ΟΦΗ-Λεβαδειακός

Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr και του ΣΠΟΡ FM 94,6 λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του ΟΦΗ με τον Λεβαδειακό, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ΟΦΗ-Λεβαδειακός για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Η ενδεκάδα του ΟΦΗ: Σωτηρίου, Σακόρ, Γιακουμάκης, Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης, Βαζ, Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν, Νέιρα, Φερέιρα
Η ενδεκάδα του Λεβαδειακού: Μπάγιτς, Αντιλέχου, Ανγκουά, Ντιόγκο, Τσαμπούρης, Ρεκβιασβίλι, Μέλεγκ, Ζησόπουλος, Στανόγεβιτς, Μαρκόβσκι, Νανζίς
Καθοριστικό το ματς στη μάχη για τη σωτηρία, καθώς ο ΟΦΗ είναι στη 15η θέση με 19 βαθμούς, ενώ ο Λεβαδειακός στη 14η με 20.
Ο ΟΦΗ έρχεται από το 0-0 εκτός έδρας με τον Απόλλωνα Σμύρνης και συμπλήρωσε 8 αγώνες δίχως νίκη (0-4-4).
Ο Λεβαδειακός ηττήθηκε 2-0 εκτός έδρας από την ΑΕΛ και μπήκε τέλος στο αήττητο σερί του των 3 αγώνων.
Διαιτητής του αγώνα ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος.
Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Ξεκίνησε το παιχνίδι, ο Λεβαδειακός πήρε τη σέντρα.
2' Πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Μεγιάδο πήρε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, η μπάλα κύλησε παράλληλα με την εστία. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ στην εξέλιξη της φάσης.
3' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Γιακουμάκης πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Μπάγιτς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
5' Κι άλλη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Φερέιρα σούταρε με δύναμη από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων.
5' Σουτ του Νανζίς έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ.
8' Σουτ του Νέιρα έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.
11' Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό, με τον Νανζίς να βγαίνει τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ, αλλά ο Σωτηρίου μπλόκαρε την μπάλα.
16' Γκολ για τον ΟΦΗ!
Ο Φερέιρα ξεκίνησε τη φάση και σούταρε, αλλά το σουτ του κόντραρε. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Γιακουμάκης πήρε το ριμπάουντ, εκτέλεσε μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Μπάγιτς για να σημειώσει το πρώτο τέρμα του με τη φανέλα του ΟΦΗ!
17' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, αλλά οι Σακόρ, Γιακουμάκης δεν μπόρεσαν να πλασάρουν μέσα από την περιοχή.
19' Σουτ του Γιακουμάκη με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ. Εξακολουθεί να πιέζει ο ΟΦΗ, που κυριαρχεί.
23' Προσπαθεί να ισορροπήσει ο Λεβαδειακός.
27' Τραυματίστηκε ο Φερέιρα.
32' Κι άλλη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα σούταρε με καλές προϋποθέσεις έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Ανγκουά και κατέληξε κόρνερ.
38' Κίτρινη κάρτα στον Αντιλέχου και στον Γιακουμάκη.
40' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Φερέιρα σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έφυγε όμως άουτ.
41' Νεύρα και αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.
Ηρέμησαν τα πνεύματα, συνεχίζεται το παιχνίδι.
42' Κίτρινες κάρτες σε Ανγκουά, Γιαννούλη για τη μεταξύ τους ένταση. Ο Ανγκουά πήγε να πετάξει την μπάλα στην κερκίδα, ενώ φώναζε ότι τον έφτυσαν οι φίλαθλοι του ΟΦΗ.
45' Πρώτη αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Σαβαντογκό αντικαθιστά τον Αντιλέχου. Αλλαγή τακτικής από τον Καραγεωργίου.
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
45'+3' Σουτ του Βαζ, η μπάλα έφυγε ψηλά.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ προηγείται 1-0 του Λεβαδειακού με το τέρμα του Γιακουμάκη στο 16'.
Πολύ καλύτερος ο ΟΦΗ στο πρώτο 45λεπτο, με τους Φερέιρα, Νέιρα, Γιακουμάκη να δημιουργούν διαρκώς κινδύνους.
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
9 τελικές (3 εντός στόχου) για τον ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, 1 (1) για τον Λεβαδειακό.
66%-34% υπέρ του ΟΦΗ η κατοχή μπάλας.
Συνεχίζει ως έχει ο ΟΦΗ, ενώ ο Λεβαδειακός έχει κάνει αλλαγή από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
47' Κόρνερ για τον Λεβαδειακό.
51' Σουτ του Ντιόγκο, η μπάλα άουτ.
52' Πολύ καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Φερέιρα σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
55' Κι άλλη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
56' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Βαζ βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπάγιτς, ο οποίος τον νίκησε.
57' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
59' Μίνι διακοπή στο ματς καθώς τραυματίστηκε ο Μιχόγεβιτς.
Ξεκίνησε και πάλι το παιχνίδι.
62' Πέναλτι για τον ΟΦΗ!
Ο Φερέιρα κέρδισε το πέναλτι μετά από εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια.
63' Ο Γιακουμάκης αστόχησε στο πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι!
Στο μεταξύ, ο ΟΦΗ έκανε την πρώτη του αλλαγή (αναγκαστική), με τον Παπάζογλου να παίρνει τη θέση του τραυματία Μιχόγεβιτς.
64' Δεύτερη αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Πέτρος Γιακουμάκης αντικαθιστά τον Στανόγεβιτς.
68' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
69' Ο Σακόρ δέχθηκε κίτρινη κάρτα για ένα μαρκάρισμά του νωρίτερα.
72' Γκολ για τον ΟΦΗ!
Ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, Φερέιρα, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας μετά από κόντρα στον Γιακουμάκη, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Μπάγιτς για το 2-0!
73' Κίτρινη κάρτα στον Ρεκβιασβίλι.
75' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Λιάγκας αντικαθιστά τον Ντιόγκο.
76' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας παίρνει τη θέση του Φερέιρα.
78' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
81' Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου.
82' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
86' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Παπαστεριανός αντικαθιστά τον Βαζ.
87' Κεφαλιά του Γιακουμάκη μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
90' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σακόρ. Με 10 παίκτες θα συνεχίσει στις καθυστερήσεις ο ΟΦΗ.
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
Τέλος αγώνα, ο ΟΦΗ επικράτησε 2-0 του Λεβαδειακού!
Δικαιότατη η νίκη του ΟΦΗ, πρώτη του μετά από 8 αγωνιστικές.
Βήμα παραμονής για τους Κρητικούς. Στο 16' το 1-0 από τον Γ. Γιακουμάκη, που έχασε και πέναλτι στο 63'. Στο 72' ο Φερέιρα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.
Στους 22 πόντους ο ΟΦΗ πλέον, στους 20 μένει ο Λεβαδειακός.