Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Άρης-ΑΕΚ, για την 23η αγωνιστική της Super League, μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Kαλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Άρη με την ΑΕΚ, για την 23η αγωνιστική της Super League, στο "Κλεάνθης Βικελίδης".
ΑΡΗΣ: Κουέστα, Βαλεριάνος, Ρόουζ, Βέλεθ, Κορχούτ, Ματίγια, Σιώπης, Γκαρσία, Λάρσον, Ντιγκινί, Γιουνές.
ΑΕΚ: Μπάρκας, Οικονόμου, Τσόσιτς, Μπακάκης, Σιμόες, Άλεφ, Μπακασέτα;, Γκάλο, Μάνταλος, Λιβάια, Πόνσε
Στον πάγκο για τον Άρη: Αναγνωστόπουλος, Δεληζήσης, Μπάσα, Ιντζόγλου, Μαρτίνες, Φετφατζίδης, Σαββίδης.
Στον πάγκο για την ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας, Αλμπάνης, Κλωναρίδης, Γαλανόπουλος, Γιαννιώτας, Μπογέ
Διαιτητής ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, με βοηθούς τους Τριανταφύλλου και Κρέτσιμο.
Oι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Mε μπλε εμφανίσεις η Ένωση.
1' Σέντρα αγώνα
1' Σέντρα του Βαλεριάνου από δεξιά, η μπάλα άουτ.
3' Φάουλ του Σιώπη στον Μάνταλο.
4' Στο έδαφος ο Ματίγια.
5' Ο Βαλεριάνος απέφυγε έξοχα τον Μπακάκη, αλλά δεν πρόλαβε να βγάλει σέντρα από δεξιά, η μπάλα άουτ.
7' Πολλά τα λάθη στο ξεκίνημα του αγώνα από τις δύο ομάδες.
9' Αρχίζει να κερδίζει μέτρα η ΑΕΚ στο γήπεδο.
10' Ο Οικονόμου έχει ρίξει τον Λάρσον σε επικίνδυνη κόντρα, τίποτα δεν έδειξε ο Διαμαντόπουλος.
11' ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ ΜΠΑΡΚΑ ΚΑΙ ΔΟΚΑΡΙ! Ο Κόρχουτ σουτάρει από περίπου 25 μέτρα, ο Μπάρκας δύσκολα με το δεξί, με την μπάλα να χτυπά και στο οριζόντιο δοκάρι!
13' ΓΚΟΟΟΟΛ ο Άρης. Δεν μετράει το γκολ γιατί ενώ ο Βέλεθ έστειλε την μπάλα προς την εστία, ο Γιουνές έκανε απόπειρα να την βρει (δεν την άγγιξε) και ο βοηθός Τριανταφύλλου υποδεικνύει (σωστά) οφσάιντ, αφού θεωρεί πως επηρεάζει τη φάση.
16' Ο Γιουνές σουτάρει, μπλοκάρει ο Μπάρκας.
21' Ισορροπεί σταδιακά το ματς η ΑΕΚ.
22' Ο Λιβάια αποφεύγει τον Βέλεθ, ο Γκαρσία καθαρίζει, με ρίσκο τη φάση.
24' Κόρνερ για την ΑΕΚ.
26' Τακουνάκι του Ντιγκινί, στη συνέχεια κάνει κοντρόλ με το χέρι, φάουλ σφυρίζει ο Διαμαντόπουλος.
28' Ο Λιβάια από πάσα του Μάνταλου σε θέση βολής, ο Βαλεριάνος τον ανακόπτει την τελευταία στιγμή.
29'Ο Γκαρσία σουτάρει, η μπάλα πρώτα στα πόδια και μετά στο χέρι του Τσόσιτς παίζεται λέει ο Διαμαντόπουλος και κόρνερ.
31' Εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, ο Βέλεθ δεν προλαβαίνει η μπάλα άουτ. Σοβαρό θέμα στα στημένα για την ΑΕΚ.
32' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Άρης με τον Λάρσον.
Ο Ντιγκινί κλέβει την μπάλα από τον Οικονόμου στο κέντρο, δίνει στον Λάρσον που πάει στο ένας εναντίον ενός με τον Τσόσιτς, ο Σέρβος κάνει πίσω βήματα, η μπάλα βρίσκει και ελάχιστα στο πόδι του για να πάει στην αριστερή γωνία του Μπάρκα.
35' Το γυρίζει σε 4-4-2 ο Χιμένεθ, με Μάνταλο αριστερά και Μπακασέτα δεξιά.
38' Ο Λιβάια σουτάρει από δεξιά, ο Μάνταλος δεν μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας.
40' Ο Άρης με το γκολ του Λάρσον, έχει δίκαια το προβάδισμα.
42' Ο Ντιγκινί έχει χτυπήσει σε μια εναέρια διεκδίκηση με τον Τσόσιτς.
43' Ο Ντιγκινί βλέπει την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, ενώ ο διαιτητής έχει ήδη καταλογίσει φάουλ υπέρ του.
45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις για το πρώτο μέρος.
45+2' Τέλος πρώτου μέρους. Ο Άρης από το 32' προηγείται 1-0 με το γκολ του Λάρσον, είχε δοκάρι στο 11' με τον Κόρχουτ και γκολ που δεν μέτρησε (ορθά) του Βέλεθ, μιας και ο Γιουνές έκανε κίνηση στην μπάλα και συμμετείχε στη φάση. Ο Χιμένεθ γύρισε μετά το γκολ του Άρη τη διάταξη σε 4-4-2, χωρίς όμως η εικόνα της ΑΕΚ να βελτιωθεί.
46' Σβάρνας αντί Μπακάκη
46' Σέντρα β' μέρους
47' Φάουλ για τον Άρη από τον Σιμόες στον Ματίγια.
48' Ξανά σε 3-5-2 με τον Σβάρνα τρίτο στόπερ και τον Μπακασέτα αριστερό μπακ-χαφ.
50' Ο Κόρχουτ κάνει σέντρα, με τη μια ο Ντιγκινί το σουτ, μπλοκάρει ο Μπάρκας.
53' Φάουλ για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος εκτελεί, ο Άλεφ με κεφαλιά ψαράκι δεν μπορεί να τη στείλει στην εστία.
56' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Ο ΓΚΑΡΣΙΑ χορεύει την άμυνα της ΑΕΚ και τον Τσόσιτς, πλασάρει, ο Μπάρκας σε κόρνερ.
59' ΔΟΚΑΡΙ Ο ΑΡΗΣ! Ο Γιουνές μόνος τους με το αριστερό θα σημαδέψει από τα 6 μέτρα το δοκάρι με την μπάλα να σκάει εκτός εστίας, μετά τη σέντρα του Ντιγκινί.
62' Μπογέ αντί Μπακασέτα
63΄Νέα φάση με τον Ντιγκινί να περνάει τον Οικονόμου, τελευταία στιγμή τον κόβει ο Τσόσιτς.
64' Σουτ του Άλεφ λίγο έξω από την εστία του Κουέστα.
66' Κίτρινη στον Πόνσε, για μαρκάρισμα στον Σιώπη.
69' ΓΚΟΟΟΟΛ ο Άρης το 2-0 ο Ρόουζ.
Ο Ματίγια εκτελεί φάουλ, ο Ντιγκινί με το κεφάλι τη στρώνει στον Ρόουζ που με αριστερό σουτ νικάει τον Μπάρκα για το 2-0.
70' Πόνσε σουτ άουτ
71' Μπάσα αντί Γιουνές
73' Κίτρινη ο Βαλεριάνος
75' Κίτρινη στον Σιμόες
75' Αλμπάνης αντί Λιβάια
78' Φετφατζίδης αντί Λάρσον
Πεσμένος στο έδαφος ο Ρόουζ.
80' Σουτ του Αλμπάνη άουτ.
82' Κίτρινη στον Τσόσιτς
84' Κάκιστο σουτ του Μάνταλου εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά
86' Ευκαιρία για τον Άρη. Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους και χαμηλό σουτ του Φετφατζίδη που έδιωξε ο Μπάρκας
Θα βγει σε λίγο ο Ματέο Γκαρσία
89' Αλλαγή για τον Άρη. Μαρτίνες αντί Ματέο Γκαρσία