Λιχτενστάιν-Ελλάδα 0-2

Παρακολουθήστε live από το control room του www.sportfm.gr το ματς της Εθνικής μας ομάδας με το Λιχτενστάιν στο Βαντούζ για τα προκριματικά του EURO.
Kαλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στο Λιχτενστάιν και την Ελλάδα από το Rheinpark Stadion του Βαντούζ για τον 10ο όμιλο των προκριματικών του EURO.
ΕΛΛΑΣ: Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Κουρμπέλης, Σιόβας, Κούτρης, Ζέκα, Σάμαρης, Μπακασέτας, Φορτούνης, Μασούρας, Μήτρογλου
ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ: Μπούχελ, Γκοπέλ, Κούφμαν, Βέιζερ, Σαλάνοβιτς, Μπούχελ, Γκούμπσελ, Χάσλερ, Γουλφίνγκερ, Ρεχστέινερ, Πολβερίνο
Στον πάγκο για την Εθνική οι: Πασχαλάκης, Μπάρκας, Βαλεριάνος, Ρισβάνης, Μπουχαλάκης, Σιώπης, Κουλούρης, Δώνης, Κολοβός, Μαυρίας, Παπασταθόπουλος, Κολοβέτσιος
Στον πάγκο για το Λιχτενστάιν: Χόμπι, Μάγερ, Μπράντλι, Μαλίν, Όσπελτ, Σέλε, Κούνε, Μέιερ, Γιντλίζ, Έμπερλε, Φρικ
Oι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Ο Εθνικός Ύμνος της Ελλάδος ακούγεται αυτή τη στιγμή!
Ο Εθνικός Ύμνος του Λιχτενστάιν!
Με 4-3-3 κατεβαίνει η Εθνική μας.
1' Σέντρα αγώνα
2' Προσπάθεια του Σάμαρη να παίξει κάθετα, έκοψαν οι γηπεδούχοι.
Ο τεχνικός του Λιχτενστάιν, Χέλγκι Κόλβιντσον λίγο πριν αρχίσει το ματς έκανε ένα αναμνηστικό δώρο στον Άγγελο Αναστασιάδη.
5' Ο Σάμαρης παίρνει την πρώτη πάσα για να μοιράσει το ματς για την Εθνική.
6' Διαγώνια μεγάλη πάσα του Κουρμπέλη για τον Μπακάκη, δεν μπορεί να κάνει κοντρόλ ο τελευταίος.
7' Δυνατό φάουλ του Βόλφινγκερ στον Μασούρα.
8' ΚΑΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ. Σουτ του Μήτρογλου από δεξιά εκτός περιοχής, έξοχα σε κόρνερ ο Μπούχελ.
10' Μπαλιά σκαφτή του Σάμαρη, δεν μπορεί ο Μπακασέτας το κοντρόλ.
11' Φάουλ για την Εθνική, απομάκρυνε ο Μπίχελ.
12' Σουτ του Μασούρα, ο Μπίχελ επεμβαίνει.
14' Σουτ του Βίζερ, πολύ άστοχο.
14' Σουτ του Σάμαρη, μπλόκαρε ο Μπίχελ.
18' Σέντρα του Μπακασέτα, καραμπόλα και κόρνερ.
18' Κεφαλιά του Σιόβα, άουτ.
20' Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Μήτρογλου, ετοιμάζεται ο Δώνης.
23' Δώνης αντί Μήτρογλου. Λίγο νωρίτερα ο Κούτρης σε μια σέντρα, δεν βρέθηκε κανείς στην πορεία της μπάλας.
Στη γάμπα το πρόβλημα που υποχρέωσε τον Μήτρογλου, να φύγει από το ματς.
24' Σέντρα του Σιόβα, κεφαλιά του Δώνη πίσω από το σημείο του πέναλτι, μπλόκαρε ο Μπίχελ.
26' Το περιβραχιόνιο έχει περάσει στον Φορτούνη.
27' Σουτ του Φορτούνη, η μπάλα περνάει εκτός εστίας.
28' Σουτ του Βολφίνγκερ, η μπάλα μακριά από την εστία.
28' Σουτ του Σαλάνοβιτς η μπάλα περνάει έξω.
30' Ο Σαλάνοβιτς εκτελεί φάουλ, ο Βίζερ την κεφαλιά άουτ.
32' Πάσα του Μασούρα για τον Δώνη, οφσάιντ (μάλλον λανθασμένα) δίνει ο βοηθός.
34' Απίστευτη ευκαιρία του Σάμαρη, μόνος του από τον άξονα και λίγο δεξιά άουτ.
35' Νέα καλή στιγμή για την Εθνική. Ο Κούτρης βγάζει σέντρα, λάθος της άμυνας, η μπάλα φτάνει στον Μασούρα που από πλάγια αριστερά, πλασάρει άουτ!
39' Ο Μπακασέτας ψάχνει χώρο για το σουτ, το κάνει πολύ άστοχο!
40' Κόρνερ για την Εθνική.
42' Προσωπική ενέργεια του Δώνη, που σουτάρει εκτός περιοχής άουτ.
43' Σέντρα του Δώνη, κεφαλιά του Μασούρα, μπλόκαρε ο Μπίχελ.
45' Ένα λεπτό επιπλέον!
45+1' ΓΚΟΟΟΟΛ ο Φορτούνης!
Ο Κουρμπέλης απίθανη πάσα 40-45 μέτρων στον Φορτούνη που περίπου από το σημείο του πέναλτι πιάνει το σουτ με τη μία με το δεξί και νικά τον Μπίχελ.
ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Το ιδανικό φινάλε για την Εθνική, αφού το άγχος φαινόταν να κυριεύει τους Έλληνες διεθνείς και όσο πέρναγε η ώρα, η μπάλα δεν έμπαινε. Εξαιρετική μπαλιά του Κουρμπέλη για τον Φορτούνη που με τέλειο σουτ ανοίγει το σκορ.
46' Σέντρα β' μέρους
46' Γύρισμα του Μπακασέτα, από πάσα του Ζέκα, μπλόκαρε ο Μπίχελ.
Το γκολ του Κώστα Φορτούνη από τη σέντρα του Κουρμπέλη
50' Κάπως πιο απελευθερωμένοι οι διεθνείς μας στην επανάληψη.
51' Γύρισμα του Κούτρη στον Μασούρα, αυτός με το αριστερό άστοχα. Καλή στιγμή στην Εθνική.
53' Νέα λάθος υπόδειξη σε οφσάιντ σε βάρος της Εθνικής. Καλυπτόταν ο Φορτούνης.
56' Ο Μασούρας εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας, κλέβει από τον Κάουφμαν, σουτάρει με το αριστερό, αλλά ο Μπίχελ μπλοκάρει.
58' Σουτ του Σάμαρη, δύσκολα ο Μπίχελ, στην εξέλιξη της φάσης κόρνερ για την Εθνική.
59' Νέο κόρνερ μετά το σουτ του Σάμαρη στα σώματα.
60' Σουτ του Μπακασέτα, κόντρα κόρνερ.
60' Κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά του Σιόβα, ο Βόλφινγκερ στη γραμμή.
61' Σέντρα του Φορτούνη, κεφαλιά του Μασούρα άουτ.
63' Μπακασέτας, στον Σάμαρη δεξιά το γύρισμα κόρνερ.
65' Σουτ του Μπακάκη, ο Μπίχελ μπλοκάρει.
67' Γύρισμα του Κούτρη στον Μπακασέτα, αυτός σουτάρει άουτ.
67' Ο Ζέλε αντί του Μάρτιν Μπίχελ
68' Κόρνερ για τους γηπεδούχους.
Ετοιμάζεται ο Κολοβός.
69' Νέο κόρνερ παραχωρεί ο Σάμαρης.
71' Κολοβός αντί Μπακασέτα
73' Κίτρινη κάρτα στον Δώνη.
75' Ο Κολοβός παίρνει φάουλ από τον Βίζερ.
76' Ο Σιόβας προσπαθεί να γυρίσει κόρνερ από την κόντρα του Κάουφμαν.
77' Γιλντίζ αντί Γκούμπσερ
79' Ο Μασούρας βρίσκει τον Φορτούνη σε θέση μέσα δεξιά, αλλά ο σκόρερ δεν μπορεί να σουτάρει, πιάνει περισσότερο αέρα στο σουτ, παρά βρίσκει την μπάλα.
80' ΓΚΟΟΟΟΛ ο Δώνης, από υπέροχη ασίστ του Μασούρα.
Εξαιρετική πάσα του Μασούρα στην πλάτη της άμυνας, ο Δώνης κατεβάζει την μπάλα προς τα δεξιά και τελειώνει με ξερό σουτ εκτελώντας τον Μπίχελ για το 0-2!
83' Ο Κουλούρης αντί του Φορτούνη, κλείνουν οι αλλαγές.
86' Φρικ αντί Χάσλερ
88' Ο Μασούρας βγάζει ωραία μπαλιά στον Κολοβό, που σουτάρει οι κόντρες στα σώματα.
89' Κόντρα του Κάουφμαν πάνω στον Μασούρα και κόρνερ.
Το 2-0 από τον Δώνη:
90' Ωραίο ψαλιδάκι από τον Κουλούρη, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Λιχτενστάιν
Τρία λεπτά καθυστερήσεων
Λήξη της αναμέτρησης!
Η Ελλάδα επικρατεί 2-0 του Λιχτενστάιν και αρχίζει θετικά την περιπέτειά της στα προκριματικά του Euro 2020.
O Φορτούνης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου έκανε το 1-0, ενώ το 2-0 διαμόρφωσε στο 80' ο Δώνης
Μείνετε συντονισμένοι στο sportfm.gr για το πλήρες ρεπορτάζ του αγώνα.