Πόρτο-Λίβερπουλ 1-4

Παρακολουθήστε σε real time από το control-room του sportfm.gr τη ρεβάνς ανάμεσα στην Πόρτο και τη Λίβερπουλ για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ.
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Πόρτο με την Λίβερπουλ, στον επαναληπτικό προημιτελικό του 2-0 υπέρ των "ρεντς" στο "Άνφιλντ".
Η ενδεκάδα της Πόρτο: Κασίγιας, Μιλιτάο, Μπραχίμι, Μαρεγκά, Τέλες, Ερέρα, Κόρονα, Ντανίλο, Οτάβιο, Φελίπε, Πέπε
Η ενδεκάδα της Λίβερπουλ: Άλισον, Φαμπίνιο, Φαν Ντάικ, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ, Μανέ, Σαλάχ, Ρόμπερτσον, Οριγκί, Μάτιπ, Αλεξάντερ-Άρντολντ
Στον πάγκο για την Πόρτο: Βανά, Μάξι Περέιρα, Μπρούνο Κόστα, Όλιβερ Τόρες, Αντρέ Περέιρα, Σοάρες, Φερνάντο
Στον πάγκο για τη Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κεϊτά, Φιρμίνο, Γκόμεζ, Χέντερσον, Στάριτζ, Σακίρι
Για πρώτη φορά βασικός για φέτος σε αγώνα Champions League, ο Οριγκί, για πρώτη φορά στον πάγκο μετά από 36 παιχνίδια ο Φιρμίνο.
Βροχή και 13 βαθμοί Κελσίου αυτή την ώρα στο Dragao.
O Oλλανδός Μακέλι, διευθύνει την αναμέτρηση.
Οι δύο αντίπαλοι μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
Τις 177 συμμετοχές στο Champions League, φτάνει απόψε ο Ίκερ Κασίγιας.
Σέντρα θα έχει η Πόρτο.
1' Σέντρα αγώνα
1' Στα 32'' μια εξαιρετική ενέργεια του Κορόνα από δεξιά, που πατάει περιοχή, ωραίο σουτ με το αριστερό, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Άλισον.
3' Βαρύς ο αγωνιστικός χώρος από τη βροχή που έχει προηγηθεί.
4' Σουτ του Μαρεγκά, χωρίς δύναμη στα χέρια του Άλισον.
5' Δείχνουν να έχουν μπει καλά οι γηπεδούχοι, η Λίβερπουλ έχει δώσει χώρο ωστόσο για να βγει στην κόντρα.
6' Φάουλ στον Ερέρα από τον Μίλνερ.
7' Από το σημείο του πέναλτι ο Μαρεγκά σουτάρει, μπλοκάρει ο Άλισον. Καλή στιγμή για την Πόρτο.
8' Μπραχίμι σουτ άουτ.
10' Κόρνερ για την Πόρτο
10' Επικίνδυνη εκτέλεση, δεν μπορεί ο Πέπε να προλάβει για την κεφαλιά.
13' Η Λίβερπουλ προσπαθεί να κρατήσει μπάλα, ο Φαν Ντάικ κάνει ένα αβίαστο λάθος και πετά την μπάλα πλάγιο.
14' Σέντρα του Κορόνα, κεφαλιά του Μαρεγκά άουτ.
15' ΝΕΑ ΚΑΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΟ: Σέντρα του Άλεξ Τέλες, με τη μία ο Μαρεγκά άουτ.
16' Κόρνερ για την Πόρτο
17' Σουτ του Πέπε, νέο κόρνερ για την Πόρτο.
18' Σουτ του Μιλιτάο, πολύ πάνω από την εστία.
22' Άψυχο σουτ του Μαρεγκά, εύκολα ο Άλισον.
24' Σουτ του Μπραχίμι στα σώματα, ο Τέλες το σουτ, μπλοκάρει ο Άλισον
26' Ο Μανέ σκοράρει, αλλά είναι σε θέση οφσάιντ από τη σέντρα-σουτ του Σαλάχ.
Τσεκάρει τη φάση ο Ολλανδός πάντως με το δωμάτιο του VAR.
26' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Μανέ, το γκολ μετράει.
To ματς έχει φτάσει στο 29'. Πολύ δύσκολη φάση το γκολ της Λίβερπουλ μετά την περίεργη πάσα σαν σουτ του Σαλάχ.
29' Σουτ του Μπραχίμι, μπλόκαρε ο Άλισον.
31' Φάουλ από δεξιά κερδίζει ο Μιλιτάο.
31΄Εκτέλεσε ο Τέλες, μπλόκαρε ο Άλισον.
34' Κερδίζει φάουλ ο Μίλνερ στη μεσαία γραμμή.
36' Κίτρινη κάρτα ο Πέπε.
40' Σουτ του Κορόνα, πάλι σε καλή θέση ο Άλισον μπλοκάρει.
44' Ακόμα 1.5 λεπτό για τη λήξη του πρώτου μέρους, το γκολ του Μανέ, μάλλον έχει καθαρίσει την κατάσταση.
45' Δύο λεπτά επιπλέον
45+2' Ο Άρνολντ σεντράρει, ο Μίλνερ εναέρια προβολή η μπάλα κοντράρει και φεύγει έξω. Αυτή ήταν η τελευταία φάση του α' μέρους.
45+2' ΠΟΡΤΟ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 0-1 με το γκολ του Μανέ, από ασίστ του Σαλάχ στο 26'. Στην πρώτη επίσκεψη της στα καρέ των "Δράκων" οι ρεντς σκόραραν και είναι αγκαλιά με την πρόκριση.
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο αντίπαλοι
46' Σοάρες αντί Οτάβιο και Φιρμίνο αντί Οριγκί, από μια αλλαγή για κάθε ομάδα.
46' Σέντρα β' μέρους
Σε 4-3-1-2 γυρίζει η Πόρτο.
47' Σέντρα του Άλεξ Τέλες, ο Σοάρες ανοίγει το κοντρόλ με το στήθος.
49' Κόρνερ για τη Λίβερπουλ.
50' Ο Φιρμίνο γυρίζει την μπάλα, μπλοκάρει ο Κασίγιας.
51' Σέντρα του Κορόνα, κεφαλιά του Μαρεγκά κόρνερ.
53' Φάουλ του Ντανίλο στον Φαμπίνιο.
54' Σέντρα του Ερέρα, κεφαλιά του Ερέρα άουτ.
56' Σέντρα του Άλεξ Τέλες, πολύ δυνατή.
57' Κεφαλιά του Σαλάχ, άουτ.
58' Σουτ του Έκτορ Ερέρα, μπλοκάρει ο Άλισον.
59' Σέντρα του Μανέ που έψαξε τον Σαλάχ, έδιωξε ο Μιλιτάο
61' Φάουλ του Φαμπίνιο στον Κορόνα, ο πρώτος μοιάζει να έχει χτυπήσει.
62' Εκτέλεση φάουλ ο Φελίπε από πολύ καλή θέση θ' αστοχήσει. Μεγάλη φάση για την Πόρτο.
65'ΓΚΟΟΟΟΛ ο Σαλάχ με αριστερό πλασέ.
Ο Φιρμίνο κλέβει στην άμυνα, αυτός στον Βαϊνάλντουμ, ο Ολλανδός στον Άρνολντ που βγάζει την τέλεια πάσα στον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος πλασάρει εύστοχα τον Κασίγιας για το 0-2. Αμέσως μετά ο Άρνολντ άφησε τη θέση του στον Γκόμες
68' Κόρνερ για την Πόρτο.
68' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την Πόρτο ο Μιλιτάο.
Από την εκτέλεση κόρνερ του Τέλες, ο Μιλιτάο κέρδισε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά μείωσε σε 1-2.
71' Χέντερσον αντί Ρόμπερτσον
73' Ο Χέντερσον βγάζει τον Μανέ σε τετ-α-τετ, αυτός αποφεύγει τον Κασίγιας, αλλά με κάποιον τρόπο χάνει το γκολ σε κενό τέρμα. Απίθανη ευκαιρία!!
74' Κόρνερ για την Πόρτο.
77' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Φιρμίνο
Εξαιρετική ασίστ του Χέντερσον που σεντράρει από δεξιά και ο Φιρμίνο με κεφαλιά το 1-3.
78' Φερνάντο αντί Κορόνα
81' Μπρούνο Κόστα αντί Μπραχίμι
82' Σουτ του Σοάρες, άουτ.
83' Κόρνερ για τη Λίβερπουλ
84' ΓΚΟΟΟΟΛ ο Φαν Ντάικ
Εκτέλεση κόρνερ του Μίλνερ, πρώτη κεφαλιά του Μανέ, δεύτερη του Φαν Ντάικ και γκολ για το 1-4.
90' Δύο λεπτά καθυστερήσεις.
90+1' Σουτ του Σαλάχ, μπλόκαρε ο Κασίγιας
90+2' ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ
Η Λίβερπουλ επικράτησε 4-1 με την τριπλέτα Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο συν τον Φαν Ντάικ να σκοράρει. Η Λίβερπουλ παίζει με την Μπάρτσα.