ΑΕΛ-Ξάνθη

Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΛ και την Ξάνθη για την 21η αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά από ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ΑΕΛ-Ξάνθη για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Η ΑΕΛ έρχεται από το 2-2 με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Συμπλήρωσε 5 ματς δίχως νίκη (0-3-2).
Η Ξάνθη έμεινε στο 0-0 εντός με τη Λαμία. Τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη (0-3-1) για την ομάδα του Ράσταβατς.
Στον πρώτο γύρο η Ξάνθη νίκησε 1-0 την ΑΕΛ στα Πηγάδια.
Διαιτητής του αγώνα ο Εμμανουήλ Σκούλας.
Η ενδεκάδα της ΑΕΛ: Κρίστινσον – Καρανίκας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γιακιμόβσκι – Μιλοσάβλιεβιτς, Νούνιτς, Φατιόν, Μπαργκάν - Σικάβκα, Ντέλετιτς
Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Ζίβκοβιτς – Ντίρεσταμ, Λισγάρας, Αλμέιδα, Κασάδο – Καμαρά, Κοβάσεβιτς – Μπαριέντος, Ντουρίτσκοβιτς, Σαρπόνγκ - Φάκκης
Ξεκίνησε το ματς.
Στον πάγκο για την ΑΕΛ οι Παϊτέρης, Μόρας, Ακόστα, Νούσιος, Μπέρτος, Ζίβκοβιτς, Σετσέροβιτς.
Στον πάγκο για την Ξάνθη οι Γκαραβέλης, Καντά, Χατζητερζόγλου, Σιλά, Μελιόπουλος, Ουίλιαμ, Μελισσόπουλος.
6' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛ.
7' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιακιμόβσκι, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
8' Γκολ για την ΑΕΛ!
Σουτ του Φατιόν έξω από την περιοχή, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε, αλλά ήρθε ο Νούνιτς να πάρει το "ριμπάουντ" και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 1-0.
Στο 9' δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο αμυντικός των φιλοξενούμενων, Αλμέιδα.
12' Το ματς έχει καλό ρυθμό, αν και ο αγωνιστικός χώρος δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.
15' Κίτρινη κάρτα στον Καρανίκα.
19' Κόρνερ για την Ξάνθη.
20' Κίτρινη κάρτα στον Γκόλια.
21' Γκολ για την Ξάνθη!
Εκτέλεση φάουλ του Μπαριέντος, ο Αλμέιδα πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Κρίστινσον για να ισοφαρίσει.
25' Καλή ευκαιρία για την Ξάνθη, με το σουτ του Ντίρεσταμ να φεύγει άουτ.
27' Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν.
28' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ, αλλά οι Ντέλετιτς, Μπαργκάν δεν μπόρεσαν να πλασάρουν μέσα από την περιοχή. Κόρνερ για τους γηπεδούχους.
30' 60%-40% υπέρ της ΑΕΛ η κατοχή της μπάλας.
31' Σουτ του Σικάβκα μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε στη γωνία του ο Ζίβκοβιτς.
36' Έπεσε κάπως ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.
41' Φάουλ για την ΑΕΛ σε καλό σημείο για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή.
43' Σουτ του Μπαργκάν έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
45' Ωραία ομαδική συνεργασία από τους παίκτες της ΑΕΛ, αλλά ο Ζίβκοβιτς βγήκε και μπλόκαρε την μπάλα προ του Μπαργκάν.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ΑΕΛ και Ξάνθη στο 1-1.
Η ΑΕΛ προηγήθηκε στο 8' με τον Νούνιτς, η Ξάνθη ισοφάρισε στο 21' με τον Αλμέιδα.
6 τελικές (5 εντός εστίας) για την ΑΕΛ, 2 (1) για την Ξάνθη.
65%-35% υπέρ της ΑΕΛ η κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο.
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.
Μία αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Σεσέροβιτς πήρε τη θέση του Σικάβκα. Συνεχίζει ως έχει η Ξάνθη.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
49' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος για την ΑΕΛ. Σουτ του Φατιόν από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
52' Κίτρινη κάρτα στον Σαρπόνγκ.
55' Γυριστό σουτ του Μπαργκάν μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ. Στο 54' είχαμε τη δεύτερη αλλαγή της ΑΕΛ. Ο Ζίβκοβιτς πήρε τη θέση του Γιακιμόβσκι.
57' Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ουίλιαμ παίρνει τη θέση του Σαρπόνγκ.
59' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Νούνιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς, τον πλάσαρε, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.
Στο 58' δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο Ουίλιαμ.
64' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μελιόπουλος αντικαθιστά τον Φάκκη.
64' Κεφαλιά του Νούνιτς μέσα από την περιοχή, δεν ανησυχεί ο Ζίβκοβιτς, αφού η μπάλα έφυγε άουτ.
68' Μίνι διακοπή στο ματς καθώς τραυματίστηκε ο Ζίβκοβιτς.
69' Κόρνερ για την ΑΕΛ.
69%-31% υπέρ της ΑΕΛ η κατοχή μπάλας στο δεύτερο ημίχρονο.
71' Κόρνερ για την ΑΕΛ.
76' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σιλά παίρνει τη θέση του Μπαριέντος.
76' Κόρνερ για την Ξάνθη.
77' Κίτρινη κάρτα στον Κοβάσεβιτς.
78' Κόρνερ για την ΑΕΛ. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Μπαργκάν να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε.
5 τελικές (0 εντός εστίας) για την ΑΕΛ στο δεύτερο μέρος, 0 η Ξάνθη!
83' Μακρινό σουτ του Σιλά, η μπάλα άουτ.
83' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Νούσιος αντικαθιστά τον Μπαργκάν.
88' Πιέζει η ΑΕΛ, αντέχει η Ξάνθη.
90' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛ για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή.
90' Κεφαλιά του Φατιόν από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
92' Επικίνδυνη σέντρα στην περιοχή της Ξάνθης, δεν βρέθηκε ένας παίκτης της ΑΕΛ για να τη στείλει στα δίχτυα. Κόρνερ για τους γηπεδούχους.
Τέλος του αγώνα, ΑΕΛ και Ξάνθη κόλλησαν στο 1-1!
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 8' με τον Νούνιτς, στο 21' ισοφάρισε ο Αλμέιδα για τους Ακρίτες.