ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Αστέρα Τρίπολης για την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Καλησπέρα σας!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την κρισιμότατη αναμέτρηση ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης για την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
Ο ΠΑΣ ηττήθηκε 1-0 εκτός έδρας από τον ΟΦΗ την προηγούμενη αγωνιστική και παρέμεινε στη 13η θέση, η οποία οδηγεί στα μπαράζ.
Ο Αστέρας έμεινε στο 0-0 εντός με τον Λεβαδειακό και συμπλήρωσε 4 ματς δίχως νίκη (0-3-1). Έτσι, η ομάδα της Τρίπολης βρίσκεται μια θέση πάνω από τον ΠΑΣ έχοντας δύο βαθμούς περισσότερους.
Στον πρώτο γύρο, ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 1-0 τον ΠΑΣ.
Η ενδεκάδα του ΠΑΣ: Ν. Μιχαήλ – Αλ. Μιχαήλ, Σκόνδρας, Κάργας – Μπουκουβάλας, Κάστρο, Νικολιάς, Πάντελιτς, Σεργκελασβίλι - Κρίζμαν, Μάνος
Η ενδεκάδα του Αστέρα Τρίπολης: Αθανασιάδης - Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μαρτίνεθ – Ιγκλέσιας, Μουνάφο – Τσιλιανίδης, Βαλιέντε, Μπελόκ - Μανιάς
Στον πάγκο για τον ΠΑΣ οι Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Βιντάλ, Γιάκος, Αθανασιάδης, Παμλίδης, Μπατίστ.
Στον πάγκο για τον Αστέρα: Παπαδόπουλος, Αραβίδης, Φερνάντεθ, Βλάχος, Ρόλε, Τασουλής, Δουβίκας.
Διαιτητής του αγώνα ο Ιωάννης Παπαδόπουλος.
Σε 14 λεπτά η σέντρα του ματς.
Ο ΠΑΣ έχει να αντιμετωπίσει ακόμα τον Πανιώνιο (εκτός) και τον ΠΑΟΚ (εντός).
Για τον Αστέρα Τρίπολης ακολουθούν το εκτός με τον ΟΦΗ και το εντός με τον Πανιώνιο.
Ο Αστέρας Τρίπολης έχει πανηγυρίσει μόνο δύο διπλά στο φετινό πρωτάθλημα (2-3-8) κι αυτά στις έδρες του Λεβαδειακού και του Απόλλωνα Σμύρνης.
Βγήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
Τα πάντα είναι έτοιμα για τη σέντρα.
Ξεκίνησε το παιχνίδι, ο Αστέρας πήρε τη σέντρα.
4' Κόρνερ για τον ΠΑΣ.
Απευθείας εκτέλεση του κόρνερ που κέρδισε ο ΠΑΣ, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.
8' Ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά.
10' Πιέζει ο ΠΑΣ. Κόρνερ για τους Γιαννιώτες.
12' Επικίνδυνη αντεπίθεση για τον Αστέρα, αλλά δεν ήταν καλή η σέντρα του Τσιλιανίδη.
14' Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Κεφαλιά του Κάργα μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ, μπλόκαρε εύκολα ο Αθανασιάδης.
19' Παιχνίδι κέντρου στα τελευταία λεπτά.
21' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Τσιλιανίδης από το ύψος του πέναλτι σούταρε με το αριστερό, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε με τα πόδια.
Στο άλλο ματς μεταξύ ομάδων που παλεύουν για την παραμονή, ο Λεβαδειακός προηγείται 1-0 του Πανιωνίου.
29' Πρώτη -αναγκαστική- αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Αραβίδης αντικαθιστά τον τραυματία Μανιά.
32' Καλή στιγμή για τον Αστέρα. Σουτ του Τσιλιανίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι.
Την ίδια ώρα, ο Πανιώνιος ισοφαρίζει τον Λεβαδειακό (1-1).
37' Μίνι διακοπή στο ματς καθώς τραυματίστηκε ο Αραβίδης.
38' Σέντρα του Πάντελιτς στην περιοχή, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.
40' Σουτ του Σεργκελασβίλι από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.
41' Κόρνερ για τον ΠΑΣ.
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης στο 0-0.
Χωρίς πολλές... συγκινήσεις και με λίγες καλές στιγμές το πρώτο μέρος.
Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
Ο Αστέρας πάντως έχει κάνει την πρώτη του αλλαγή από το 30', όταν ο Αραβίδης αντικατέστησε τον τραυματία Μανιά.
47' Ο Κρίζμαν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
Στο ρίπλεϊ φαίνεται λανθασμένη η απόφαση του βοηθού διαιτητή, καθώς ο σκόρερ καλυπτόταν.
48' Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ιγκλέσιας σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά από κάπως πλάγια θέση, με τον Μιχαήλ να διώχνει σε κόρνερ.
52' Φάουλ για τον ΠΑΣ σε καλό σημείο για γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή.
53' Γυριστή κεφαλιά του Κρίζμαν, μπλόκαρε εύκολα ο Αθανασιάδης.
54' Κόρνερ για τον Αστέρα Τρίπολης.
Στο 51' πήρε κίτρινη κάρτα ο Πασαλίδης, ενώ στο 56' δέχθηκε κίτρινη ο Αλέξης Μιχαήλ από τον ΠΑΣ.
57' Μακρινό σουτ του Αραβίδη, η μπάλα άουτ.
58' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Μάνος "άδειασε" τον Τριανταφυλλόπουλο και πλάσαρε μέσα από την περιοχή, όμως ο Αθανασιάδης έδιωξε σε κόρνερ.
59' Κι άλλο κόρνερ για τον ΠΑΣ. Σε 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έχουν δημιουργήσει περισσότερες ευκαιρίες από όσες είχαν στο πρώτο μέρος.
Την ίδια ώρα, Λεβαδειακός-Πανιώνιος 1-2.
60' Γυριστό του Μάνου μέσα από την περιοχή, έδιωξε στη γωνία του πάλι ο Αθανασιάδης. Κόρνερ για τον ΠΑΣ.
61' Κι άλλη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Κεφαλιά-ψαράκι από τον Μάνο, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
61' Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Παμλίδης αντικαθιστά τον Νικολιά.
62' Κόρνερ για τον Αστέρα.
65' Προσπαθεί να ισορροπήσει ο Αστέρας.
Ο ΠΑΣ πάντως έχει υπέρ του την κατοχή μπάλας (63%-37%).
Θεωρητικά, η ισοπαλία ευνοεί τον Αστέρα.
68' Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Τασουλής αντικαθιστά τον Μπελόκ.
71' Κόρνερ για τον Αστέρα.
73' Κίτρινη κάρτα στον Παμλίδη και τον Μαρτίνεθ.
74' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Αθανασιάδης παίρνει τη θέση του Κρίζμαν.
76' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ιγκλέσιας ανενόχλητος, σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Μιχαήλ έδιωξε εντυπωσιακά στη γωνία του.
77' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Μάνος μετά από ωραία ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, σούταρε, αλλά ο Αθανασιάδης έδιωξε πάλι.
78' Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Λεό αντικατέστησε τον Κάστρο.
79' Κόρνερ για τον ΠΑΣ.
Στα άλλα ματς που εμπλέκονται ομάδες που παλεύουν στη μάχη της παραμονής: Λάρισα-ΠΑΟΚ 1-1, Ολυμπιακός-Ξάνθη 4-0, Λεβαδειακός-Πανιώνιος 1-2, Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 1-2.
81' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΠΑΣ. Κίτρινη κάρτα στον Τριανταφυλλόπουλο.
86' Μίνι διακοπή στο ματς καθώς τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας του Αστέρα.
88' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Βλάχος αντικαθιστά τον Τσιλιανίδη.
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
92' Κίτρινη κάρτα στον Κάργα.
94' Σουτ του Ιγκλέσιας, η μπάλα άουτ.
96' Κεφαλιά του Αθανασιάδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
Τέλος αγώνα, ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 0-0.
Ο ΠΑΣ ήταν ανώτερος και είχε πολλές καλές στιγμές στο δεύτερο μέρος, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Αστέρα ήταν ανίκητος.
Οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 27 πόντους και υποχώρησαν στη διακεκαυμένη ζώνη, ενώ οι Αρκάδες ανέβηκαν στους 29 και ισοβαθμούν με την Ξάνθη.