LIVE: Απόλλων Σμύρνης-Ολυμπιακός

Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και τον Ολυμπιακό για την 23η αγωνιστική της Super League. Ραδιοφωνικά από ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, με την οποία ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής, ανάμεσα στον Απόλλωνα και τον Ολυμπιακό
Ο Ολυμπιακός είναι στη 2η θέση με 51 βαθμούς και θέλει να μειώσει τη διαφορά του από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ που έχει 61
Από την άλλη πλευρά, ο Απόλλωνας θεωρείται καταδικασμένος σε υποβιβασμό, αφού έχει μόλις 9 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων
Απόλλων Σμύρνης (3-4-3): Χουάντερσον - Κύργιας, Βαφέας, Οριουέλα – Στάθης, Ντούρσο, Γκίνο, Ναδάλες – Ρώσση, Ελ Χέλβε, Ακόστα
Ολυμπιακός (4-2-3-1): Σα – Τοροσίδης, Μεριά, Μιράντα, Κούτρης – Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης – Μασούρας, Φορτούνης, Ποντένσε – Χασάν.
Στον πάγκο του Απόλλωνα: Αστράς, Αγρόδημος, Ριβέρο, Ντεφεντερίκο, Γαρουφαλιάς, Ναζλίδης, Βάρκας
Στον πάγκο του Ολυμπιακού: Λοντίγκιν, Νάτχο, Ανδρούτσος, Γκερέρο, Τσιμίκας, Σολδάνο, Αβραάμ
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αθανάσιος Σέζος, α’ βοηθός ο Νικόλαος Δημόπουλος, β’ ο Ιορδάνης Δημητριάδης και 4ος ο Κωνσταντίνος Κοτσάνης
Η σέντρα στις 19:00
Υπενθυμίζεται ότι στο ματς του α' γύρου, ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τον Μάνο να σκοράρει στις καθυστερήσεις
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
1' Έναρξη του ματς
4' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να έχει προφανώς την πρωτοβουλία των κινήσεων
5' Σουτ του Φορτούνη μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνά πάνω από την εστία του Χουάντερσον
10' Συμπληρώθηκε δεκάλεπτο στην αναμέτρηση, χωρίς κάτι το σπουδαίο, πλην της ευκαιρίας του Φορτούνη
12' Μακρινό σουτ του Ακόστα, πολύ ψηλά η μπάλα. Καμία ανησυχία για τον Σα.
18' Σουτ του Μασούρα έξω από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Χουάντερσον
19' Νέο μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη, μπλοκάρει ο Χουάντερσον
20' Κίτρινη κάρτα στον Κούτρη σε προσπάθειά του να ανακόψει αντεπίθεση των γηπεδούχων. Σωστή απόφαση από τον ρέφερι
22' Σέντρα του Τοροσίδη, κεφαλιά του Μασούρα από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα άουτ.
23' Δύο οι τελικές του Απόλλωνα, 5 για τον Ολυμπιακό
24' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΑΙ 0-1! Ο Ποντένσε από τα δεξιά σήκωσε την μπάλα και ο Στάθης με λανθασμένη εκτίμηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με το κεφάλι
Πρόβλημα τραυματισμού για τον Τοροσίδη. Ο δεξιός μπακ των «ερυθρολεύκων» δεν μπορεί να συνεχίσει έπειτα από πτώση παίκτη του Απόλλωνα πάνω στο πόδι του. Το θέμα που αντιμετωπίζει είναι στο δεξί γόνατο
28' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Τοροσίδης, μέσα ο Ανδρούτσος
30' Μακρινό σουτ του Φορτούνη, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
33' Σουτ του Ποντένσε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα άουτ, πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Χουάντερσον
35' Ατομική ενέργεια και σουτ με το αριστερό από τον Φορτούνη στην αγκαλιά του Χουάντερσον. Στη συνέχεια ο Χασάν τελειώνει με τη μία τη σέντρα του Κούτρη, η μπάλα άουτ από δύσκολη γωνία.
37' Εξαιρετική ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Φορτούνη για τον Χασάν και ο τελευταίος κάνει με τη μία το σουτ από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Χουάντερσον
39' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Ρώσση, μέσα ο Βάρκας.
To 0-1 για τον Ολυμπιακό
Λήξη α' ημιχρόνου
Με τον Ολυμπιακό να παίζει σε ρυθμό... αγγαρείας, προηγείται 1-0 με το αυτογκόλ του Στάθη
46' Έναρξη β' ημιχρόνου
50' Εκτέλεση φάουλ από τον Φορτούνη, η μπάλα κατευθείαν στα χέρια του Χουάντερσον
53' Γύρισμα του Φορτούνη μέσα στη μικρή περιοχή, απομάκρυνε ο Κύργιας
54' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Ακόστα, μέσα ο Ντεφεντερίκο
56' Κίτρινη κάρτα στον Μασούρα για φάουλ στον Ντεφεντερίκο
57' Σουτ του Μασούρα, η μπάλα στην αγκαλιά του Χουάντερσον
58' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Φορτούνης, μέσα ο Νάτχο
61' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ σε βάρος του Απόλλωνα
61' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Στάθης απομάκρυνε την μπάλα με το κεφάλι σε ένα σημείο που βρισκόταν μόνο ο Κούτρης, που έπιασε με τη μία το σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης, ο Νάτχο έχασε... βέβαιο γκολ από πολύ κοντινή απόσταση.
62' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ! Σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε με αποτέλεσμα να φτάσει στον Ελ Χέλβε που έκανε την κεφαλιά, αλλά αυτή χτύπησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Σα
70' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! 0-2 ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΝ ΧΑΣΑΝ! Μπαλιά του Γκιγέρμε, ο Ποντένσε με εξαιρετικό τρόπο γυρίζει την μπάλα στον Χασάν και με απλό πλασέ σκοράρει για το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού
72' ΔΙΠΛΟ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Κεφαλιά του Γκιγέρμε, η μπάλα χτυπάει σε οριζόντιο και κάθετο δοκάρι και μπλοκάρει ο Χουάντερσον.
76' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Γκίνο, μέσα ο Γαρουφαλιάς
76' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Μασούρας, μέσα ο Σολδάνο
82' Σε θέση οφσάιντ ο Ελ Χέλβε, λανθασμένη υπόδειξη από τον βοηθό διαιτητή.
69%-31% υπέρ του Ολυμπιακού η κατοχή μπάλας.
86' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
87' Μακρινό σουτ του Κούτρη, η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
88' Κόρνερ για τον Απόλλωνα.
90' Φάουλ για τον Απόλλωνα σε καλό σημείο για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή.
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
91' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Μετά την κεφαλιά του Βάρκα, η μπάλα "έξυσε" το δοκάρι του Σα.
92' Μίνι διακοπή στο ματς αφού είναι πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Ποντένσε, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι. Υπήρχε επαφή του Πορτογάλου με τον Γαρουφαλλιά, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
Συνεχίζεται το ματς.
Τέλος αγώνα, ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη και συνεχίζει το... κυνήγι του ΠΑΟΚ.
Στο 24' το 0-1 από αυτογκόλ του Στάθη, στο 70' το 0-2 από τον Χασάν.
Δίκαιη η επικράτηση του Ολυμπιακού, που κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά.