LIVE: Βοσνία-Ελλάδα

Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στη Βοσνία και την Ελλάδα για την 2η αγωνιστική του 10ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2020. Ραδιοφωνικά από ΣΠΟΡ FM 94,6.
Καλησπέρα σας
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης της Εθνικής στη Ζένιτσα κόντρα στη Βοσνία
Η Εθνική ομάδα την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησε με άνεση του Λιχτενστάιν με 2-0
Από την άλλη πλευρά, η Βοσνία δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στην Αρμενία, της οποίας επιβλήθηκε με 2-1
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων
Ελλάδα: Βλαχοδήμος - Μπακάκης, Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κουρμπέλης, Κούτρης - Ζέκα, Μπουχαλάκης, Σάμαρης - Φορτούνης, Δώνης.
Βάσει των ονομάτων που επέλεξε ο Άγγελος Αναστασιάδης, ο πιθανότερος σχηματισμός είναι το 3-5-2, με τον Φορτούνη να έχει πιο ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Δώνη
Βοσνία (4-3-3): Σέχιτς – Μπίτσακτσιτς, Σούνιτς, Ζουκάνοβιτς, Κολάσινατς – Μπέσιτς, Πιάνιτς, Τσίμιροτ – Βίστσα, Τζέκο, Ντούλιεβιτς
Για τον όμιλο της Εθνικής, πριν από λίγη ώρα, η Φινλανδία επικράτησε της Αρμενίας με 2-0
Στον πάγκο για την Εθνική: Πασχαλάκης, Μπάρκας, Βαλεριάνος, Ρισβάνης, Σιώπης, Κουλούρης, Ντουρμισάι, Μπακασέτας, Μασούρας, Κολοβός, Μαυρίας, Κολοβέτσιος
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
Τρομερές αποδοκιμασίες στον ύμνο της Εθνικής
Αρχηγός της Εθνικής είναι φυσικά ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος
Στη σέντρα η Εθνική μας ομάδα
1' Έναρξη του ματς
4' Εξ αρχής η Βοσνία έχει τα ηνία της κατοχής της μπάλας
8' Από πολύ ψηλά η πίεση της Εθνικής στα πρώτα λεπτά.
10' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΣΝΙΑ! 1-0 ΜΕ ΤΟΝ ΒΙΣΤΣΑ! Άμυνα για κλάματα για την Εθνική... Από εκτέλεση κόρνερ και με απλή πάσα του Πιάνιτς, ο Βίστσα ήταν εντελώς αμαρκάριστος στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Το πρώτο σουτ κόντραρε στον Ζέκα, το δεύτερο κατέληξε στα δίχτυα.
12' Ευκαιρία για τη Βοσνία! Ο Μπέσιτς περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, με το Βλαχοδήμο να αποκρούει.
Το γκολ του Βίστσα:
14' Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη, για παρατεταμένο τράβηγμα στον Ντούλιεβιτς
15' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΣΝΙΑ! 2-0 ΜΕ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΦΑΟΥΛ ΤΟΥ ΠΙΑΝΙΤΣ! Απίστευτο αυτό που έκανε η Εθνική! Ο Πιάνιτς (από τους κορυφαίους εκτελεστές στην Ευρώπη τα φάουλ) ενώ εκτελούσε, είχε μπροστά του μόνο τον Ζέκα για τείχος και με τα φάλτσα που έδωσε, άφησε... άγαλμα τον Βλαχοδήμο.
Το 2-0 από τον Πιάνιτς
Συγκλονιστικά κακή και απροετοίμαστη η Εθνική. Αδικαιολόγητη η εικόνα της... Τώρα ο Άγγελος Αναστασιάδης πέρασε στα χαφ τον Κουρμπέλη.
22' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Φορτούνη! Ο Μπακάκης γίνεται αποδέκτης μιας διαγώνιας πάσας μέσα στην περιοχή και με το κοντρόλ που έκανε έφερε την μπάλα μπροστά του, έδωσε έτοιμο γκολ στον Φορτούνη, αλλά αυτός σημάδεψε ψηλά άουτ
29' Η Βοσνία κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο... Μεσοαμυντικά η Εθνική είναι πολύ κάτω του μετρίου, με καμία οργάνωση, καμία συνοχή και με μεγάλες αποστάσεις ανάμεσα στις γραμμές της.
33' Ευκαιρία για την Ελλάδα! Από φάση διαρκείας ο Μπουχαλάκης βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά, ο Δώνης έκανε την κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη και κατέληξε στα χέρια του Σέχιτς, αφού κόντραρε και στον Σούνιτς.
40' Νέα ευκαιρία για την Εθνική! Ο Κούτρης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Φορτούνης προσπάθησε με το κεφάλι να τη στείλει στα δίχτυα, αλλά δεν τη βρήκε γεμάτα...
44' Επικίνδυνη σέντρα από τα δεξιά, τελευταία στιγμή ο Ζέκα με το κεφάλι απομάκρυνε. Σε κάκιστο βράδυ ο Βλαχοδήμος που δεν εμπνέει καμία εμπιστοσύνη σε «εύκολες» φάσεις
Λήξη α' ημιχρόνου
Η Εθνική όταν αποφάσισε να μπει στο ματς, είχε ήδη δεχθεί δύο γκολ (2-0) από τους Βόσνιους. Έχει πολλή δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο...
46' Αλλαγή για την Εθνική. Μέσα ο Μασούρας, εκτός ο Μπουχαλάκης
Έναρξη β' ημιχρόνου
52' Κοντρολάρει κάπως τον ρυθμό η Ελλάδα... Στα αριστερά παίζει ο Μασούρας στο 4-3-3 που παίζει πλέον η Εθνική
54' Δυνατό σουτ του Φορτούνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα άουτ.
61' Η Ελλάδα έχει πλήρως την κατοχή της μπάλας και προσπαθεί να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα από τα άκρα
63' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ! Ο Σούνιτς πατάει τον Φορτούνη μέσα στην περιοχή.
64' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! Τέλεια εκτέλεση του Φορτούνη και 2-1!
65' ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟΝ ΠΙΑΝΙΤΣ! Μαρκάρισμα με τις τάπες στη γάμπα του Ζέκα και δικαίως η κόκκινη.
67' Αλλαγή για την Ελλάδα. Εκτός ο Κουρμπέλης, μέσα ο Κολοβός
69' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βοσνία! Στην αντεπίθεση ο Κολάσινατς βγήκε τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο, αλλά ο τελευταίος με τα πόδια έδιωξε σε κόρνερ.
Το 2-1 από τον Φορτούνη
77' Τεράστια ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Κούτρης γύρισε την μπάλα στον Κολοβό, αυτός σούταρε, αλλά ο Σέχιτς απέκρουσε με το αριστερό του πόδι.
78' Σουτ του Σάμαρη, μπλόκαρε ο Σέχιτς
80' Αλλαγή για την Ελλάδα. Εκτός ο Μπακάκης, μέσα Κουλούρης
80' Αλλαγή για τη Βοσνία. Εκτός ο Ντούλιεβιτς, μέσα ο Μιλόσεβιτς
85' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ! 2-2 ΜΕ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΝ ΚΟΛΟΒΟ! ΣΟΥΠΕΡ σέντρα από τον συγκλονιστικό Ζέκα που παίζει δεξί μπακ, τέλεια κεφαλιά από τον Κολοβό και 2-2, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα αφού χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι.
Η κόκκινη στον Πιάνιτς
89' Ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Κουλούρης ευνοείται από τη σύγχυση μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα από το σουτ του κοντράρει.
90' Αλλαγή για τη Βοσνία. Μέσα ο Γκόγιακ, εκτός ο Τζέκο
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
91' Σουτ του Σάμαρη, η μπάλα άουτ. Πολύ καλή προσπάθεια από τον χαφ της Μπενφίκα
93' Αλλαγή για τη Βοσνία. Εκτός ο Τσίμιροτ, μέσα ο Κρούνιτς
Λήξη της αναμέτρησης
Η Εθνική παίρνει τον βαθμό στη Βοσνία (2-2) σε ένα ματς που έδειχνε χαμένο στο 15' και η προοπτική της 2ης θέσης παραμένει ορθάνοιχτη.