Παρακολουθήστε από το control-room του sport-fm.gr τη ρεβάνς της Ρεάλ Μαδρίτης με την Μπαρτσελόνα για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη ρεβάνς της Ρεάλ Μαδρίτης με την Μπαρτσελόνα για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.
Στο πρώτο παιχνίδι, οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 στη Βαρκελώνη.
Η ενδεκάδα της Ρεάλ: Νάβας – Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Ρεγκιλόν – Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς – Λούκας Βάθκεθ, Βινίσιους, Μπενζεμά
Η ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν – Σεμέδο, Πικέ, Λανγκλέ, Άλμπα – Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Σέρζι Ρομπέρτο – Ντεμπελέ, Μέσι, Σουάρες
Για το πρωτάθλημα, η Μπαρτσελόνα είχε επικρατήσει 5-1 της Ρεάλ στο "Καμπ Νόου" στις 28/10, ενώ οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά για τη La Liga το Σάββατο στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου".
Στον πάγκο για τη Ρεάλ οι Κουρτουά, Νάτσο, Μπέιλ, Μαρσέλο, Βαλβέρδε, Ασένσιο, Θεμπάγιος.
Στον πάγκο για την Μπαρτσελόνα οι Σίλεσεν, Κουτίνιο, Άρθουρ, Μάλκομ, Αλενιά, Βιδάλ, Ουμτιτί.
Σε 15 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
Να θυμίσουμε ότι σε περίπτωση που και το σημερινό ματς λήξει με σκορ 1-1, τότε οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση κι εφ' όσον χρειαστεί στη διαδικασία των πέναλτι.
Αυτό θα είναι το 40ό clasico στην καριέρα του Λιονέλ Μέσι! Ο Αργεντινός πάντως δεν έχει σκοράρει ποτέ εναντίον της Ρεάλ σε αγώνα Κυπέλλου!
Η Μπαρτσελόνα έχει κατακτήσει τα 4 τελευταία Κύπελλα, ενώ μπορεί να γίνει η πρώτη ομάδα στην Ισπανία που θα φτάσει σε 6 συνεχόμενους τελικούς Κυπέλλου!
Η Ρεάλ ήταν η τελευταία ομάδα (σ.σ. το 2013!) που απέκλεισε την Μπαρτσελόνα σε νοκ-άουτ αναμετρήσεις στο Κύπελλο.
Επίσης, οι "μερένγκες" ήταν η τελευταία ομάδα που κατέκτησε το Κύπελλο (σ.σ. το 2014) πριν από το σερί της Μπάρτσα στο θεσμό.
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Διαιτητής του αγώνα ο Σάντσεθ Μαρτίνεθ.
Ξεκίνησε το ματς, η Μπαρτσελόνα πήρε τη σέντρα.
Το εντυπωσιακό πανό των φίλων της Ρεάλ πριν από τη σέντρα.
4' Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά.
6' Πιέζει η Ρεάλ.
8' Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα.
10' Σκληρό φάουλ του Ράκιτιτς στον Κασεμίρο.
12' Κόρνερ για τη Ρεάλ.
14' Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για πέναλτι στον Βινίσιους, που έπεσε από μαρκάρισμα του Σεμέδο. Ο διαιτητής του είπε να σηκωθεί.
Ο Σεμέδο βρίσκει ελαφρώς τον Βινίσιους, αλλά ο ρέφερι δεν έδωσε τίποτα.
19' Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκει στη Ρεάλ. Ο Βινίσιους μέσα από την περιοχή σούταρε με καλές προϋποθέσεις, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
19' Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα.
23' Κι άλλη καλή στιγμή για τη Ρεάλ, αλλά ο Τερ Στέγκεν νίκησε τον Βινίσιους, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής δίχως να έχει καλή ισορροπία.
28' Φάουλ για τη Ρεάλ σε καλό σημείο για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή.
30' Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα.
30' Πιέζει η Μπαρτσελόνα στο τελευταίο λεπτό.
33' Ισορρόπησε η Μπαρτσελόνα.
35' Μπαλιά του Ράκιτιτς στον Σέρζι Ρομπέρτο, βγήκε και μπλόκαρε ο Νάβας.
37' Τρομερή ευκαιρία για τη Ρεάλ. Ο Βινίσιους βγήκε απέναντι από τον Τερ Στέγκεν, αλλά του έφυγε η μπάλα λίγο στο πλάι και τη γύρισε στον Μπενζεμά, που πλάσαρε με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδιωξε με τα πόδια.
38' Κι άλλη τεράστια ευκαιρία για τη Ρεάλ. Ο Βινίσιους μόνος του στην περιοχή, σούταρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
41' Κόρνερ για τη Ρεάλ, που παίζει καλύτερα μέχρι στιγμής και αδικείται από το 0-0.
43' Μπαλιά του Μέσι στον Σουάρες μετά από εκτέλεση φάουλ, βγήκε και μπλόκαρε εύκολα ο Νάβας.
Ένα λεπτά ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
Έχουμε μίνι διακοπή καθώς έχει τραυματιστεί ο Λούκας.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα στο 0-0!
Ανώτερη η Ρεάλ στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες της.
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
Η Ρεάλ ευνοείται από το 0-0, ωστόσο την αδικεί κάπως με την εικόνα της στο πρώτο 45λεπτο.
48' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Ρεάλ.
50' Κεφαλιά του Πικέ μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
50' Γκολ για την Μπαρτσελόνα!
Ο Σουάρες μέσα από την περιοχή εκτέλεσε με τη μία μετά το γύρισμα του Ντεμπελέ.
53' Σουτ του Κρόος έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
54' Κεφαλιά του Κασεμίρο μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
55' Κόρνερ για τη Ρεάλ.
Για να δούμε τώρα την αντίδραση της Ρεάλ, που βρίσκεται πίσω στο σκορ. Στο χέρι της Μπαρτσελόνα πλέον η πρόκριση.
58' Κίτρινη κάρτα στον Λούκας Βάθκεθ για φάουλ στον Λανγκλέ.
62' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ. Κεφαλιά του Ρεγκιλόν μέσα από την περιοχή, πετάχτηκε στη γωνία του ο Τερ Στέγκεν και έσωσε την ομάδα του από το 1-1.
65' Κίτρινη κάρτα στον Μπουσκέτς.
67' Δυνατό σουτ του Καρβαχάλ από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Τερ Στέγκεν.
67' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ. Ο Βινίσιους "χόρεψε" την αντίπαλη άμυνα και πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
68' Πρώτη αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Μπέιλ πήρε τη θέση του Βάθκεθ.
69' Γκολ για την Μπαρτσελόνα!
Μπαλιά του Ντεμπελέ στην περιοχή, ο Βαράν με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2.
72' Πέναλτι για την Μπαρτσελόνα!
Ο Σουάρες βγήκε μόνος του στην αντίπαλη περιοχή, ο Κασεμίρο τον ανέτρεψε.
73' Γκολ για την Μπαρτσελόνα! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Σουάρες!
74' Ετοιμάζει αλλαγή η Ρεάλ.
75' Δεύτερη αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Βαλβέρδε αντικαθιστά τον Κασεμίρο.
75' Πρώτη αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Κουτίνιο πήρε τη θέση του Ντεμπελέ.
78' Δεύτερη αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Βιδάλ αντικαθιστά τον Σουάρες.
81' Τρίτη αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Ασένσιο πήρε τη θέση του Βινίσιους.
86' Τρίτη αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Άρθουρ πήρε τη θέση του Μπουσκέτς.
Χωρίς... κουράγια οι παίκτες της Ρεάλ.
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
Τέλος αγώνα, η Μπαρτσελόνα πέρασε με 3-0 από την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας!
Δύο τέρματα ο Σουάρες (50', 73' πέναλτι), με αυτογκόλ του Βαράν το 0-2 στο 69'.
Πολύ πιο αποτελεσματικοί οι φιλοξενούμενοι, αδικεί τη Ρεάλ το σκορ.
Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για το Σάββατο, όταν και θα συναντηθούν στο ίδιο γήπεδο για το πρωτάθλημα.