ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 4-2 (ΠΑΡΑΤΑΣΗ)

Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr και του ΣΠΟΡ FM 94,6 λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, στην Τούμπα.
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Πανιώνιο στην Τούμπα, στον επαναληπτικό προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.Οι "κυανέρυθροι" θυμίζουμε πως επικράτησαν 2-1 στον πρώτο αγώνα.
Με επτά αλλαγές σε σύγκριση με το ματς απέναντι στον Άρη, ο Δικέφαλος του Βορρά, στο παιχνίδι αυτό. Από το βασικό σχήμα του αγώνα με τον Άρη, παραμένουν οι Πασχαλάκης, Κρέσπο, Σάκχοφ και Βιεϊρίνια.
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Σάκχοφ, Ολιβέιρα, Λημνιός, Πέλκας, Ενρίκε, Σφιντέρσκι
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Παπαδόπουλος, Τόσκα, Μάτος, Μίσιτς, Μπαλογιάννης, Μπίσεσβαρ, Άκπομ
Πανιώνιος: Κότνικ, Κόσιτς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Μανιάτης, Μπουμάλ, Μανθάτης, Τσιλούλης, Ντουρμισάι
Στον πάγκο για τον Πανιώνιο: Μανοϊλοβιτς, Μίκο, Σουσώνης, Μπανανά, Άρτσε, Σπιριντόνοβιτς, Καμαρά
Διαιτητής ο Σκουλάς, με βοηθούς τους Ευθυμιάδη και Κουρομπύλια
Οι δύο αντίπαλοι στον αγωνιστικό χώρο.
1' Σέντρα αγώνα
1' Σέντρα του Βιεϊρίνια, μπλοκάρει ο Κότνικ.
3' Προσπαθεί να επιτεθεί κυρίως από δεξιά ο ΠΑΟΚ.
Διακοπή στο ματς, πεσμένος στο έδαφος ο Μανθάτης από μαρκάρισμα του Ολιβέιρα.
7' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, παραχωρεί ο Ντομίνγκες.
7' Σουτ του Κρέσπο, μετά την εκτέλεση του Πέλκα, η μπάλα πολύ πάνω από την εστία.
8' Τώρα ο Πέλκας πεσμένος εκτός τερέν, με πρόβλημα στη μέση.
9' Σέντρα του Ενρίκε, η μπάλα έξω από την εστία.
10' Σουτ του Ενρίκε, η μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι.
Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Πέλκας.
12' Τώρα ξαναρχίζει το παιχνίδι, μετά από 2 λεπτά. Παρατηρήσεις Σκουλά στον Κότνικ.
Ακόμα δεν έχει προχωρήσει σε αλλαγή ο Λουτσέσκου, με δέκα ο ΠΑΟΚ.
14' Αναγκαστική αλλαγή, ο Μπίσεσβαρ στη θέση του Πέλκα.
15' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Βιεϊρίνια από δεξιά, ο Ενρίκε την προβολή η μπάλα άουτ.
17' Διαμαρτυρίες για το γεγονός πως ο Σκουλάς, δεν έβγαλε κάρτα στον Παπαγεωργίου σε μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ.
18' Σουτ του Ενρίκε με το αριστερό, άουτ.
19' Σέντρα από αριστερά, η απόκρουση της άμυνας, σουτ του Μπίσεσβαρ άουτ.
22' Φάουλ του Ντομίνγκεζ στον Σφιντέρσκι και κίτρινη στον Παπαγεωργίου, γιατί πέταξε την μπάλα μακριά.
22' Κεφαλιά του Ίνγκασον μετά την εκτέλεση φάουλ, έδιωξε ο Ντουρμισάι.
25' Σέντρα του Βιεϊρίνια, σε κόρνερ ο Σταυρόπουλος.
25' Πέναλτι ζητά ο ΠΑΟΚ. Ο Σταυρόπουλος κρατά τον Κρέσπο, δεν δίνει το πέναλτι ο Σκουλάς.
26' Κίτρινη στον Γιαννούλη.
27' Κίτρινη στον Ντουρμισάι.
27' Κίτρινη και στον Κρέσπο.
28' Σουτ του Βιεϊρίνια άουτ.
30' Σουτ του Ολιβέιρα άουτ.
32' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Μπίσεσβαρ.
Από πλάγιο στα δεξιά, ο Λημνιός γυρίζει την μπάλα, ο Κότνικ αποκρούει ασθενώς και ο Μπίσεσβαρ σε κενή εστία από κοντά ανοίγει το σκορ.
33' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο και ΓΚΟΟΟΛ ο Πανιώνιος με Ντουρμισάι.
Φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΟΚ. Ο Τσιλούλης αρχικά θα νικηθεί σε τετ-α-τετ από τον Πασχαλάκη, στην εξέλιξη της φάσης ο Κότσιτς, σεντράρει, ο Ντουσμισάι δίνει πιο πίσω, ο Κόρμπος σουτάρει, η μπάλα κόντραρε και έφτασε ξανά στον Ντουρμισάι που καλυπτόταν από τον Βιεϊρίνια και με δεξί σουτ έκανε το 1-1.
35' Νέα διακοπή στο ματς. Ο Πανιώνιος απάντησε άμεσα στο γκολ του Δικεφάλου του Βορρά.
38' Σε εξέλιξη το ματς μετά τη νέα διακοπή.
39' Κίτρινη ο Λημνιός.
41'Τάκλιν του Κόρμπου, σε απόπειρα του Μπίσεσβαρ να σουτάρει.
42' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.
44' Λάθος του Κότνικ, κλέβει ο Ενρίκε, σε κόρνερ ο Σταυρόπουλος.
44' Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.
45' Κεφαλιά του Κρέσπο άουτ.
Πρόβλημα με τον Τσιλούλη.
45' Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος για το α' μέρος. Δικαιολογημένες οι καθυστερήσεις με τόσους τραυματισμούς.
45+2' Σφιντέρσκι, αξιοποιεί το λάθος του Σταυρόπουλου, γυρίζει πλάτη, κάνει το σουτ, αλλά μπλοκάρει ο Κότνικ.
45+5' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ
Κεφαλιά του Ίνγκασον άουτ.
46' Σέντρα β' μέρους
Στη λεκάνη το πρόβλημα του Πέλκα.
47' Σέντρα του Λημνιού, ο Μπίσεσβαρ σουτάρει κοντράρει η μπάλα στον Κόρμπο και κόρνερ.
49' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ
51' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, που πιέζει ασφυκτικά.
52' Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ
52' Κίτρινη στον Ολιβέιρα για μαρκάρισμα στον Ντουμισάι.
53' Τακουνάκι του Σάκχοφ, ο Σφιντέρσκι σουτάρει, η μπάλα κόρνερ σύμφωνα με τον Σκουλά, που δεν υπάρχει όμως!
Ετοιμάζεται ο Άκπομ.
56' Άκπομ αντί Λημνιού
60' Μπανανά αντί Μπουμάλ.
61' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ: Ο Ενρίκε από λάθος γύρισμα, σε θέση βολής, ο Κότνικ αποκρούει.
63' Κίτρινη στον Κότνικ για καθυστέρηση.
64' Κίτρινη ο Μανθάτης.
66' Κίτρινη ο Ντομίνγκες για καθυστέρηση.
70' Κόρνερ παραχωρεί ο Μανιάτης
70' Κεφαλιά του Ίνγκασον, μπλοκάρει ο Κότνικ.
71' Κίτρινη και στον Κότσιτς, για χέρι σε σέντρα του Βιεϊρίνια.
72' Ο Ενρίκε βρίσκει την μπάλα με γυριστό, αλλά ο Κότνικ μπλοκάρει.
73' ΔΙΠΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ! Πρώτα ο Σάκχοφ βλέπει τον Κότνικ ν' αποκρούει, ο Σφιντέρσκι πάνω στα σώματα και κόρνερ.
73' Μάτος αντί Σάκχοφ
75' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ
18-2 οι τελικές.
78' Ο Άρτσε στη θέση του Παπαγεωργίου.
79' Τρομερή ευκαιρία για ΠΑΟΚ! Ο Άκπομ από τη σέντρα του Βιεϊρίνια, ο Άγγλος με κεφαλιά άουτ.
82' 17ο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, ΓΚΟΟΟΟΛ ο Σφιντέρσκι.
Εκτέλεση του Γιαννούλη, ο Σταυρόπουλος τη στέλνει άθελα του στο κεφάλι του Πολωνού που σκοράρει εξ' επαφής με κεφαλιά
Αν μείνει το 2-1, πάμε σε παράταση, αφού ο Σφιντέρσκι ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.
87' Άστοχη σέντρα του Γιαννούλη.
88' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ! Ο Τσιλούλης θα νικηθεί στο τετ-α-τετ από τον Πασχαλάκη από την εξαιρετική πάσα του Ντουρμισάι.
90' Καμαρά αντί Τσιλούλη
90' Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.
90+1' Φάουλ για τον ΠΑΟΚ.
90+3΄Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.
90+3' Κίτρινη ο Μανιάτης.
90+5' Παράταση!
Οι δύο προπονητές έχουν δικαίωμα για μια ακόμα αλλαγή ο καθένας,αφού το ματς οδηγήθηκε σε παράταση.
91' Σέντρα στο α' μέρος της παράτασης
92' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ
93' Φάουλ στον Ολιβέιρα.
94' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ ο Καμαρά 2-2 ο Πανιώνιος κάτω από τα πόδια του Πασχαλάκη.
Ο Καμαρά φεύγει στο ένας εναντίον ενός με τον Ίνγκασον τον αποφεύγει πηγαίνοντας προς τα αριστερά και με το αριστερό σουτ νικάει τον Πασχαλάκη για το 2-2.
Τώρα ο ΠΑΟΚ χρειάζεται δύο γκολ για να περάσει και φυσικά να μην δεχτεί.
97' Ο Μίσιτς αντί του Ενρίκε
98' Κίτρινη ο Καμαρά.
100' Φεύγει πάλι σε κόντρα ο Πανιώνιος, αλλά ο Καμαρά την πετάει στον Ντουρμισάι, όταν ο τελευταίος είναι εκτεθειμένος.
102' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ
104' Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί κυρίως από αριστερά, αλλά πλέον δεν μπορεί να δώσει εύκολα ταχύτητα.
105+1' Σέντρα του Μάτος, κεφαλιά του Ίνγκασον πάνω από την εστία.
105+1' Τέλος α' ημιχρόνου παράτασης. Ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 2-2 και έχει σκορ πρόκρισης.
106' Σέντρα β' μέρους παράτασης
106' Φάουλ στον Κότνικ, έχει δεχτεί μαρκάρισμα από τον Κρέσπο.
Ο Άκης Μάντζιος έχει μια ακόμα αλλαγή να κάνει αν το επιθυμεί.
109' Σουτ του Σφιντέρσκι άουτ.
111' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ
112' ΔΟΚΑΡΙ Ο ΜΑΤΟΣ! Από σέντρα του Ολιβέιρα.
114' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Άκπομ. 3-2 ο ΠΑΟΚ που ψάχνει ένα ακόμα γκολ.
Καραμπόλα με τον Βιεϊρίνια να κάνει γύρισμα στον Άκπομ με πολλές κόντρες, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.
117' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Για χέρι του Μανθάτη έπειτα από σουτ του Μίσιτς. Δύσκολη φάση. Με ΔΕΚΑ πλέον ο Πανιώνιος λόγω δεύτερης κίτρινης στον παίκτη των φιλοξενούμενων
Ο Βιεϊρίνια θα αναλάβει την εκτέλεση
119' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, 4-2! Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε άψογα το πέναλτι και νίκησε τον Κότνικ για το σκορ πρόκρισης του «δικεφάλου του Βορρά». Κανένα περιθώριο αντίδρασης για τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων
Διακοπή στο ματς! Οι παίκτες του Πανιώνιου δείχνουν διάθεση να φύγουν από τον αγωνιστικό χώρο
Τέλος στο ματς! ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 4-2! Χωρίς να έχουν παιχτεί τα δύο λεπτά που δόθηκαν για καθυστερήσεις κι αφού οι παίκτες του Πανιώνιου πήγαν να φύγουν από τον αγωνιστικό χώρο και δεν θέλησαν να κάνουν τη σέντρα μετά το γκολ, ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη. Οπότε, πρόκριση του ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του Κυπέλλου.