ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Αστέρα Τρίπολης από το γήπεδο της Τούμπας.
Καλησπέρα σε όλους!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Αστέρα Τρίπολης.
Ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, ο ΠΑΟΚ τρέχει ένα σερί 5/6 κόντρα στους Αρκάδες, ενώ στην Τούμπα παραμένει αήττητος στα 11 τελευταία ματς απέναντι στην ομάδα της Τρίπολης (8-3-0).
Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν δύο φορές φέτος στο πρωτάθλημα. ΠΑΟΚ-Αστέρας 1-0 και Αστέρας-ΠΑΟΚ 0-3
Όπως πάντα, ο Ιβάν Σαββίδης υποδέχθηκε την αποστολή στο γήπεδο της Τούμπας και στη συνέχεια αποχώρησε.
Πάμε όμως να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων
Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μαρτίνες, Ιγκλέσιας, Βαλιέντε, Μουνάφο, Τσιλιανίδης, Αραβίδης, Κυριακόπουλος
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Καλτσάς, Δουβίκας, Μπελόκ, Ρόλε, Γλέζος, Βλάχος
ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Μάτος, Γιαννούλης, Μίσιτς, Κάνιας, Βιεϊρίνια, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά, Άκπομ.
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κρέσπο, Λύρατζης, Σάκχοφ, Ενρίκε, Ελ Καντουρί, Σφιντέρσκι
Πολλές αλλαγές από τον Ρουμάνο τεχνικό, όπως αναμενόταν. Για πρώτη φορά στην άμυνα μαζί Βαρέλα και Ίνγκασον. Στην παλιά του θέση στα χαφ ο Βιεϊρίνια. Επιστρέφει ο Βαρέλα.
Σαφέστατη αμυντική προσέγγιση από τον Γιώργο Παράσχο που ξεκινάει με τρεις αμυντικούς χαφ και τον Κυριακόπουλο σε ρόλο μπακ-χαφ. Στην κορυφή ο Αραβίδης.
Σε περίπου 20' η σέντρα στην Τούμπα
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης) με βοηθούς τους Τζιώτζιο (Θράκης) και Ευθυμιάδη (Πιερίας). Τέταρτος ο Κουτσιαύτης (Άρτας)
Θυμίζουμε ότι ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα στην ΑΕΚ και τη Λαμία στο ΟΑΚΑ, ξεκινάει 21.30
Και τα δύο παιχνίδια θα τα παρακολουθήσετε ζωντανά στον ΣΠΟΡ FM 94,6.
Οι δύο ομάδες έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια. Σέντρα σε περίπου 5'
Αρκετός κόσμος στην Τούμπα. Βοηθάει και ο καλός καιρός στη Θεσσαλονίκη.
Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για το τελετουργικό
1' Σέντρα στην αναμέτρηση
Έχει ένα ενδιαφέρον να δούμε πως ο Βιεϊρίνια θα λειτουργήσει μετά από καιρό σε ρόλο εξτρέμ
3' Ο ΠΑΟΚ πατάει καλά, όταν χάνει την μπάλα πιέζει ψηλά και παίρνει νέες κατοχές
Ο Αστέρας δεν έχει περάσει το κέντρο, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει πατήσει δύο φορές περιοχή χωρίς να βγάλει φάση.
10' Χωρίς τελική ακόμα. Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ, συμπαγής και καλά κλεισμένος ο Αστέρας. Αυτό κατά βάση θα δούμε στο ματς. Τον ΠΑΟΚ να πιέζει, τον Αστέρα να αμύνεται και να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα όποτε μπορεί.
Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ από προσπάθεια του Μάτος. Το πρώτο απόψε
Με διπλοπάσα εκτελεσμένο το κόρνερ, μπαλιά του Μπίσεσβαρ στην περιοχή, δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση ο Μάτος.
15' Αδύναμο σουτ του Μίσιτς έξω από την περιοχή η μπάλα στα χέρια του Αθανασιάδη
Αυτή ήταν η πρώτη τελική στο παιχνίδι.
Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να πιέζει και πατάει περισσότερο περιοχή στο τελευταίο πεντάλεπτο
16' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Βιεϊρίνια, ο Αθανασιάδης με υπερένταση διώχνει σε νέο κόρνερ
17' Γκοολλλλλ ο ΠΑΟΚ με τον Λέο Μάτος
Κεφαλιά πάσα από τον Ζαμπά στον Μάτος, ο Βραζιλιάνος βρέθηκε αμαρκάριστος στο στην πλάτη της άμυνας και με συρτό σουτ, νικάει τον Αθανασιάδη για το 1-0
17' Κίτρινη ο Τσιλιανίδης
Ο Αστέρας διαμαρτύρεται για φάουλ από παίκτη του ΠΑΟΚ πριν η μπάλα φτάσει στον Μάτος, αλλά και για οφσάιντ στον Μάτος. Η συνδρομητική δεν έχει δείξει ριπλέι για τη φάση ακόμα.
Υπάρχει ξεκάθαρα οφσάιντ στο γκολ του ΠΑΟΚ. Ο Μάτος είναι μισό βήμα μπροστά από τον τελευταίο αμυνόμενο.
Λάθος από τον βοηθό Ευθυμιάδη, κακώς μέτρησε το γκολ του ΠΑΟΚ
Για αυτό διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες του Αστέρα στο γκολ του ΠΑΟΚ και είχαν κάθε δίκιο
Το γκολ του ΠΑΟΚ
23' ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 1-0
Αρκετά σκληρό παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.
29' Σουτ του Μίσιτς από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ
Τελικές: ΠΑΟΚ 5(3), Αστέρας 0(0)
30' Ο ΠΑΟΚ είναι σαφώς καλύτερος στο παιχνίδι. Κυριαρχεί επιθετικά, απειλεί με γεμίσματα κυρίως με τον Αστέρα να αμύνεται, χωρίς να έχει τελική ως τώρα. Ωστόσο το γκολ του Μάτος το οποίο κρίνει ως τώρα το παιχνίδι προέρχεται από θέση οφσάιντ, με τον βοηθό Ευθυμιάδη να έχει την ευθύνη της φάσης.
Εδώ η φάση του γκολ του ΠΑΟΚ
Οι πανηγυρισμοί των παικτών του ΠΑΟΚ μετά το γκολ του Μάτος στο 17'
Η κατοχή είναι 64%-36% υπέρ του ΠΑΟΚ
Έχει πέσει και πάλι ο ρυθμός στο παιχνίδι. Μοναδική εξαίρεση στην εικόνα του ματς το πεντάλεπτο από το 13' ως το γκολ του Δικεφάλου
38' Κερδισμένο φάουλ για τον Αστέρα κοντά στην περιοχή και από δεξιά. Πρώτη φορά που μπορεί να πατήσει περιοχή η ομάδα της Τρίπολης
Απομάκρυνε ο Άκπομ, γέμισμα του Κώτσιρα στη συνέχεια, κανένα πρόβλημα για τον Πασχαλάκη που μάζεψε
Τελευταίο πεντάλεπτο στο πρώτο μέρος
42' Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση από δεξιά
Απομάκρυνε ο Αραβίδης που είχε γυρίσει
Αντεπίθεση για τον Αστέρα που πάτησε περιοχή, αλλά και πάλι δεν έβγαλε τελική
45' Κίτρινη στον Κυριακόπουλο
Χωρίς επιπλέον χρόνο, τέλος ημιχρόνου στην Τούμπα
ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΠΑΟΚ - Αστέρας 1-0
Οι δύο ομάδες έχουν βγει για το δεύτερο μέρος
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο στην Τούμπα
Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ μετά από ενέργεια του Βιεϊρίνια. Το 5ο στο ματς.
Διώχνουν οι αμυντικοί του Αστέρα
54' Καλή στιγμή για τον Αστέρα, μπαλιά Κώτσιρα στην περιοχή, ο Μάτος σε κόρνερ προ του Αραβίδη
Ψήγματα επιθετικής δημιουργίας από τον Αστέρα το τελευταίο διάστημα. Προσπαθεί να ξεμυτίσει για πρώτη φορά μετά από 55 λεπτά.
Ανεξάρτητα από το γκολ με το οποίο προηγείται ο ΠΑΟΚ, ο Παράσχος έχει διαβάσει εξαιρετικά το παιχνίδι. Δεν έχει αφήσει τον ΠΑΟΚ να δημιουργήσει και τον έχει αναγκάσει να παίζει μόνο με μεγάλες μπάλες.
57' Κεφαλιά του Ιγκλέσιας, διώχνει ο Πασχαλάκης. Η φάση δεν μετράει, έχει προηγηθεί φάουλ πάνω στον Βαρέλα. Σωστή απόφαση από τον Κουμπαράκη
59' Κεφαλιά του Ακπομ, η μπάλα πέρασε άουτ
60' Κίτρινη στον Ιγκλεσιας
Ετοιμάζεται ο Ελ Καντουρί, μάλλον θα περάσει εκτός ο Ζαμπά
Ο ΠΑΟΚ έχει κλείσει τον Αστέρα στα καρέ του, αποδίδει η μαζική άμυνα των Αρκάδων
65' ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης 1-0
Ώρα για την αλλαγή του ΠΑΟΚ. Έξω ο Ζαμπά, μέσα ο Ελ Καντουρί
Επιστρέφει μετά από ένα μήνα ο Ελ Καντουρί
Δεν αλλάζει η διάταξη του ΠΑΟΚ
66' Κερδισμένο φάουλ στο κέντρο για τον Αστέρα. Λάθος απόφαση από τον Κουμπαράκη που δεν άφησε το πλεονέκτημα και έκοψε μια φάση στην οποία ο Αστέρας έβγαινε με δύο παίκτες στην κόντρα.
66' Κίτρινη ο Ινγκασον
68' Πατάει περιοχή ο Ιγκλεσιας, πέφτει κάτω, παίζεται λέει ο Κουμπαράκης. Σωστά, δεν υπήρχε κάτι στο μαρκάρισμα του Μάτος
Ο Αστέρας ανεβαίνει, δείχνει να το πιστεύει
69' Έξω ο Αραβίδης, μέσα ο Δουβίκας
70' Τελευταίο 20λεπτο στην Τούμπα
73' Κίτρινη ο Ελ Καντουρί
73' Μέσα ο Σάγχοφ, έξω ο Κάνιας
Η κατοχή είναι 63%-37% για τον ΠΑΟΚ
77' Σουτ Άκπομ στην περιοχή, διώχνει ο Αθανασιάδης, στη συνέχεια ο Βιεϊρίνια στέλνει την μπάλα άουτ
Για πρώτη φορά απειλεί ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο
80' Τελευταίο δεκάλεπτο στην Τούμπα. Κρατάει ο ΠΑΟΚ το υπέρ του 1-0
82' Ο Σβιντέρφσκι στη θέση του Βιεϊρίνια
86' Ο Καλτσάς στη θέση του Κυριακόπουλου για τον Αστέρα
89' Απειλεί ο Αστέρας. Ο Ιγκλέσιας με τακουνάκι -έπειτα από σέντρα- πήγε για το γκολ της... χρονιάς, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις
Παίζει ψηλά ο Αστέρας, με στόχο την ισοφάριση
Δύο λεπτά ακόμα
90+4' Αποβολή για τον Αστέρα! Δεύτερη κίτρινη στον Ιγκλέσιας (είχε δεχθεί την πρώτη στο 60') για φάουλ
Κίτρινη και στον Καλτσά
90+5' Γκολ ο ΠΑΟΚ, 2-0! Ύστερα από στημένη φάση, η μπάλα στρώθηκε στον Μάτος κοντά στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και ο Βραζιλιάνος μπακ με ψηλοκρεμαστό σουτ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ
Τέλος στο ματς! Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-0 του Αστέρα με δύο τέρματα του Μάτος και πήρε σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου.