Ολυμπιακός-Ξάνθη

Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ολυμπιακός-Ξάνθη, για την 28η αγωνιστική της Super League μέσω του sport-fm.gr. Ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης (19:00) του Ολυμπιακού με την Ξάνθη για την 28η αγωνιστική της Super League.
Η αναμέτρηση θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Novasports2 και φυσικά θα υπάρχει ενημέρωση ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6
Οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν νίκη με θέαμα για να αποχαιρετήσουν με ωραίο τρόπο το κοινό τους, καθώς πρόκειται για το τελευταίο εντός έδρας ματς για φέτος. Παράλληλα, αν δεν νικήσει ο ΠΑΟΚ θα παραμένουν τυπικά διεκδικητές του τίτλου, εφόσον επικρατήσουν της Ξάνθης.
Η ακριτική ομάδα ομάδα θέλει να ξεμπερδέψει με την παραμονή, καθώς είναι στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη
Πάμε να θυμηθούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σισέ, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Καμαρά, Γκιγέρμε, Ντίας, Ποντένσε, Φορτούνης, Σολδάνο
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβτς): Ζίβκοβιτς, Ντε Αμορίμ, Κασάδο, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς, Ντίρεσταμ, Μελιόπουλος, Μπρίτο, Σαρπόνγκ, Μπαξεβανίδης, Σιλά.
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Λοντίγκιν, Νάτχο, Ανδρούτσος, Γκερέρο, Μασούρας, Χασάν, Αβραάμ Παπαδόπουλος.
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Γκαραβέλης, Λισγάρας, Χατζητερζόγλου, Μελισσόπουλος, Θυμιάνης, Φακής, Σουλεϊμάν Οκάν Χατζητερζόγλου.
Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης. Βοηθοί: Βασίλειος Νικολακάκης, Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος 4ος Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης
Ο Ολυμπιακός παίζει σήμερα χωρίς τον Λεονάρντο Κούτρη και τον Ανδρέα Μπουχαλάκη, που αντιμετωπίζουν μικροπροβλήματα τραυματισμού
Λιγότερο από πέντε λεπτά για τη σέντρα στο Φάληρο (όπως και στα υπόλοιπα γήπεδα)
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο
Πολύς ο κόσμος στο "Γ. Καραϊσκάκης"
Έναρξη στο ματς!
Χωρίς κάποια φάση το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά
6' Απειλεί η Ξάνθη. Σέντρα του Σαρπόνγκ από τα δεξιά, κεφαλιά του Ντε Αμορίμ με τον Μεριά πάνω, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία και απομακρύνθηκε.
9' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Σέντρα του Ποντένσε από τ' αριστερά, δεν μπόρεσε να μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς και προ του Φορτούνη απομάκρυνε η αντίπαλη άμυνα. Στη συνέχεια ο Ομάρ έπιασε δυνατό σουτ και απομάκρυνε σε κόρνερ ο πορτιέρε της Ξάνθης
11' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 1-0! Κόρνερ του Φορτούνη από τα δεξιά, δυνατή κεφαλιά του Γκιγέρμε από το ύψος του πέναλτι και στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς η μπάλα.Ο Σέρβος είχε σώματα μπροστά του και δεν είχε καλή ορατότητα
Γκολ σε τρίτο σερί ματς για τον Βραζιλιάνο μετά από αυτά με Ατρόμητο και Παναιτωλικό
13' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μπρίτο πήρε την πάσα από τον Μπαξεβανίδη και έπιασε συρτό σουτ από κάπως δεξιά με τον Σα να είναι σε ετοιμότητα.
15' Κεφαλιά του Σολδάνο, η μπάλα πάνω σε σώματα.
16' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 2-0! Γύρισμα του Ομάρ από τα δεξιά -μετά από συνεργασία με τον Ντίας-, ο Γκιγέρμε βρέθηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και πλάσαρε τον Ζίβκοβιτς. Δεύτερο προσωπικό τέρμα για τον Βραζιλιάνο
19' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε έκανε κάθετη μπαλιά και βρήκε τον Φορτούνη που βγήκε φάτσα με τον Ζίβκοβιτς, τον πλάσαρε και ο Σέρβος βγήκε νικητής.
19' Υπόδειξη για offside σε κεφαλιά του Μεριά που έδιωξε ο Ζίβκοβιτς
21' Πολύ γεμάτο σουτ του Γκιγέρμε λίγο έξω από την περιοχή, έδιωξε ο Ζίβκοβιτς σε κόρνερ
24' Σουτ του Σολδάνο εκτός περιοχής, στο χέρι του Κασάδο η μπάλα. Φάουλ για τον Ολυμπιακό και κίτρινη στον αμυντικό της Ξάνθης.
26' Εκτέλεσε το φάουλ ο Φορτούνης, λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς η μπάλα
26' Τετ-α-τετ ο Σαρπόνγκ με τον Σα και σωστή υπόδειξη για offside.
36' Εκτός περιοχής σουτ του Μελιόπουλου, σε ετοιμότητα ο Σα.
39' Άστοχο σουτ του Ντίας, που έκλεψε την μπάλα από τον Κασάδο, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει εστία
40' Άστοχο σουτ του Ομάρ με το αριστερό από εξαιρετική θέση, μετά από γύρισμα του Γκιγέρμε
Ο Ολυμπιακός βγάζει συνέχεια πολλούς παίκτες στην περιοχή της Ξάνθης και απειλεί αρκετά συχνά από την καρδιά της αντίπαλης άμυνας
44' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 3-0! Ο Καμαρά έπιασε... τούβλο, η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς και ο Ομάρ με ανυπεράσπιστη εστία σκόραρε με το κεφάλι
13 τελικές του Ολυμπιακού, 9 στην εστία
Ημίχρονο στο Φάληρο! Ολυμπιακός-Ξάνθη 3-0. Οι Πειραιώτες έχουν σκοράρει με Γκιγέρμε (10', 16') και Ομάρ (43'), με τον Νορβηγό να σκοράρει έπειτα από δοκάρι του Καμαρά
Χατζητερζόγλου αντί Κασάδο για την Ξάνθη
Έναρξη στο δεύτερο μέρος!
50' Βολίδα του Καμαρά εκτός περιοχής και λίγο έξω από την εστία του Ζίβκοβιτς
51' Ωραία επίθεση του Ολυμπιακού με Καμαρά και Ντίας να βγάζουν γρήγορα τους γηπεδούχους μπροστά, αλλά ο Φορτούνης καθυστέρησε και ο Ομάρ έκανε υπό πίεση σουτ που απέφερε ένα κόρνερ
54' Άστοχη κεφαλιά του Μπρίτο, που νίκησε στον αέρα την άμυνα του Ολυμπιακού μετά τη σέντρα του Σαρπόνγκ.
57' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 4-0! Μακρινή μπαλιά του Γκιγέρμε, άψογο κοντρόλ του Φορτούνη και συρτό με το δεξί
58' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Γιώργος Μασούρας αντί Ποντένσε
61' Δυνατό και πολύ άστοχο σουτ του Καμαρά για τον Ολυμπιακό
66' Θυμιάνης αντί Σαρμπόνγκ για την Ξάνθη
68' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Πανέμορφη πάσα του Ντίας για τον Ομάρ, που νικήθηκε από τον Ζίβκοβιτς
Ετοιμάζεται ο Αβραάμ Παπαδόπουλος να μπει στο παιχνίδι, για το ντεμπούτο της δεύτερης θητείας του στον Ολυμπιακό
70' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Αβρ. Παπαδόπουλος αντί Μεριά. Αποθέωση για τον 34χρονο στόπερ
70' Δυνατό σουτ του Φορτούνη, σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς
71' Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, δεν βρήκε την μπάλα ο Σισέ και ενώ ήταν στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής.
73' Αλλαγή για την Ξάνθη. Φακκής αντί Μπρίτο στο ματς
74' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Χασάν αντί Φορτούνη
Έχει πέσει ο ρυθμός στο παιχνίδι, το οποίο έχει κριθεί εδώ και ώρα, λόγω και των αρκετών αλλαγών
77' Δυνατό σουτ του Σισέ εκτός περιοχής, κόντραρε η μπάλα και κατέληξε εκτός.
80' Κίτρινη ο Αβραάμ Παπαδόπουλος
81' Στα δίχτυα η μπάλα από τον Μασούρα, αλλά δεν υπάρχει γκολ για τον Ολυμπιακό. Λανθασμένη υπόδειξη για offside