Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sport-fm.gr την αναμέτρηση ανάμεσα στον Άγιαξ και τη Γιουβέντους για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ.
Καλησπέρα.Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στον Άγιαξ και τη Γιουβέντους, για τα προημιτελικά του Champions League.
Άγιαξ: Ονάνα, Βέλτμαν, Ντε Λιχτ, Φαν Ντε Μπέεκ, Νέρες, Τάντιτς, Μπλιντ, Σένε, Ντε Γιονγκ, Ζίγιεκ, Ταλιαφίκο
Γιουβέντους: Σέζνι, Πιάνιτς, Ρονάλντο, Άλεξ Σάντρο, Ματουιντί, Μάντζουκιτς, Μπονούτσι, Κανσέλο, Ρουγκάνι, Μπετανκούρ, Μπερναρντέσκι
Στον πάγκο για τον Άγιαξ: Βαρέλα, Κρίστενσεν, Σινκγκράβεν, Χουντελάαρ, Μαγκαλάν,Ντόλμπεργκ, Έκκελκαμπ
Στον πάγκο για την Γιουβέντους: Περέν, Ντε Σίλιο, Κεντίρα, Ντιμπάλα, Ντάγκλας Κόστα, Κεάν, Σπινατσόλα
Ο Κάρλος Ντελ Θέρο από την Ισπανία διευθύνει την αναμέτρηση, με βοηθούς του Γιούστε και Αλόνσο, ενώ τέταρτος διαιτητής είναι ο Τάσος Σιδηρόπουλος.
Πολύ καλή βραδιά με θερμοκρασία 7 βαθμών Κελσίου στην Άμστερνταμ Αρένα.
Νωρίτερα υπήρξε ένταση ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων έξω από την Άμστερνταμ Αρένα, με 120 συλλήψεις οπαδών της Γιουβέντους.
Βίντεο από την ένταση που επικράτησε νωρίτερα στους γύρω δρόμους από το γήπεδο:
Οι δύο ομάδες ετοιμάζονται να βγουν στον αγωνιστικό χώρο.
Εξαιρετική χορογραφία από τους φίλους του Αίαντα. Οι δύο ομάδες έχουν βγει στο τερέν.
Μάντζουκιτς και Ντε Λιχτ στο στρίψιμο του νομίσματος.
1' Σέντρα αγώνα
2' Δυνατή μακρινή μπαλιά του Πιάνιτς, η μπάλα βγαίνει άουτ.
2' ΚΑΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΥΒΕ: Ο Μπερναρντέσκι κάνει σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ονάνα.
4' Η ιταλική ομάδα έχει μπει καλύτερη στο γήπεδο, μέχρι στιγμής.
6' Λάθος εκτέλεση φάουλ του Κανσέλο.
6' ΚΑΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΞ: Σουτ του Ζίγιεκ, στην εξωτερική πλευρά των γκολπόστ.
9' Έχει κλείσει την Γιούβε στα καρέ της, εδώ και ένα τετράλεπτο ο Άγιαξ.
12' Ο Πιάνιτς αλλάζει παππούτσια
12' Ζίγιεκ και Τάντιτς παίζουν το ένα-δύο, το σουτ του Μαροκινού, μπλοκάρει ο Σζέζνι.
14' Ο Ντε Λιχτ παραχωρεί κόρνερ.
15' Ο Πιάνιτς εκτελεί, ο Ονάνα με γροθιές.
16' Φάουλ για τη Γιουβέντους από αριστερά, το κερδίζει ο Άλεξ Σάντρο.
18' Πολύ καλή στιγμή του Άγιαξ: Νέο σουτ του Ζίγιεκ από τη γωνία της περιοχής, φοβερή επέμβαση του Σζέζνι σε κόρνερ.
21' Ο Άγιαξ πατάει καλύτερα και κάνει το τέχνασμα να φέρνει στην ίδια πλευρά και τους δύο ακραίους επιθετικούς του.
24' Προσπαθεί να κερδίσει κάποια μέτρα η Γιουβέντους, ο Ρονάλντο μοιάζει απομονωμένος μέχρι τώρα.
25' ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΞ: Ο Φαν Ντε Μπέεκ σε θέση φορ, κινείται έξοχα και σουτάρει με το αριστερό, για να φύγει η μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία του Σέζνι.
27' Κόρνερ παραχωρεί ο Ρουγκάνι.
29' Κόρνερ για τη Γιούβε
30' Νέο κόρνερ για τους Ιταλούς. Ο Ρονάλντο με τη μία με το δεξί στο πρώτο δοκάρι σουτάρει άουτ.
32' Σουτ του Μπετανκούρ με το αριστερό άουτ.
34' Ένα ακόμα σουτ του Ζίγιεκ, η μπάλα πολύ μακριά.
36' Σέντρα του Ζίγιεκ, στο δεύτερο δοκάρι για τον Ταλιαφίκο, δεν προλαβαίνει ο στόπερ του Άγιαξ.
37'ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΙΟΥΒΕ: Ο Ματουιντί σεντράρει από τα αριστερά, ο Ρονάλντο σπάει με το κεφάλι στον Μπερναρντέσκι που σουτάρει άουτ!
40' Σέντρα σουτ του Ζίγιεκ, πολύ μακριά από τα καρέ των Ιταλών.
41' Φάουλ για τον Άγιαξ, αλλά ο Ταλιαφίκο μετά το φάουλ, δεν θα συγκρατηθεί θα κάνει μια άσκοπη ενέργεια που θα του κοστίσει κίτρινη και χάνει το επόμενο ματς.
42' Εκτέλεση του Σένε, η μπάλα ψηλά άουτ.
44' Τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, το ματς στο 0-0.
45' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Κριστιάνο Ρονάλντο με κεφαλιά ψαράκι, από σέντρα του Κανσέλο!
Ο Ρονάλντο παίρνει την μπάλα στο κέντρο, τη σπάει δεξιά και φεύγει στον κενό χώρο. Τέλεια σέντρα από τον ακραίο αμυντικό της "βέκια σινιόρα" που χτυπά στο φινάλε του πρώτου μέρους!
45' ΛΗΞΗ Α' ΜΕΡΟΥΣ: ΑΓΙΑΞ - ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 0-1 (45' Ρονάλντο)
Βγαίνουν οι δύο αντίπαλοι για το δεύτερο μέρος.
Χαμογελαστός ο σκόρερ Ρονάλντο.
46' Σέντρα β' μέρους
46' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ ο Νέρες φέρνει το ματς στα ίσια!
Μια βαθιά μπαλιά του Ντε Λιχτ, ένα λάθος του Ζοάο Κανσέλο, φέρνει τον Νέρες να παίρνει την μπάλα από αριστερά στο ένας εναντίον τριών και με πλασέ στην απέναντι γωνία να γράφει το 1-1.
49' Σουτ του Ταλιαφίκο, η μπάλα φεύγει λίγο έξω από την εστία του Σέζνι.
51' Ο Νέρες σκοράρει ξανά, αλλά βρίσκεται σε αντικανονική θέση.
52' Φάουλ κερδίζει ο Ματουιντί από τον Σένε.
53' Ο Μπερναρντέσκι εκτελεί το φάουλ, η μπάλα περνάει απ' όλους, υπάρχει υποψία για τράβηγμα, αλλά ο Ισπανός δίνει συνέχεια.
55' Κίτρινη στον Ντε Γιονγκ.
58' Κυριαρχεί ο Άγιαξ στο ξεκίνημα του β' μέρους.
59' Σουτ του Σένε, μετά από απομάκρυνση της άμυνας, άουτ.
60' Ντάγκλας Κόστα αντί Μάντζουκιτς
62' Σουτ του Ζίγιεκ από καλή θέση, λάθος βάζει τα φάλτσα ο Μαροκινός.
63' Κόρνερ για τον Άγιαξ.
64' Κεφαλιά του Ντε Λιχτ, ο Σέζνι μπλοκάρει.
Έχει περάσει στην κορυφή ο Ρονάλντο, από την έξοδο του Μάντζουκιτς και μετά
65' Σουτ του Φέλτμαν, μπλόκαρε ο Σέζνι.
68' Παραμένει το 1-1. Παίρνει ανάσες η Γιουβέντους που μετά από ώρα καταφέρνει να βγει μπροστά και να κρατήσει λίγο μπάλα.
70' Κίτρινη ο Σένε.
72' Ο Φαν Ντε Μπεκ σουτάρει άουτ, αλλά νωρίτερα, έχει υποδειχθεί σε αντικανονική θέση.
Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Ματουιντί.
75' Μακρινό σουτ του Ντε Λιχτ, άστοχο.
75' Ντιμπάλα αντί Ματουιντί που δεν μπορεί να συνεχίσει.
75' Εκκέλενκαμπ αντί Σένε
80' Φοβερή κούρσα του Ντάγκλας Κόστα που στο τέλος της όμως, τον φέρνει καταπονημένο να κάνει κακή σέντρα πάνω στον Ονάνα.
83' Ο Σέζνι σταματά τον Εκκέλενκαμπ που σούταρε από το σημείο του πέναλτι μετά το πάτημα του Τάντιτς.
84' Κίτρινη ο Πιάνιτς.
85' ΔΟΚΑΡΙ Ο ΝΤΑΓΚΛΑΣ ΚΟΣΤΑ!
Ο Βραζιλιάνος πέρασε δύο παίκτες, το σουτ με το αριστερό στο αριστερό δοκάρι του Ονάνα.
88' Σέντρα σουτ του Κανσέλο, δύσκολα ο Ονάνα απομακρύνει.
90' Τρία λεπτά επιπλέον
90+2' Σουτ του Τάντιτς, κόρνερ μετά από κόντρες.
90+3' Κεντίρα αντί Μπερναρντέσκι
90+3' Κίτρινη στον Εκκέκλενκαμπ
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: 1-1 Ανοικτά τα πάντα για τη ρεβάνς, με τον Άγιαξ να φέρνει το ματς στα ίσια στην εκκίνηση του β' μέρους με τον Νέρες, η Γιούβε προηγήθηκε με Ρονάλντο στο 45.