Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, ΠΑΟΚ-Ατρόμητος, για την 24η αγωνιστική της Super League μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ΠΑΟΚ-Ατρόμητος για την 24η αγωνιστική της Super League.
Πάμε αρχικά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιερίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Ολιβέιρα, Μαουρίτσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Ενρίκε, Άκπομ
Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Μπουσουλάτζιτς, Σάκιτς, Κατράνης, Μάντσον, Ούμπιδες, Στρούγγης, Κιβρακίδης, Ενσικουλού, Καρασαλίδης, Μπρούνο
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Ρέι, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Μίσιτς, Κάνιας, Σάκχοφ, Σβιντέρσκι
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Μανδάς, Βασιλακάκης, Κορτ, Κωτσόπουλος, Μανούσος, Νάτσος, Λαζαρίδης
Ο ΠΑΟΚ θέλει τη νίκη για να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στον τίτλο και μάλιστα χωρίς ήττα. Αν δεν χάσει σήμερα, θα έχει κάνει πολύ μεγάλο βήμα για αήττητο πρωτάθλημα, αφού στη συνέχεια παίζει με Παναιτωλικό, Ξάνθη, Λαμία και ΑΕΛ
Ο Ατρόμητος θέλει νίκη για να περάσει τρίτος και με ισοπαλία παραμένει ισόβαθμος με την ΑΕΚ, που χτες ήρθε 0-0 με τον Παναθηναϊκό
Διαιτητής είναι ο Aliyar Aghayen από το Αζερμπαϊτζάν.
Μέρος των εσόδων θα πάνε στον μικρό Κωνσταντίνο που χρήζει οικονομικής βοήθειας για ιατρικούς λόγους
Υπενθυμίζεται ότι το πρώτο ματς είχε λήξει 1-1 στο Περιστέρι
Με σημαντικές απουσίες θα αγωνιστεί ο Ατρόμητος. Εκτός πλάνων του Κάναντι είναι ο τραυματίας Ρισβάνης αλλά και οι δανεικοί από τον «δικέφαλο του Βορρά» Ουάρντα, Κουλούρης, Χατζηισαϊας, με τον τελευταίο να είναι και τιμωρημένος.
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
Έναρξη στο ματς!
Πιέζει ο ΠΑΟΚ. Έχει μπει και πάλι πολύ δυνατά
7' Πρώτη καλή στιγμή και είναι για τον Ατρόμητο! Ο Ούμπιδες γέμισε γλυκά την μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή και ο Μάντσον με προβολή την έστειλε λίγο πάνω από την εστία του Πασχαλάκη
Στο έδαφος ο Βαρέλα
Κάτω κι ο Μάντσον, σηκώθηκε σχεδόν αμέσως
Ο Λουτσέσκου σήκωσε τον Σάκχοφ λόγω προβλήματος που αντιμετωπίζει ο Μαουρίτσιο
15' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Ο Κατράνης ανατρέπει τον Άκπομ και ο Αζέρος διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα
16' Χαμένο πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε δυνατά (όχι εντελώς γωνία), αλλά ο Θεοδωράκης έκανε εξαιρετική απόκρουση στη δεξιά του πλευρά. Δεν ήταν κακή η εκτέλεση, αλλά σίγουρα ήταν πολύ καλή η αντίδραση του Έλληνα γκολκίπερ.
19' Κίτρινη στον Μπρούνο
Φάουλ σε καλή θέση για τον ΠΑΟΚ
Εκτέλεσε ο Ολιβέιρα, η μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία
Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μαουρίτσιο
22' Ο Σάκχοφ αντί του Μαουρίτσιο
Ο Μπρούνο, ο οποίος εμπλέκεται στη φάση στην οποία τραυματίστηκε ο Βραζιλιάνος, του έδωσε ιπποτικά το χέρι του στην αλλαγή και του είπε κάτι
Στο μεγαλύτερο μέρος του ματς έως τώρα, ο ΠΑΟΚ έχει τον Ατρόμητο στην περιοχή του, αλλά πέραν του χαμένου πέναλτι δεν έχει κάποια καλή φάση
24' Δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια για τον ΠΑΟΚ, έσκασε η μπάλα μπροστά στον Θεοδωράκη που βρέθηκε σε ετοιμότητα και έδιωξε.
71%-29% η κατοχή της μπάλας
26' Σέντρα του Ούμπιδες από τα δεξιά, κάκιστος υπολογισμός του Πασχαλάκη που έβαλε λάθος τα χέριά του και έδιωξε εν τέλει σε κόρνερ.
Σκαστή κεφαλιά του Ενρίκε, μπλόκαρε ο Θεοδωράκης
32' Κίτρινη στον Πέδρο Ενρίκε
33' Απειλεί ο Ατρόμητος. Ο Ενσικουλού βγήκε ωραία και γρήγορα στην αντεπίθεση, αλλά πήγε στράφι η προσπάθειά του, αφού το σουτ του από τα όρια της μεγάλης περιοχής ήταν πολύ άστοχο.
34' Κίτρινη για τον Ατρόμητο, την είδε ο Στρούγγης
36' Κάθετη για τον Μπρούνο που βγήκε φάτσα με τον Πασχαλάκη, αλλά υποδείχθηκε λανθασμένα σε αντικανονική θέση
39' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, 1-0! Σέντρα ακριβείας του Βιεϊρίνια από τ' αριστερά με το δεξί, είδε το κενό στο κέντρο της αντίπαλης άμυνας και τροφοδότησε τον Ολιβέιρα με κεφαλιά που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
Φάουλ σε καλή θέση για τον Ατρόμητο
Στο τείχος η μπάλα
Τρία λεπτά καθυστερήσεις
45+2' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Το κέρδισε ο Άκπομ από τον Μάντσον. Υπάρχει επαφή, αλλά ο παίκτης των γηπεδούχων, πάει πάνω στον Βραζιλιάνο μέσο του Ατρομήτου
45+3' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, 2-0! Το εκτέλεσε ο Μπίσεσβαρ αυτήν τη φορά, έστειλε την μπάλα χαμηλά στη δεξιά γωνία του Θεοδωράκη (που έπεσε στην άλλη πλευρά) και σκόραρε
Ημίχρονο στην Τούμπα! ΠΑΟΚ-Ατρόμητος 2-0 Οι γηπεδούχοι είναι ανώτεροι, έχουν πιέσει αρκετά (συντριπτικά υπέρ του η κατοχή της μπάλα) δίχως, βέβαια, να φτιάξουν αρκετές καλές ευκαιρίες. Ο Ολιβέιρα άνοιξε το σκορ στο 39' με κεφαλιά και ο Μπίσεσβαρ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με πέναλτι που κέρδισε ο Άκπομ. Χαμένο πέναλτι για Βιεϊρίνια στο 15'
Βάζει Μανούσο αντί Κατράνη ο Κάναντι
Με 3-5-2 πλέον ο Ατρόμητος
Έναρξη στο δεύτερο μέρος!
50' Ο Ενρίκε στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν υπάρχει γκολ, αφού έχει (ορθώς) δοθεί offside νωρίτερα στον Ολιβέιρα.
53' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ γύρισε από τ' αριστερά και ο Άκπομ αστόχησε μπροστά από την αντίπαλη εστία.
54' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Ενσικουλού και ο Κρέσπο μονομάχησαν και έπεσαν στο έδαφος, στη συνέχεια μπήκε στη φάση και ο Μπρούνο που έστειλε την μπάλα εκτός
58' Φάση για τον Ατρόμητο. Ο Μπρούνο έστρωσε στον Μανούσο, αλλά το σουτ του έφυγε άουτ
63' Γιάννουλης αντί Ενρίκε στο ματς
65' Κίτρινη στον Μάντσον
Διαμαρτυρίες από τον Ατρόμητο για πέναλτι του Σάκχοφ στον Μπρούνο. Θα μπορούσε να το δώσει ο Αζέρος, ο Ουκρανός έπεσε άγαρμπα πάνω στον παίκτη των φιλοξενούμενων
76' Άστοχο σουτ του Κιβρακίδη
Σβιντέρσκι αντί Άκπομ για τον ΠΑΟΚ
82' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, 3-0! Ο Θεοδωράκης βγήκε πολύ μακριά από την περιοχή του για να σταματήσει τον Μπίσεσβαρ και αυτός έστρωσε για τον Σφιντέρσκι που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
84' Κορτ αντί Ούμπιδες
90' Αποβολή για τον Ατρόμητο. Δεύτερη κίτρινη για τον Μπρούνο, για φάουλ στον Μπίσεσβαρ.
Τέλος στο ματς. ΠΑΟΚ-Ατρόμητος 3-0