Παρακολουθήστε live από το control room του www.sportfm.gr την αναμέτρηση ανάμεσα σε ΑΕΛ και Αστέρα Τρίπολης, για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον Αστέρα.
ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Κούνιτς, Σικάβκα, Μόρας, Ακόστα, Μπέρτος, Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς,Γκόϊκοβιτς, Φατιόν
Αστέρας Τρίπολης : Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Ορτέγκα, Πασαλίδης, Μπελόκ, Μουνάφο, Βαλιέντε, Καλτσάς, Μανιάς
Στον πάγκο για την ΑΕΛ: Παϊτέρης, Μπάλλας, Γιακιμόβσκι, Γκόλιας, Ζίζιτς, Καρανίκας, Σεσέροβιτς
Στον πάγκο για τον Αστέρα: Τσιμόπουλος, Σάλας, Αραβίδης, Τσιλιανίδης, Δουβίκας, Ρόλε, Τασουλής
Κομβικό ματς για την εξέλιξη στην ουρά μετά το 2-0 του ΠΑΣ στη Λιβαδειά.
Τώρα μπαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
ΑΕΛ και Αστέρας έχουν από 27 πόντους, ο ΠΑΣ πλησίασε στον έναν μετά το νικηφόρο πέρασμα από τη Βοιωτία.
1' Σέντρα αγώνα
3-4-1-2 για την ΑΕΛ, σε 4-4-2 ο Αστέρας.
3' Πιέζει ψηλά ο Αστέρας από το ξεκίνημα.
5' Φάουλ για την ΑΕΛ, έκανε ο Ορτέγκα στον Μπέρτο.
5' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ! Κεφαλιά του Γκοϊκοβιτς, από την έξοχη εκτέλεση του Ζίβκοβιτς, μόλις άουτ.
8' Δυνατό μαρκάρισμα του Γκοϊκοβιτς πάνω στον Καλτσά.
12΄Σκληρό φάουλ του Φατιόν, στον Βαλιέντε.
15' Συρτή σέντρα του Κώτσιρα, μπλόκαρε ο Κρίστινσον.
16' ΓΚΟΟΟΛ ο Αστέρας με τον Καλτσά.
Με όλη την ομάδα της ΑΕΛ πάνω από τη σέντρα, ο Αστέρας με τον Μανιά να φεύγει πίσω από τη μεσαία γραμμή, βγαίνει σε τετ-α-τετ, ο Κρίστινσον σταματάει τον φορ του Αστέρα, ο Καλτσάς παίρνει το ριμπάουντ, στρώνει την μπάλα και με ψύχραιμο πλασέ κάνει το 0-1!
19' Φάουλ για τον Αστέρα, κερδίζει ο Κώτσιρας.
21' Ο Σικάβκα βγάζει σέντρα, ο Ορτέγκα απομακρύνει.
24' Ο Αστέρας ελέγχει το ματς μετά το γκολ του Καλτσά στο 16ο λεπτό, που ήταν το 4ο του στο πρωτάθλημα.
25' Σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς από πλάγια δεξιά, άστοχο.
29' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ! Ο Κώτσιρας γυρίζει στον Μανιά, αυτός από πλάγια στο ύψος του πρώτου δοκαριού αστοχεί.
29' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ.
Το κερδίζει ο Κούνιτς από τον Μουνάφο, μάλλον αυστηρό.
31' ΓΚΟΟΟΛ ο Φατιόν, στέλνει από την άλλη πλευρά τον Αθανασιάδη.
Ο Παπαπέτρου έδωσε ένα κατά φαντασία πέναλτι στην ΑΕΛ, αφού ο Μουνάφο, δεν προκαλεί πτώση του Κούνιτς σε καμία περίπτωση.
32΄Η ΑΕΛ χάνει την ευκαιρία για το 2-1, αλλά ο Αθανασιάδης, σταματάει τον Μόρα. Κίτρινη στον Φατιόν αμέσως μετά για σκληρό μαρκάρισμα.
36' Φάουλ του Μπέρτου στον Καλτσά. Έχει αποβληθεί ο Μποροβήλος από τον πάγκο του Αστέρα.
40' Ο Βλάχος μόνος από δεξιά, περιμένουν τρεις παίκτες, αλλά αυτός κάνει τη σέντρα πάνω στον Κρίστινσον.
43' NEA EYΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ. Ο Καλτσάς μετά από ένα σουτ και τις κόντρες στον Μανιά, πλασάρει, όμως ο Κρίστινσον τον σταματά με το πόδι.
45' Ένα λεπτό έξτρα για τις καθυστερήσεις.
Τέλος πρώτου μέρους. Η ΑΕΛ με τον Αστέρα στο 1-1, προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Καλτσά στο 16', για να ισοφαρίσει ο Φατιόν με πέναλτι στο 31'. Το πέναλτι που έδωσε ο Παπαπέτρου πάντως, είναι ανύπαρκτο.
46' Σεσέροβιτς αντί Ακόστα
46' Σέντρα β' μέρους
47' Κίτρινη ο Καλτσάς για χτύπημα με το χέρι στο πρόσωπο του Ζίβκοβιτς
Ο Καλτσάς εξακολουθεί να διαμαρτύρεται και φλερτάρει με την αποβολή με δεύτερη κίτρινη.
51' Kακή εκτέλεση φάουλ του Καλτσά.
52' Κίτρινη ο Μπελόκ
53' Κόρνερ ο Αστέρας
55' Aπανωτά σουτ από τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, κόβει η άμυνα του Αστέρα.
57' Kίτρινη κάρτα στον Σεσέροβιτς.
58' Σέντρα του Καλτσά, μπλοκάρει ο Κρίστινσον.
60' Ο Κρίστινσον μπλοκάρει, προ του Μανιά.
64' Μακρινό δεξί σουτ του Φατιόν, η μπάλα περνάει έξω από την εστία του Αθανασιάδη.
69' Κόρνερ για την ΑΕΛ
69' ΓΚΟΟΟΛ ο Μόρας.
Ο Ζίβκοβιτς εκτελεί άψογα, ο Βαγγέλης Μόρας νικά τους πάντες στον αέρα, στέλνει την μπάλα πρώτα στο δοκάρι του Αθανασιάδη και μετά στα δίχτυα για το 2-1. Προβάδισμα για την ΑΕΛ.
71' Γιακιμόβσκι αντί Κούνιτς
72' Φάουλ για τον Αστέρα.
72' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ! Ο Μανιάς από γύρισμα του Μουνάφο, σε θέση βολής με τον Μπέρτο να τον τραβάει, ο Κρίστινσον αποκρούει. Εδώ υπήρχε παράβαση που δεν είδε ο Παπαπέτρου.
74' Ρόλε αντί Μπελόκ
76' Κόρνερ για τον Αστέρα
78' Αραβίδης αντί Βλάχου
84' Ο Τασουλής θα περάσει στη θέση του Ορτέγκα
87' Κόρνερ για τον Αστέρα
90' Γκόλιας αντί Φατιόν
90' Σουτ του Μπέρτου, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.
90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
90+1' Κίτρινη ο Βαλιέντε
90+2' Κίτρινη ο Μόρας
90+3' Γύρισμα του Μουνάφο, μπλοκάρει ο Κρίστινσον.
90+4' Τέλος αγώνα. Ο Μόρας με το δικό του γκολ, πετυχαίνει ίσως το γκολ της χρονιάς για την ΑΕΛ, που χάρισε τη νίκη με 2-1.
Προηγήθηκαν οι Αρκάδες με τον Καλτσά στο 16', στο 30' ο Φατιόν μετά από αυστηρό πέναλτι το 1-1, ο Μόρας το νικητήριο για την ΑΕΛ που πάει στους 30 βαθμούς.