Ολυμπιακός-Άρης 4-1

Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr και του ΣΠΟΡ FM 94,6 λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Ολυμοιακού με τον Άρη, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».
Kαλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Άρη, στο Γ. Καραϊσκάκης, για την 24η αγωνιστική της Super League.
Oλυμπιακός: Σα, Ομαρ, Μεριά, Μιράντα, Κούτρης, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Φορτούνης, Μασούρας, Ποντένσε, Χασάν
Άρης: Κουέστα, Βαλεριάνος, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Ματίγια, Σιώπης, Λάρσον, Ματέο, Φετφατζίδης, Γιουνές
Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό: Λοντίγκιν, Καμαρά, Νάτχο, Ανδρούτσος, Γκερέρο, Σολδάνο, Σισέ
Στον πάγκο για τον Άρη: Αναγνωστόπουλος, Δεληζήσης, Μπάσα, Ιντζόγλου, Μαρτίνες, Τζανακάκης, Σαββίδης
Το 4-2-3-1 αποτελεί τον σχηματισμό με τον οποίο θα ξεκινήσουν και οι δύο ομάδες.
Στον Άρη υπάρχει άλλη μια αλλαγή σε σύγκριση με τον αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ και είναι ο Φετφατζίδης, αντί του Ντιγκινί.
Ο Ολυμπιακός έχει τον Ομάρ να επιστρέφει από τραυματισμό και να παίρνει τη θέση του Τοροσίδη.
Οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Τον αγώνα διευθύνει ο Τάσος Σιδηρόπουλος.
Στην επετειακή ατμόσφαιρα για τα 94α γενέθλια των ερυθρολεύκων παίζει από τα μεγάφωνα ο πρώτος ύμνος του Ολυμπιακού.
1' Σέντρα αγώνα
1' Ο Μεριά γεμίζει ο Κουέστα μπλοκάρει.
2' Σουτ του Ποντένσε δύσκολη επέμβαση του Κουέστα στην αριστερή γωνία, μετά από κλέψιμο του Χασάν και πάσα του Μπουχαλάκη.
4' Ο Άρης προσπαθεί να πιέσει ψηλά, ο Σα απομακρύνει σε πλάγιο όπως-όπως.
6' Πιέζει ψηλά ο Άρης και κλέβει μπάλες.
6' Φάουλ κερδίζει ο Ματέο Γκαρσία από τον Γκιγιέρμε.
7' Ο Φετφατζίδης εκτελεί απομακρύνει ο Σα. Στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα πάει στον Λάρσον που δεν μπορεί να κάνει κοντρόλ.
8' Σουτ του Κόρχουτ άουτ.
9' Σέντρα του Βαλεριάνου, μπλοκάρει ο Σα.
11΄Ο Φετφατζίδης φεύγει στην πλάτη της άμυνας, τον προλαβαίνει ο Μεριά.
13' Σέντρα του Ποντένσε, σε κόρνερ ο Βαλεριάνος.
13' Νέο κόρνερ για τους "ερυθρόλευκους".
14' Σέντρα του Ομάρ, δεν προλαβαίνει ο Φορτούνης.
16' Φετφατζίδης και Γιουνές δεν μπορούν να ολοκληρώσουν κόντρα επίθεση για τον Άρη.
19' Πολύ καλός ο ρυθμός στο παιχνίδι.
20' Από λάθος στο κέντρο του Μπουχαλάκη, ο Φετφατζίδης περνάει ανάμεσα από δύο και κερδίζει φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής, από τον χαφ του Ολυμπιακού.
21' Ο Φετφατζίδης εκτελεί στο τείχος.
23' Ο Λάρσον από αριστερά σουτάρει, αλλά είναι κακή η προσπάθειά του.
24' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ! Από λάθος του Μιράντα που κόβει λάθος, ο Φετφατζίδης φεύγει από δεξιά, προλαβαίνει την έξοδο του Σα, αλλά η μπάλα φεύγει έξω από την εστία, χωρίς να καταλήξει και άουτ.
25' Κίτρινη κάρτα ο Γκιγιέρμε
27' ΓΚΟΟΟΟΛ ο Μασούρας!
Ο Φορτούνης κάθετη στον Ομάρ, ο Νορβηγός γυρίζει στον Μασούρα που από κοντά κάνει το 1-0.
29' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.
31' Κίτρινη στον Χασάν
Αυτό ήταν το 20ο γκολ του Μασούρα στη Super League, μαζί με τους αγώνες πλέι-οφ.
33' Σουτ του Ματέο Γκαρσία άουτ.
35' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Ποντένσε!
Έξοχη αλλαγή παιχνιδιού του Μασούρα στον Ποντένσε που είναι μόνος του από αριστερά, συγκλίνει και με το δεξί σουτάρει για να στείλει την μπάλα στην εστία του Κουέστα, αφού η μπάλα βρίσκει και λίγο στον Βαλεριάνο. 2-0 το προβάδισμα του Ολυμπιακού.
38' Κίτρινη ο Σιώπης για μαρκάρισμα του Φορτούνη.
39' Φάουλ του Γκαρσία πάνω στον Κούτρη.
Εκτελεί ο Φορτούνης, μπλοκάρει ο Κουέστα.
42' Με τα γκολ του Μασούρα και του Ποντένσε στο 27' και το 35' ο Ολυμπιακός έχει βάλει τις βάσεις για τη νίκη.
43' Σέντρα του Λάρσον, ο Μεριά κόβει, ο Σα μπλοκάρει.
45' Ο Φορτούνης εκτελεί φάουλ από αριστερά, διώχνει ο Σιώπης.
45' Ένα λεπτό επιπλέον στο α' μέρος.
45+1' Τέλος α' μέρους. Με 2 γκολ σε τρεις τελικές οι "ερυθρόλευκοι" με τα γκολ των Μασούρα στο 27' από ασίστ του Ομάρ και του Ποντένσε στο 35' μετά την ωραία αλλαγή παιχνιδιού του Μασούρα, προηγούνται 2-0 του Άρη.
46' Σέντρα β' μέρους
47' Σουτ του Κούτρη, η μπάλα βρίσκει στην πτώση του Βέλεθ στο χέρι του, παίζετε δείχνει ο Σιδηρόπουλος.
Ο Βέλεθ δεν φαίνεται να στηρίζεται στο χέρι με το οποίο κόβει την μπάλα στο σουτ του Κούτρη, από το τελευταίο ριπλέι. Δικαίως διαμαρτύρονται οι "ερυθρόλευκοι" για πέναλτι.
50' Σουτ του Ματέο Γκαρσία, κοντράρει, προλαβαίνει το κόρνερ ο Σα.
54' Ο Ο Παντελίδης ετοιμάζει αλλαγή.
56' Πεσμένος ο Χασάν, έχει χτυπήσει στο πρόσωπο.
57' Ο Μαρτίνες αντί του Φετφατζίδη.
60' Ετοιμάζει Γκερέρο ο Μαρτίνς.
Ο Ολυμπιακός κρατάει με άνεση το προβάδισμα με 2-0.
62' Ο Γκερέρο αντί του Χασάν.
65' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Σέντρα του Κούτρη, ο Φορτούνης κοντρολάρει την μπάλα, αλλά το αριστερό του σουτ, φεύγει πάνω από την εστία!
68' Σουτ του Βαλεριάνου από δεξιά, από πάσα του Γκαρσία, στην κλειστή γωνία ο Σα, διώχνει σε κόρνερ.
Σε λίγο η 2η αλλαγή για τον Ολυμπιακό.
70' Ο Ανδρούτσος αντί του Μασούρα η 2η αλλαγή του Μαρτίνς.
71' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, κερδίζει ο Ανδρούτσος.
71' Σέντρα του Φορτούνη, ο Ροζ διώχνει με το κεφάλι προ του Μεριά.
72' Φάουλ κερδίζει ο Ποντένσε. Ο Φορτούνης εκτελεί, σε κόρνερ ο Βέλεθ.
74' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Άρης με τον Μαρτίνες.
Ο Βαλεριάνος φτάνει σχεδόν στην τελική γραμμή, γυρίζει στον Γκαρσία που σουτάρει άσχημα, η μπάλα στον Μαρτίνες και γκολ.
75' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ ο Ποντένσε
Ο Ποντένσε φεύγει στο ένας εναντίον ενός με τον Βέλεθ, σουτάρει και αφού η μπάλα κοντράρει και στον Ισπανό στόπερ καταλήγει στα δίχτυα του Κουέστα.
77' Ο Σα μαζεύει εύκολα την εκτέλεση φάουλ.
78' Μπάσα αντί Ματίγια.
79' Κόρνερ για τον Άρη.
81' Κόρνερ για τον Άρη, μετά από παρέμβαση του Μιράντα σε σέντρα του Γιουνές.
81' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ! Ο Ροζ πιάνει την κεφαλιά από καλή θέση η μπάλα άουτ.
Ο Καμαρά αντί του Φορτούνη στο 84' για τον Ολυμπιακό
Ημιτελής προσπάθεια του Ποντένσε, που τα έβαλε με τη μισή άμυνα του Άρη, αλλά δεν βρήκε... πεδίο για να εκτελέσει
89' Σουτ του Βαλεριάνου, η μπάλα εκτός σε κόρνερ
90' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 4-1 Κούρσα του Κούτρη από τ' αριστερά και γλυκιά σέντρα για το κεφάλι του Γκερέρο που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.