ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης, για την 22η αγωνιστική της Super League, μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε (καιρού επιτρέποντος) την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης
Πριν από λίγα λεπτά αποφασίστηκε ότι η αναμέτρηση θα ξεκινήσει κανονικά παρά τις δύσκολες καιρικές καιρικές συνθήκες (ισχυροί άνεμοι)
Να θυμίσουμε την ενδεκάδα της ΑΕΚ...
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσότσιτς, Γκάλο, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος, Μπογέ, Μπακασέτας, Μάνταλος, Πόνσε
Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Οριουέλα, Κοντοές, Βαφέας, Ναδάλες, Γκίνο, Ντούρσο, Ρώσση, Στάθης, Μπεντινέλι, Ελ-Χελβέ.
Στον πάγκο της ΑΕΚ: Μπάρκας, Σβάρνας, Γιαννούτσος, Αλμπάνης, Άλεφ, Λιβάια, Κλωναρίδης.
Στον πάγκο του Απόλλωνα: Άστρας, Βάρκας, Ντεφεντερίκο, Ακόστα, Αγροδήμος, Οικονομόπουλος, Ριβέρο.
Διαιτητής: Φώτιος Φωτιάδης. Βοηθοί: Αντώνιος Σινιοράκης, Σταύρος Σίπκας 4ος Διαιτητής: Ανδρέας Γκάμαρης
Πολύ λίγος ο κόσμος στο παγωμένο ΟΑΚΑ
Οι καιρικές συνθήκες είναι πολύ δύσκολες, αλλά το διαιτητικό τιμ αποφάσισε "Σέντρα και... βλέπουμε"
Περίπου πέντε λεπτά για τη σέντρα
Όπως ενημερωθήκατε και νωρίτερα, υπάρχουν κάποιες σημαντικές αλλαγές στην ενδεκάδα που επέλεξε ο Μανόλο Χιμένεθ
Ο Τσιντώτας πήρε τη θέση του Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια, ο Λιβάγια είναι στον πάγκο, ενώ Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος και Μπογέ είναι βασικοί
Πολύ ισχυροί άνεμοι αυτήν τη στιγμή στο ΟΑΚΑ
Έναρξη στο ματς!
4' Γκολ η ΑΕΚ, 1-0! Ο Μάνταλος ξέφυγε από το προσωπικό μαρκάρισμα του Κοντοέ, τραβήχτηκε δεξιά και έκανε γύρισμα, ο Χουάντερσον βρήκε την μπάλα χαμηλά και ουσιαστικά την έστρωσε στον Μπογέ, που από κοντά την έστειλε στα δίχτυα.
Για άλλη μια φορά η εστία του Απόλλωνα παραβιάζεται στα πρώτα λεπτά
Είναι τόσο ισχυροί οι άνεμοι, που δεν είναι εφικτό να μείνει σταθερή η κεντρική κάμερα της Nova
11' Άστοχο σουτ του Πόνσε έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε αρκετά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χουάντερσον
15' Απειλεί η ΑΕΚ για το 2-0. Ο Κρίστιτσιτς έβγαλε ωραία κάθετη, ο Μπακάκης κινήθηκε σε θέση αριστερού εξτρέμ, αλλά δεν έκανε το γύρισμα στο κατάλληλο τάιμινγκ και ο Ναδάλες έδιωξε προ του Πόνσε, που είχε... οπλίσει
Άουτ η μπάλα μετά το κόρνερ του Μπακασέτα που έκανε αρκετά φιλόδοξη προσπάθεια
Η κατοχή της μπάλας είναι 67%-33% υπέρ της ΑΕΚ
Συρτό σουτ του Μπακασέτα από τα δεξιά, στην αγκαλιά του Χουάντερσον η μπάλα
24' Γκολ ο Απόλλων, 1-1! Τραγικό λάθος του Οικονόμου που γύρισε αδύναμα την μπάλα προς τον Τσιντώτα, ο Ελ Χέλβε πήρε την μπάλα και προσπέρασε τον Έλληνα γκολκίπερ για την ισοφάριση
26' Εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα αρκετά έξω από την περιοχή και με την μπάλα να φεύγει πολύ μακριά από την αντίπαλη εστία
28' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Μπογέ βρήκε χώρο από τ' αριστερά και προς τον άξονα, έπιασε δυνατό-συρτό σουτ με το δεξί και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί του Χουάντερσον
33' Σουτ του Μάνταλου μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα, βρήκε σε σώματα η μπάλα
37' Εκτέλεση φάουλ του Ελ Χέλβε από μακρινή απόσταση, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τσιντώντα.
Έχει... βραχυκυκλώσει η ΑΕΚ μετά από το 1-1
40' Σουτ του Μπογέ εκτός περιοχής με το δεξί, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από τη συμβολή των δοκών του Χουάντερσον
41' Επικίνδυνη επίθεση από τον Απόλλωνα. Γύρισμα από τα δεξιά και άτσαλο τελείωμα του Ελ Χέλβε, έπεσε και μπλόκαρε ο Τσιντώτας
Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ. ΑΕΚ-Απόλλων 1-1 Τα τέρματα των Μπογέ (4') και Ελ Χέλβε (24') έχουν διαμορφώσει την κατάσταση. Κακό και άνευρο πρώτο μέρος για την Ένωση, που βραχυκύκλωσε μετά το τέρμα των φιλοξενούμενων. Υπενθυμίζεται ότι το ματς διεξάγεται υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες και ο αέρας κατά βάση κάνει δύσκολη τη ζωή των ποδοσφαιριστών και όχι μόνο
Θα περάσει ο Λιβάγια αντί του Μπακασέτα στο ματς. Πρόκειται για αναγκαστική αλλαγή
Έναρξη στο δεύτερο μέρος!
Οι πινακίδες έριξαν έναν φωτογράφο στο φινάλε του πρώτου μέρος. Ευτυχώς όλα καλά με τον άνθρωπο
47' Γκολ η ΑΕΚ, 2-1! Ο Μπογέ έπιασε γεμάτο σουτ με το δεξί από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα. Ωραίο γκολ
49' Κίτρινη στον Λιβάγια
51' Κίτρινη στον Μπεντινέλι
53' Αντεπίθεση της ΑΕΚ με τον Μπογέ να μοιράζει στον Πόνσε, αλλά δεν ήταν καλή η πάσα του και κατά συνέπεια δεν έγινε και καλό τελείωμα
56' Βάρκας αντί Γκίνο για τον Απόλλωνα
60' Μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ για το 3-1. Ο Πόνσε βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε, αλλά η μπάλα κατέληξε στην πλαϊνή πλευρά των διχτύων
63' Εκτέλεση φάουλ του Γκάλο από μακρινή απόσταση, η μπάλα αρκετά πάνω από την αντίπαλη εστία
64' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Κοντοές, μέσα ο Ακόστα
65' Φλερτ του Απόλλωνα με το 2-2. Σέντρα του Στάθη και κεφαλιά για τον Βάρκα με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δοκάρι του Τσιντώτα
69' Αλμπάνης αντί Πόνσε για την ΑΕΚ
69' Επίθεση του Απόλλωνα από τ' αριστερά και κέρδος ένα κόρνερ
69' Καλή στιγμή του Απόλλωνα. Κεφαλιά του Οριουέλα με τον Τσιντώντα να διώχνει εντυπωσιακά.
73' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Αντεπίθεση με τον Αλμπάνη, που μοίρασε για τον Μπογέ, αλλά αυτός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χουάντερσον για τρίτη φορά
74' Κίτρινη στον Χουάντερσον
74' Κίτρινη και στον Τσόσιτς
77' Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, μπλόκαρε ο Χουάντερσον
80' Έξω ο Μπεντινέλι, μέσα ο Ριβέρο για τον Απόλλωνα
81' Μεγάλη ευκαιρία του Απόλλωνα για το 2-2! Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά και κακή επαφή του Ριβέρο μπροστά στην εστία, με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει ψηλά.
83' Άλεφ αντί Μπογέ στο ματς.
Πρόβλημα με Γαλανόπουλο στην ΑΕΚ. Δεν πατάει καλά το πόδι του. Έχει κλείσει τις αλλαγές του ο Χιμένεθ