Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη του αγώνα Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Αγγλίας.
Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Αγγλίας.
Η ενδεκάδα της Τσέλσι: Κέπα – Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίς, Ρούντιγκερ, Αλόνσο – Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβασιτς – Πέδρο, Αζάρ, Ιγκουαΐν
Η ενδεκάδα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ρομέρο – Γιανγκ, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Σο – Ερέρα, Μάτιτς – Μάτα, Πογκμπά, Ράσφορντ – Λουκάκου
Η Τσέλσι έρχεται από εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Μάλμε την Πέμπτη για το Γιουρόπα Λιγκ.
Αντιθέτως, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε 0-2 εντός από την Παρί Σεν Ζερμέν την Τρίτη για το Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της επί εποχής Σόλσκιερ.
Στον προηγούμενο γύρο, η Τσέλσι απέκλεισε τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ (3-0 εντός). Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προσπέρασε το εμπόδιο της Άρσεναλ (1-3 εκτός).
Η Τσέλσι είναι η κάτοχος του θεσμού, ενώ μετράει συνολικά 8 τρόπαια στη διοργάνωση.
Από την άλλη, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετράει 12 τρόπαια στο θεσμό και είναι 2η στη σχετική λίστα.
Για το πρωτάθλημα, Τσέλσι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμειναν στο 2-2 στην έδρα της πρώτης (20/10).
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο του "Στάμφορντ Μπριτζ".
Ενός λεπτού χειροκρότημα για τον Γκόρντον Μπανκς, που απεβίωσε πριν από μερικές ημέρες.
Η Τσέλσι μπορεί να γίνει η πρώτη ομάδα που θα αποκλείσει 5 συνεχόμενες φορές στο θεσμό του Κυπέλλου τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!
Ξεκίνησε το ματς. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τη σέντρα.
2' Κόρνερ για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
4' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τη Γιουνάιτεντ. Ο Λουκάκου σούταρε στην κίνηση μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
8' Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά.
9' Κεφαλιά από τον Σμόλινγκ, μπλόκαρε ο Κέπα.
11' Διπλή ευκαιρία για την Τσέλσι. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουίς, έδιωξε ο Ρομέρο και στη συνέχεια ο Πέδρο σούταρε στην κίνηση, αλλά ο τερματοφύλακας της Γιουνάιτεντ μπλόκαρε με τη δεύτερη.
12' Φαλτσαριστό σουτ του Αζάρ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
Θυμίζουμε ότι σε περίπτωση ισοπαλίας στα 90 λεπτά, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.
14' Μακρινό σουτ του Ερέρα, έδιωξε ο Κέπα.
17' Καλή στιγμή για την Τσέλσι. Ο Ιγκουαΐν πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα όμως έφυγε δίπλα από το δοκάρι.
19' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράσφορντ από πλάγια θέση, αλλά ο Κέπα μπλόκαρε.
Στο 15' ο Μάτιτς πήρε κίτρινη κάρτα.
21' Κίτρινη κάρτα στον Γιανγκ για σκληρό φάουλ στον Πέδρο.
23' Στα τελευταία 5 λεπτά, η κατοχή της μπάλας είναι 71%-29% υπέρ της Τσέλσι.
29' Κόρνερ για την Τσέλσι.
31' Γκολ για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!
Σέντρα του Πογκμπά, κεφαλιά του Ερέρα, που νίκησε τον Κέπα για το 0-1.
35' Σέντρα-σουτ του Πέδρο, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Ρομέρο.
38' Επικίνδυνο γύρισμα του Αζάρ μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
43' Πιέζει κάπως η Τσέλσι.
45' Γκολ για τη Γιουνάιτεντ!
Σέντρα του Ράσφορντ, καρφωτή κεφαλιά του Πογκμπά και Τσέλσι-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγείται 2-0 της Τσέλσι!
Και τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων με κεφαλιές (31' Ερέρα, 45' Πογκμπά).
5 τελικές (2 εντός στόχου) για την Τσέλσι, 6 (5) έχει αντίστοιχα η Γιουνάιτεντ.
63%-37% υπέρ της Τσέλσι η κατοχή της μπάλας.
Θυμίζουμε ότι στα προημιτελικά του Κυπέλλου έχουν προκριθεί ήδη η Γουλβς, η Μίλγουολ, η Κρίσταλ Πάλας, η Μάντσεστερ Σίτι, η Σουόνσι, η Γουότφορντ και η Μπράιτον.
Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
49' Επικίνδυνη αντεπίθεση από τη Γιουνάιτεντ, έδιωξαν οι γηπεδούχοι.
53' Δύο διαδοχικά κόρνερ για την Τσέλσι.
56' Κι άλλο κόρνερ για την Τσέλσι, που πιέζει.
56' Μίνι διακοπή στο ματς καθώς τραυματίστηκε ο Ρομέρο.
58' Πρώτη αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Γουίλιαν παίρνει τη θέση του Πέδρο.
59' Κόρνερ για την Τσέλσι, που έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν βρίσκει τον τρόπο να σκοράρει.
60' Κίτρινη κάρτα στον Ρούντιγκερ.
62' Κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ.
64' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Αζάρ σούταρε μέσα από την περιοχή με καλές προϋποθέσεις, όμως η μπάλα κόντραρε κάπου και άλλαξε πορεία.
65' Κίτρινη κάρτα στον Καντέ.
71' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν, η μπάλα άουτ.
71' Δεύτερη αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Μπάρκλεϊ πήρε τη θέση του Κόβασιτς.
73' Πρώτη αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Μέσα ο Αλέξις Σάντσες, έξω ο Λουκάκου.
75' Δεύτερη αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Περέιρα αντικαθιστά τον Μάτα.
80' "Πάγωσε" το ρυθμό του αγώνα η Γιουνάιτεντ.
82' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Τσέλσι. Ο Τζαπακόστα αντικαθιστά τον Αθπιλικουέτα.
85' Μίνι διακοπή στο ματς καθώς τραυματίστηκε ο Πογκμπά.
Σηκώθηκε ο Γάλλος χαφ της Γιουνάιτεντ και συνεχίζεται το παιχνίδι.
90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
92' Κεφαλιά του Αζάρ μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
94' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο ΜακΤόμινι αντικαθιστά τον Ράσφορντ.
96' Κόρνερ για την Τσέλσι.
Τέλος αγώνα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε από την έδρα της Τσέλσι με 2-0 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου!
Ερέρα (31') και Πογκμπά (45') οι σκόρερ των νικητών. Και τα δύο γκολ με κεφαλιές!