Λιόν-Μπαρτσελόνα

Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη του αγώνα Λιόν-Μπαρτσελόνα για τη φάση των "16" του Champions League.
Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Λιόν-Μπαρτσελόνα για τη φάση των "16" του Champions League.
Η Λιόν έχει να ηττηθεί από τον Οκτώβριο του 2016 σε αγώνα του Champions League (2-7-0 έκτοτε)!
Την Παρασκευή, η Λιόν νίκησε 2-1 εντός την Γκινγκάμπ για το γαλλικό πρωτάθλημα, όπου βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας.
Από την άλλη, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 1-0 εντός της Βαγιαδολίδ και παραμένει στην 1η θέση.
Στη φάση των ομίλων, η Λιόν πέρασε ως 2η από το 6ο γκρουπ με ρεκόρ 1-5-0 (5 σερί ισοπαλίες!), ενώ η Μπάρτσα προκρίθηκε ως 1η από το 2ο γκρουπ με 4-2-0.
Η ενδεκάδα της Λιόν: Λόπες – Ντιμπουά, Μαρσέλο, Ντεναγιέρ, Μεντί – Εντοπελέ, Αουάρ – Τραορέ, Τεριέ, Ντεπάι - Ντεμπελέ
Η ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν – Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα – Σέρχι Ρομπέρτο, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς – Μέσι, Ντεμπελέ, Σουάρες
Διαιτητής του αγώνα ο Τσακίρ, ο οποίος έχει σφυρίξει επτά φορές την Μπαρτσελόνα: σε αυτά τα ματς οι Καταλανοί δεν έχασαν (4-3-0)!
Σε 18 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
Αξιοπρόσεκτο πως η Μπαρτσελόνα δεν έχει νικήσει στα 5 τελευταία εκτός έδρας της σε νοκ-άουτ φάση του Champions League (1 ισοπαλία, 4 ήττες).
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων.
Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής προέκυψε στη Λιόν. Ο αριστερός μπακ Μεντί τραυματίστηκε στην προθέρμανση και τη θέση του παίρνει ο Μαρσάλ.
Καταπληκτική ατμόσφαιρα έχουν δημιουργήσει οι φίλοι της Λιόν στο γήπεδο.
Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Ακούγεται ο ύμνος του Champions League.
Εικόνα από το γήπεδο της Λιόν.
Στο γράφημα της UEFA πάντως, ο Μεντί δίνεται ακόμα ως βασικός στο αριστερό άκρο της αμυντικής τετράδας της Λιόν.
Ξεκίνησε το ματς, η Μπαρτσελόνα πήρε τη σέντρα.
1' Πρώτη φάση στο παιχνίδι για την Μπαρτσελόνα. Ο Ντεμπελέ σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
Τελικά, ο Μεντί παίζει κανονικά παρά τον τραυματισμό που αποκόμισε στην προθέρμανση.
3' Κίτρινη κάρτα στον Αουάρ για φάουλ που έκανε στον Μέσι ακριβώς έξω από την περιοχή.
4' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μέσι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
5' Πολύ καλή στιγμή για τη Λιόν. Σουτ του Αουάρ έξω από την περιοχή, έπεσε στη γωνία του ο Τερ Στέγκεν και έδιωξε σε κόρνερ.
7' Κόρνερ η Μπαρτσελόνα. Τρομερός ρυθμός στα πρώτα λεπτά.
9' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λιόν. Δυνατό σουτ του Τεριέ έξω από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι όμως αφού πρώτα έβαλε το χέρι του και ο Τερ Στέγκεν.
12' Καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα, αλλά το σουτ του Ντεμπελέ έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
15' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Από το ύψος της περιοχής σούταρε ο Ράκιτιτς, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.
17' Κι άλλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
19' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ατομική προσπάθεια του Ντεμπελέ, βγήκε τετ-α-τετ με τον Λόπες σε πλάγια θέση όμως και ο αντίπαλος τερματοφύλακας τον νίκησε.
20' Οκτώ τελικές μέχρι τώρα η Μπαρτσελόνα!
Θυμίζουμε ότι για τη Λιόν δεν υπολογίζεται ο πολύ καλός μεσοεπιθετικός Φεκίρ.
23' Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα.
26' Φάουλ για τη Λιόν σε καλό σημείο για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή, πέρασε ανεκμετάλλευτο.
29' Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα.
30' Κόρνερ για τη Λιόν.
33' Κίτρινη κάρτα στον Ντιμπουά.
34' Κεφαλιά του Λενγκλέ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
36' "Σκαφτό" σουτ του Σουάρες έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Λόπες.
42' Έπεσε κάπως ο ρυθμός του αγώνα.
44' Σουτ του Ντεμπελέ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
45' Πολύ καλή στιγμή για τη Λιόν. Μετά από ωραία ομαδική συνεργασία, ο Τεριέ σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
45'+1' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Σουτ του Μπουσκέτς έξω από την περιοχή, η μπάλα κάπου κόντραρε και έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Λόπες.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, Λιόν και Μπαρτσελόνα στο 0-0, που μοιάζει "άδικο" βάσει ευκαιριών.
Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.
Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
50' Χωρίς κάτι σημαντικό στο πρώτο 5λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου.
52' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος. Ο Ντεπάι σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Τερ Στέγκεν.
57' Επικίνδυνη αντεπίθεση της Λιόν, διώχνουν οι αμυντικοί της Μπαρτσελόνα.
61' Νέα επικίνδυνη αντεπίθεση της Λιόν, με τον Ντεπάι να γυρίζει στην περιοχή, αλλά ο Τερ Στέγκεν βγήκε και μπλόκαρε.
62' Ο Ντεμπελέ βγήκε ένας εναντίον ενός με τον Λενγκλέ, ωστόσο άνοιξε πολύ την μπάλα και ο Τερ Στέγκεν μπλόκαρε.
63' Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα.
65' Απειλεί η Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι σούταρε με δύναμη από πλάγια θέση, αλλά ο Λόπες έδιωξε.
67' Πρώτη αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Κουτίνιο αντικαθιστά τον Ντεμπελέ.
68' Επικίνδυνη στιγμή για την Μπαρτσελόνα, αλλά ο Μέσι έφυγε πολύ πλάγια και δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.
69' Πρώτη αλλαγή για τη Λιόν. Ο Τουσάρ αντικαθιστά τον Τραορέ.
70' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Σουάρες από το ύψος του πέναλτι σούταρε με το αριστερό, ωστόσο η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.
Με την αλλαγή του Τουσάρ, η Λιόν άλλαξε σύστημα και παίζει πλέον με 4-3-3.
74' Επικίνδυνη σέντρα του Άλμπα στην περιοχή, μπλόκαρε ο Λόπες αφού ο Σουάρες δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.
76' Δεύτερη αλλαγή για τη Λιόν. Ο Κορνέ αντικαθιστά τον Τεριέ.
76' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Σουτ του Κουτίνιο από το ύψος της περιοχής, ο Λόπες έδιωξε εντυπωσιακά.
77' Καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα. Ο Άλμπα σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
80' Κίτρινη κάρτα στον Σέρχι Ρομπέρτο.
81' Δεύτερη αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Βιδάλ αντικαθιστά τον Σέρχι Ρομπέρτο.
84' Τρίτη αλλαγή για τη Λιόν. Ο Σεΐκ Ντιόπ αντικαθιστά τον Εντομπελέ.
86' Καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα. Ο Μπουσκέτς σούταρε από το ύψος της περιοχής, όμως ο Λόπες έδιωξε σε κόρνερ.
87' Κι άλλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Δυνατό σουτ του Μέσι μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε μακριά από τα δοκάρια.
88' Κίτρινη κάρτα στον Σεμέδο.
90' Φάουλ για την Μπαρτσελόνα σε πολύ καλό σημείο για τον... Μέσι!