Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη της ρεβάνς ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τα προημιτελικά του Champions League.

21:09
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του δεύτερου προημιτελικού ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
21:10
Η Μπαρτσελόνα έχει ένα καλό προβάδισμα για την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Champions League καθώς είχε επικρατήσει με 1-0 της Γιουνάιτεντ στο πρώτο ματς στο «Ολντ Τράφορντ» με αυτογκόλ του Λουκ Σο.
21:24
Ευχάριστες μνήμες ξυπνάει στον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ το συγκεκριμένο γήπεδο. Ήταν το 1999 όταν ο Νορβηγός σαν παίκτης της Γιουνάιτεντ είχε σκοράρει στις καθυστερήσεις το νικητήριο γκολ κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, στην τεράστια ανατροπή της Μάντσεστερ και στην κατάκτηση του Champions League!
21:27
Εάν θέλουμε πάντως να είμαστε ρεαλιστές, η Μπαρτσελόνα έχει μεγάλο προβάδισμα για να προκριθεί στα ημιτελικά σε σχέση με την Γιουνάιτεντ. Είναι ανώτερη ομάδα, ποιοτικά, με περισσότερες λύσεις. Ωστόσο, κανείς δεν μπορει να ξεγράφει εύκολα την Μάντσεστερ, πόσω μάλλον μετά την τεράστια ανατροπή στην προηγούμενη φάση κόντρα στην Παρί σεν Ζερμέν.
21:29
Να πούμε και δύο στατιστικά για τον Λιονέλ Μέσι. Με το σημερινό ματς φτάνει τις 133 εμφανίσεις στο Champions League, ξεπερνάει κατά μία τον Ινιέστα και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της ιστορίας της Μπαρτσελόνα. Πρώτος σε συμμετοχές στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση ο Τσάβι με 157.
21:30
Το άλλο στατιστικό για τον Αργεντινό αφορά τις... μονομαχίες του με τις αγγλικές ομάδες. Συγκεκριμένα, έχει σκοράρει 22 τέρματα σε 31 ματς κόντρα σε ομάδες από το Νησί.
21:32
Να πούμε τώρα και για την Γιουνάιτεντ... Με τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ στον πάγκο σε 23 παιχνίδια, οι «κόκκινοι διάβολοι» μετράνε 16 νίκες, 2 ισοπαλίες και 5 ήττες με γκολ 45-22.
21:35
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
21:36
Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν - Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Λενγκλέ, Τζόρντι Άλμπα - Μπουσκέτς, Αρτούρ, Ράκιτιτς - Κουτίνιο, Σουάρες, Μέσι.
21:36
Στον πάγκο οι Σίλεσεν, Σεμέδο, Ντεμπελέ, Μάλκομ, Βιδάλ, Ουμτιτί, Αλένια.
21:37
Ο Ερνέστο Βαλβέρδε επιλέγει τον Σέρτζι Ρομπέρτο στο δεξί άκρο της άμυνα αντί του Νέλσον Σεμέδο, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του, ενώ στον άξονα δίπλα σε Μπουσκέτς-Ράκιτιτς, αγωνίζεται ο Αρτούρ με τον Βιδάλ να μένει στον πάγκο. Εκτός ενδεκάδας και ο Ντεμπελέ, με τον Κουτίνιο να παίρνει θέση στο αρχικό σχήμα.
21:38
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα - Τζόουνς, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Γιανγκ - Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Πογκμπά - Λίνγκαρντ, Μαρσιάλ, Ράσφορντ.
21:38
Στον πάγκο οι Ρομέρο, Νταλό, Περέιρα, Μάτιτς, Μάτα, Αλέξις, Λουκάκου.
21:39
Έξυπνη ενδεκάδα από τον Σόλσκιερ. Αφήνει στον πάγκο τον Λουκάκου και επιλέγει μια τετράδα... φωτιά μπροστά, με στόχο η Γιουνάιτεντ να χτυπήσει στην κόντρα με τους ποιοτικούς και ταχύτατους Πογκμπά, Λίνγκαρντ, Μαρσιάλ, Ράσφορντ.
21:42
Διαιτητής είναι ο Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία), με βοηθούς τους Μαρκ Μπορσχ (Γερμανία), Στέφαν Λουπ (Γερμανία), ενώ τέταρτος είναι ο Πάβελ Κράλοβετς (Τσεχια). Στο... καμαράκι των διαιτητών για να ελέγχουν το VAR oι Μπάστιαν Ντάνκερτ (Γερμανία), Μάρκο Φριτζ (Γερμανία).
21:42
Kάτι λιγότερο από ένα εικοσάλεπτο για να ξεκινήσει το μεγάλο παιχνίδι. Εξίσου ενδιαφέρουσα πάντως είναι και η άλλη αναμέτρηση ανάμεσα στην Γιουβέντους και τον Αγιαξ (1-1 το πρώτο ματς).
21:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο. Σε λίγο θα έχουμε σέντρα στο ματς.
22:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση!
22:02
1' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ! Φοβερή κάθετη του Πογκμπά στην πλάτη της άμυνας της Μπαρτσελόνα, ο ταχύτατος Ράσφορντ μπήκε στην περιοχή και τελείωσε τη φάση με το... μυτάκι, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.
22:03
2' Ο ΜακΤόμινεϊ χάνει το κοντρόλ στα όρια της περιοχής κι ενώ ήταν αμαρκάριστος. Θα μπορούσε να απειλήσει τον Τερ Στέγκεν εφόσον είχε κοντρολάρει σωστά την μπάλα ο πιτσιρικάς.
22:04
Πιέζει ψηλά η Γιουνάιτεντ, κλέβει συνέχεια μπάλες και προσπαθεί με την ταχύτατη μεσοεπιθετική της γραμμή να αιφνιδιάσει την Μπαρτσελόνα!
22:08
8' Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα.
22:09
Περνάει ανεκμετάλλευτο με την Μπαρτσελόνα να ισορροπεί σιγά σιγά και να προσπαθεί να πιέσει.
22:10
Κι άλλο κόρνερ για την Μπαρτσελόνα που ανεβαίνει στο ματς χωρίς να έχει καταφέρει να απειλήσει ακόμη την εστία του Τερ Στέγκεν.
22:11
11' Δίνει πέναλτι για την Μπαρτσελόνα αλλά το παίρνει πίσω μέσω VAR ο διαιτητής! Ο Μέσι άλλαξε για τον Τζόρντι Άλμπα, ο οποίος έστρωσε με το στήθος στον Ράκιτιτς, με τον Κροάτη να τσιμπάει αρχικά την μπάλα και να ανατρέπεται στη συνέχεια από τον Φρεντ!
22:14
Η αλήθεια είναι πως φάνηκε να υπάρχει παράβαση από τον παίκτη της Γιουνάιτεντ, σε μια δύσκολη φάση! Ο διαιτητής, πάντως, θεώρρησε πως δεν υπήρξε κάποια παράβαση.
22:15
13' Ο Ράσφορντ έκανε το σουτ... γλιστρώντας λίγο έξω από την περιοχή, με τον Τερ Στέγκεν να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.
22:16
16' ΓΚΟΟΟΟΛ για την Μπαρτσελόνα!
22:17
Ο Μέσι έκλεψε την μπάλα από τον Γιανγκ, έσκασε την... ποδιά στον Φρεντ και στη συνέχεια βρήκε τον χώρο -που του είχε ανοίξει ο Σουάρες με την κίνησή του- και με άψογο πλασέ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ντε Χέα!
22:18
Απίστευτα πράγματα από τον Αργεντινό παικταρά που αποθεώνεται από όλο το «Καμπ Νου».
22:20
20' ΓΚΟΟΟΟΛ για την Μπαρτσελόνα!
22:21
Ποιος άλλος; Ο Μέσι με την... βοήθεια του Ντε Χέα, βέβαια αυτή την φορά! Ο Κουτίνιο έκλεψε την μπάλα, με τον Μέσι να γίνεται κάτοχός της και να κάνει το πλασέ με το δεξί έξω από την περιοχή, με τον Ντε Χέα να πέφτει στην αριστερή του γωνία αλλά να κάνει τραγικό υπολογισμό! Η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του, μιλάμε για τρομερή γκάφα από αυτές που δεν μας έχει συνηθίσει ο Ισπανός πορτιέρε!
22:26
26' Kι άλλη τελική για την Μπαρτσελόνα, ξανά με τον Μέσι! Ο Ράκιτιτς έδωσε στον Άλμπα, αυτός έκανε το γύρισμα στον Μέσι, ο οποίος πήρε πρώτα ένα κοντρόλ και στη συνέχεια έκανε το βολέ από δύσκολη γωνία, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.
22:30
Στο 30ο λεπτό του άλλου αγώνα, η Γιουβέντους ανοίγει το σκορ κόντρα στον Άγιαξ με κεφαλιά του Κιρστιάνο Ρονάλντο (1-0)!
22:31
22:35
35o λεπτό: Ο Άγιαξ ισοφαρίζει με τον Βαν ντε Μπεκ τη Γιουβέντους (1-1) αλλά και το σκορ του πρώτου αγώνα.
22:35
35' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μέσι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
22:38
Το απόλυτο κοντράστ συναισθημάτων! Ο Μέσι μόλις έχει γράψει το 2-0, με τον Ντε Χέα να μην πιστεύει την... γκέλα που έκανε! Εικόνα live21962686/123082.jpg
22:39
38' Μακρινό σουτ του Πογκμπά, δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει ο Τερ Στέγκεν.
22:42
41' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μέσι στο ύψος του πρώτου δοκαριού, ο Ράκιτιτς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Ντε Χέα είχε καλή θέση και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
22:45
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.
22:47
45'+2' ΜΥΘΙΚΗ ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Ο Μέσι κάνει... γιο-γιο τον Τζόουνς και ανοίγει στον Άλμπα, ο οποίος κάνει φοβερό γύρισμα παράλληλα με την εστία αλλά ο Σέρτζι Ρομπέρτο καταφέρνει να «σημαδέψει» εξ επαφής τον Ντε Χέα, ο οποίος έκανε επέμβαση με το κεφάλι!
22:51
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Η Μπαρτσελόνα προηγείται με 2-0 της Γιουνάιτεντ, με τον Λιονέλ Μέσι να έχει σκοράρει και τα δύο τέρματα της αναμέτρησης. Μπήκε φουλ δυνατά στο πρώτο πεντάλεπτο και είχε δοκάρι στα πρώτα δευτερόλεπτα η ομάδα του Σόλσκιερ, ωστόσο στη συνέχεια οι Καταλανοί ισορρόπησαν το ματς και χάρη στην τεράστια κλάση του Αργεντινού παικταρά προηγούνται με δύο γκολ διαφορά και έχουν κλειδώσει την πρόκριση στα ημιτελικά.
23:02
96.708 θεατές βρίσκονται στο «Καμπ Νου» για να παρακολουθήσουν τον δεύτερο προημιτελικό ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!
23:03
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
23:05
47' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Ο Άλμπα βρήκε τον Σουάρες στην περιοχή, αυτός έκανε το γύρισμα προς τον Μέσι αλλά το σουτ του Αργεντινού με την μία βρήκε στον Γιανγκ και πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας.
23:12
Έχει ανέβει λίγο στο γήπεδο η Γιουνάιτεντ και προσπαθεί να δημιουργήσει αλλά δυσκολεύεται αρκετά.
23:14
Δέκα λεπτά στο δεύτερο μέρος, παραμένει το 2-0 υπέρ της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Γιουνάιτεντ. Ο Μέσι και τα δύο γκολ, στο 16' και στο 20'.
23:15
56' Ο Ράσφορντ δεν μπορεί να κοντρολάρει και να βρεθεί απέναντι από τον Τερ Στέγκεν.
23:19
61' ΓΚΟΟΟΟΛ για την Μπαρτσελόνα!
23:20
Τι έβαλε ο Κουτίνιο;! Ο Μέσι αλλάζει φανταστικά για τον Άλμπα, αυτός σπάει με την μία στον Κουτίνιο, ο οποίος παίρνει ένα πάρσιμο προς τα μέσα και με ΑΠΙΘΑΝΟ πλασέ από τα 25 μέτρα, δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ντε Χέα για το 3-0!
23:23
64' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Ο Τζόουνς έκανε κακό διώξιμο με το κεφάλι, ο Μέσι επιχείρησε το ανάποδο ψαλίδι αλλά η μπάλα πέρασε περίπου δύο μέτρα από το δεξί δοκάρι της εστία του Ντε Χέα!
23:24
65' Αλλαγή για την Γιουνάιτεντ. Νταλό αντί Μαρσιάλ.
23:27
Άρχισαν τα «όλε, όλε» οι οπαδοί της Μπαρτσελόνα κάθε φορά που οι παίκτες της αλλάζουν την μπάλα.
23:29
71' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Σεμέδο αντί Σέρτζι Ρομπέρτο.
23:31
73' Αλλαγή για την Γιουνάιτεντ. Λουκάκου αντί Ράσφορντ.
23:33
75' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Βιδάλ αντί Αρτούρ.
23:35
77' Κίτρινη κάρτα στον Σουάρες.
23:36
79' Καλοζυγισμένο σουτ του Λίνγκαρντ, η μπάλα περνάει λίγο άουτ.
23:37
80' Αλλαγή για την Γιουνάιτεντ. Αλέξις αντί Λίνγκαρντ.
23:39
81' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ντεμπελέ αντί Κουτίνιο.
23:47
89' Ο Σουάρες προσπάθησε με λόμπα να κρεμάσει τον Ντε Χέα, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
23:48
90' Απίθανη επέμβαση του Τερ Στέγκεν σε κεφαλιά-ψαράκι του Αλέξις, δεν του επιτρέπει να σκοράρει το γκολ της τιμής!
23:48
23:49
91' Ο Μέσι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Ντε Χέα να διώχνει δύσκολα και να μην του επιτρέπει να κάνει χατ-τρικ.
23:51
Τέλος στην αναμέτρηση! Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-0 της Γιουνάιτεντ και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League όπου θα περιμένει έναν εκ των Λίβερπουλ ή Πόρτο. Ο Μέσι με δύο τέρματα έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση των Καταλανών, με τον Κουτίνιο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με τρομερή γκολάρα!