Άρης-ΟΦΗ

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Άρη και τον ΟΦΗ για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Άρης-ΟΦΗ για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Ο Άρης έρχεται από το 5-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης, που ήταν η 5η νίκη του στα 8 τελευταία ματς πρωταθλήματος (5-2-1).
Ο ΟΦΗ νίκησε 2-0 τον Λεβαδειακό στην Κρήτη και παραμένει ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής.
Η ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, Τζανακάκης, Ροζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σιώπης, Ματίγια, Ματέο Γκαρσία, Φετφατζίδης, Ντιγκινί, Γιουνές.
Η ενδεκάδα του ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μπράουν, Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης, Κυριακίδης, Νάστος, Φερέιρα Σόουζα, Βαζ, Κουτσιανικούλης, Σασί.
Στον πάγκο για τον Άρη οι Αναγνωστόπουλος, Ούγκο Σόουζα, Μπάσα, Τόνσο, Λάρσον, Βαλεριάνος, Μαρτίνες.
Στον πάγκο για τον ΟΦΗ οι Στρέζος, Αργυρόπουλος, Παπαστεριανός, Οικονόμου, Ντίνας, Βουό, Παπάζογλου.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αθανάσιος Σέζος.
Στον πρώτο γύρο, ο Άρης είχε φύγει με το διπλό (1-2) από το Ηράκλειο.
Σε 8 λεπτά η σέντρα του αγώνα.
Ο Άρης παραμένει αήττητος εντός έδρας από τις 15/12 (4-1-0).
Επίσης, ο Άρης μετράει 30 νίκες σε 44 ματς που έχει υποδεχθεί τον ΟΦΗ.
Για τον Άρη θα απουσιάσει ο στόπερ Βέλεθ, που είναι τιμωρημένος.
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Πολλές απουσίες έχει ο ΟΦΗ: Δεληγιαννίδης, Κοροβέσης, Νέιρα, Μεγιάδο, Σακόρ, Ναμπί, Γιακουμάκης.
Ξεκίνησε το ματς, ο Άρης πήρε τη σέντρα.
5' Ο Άρης έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά.
7' Καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Φετφατζίδης σούταρε έξω από την περιοχή, ο Σωτηρίου έδιωξε με γροθιές.
9' Φάουλ για τον ΟΦΗ ακριβώς έξω από την περιοχή. Το κέρδισε ο Σασί από τον Κουέστα, που έκανε την έξοδο. Κίτρινη κάρτα δέχθηκε ο τερματοφύλακας του Άρη.
10' Εκτέλεσε το φάουλ ο Ποτουρίδης, η μπάλα βρήκε στο τείχος και κατέληξε κόρνερ.
13' Φάουλ για τον Άρη σε καλό σημείο. Το κέρδισε ο Φετφατζίδης από τον Γιαννούλη.
14' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ματίγια, η μπάλα άουτ.
Ο ΟΦΗ αναζητά το πρώτο διπλό στο φετινό πρωτάθλημα (0-5-7). Είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει νικήσει εκτός έδρας.
17' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
19' Μπαλιά του Ματέο στον Γιουνές, αλλά ήταν δυνατή και ο Σωτηρίου μπλόκαρε.
23' Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Γιουνές σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Ποτουρίδη και κατέληξε κόρνερ. Βέβαια, οι διαιτητές έκαναν λάθος και έδωσαν άουτ.
24' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Νάστος σούταρε από το κέντρο του γηπέδου βλέποντας τον Κουέστα εκτός εστίας, αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη πρόλαβε να γυρίσει και να διώξει σε κόρνερ.
25' Κι άλλο κόρνερ για τον ΟΦΗ.
26' Γκολ για τον ΟΦΗ!
Πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια των Κρητικών, ο Κουτσιανικούλης σέρβιρε στον Βαζ, που εκτέλεσε τον Κουέστα από το ύψος του πέναλτι.
28' Κίτρινη κάρτα στον Μιχόγεβιτς.
29' Φάουλ για τον Άρη σε καλό σημείο στη γωνία της περιοχής.
Εκτέλεσε ο Ματίγια, έδιωξαν οι αμυντικοί του ΟΦΗ.
31' Μίνι διακοπή στο ματς καθώς τραυματίστηκε ο Κουτσιανικούλης.
34' Σουτ του Σιώπη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.
35' Μακρινό σουτ του Ντιγκινί, πάλι μπλόκαρε ο Σωτηρίου, που χτύπησε το κεφάλι του στο δοκάρι.
Διακοπή στο ματς για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον τερματοφύλακα του ΟΦΗ.
39' Κόρνερ για τον ΟΦΗ.
41' Φάουλ για τον Άρη ακριβώς έξω από την περιοχή. Κίτρινη κάρτα στον Ποτουρίδη.
44' Πέναλτι για τον Άρη! Ο Γιουνές εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Νάστου.
45' Άστοχο πέναλτι από τον Ματέο Γκαρσία, με τον Σωτηρίου να διώχνει στη γωνία του. Κόρνερ για τον Άρη.
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.
45'+1' Καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Γιουνές μπήκε στην περιοχή, προσπάθησε να πλασάρει τον Σωτηρίου, όμως ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ έδιωξε.
45'+3' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Φερέιρα έκανε την κούρσα, αλλά από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ προηγείται 1-0 του Άρη με το τέρμα του Βαζ στο 26'.
Χαμένο πέναλτι για τον Άρη στο 45'.
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
52' Καλή στιγμή για τον Άρη. Σουτ του Φετφατζίδη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.
55' Πιέζει ο Άρης. Σουτ του Φετφατζίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.
57' Διακοπή στο ματς καθώς τραυματίστηκε ο Σωτηρίου. Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ αποχώρησε με φορείο.
58' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Στρέζος παίρνει τη θέση του Σωτηρίου.
61' Πρώτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Λάρσον αντικαθιστά τον Φετφατζίδη.
62' Εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, έδιωξε στη γωνία του ο Στρέζος.
63' Κίτρινη κάρτα στον Σιώπη.
65' Κίτρινη κάρτα στον Βαζ.
68' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Παπάζογλου στη θέση του Κυριακίδη.
70' Σουτ του Γιουνές μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
71' Σουτ του Ντιγκινί από το ημικύκλιο της περιοχής, μπλόκαρε με τη δεύτερη ο Στρέζος.
73' Κόρνερ για τον Άρη.
75' Τρίτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Μαρτίνες αντικαθιστά τον Γιουνές.
75' Γκολ για τον Άρη!
Πολύ καλό σουτ του Ροζ έξω από την περιοχή, η μπάλα στα δίχτυα του Στρέζου.
77' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, μπλόκαρε ο Στρέζος.
78' Τρομερή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Φερέιρα βγήκε απέναντι από τον Κουέστα, αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ.
19 τελικές (9 εντός στόχου) ο Άρης, 6 (2) ο ΟΦΗ.
79' Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Λάρσον μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο Στρέζος έδιωξε σε κόρνερ.
79' Κι άλλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ντιγκινί πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Στρέζος έπεσε στη γωνία του και έδιωξε.
81' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Αργυρόπουλος αντικαθιστά τον Βαζ.
81' Τρίτη αλλαγή και για τον Άρη. Ο Βαλεριάνος παίρνει τη θέση του Κόρχουτ.
83' Καλή στιγμή για τον Άρη. Το σουτ του Σιώπη από το ύψος της περιοχής έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
86' Κόρνερ για τον Άρη.
88' Φάουλ για τον Άρη σε πολύ καλό σημείο.
89' Γκολ για τον Άρη!
Τρομερή εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, η μπάλα στο "παραθυράκι" του Στρέζου.
Ο Άρης κάνει την ανατροπή και πλέον προηγείται 2-1.
Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.
91' Κόρνερ για τον Άρη.
94' Γκολ για τον Άρη!
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνες, πάλι στο "παραθυράκι" του Στρέζου η μπάλα!
Τέλος του αγώνα, ο Άρης επικράτησε 3-1 του ΟΦΗ με ανατροπή στο δεύτερο μέρος!
Οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο 26' με τον Βαζ, ενώ οι γηπεδούχοι το ανέτρεψαν στο τελευταίο τέταρτο (76' Ροζ, 89' Ματίγια, 94' Μαρτίνες).