Παρακολουθήστε από το control-room του sportfm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Ατρόμητο στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Super League. Ραδιοφωνικά από ΣΠΟΡ FM 94,6
Καλησπέρα σας
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Ατρόμητο
Πρόκειται για αναμέτρηση στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Super League
Το ματς του α' γύρου στο Περιστέρι είχε βρει νικητές τους Πειραιώτες με 2-1 με γκολ του Βούκοβιτς στην τελευταία φάση του αγώνα
Ο Ολυμπιακός είναι στη 2η θέση με 57 βαθμούς, ενώ ο Ατρόμητος είναι 4ος σε ισοβαθμία με τον Άρη με 43 βαθμούς
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς, 4-2-3-1): Σα – Ομάρ, Μεριά, Σισέ, Κούτρης – Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης – Ποντένσε, Φορτούνης, Μασούρας – Γκερέρο.
Στον πάγκο: Λοντίγκιν, Καμαρά, Ανδρούτσος, Χασάν, Μιράντα, Σολδάνο, Ζιλ Ντίας
Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι, 4-2-3-1): Μέγερι – Σάκιτς, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Κιβρακίδης – Μπουσούλατζιτς, Μάντσον – Ενσικουλού, Μπρούνο, Ουάρντα – Κουλούρης
Στον πάγκο: Θεοδωράκης, Μούγιακιτς, Βασιλακάκης, Ούμπιντες, Μανούσος, Καρασαλίδης, Νάτσος.
Διαιτητές: Ματίας Γκεστράνιους, Γιαν Πέτερ Αραβίρτα, Μίκκο Αλακάρε 4ος Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
Όλα έτοιμα για τη σέντρα
Στη σέντρα ο Ατρόμητος
1' Φάουλ που κερδίζουν οι φιλοξενούμενοι σε καλό σημείο
2' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ! Εξαιρετική εκτέλεση του Ουάρντα, με τα ακροδάχτυλα ο Σα στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
3' Μακρινό σουτ του Ουάρντα, άουτ η μπάλα
5' Αιφνιδιασμένος ο Ολυμπιακός από την εκκίνηση του Ατρόμητου...
9' Μακρινή μπαλιά του Ποντένσε για τον Φορτούνη, άουτ η μπάλα.
10' Ωραία πάσα του Κούτρη για τον Ομάρ, δεν μπόρεσε να γυρίσει την μπάλα ο Νορβηγός μπακ
13' Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μασουράς με τρομερή ενέργεια τσιμπάει την μπάλα ξεφεύγοντας ταυτόχρονα από το μαρκάρισμα του Χατζηισαΐα, αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο Μέγερι που βγήκε έγκαιρα από την εστία του.
14' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Τρομερή συνεργασία Ουάρντα,Μάντσον από τα δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Βραζιλιάνο που σουτάρει στην κλειστή γωνία του Σα και ο Πορτογάλος γλιτώνει και πάλι τον Ολυμπιακό
17' Νέο φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Ατρόμητο. Το έκανε ο Σισέ στον Ενσικουλού
18' Εκτέλεσε ο Ουάρντα στη γωνία που κάλυπτε ο Σα, εύκολη επέμβαση για τον Πορτογάλο
19' Δύο τελικές για τον Ολυμπιακό, πέντε για τον Ατρόμητο
24' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Φορτούνη, άουτ η μπάλα
26' Στο έδαφος με πρόβλημα τραυματισμού ο Γκιγέρμε
28' Πρόβλημα στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο αντιμετωπίζει ο Φορτούνης
29' Προς το παρόν συνεχίζει κανονικά ο αρχηγός του Ολυμπιακού
30' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ ΚΑΙ 0-1 ΣΤΟ ΦΑΛΗΡΟ! Τρομερό 1-2 του Κουλούρη με τον Μπρούνο και ο επιθετικός του Ατρόμητου τελειώνει με τη μία τη φάση για το 0-1 από το ύψος της μικρής περιοχής!
Η φάση του γκολ του Ατρόμητου αρχίζει από το λάθος του Γκιγέρμε στο κέντρο. Επηρεάστηκε από την πίεση της μεσαίας γραμμής των φιλοξενούμενων
34' Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε πολύ καλό σημείο και από πλάγια. Πολύ κοντά στην περιοχή του Ατρόμητου
Εκτέλεσε ο Φορτούνης, η μπάλα πέρασε από όλους και άουτ
37' Νέα ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Συνεργασία Ενσικουλού και Κουλούρη από αριστερά, σουτ του Κονγκολέζου και απέκρουσε ο Σα
41' Ατομική προσπάθεια του Σισέ και σουτ με το αριστερό, εύκολα μπλοκάρει ο Μέγερι
43' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Λόμπα του Ποντένσε στον Φορτούνη, αυτός από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το κοντρόλ με το στήθος, αλλά έκανε «τσαφ» στο τελείωμα της φάσης, με την μπάλα να περνά εκτός
45' Για πέναλτι διαμαρτυρήθηκε ο Ολυμπιακός σε τάκλιν του Κιβρακίδη στον Ποντένσε. Βρήκε πρώτα την μπάλα ο μπακ του Ατρόμητου
Τρία λεπτά έξτρα χρόνος
45'+3' Τρομερές στιγμές στις δύο εστίες! Αρχικά στην εστία των Περιστεριωτών ο Μασούρας γύρισε επικίνδυνα την μπάλα, αλλά ο Ρισβάνης με τάκλιν απομάκρυνε και στη συνέχεια της φάσης, ο Κουλούρης ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Μεριά, αλλά πριν τσιμπήσει την μπάλα για να σκοράρει, ο Σα είχε βγει και με τάκλιν απομάκρυνε την μπάλα
Λήξη α' ημιχρόνου
Σπουδαία αναμέτρηση στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Ατρόμητος πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και είναι διαβασμένος για τον τρόπο με τον οποίο μπορεί να «πληγώσει» τον Ολυμπιακό, ενώ από την άλλη πλευρά οι Πειραιώτες ναι μεν έχουν ευκαιρίες, αλλά όχι ρυθμό στο παιχνίδι και φαίνονται αμήχανοι στον τρόπο με τον οποίο τους αντιμετωπίζει η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι
46' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα οι Χασάν και Ζιλ Ντίας, έξω οι Γκερέρο, Μασούρας.
Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
47' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Χασάν
49' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΑΙ 1-1! Ο Φορτούνης κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και ο ξεχασμένος Γκιγέρμε με εξαιρετική κεφαλιά ισοφαρίζει για τους Πειραιώτες!
52' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Ολυμπιακό. Κίτρινη στον Μάντσον για φάουλ στον Ποντένσε
53' Εκτέλεσε ο Φορτούνης, η μπάλα ψηλά άουτ
57' Συνεργασία του Κουλούρη με τον Μπρούνο, σουτ του τελευταίου η μπάλα άουτ
57' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Πλασέ του Χασάν, απέκρουσε ο Μέγερι με το δεξί, στο ριμπάουντ δεν πρόλαβε ο Ποντένσε με την μπάλα να περνά κόρνερ
61' Ασφυκτική η πίεση του Ολυμπιακού στα καρέ του Ατρόμητου
62' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός ο Ουάρντα, μέσα ο Καρασαλίδης.
67' Έχει πέσει εσχάτως ο ρυθμός στο ματς...
68' Κίτρινη κάρτα στον Ομάρ για τράβηγμα φανέλας του Μπρούνο
71' Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Χασάν, αλλά ούτως ή άλλως ο Αιγύπτιος δεν πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα
74' Σύγχυση στη μεγάλη περιοχή του Ατρόμητου με ένα τακουνάκι του Ποντένσε, απομάκρυναν οι φιλοξενούμενοι
75' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! ΣΚΟΡΕΡ Ο ΜΠΟΥΧΑΛΑΚΗΣ! Σέντρα του Ποντένσε από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι και με προβολή ο Μπουχαλάκης κάνει το 2-1 για την ανατροπή των «ερυθρολεύκων»
77' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός ο Κιβρακίδης, μέσα ο Μανούσος
81' Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Μέσα στην περιοχή βρέθηκε ο Ρισβάνης από στατική φάση, αλλά το σουτ ήταν και η μπάλα πέρασε άουτ
82' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός ο Ενσικουλού, μέσα ο Μούγιακιτς
85' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε από τα δεξιά έκανε την ατομική ενέργεια, αλλά σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτυών
87' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Νέα ατομική ενέργεια του Ποντένσε, που ξεπερνά τον Καρασαλίδη, αλλά το πλασέ του και πάλι περνά εκτός
Τρία λεπτά καθυστερήσεις
92' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Φορτούνης, μέσα ο Καμαρά.
Λήξη της αναμέτρησης
Με γκολ των δύο αμυντικών του χαφ, Γκιγέρμε και Μπουχαλάκη, ο Ολυμπιακός επικρατεί του Ατρόμητου (2-1) που από την πλευρά έκανε καλή εμφάνιση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο