2-1).
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Τσόσιτς, Οικονόμου, Χουλτ, Σιμόες, Μάνταλος, Κλωναρίδης, Γκάλο, Μπογέ, Λιβάγια.
Η ενδεκάδα του ΟΦΗ: Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Μιχόγεβιτς, Κοροβέσης, Κυριακίδης, Νάστος, Ναμπί, Νέιρα, Βαζ, Γιακουμάκης.
Στον πάγκο για την ΑΕΚ οι Τσιντώτας, Σβάρνας, Γιαννούτσος, Κρίστιτσιτς, Αλμπάνης, Μπότος, Γιαννιώτας.
Στον πάγκο για τον ΟΦΗ οι Σωτηρίου, Βουό, Φερέιρα, Μπράουν, Σακόρ, Ντίνας, Πέρσον.
Στο ματς του πρώτου γύρου: ΟΦΗ-ΑΕΚ 0-3.
30-5-5 υπέρ της ΑΕΚ η παράδοση όταν φιλοξενεί τον ΟΦΗ.
Σε 10 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
Διαιτητής του αγώνα ο Γεώργιος Βρέσκας.
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Τα πάντα έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα.
Ξεκίνησε το ματς, η ΑΕΚ πήρε τη σέντρα.
2' Επικίνδυνα στην περιοχή της ΑΕΚ ο Δεληγιαννίδης. Έπεσε από μαρκάρισμα του Χουλτ, διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες των φιλοξενούμενων για πέναλτι, αλλά δεν δόθηκε τίποτα.
Όπως φάνηκε στο replay, ο Χουλτ υπέπεσε σε παράβαση καθώς βρήκε με το πόδι τον Δεληγιαννίδη.
4' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης σούταρε από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.
8' Μίνι διακοπή στο ματς καθώς τραυματίστηκε ο Χουλτ.
9' Συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι.
10' Ο Χουλτ σηκώθηκε, αλλά δεν μπορεί να συνεχίσει.
11' Πεσμένος στο χορτάρι και ο Σιμόες, που τραυματίστηκε στο χέρι.
13' Πρώτη -αναγκαστική- αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αλμπάνης παίρνει τη θέση του τραυματία Χουλτ. Σε ρόλο αριστερού μπακ μετατοπίζεται ο Μπακάκης και ο Γκάλο θα αγωνιστεί ως δεξιός μπακ.
13' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
14' Προβολή από τον Οικονόμου, μπλόκαρε ο Στρέζος.
17' Ατομική προσπάθεια του Γιακουμάκη, που επιχείρησε να μπει στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά έδιωξε ο Τσόσιτς.
18' Σουτ του Βαζ μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε με τη δεύτερη ο Μπάρκας.
22' Σέντρα-σουτ του Λιβάγια, η μπάλα άουτ.
24' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
Η ΑΕΚ δεν μπορεί να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του ΟΦΗ.
26' Σουτ του Σιμόες έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Στρέζος.
30' Κόρνερ για την ΑΕΚ, που απείλησε με τον Μάνταλο.
33' Έχει ανεβάσει την πίεσή της η ΑΕΚ.
35' Σουτ του Γκάλο από πλάγια θέση, μπλόκαρε στη γωνία του ο Στρέζος.
37' Γκολ για την ΑΕΚ!
Ο Αλμπάνης από τα αριστερά γύρισε στον Λιβάγια, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για να δώσει το προβάδισμα στην ΑΕΚ.
40' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Κλωναρίδης έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Στρέζος έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.
41' Μακρινό σουτ του Μάνταλου, η μπάλα άουτ.
45' Καλό σουτ του Αλμπάνη έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
45'+1' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ προηγείται 1-0 του ΟΦΗ.
Ο Λιβάγια ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 37', με το... μισό γκολ να ανήκει στον Αλμπάνη.
Η φάση του 2ου λεπτού για την οποία διαμαρτύρεται ο ΟΦΗ για πέναλτι.
Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
50' Χωρίς κάτι σημαντικό το πρώτο 5λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου.
51' Καλό σουτ του Κυριακίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
55' Εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Αλμπάνη μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
56' Σουτ του Γιακουμάκη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα μακριά από την εστία του Μπάρκα.
56' Κίτρινη κάρτα στον Νάστο.
59' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Σόουζα παίρνει τη θέση του Νέιρα.
61' Επικίνδυνη σέντρα του Σόουζα, έδιωξε στη μικρή περιοχή ο Τσόσιτς.
63' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κρίστιτσιτς παίρνει τη θέση του Κλωναρίδη.
64' Κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη.
69' Έπεσε κάπως ο ρυθμός στο τελευταίο 5λεπτο.
72' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
74' Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βουό και Σακόρ αντικαθιστούν Γιακουμάκη και Νάστο αντίστοιχα.
78' Νεύρα μεταξύ Μιχόγεβιτς, Σιμόες. Άναψαν τα αίματα στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ.
79' Κίτρινες κάρτες σε Μιχόγεβιτς, Σιμόες.
79' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
Νωρίτερα (76') δέχθηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία ο Λιβάγια.
80' Οφσάιντ ο Ναμπί, λανθασμένη απόφαση.
83' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γιαννιώτας αντικαθιστά τον Μπογέ.
88' Επικίνδυνη αντεπίθεση για τον ΟΦΗ, αλλά ο Ναμπί δεν επιχείρησε σουτ.
90' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιβάγια σούταρε με το αριστερό μέσα από την περιοχή, αλλά ο Στρέζος έδιωξε σε κόρνερ.
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
Τέλος αγώνα, η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ!
Το μοναδικό γκολ ο Λιβάγια στο 37' μετά από ασίστ του Αλμπάνη. Μέτρια η εικόνα της ΑΕΚ, που επανήλθε άμεσα στις νίκες στο πρωτάθλημα.