Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ

Παρακολουθήστε σε real time από το control-room του sportfm.gr τη ρεβάνς ανάμεσα στη Μάντσεστερ Σίτι και την Τότεναμ για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ.
Καλησπέρα σας! Εδώ είμαστε για μια ακόμα μεγάλη ποδοσφαιρική βραδιά την οποία θα παρακολουθήσουμε παρέα. by Γιώργος Σπανομανώλης
Στο "Έτιχαντ" Μάντσεστερ Σίτι και Τότεναμ κοντράρονται στον αγγλικό εμφύλιο με στόχο μια θέση στα ημιτελικά. Η Τότεταμ δεν έχει βρεθεί ποτέ στους "4" του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ η ομάδα του Μάντσεστερ θέλει να επιστρέψει εκεί για πρώτη φορά μετά το 2016.
Το 1-0 του Λονδίνου δίνει ισχνό προβάδισμα στην ομάδα του Πουτσετίνο, αλλά σίγουρα η βραδιά έχει μεγάλο ενδιαφέρον.
Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τον εντυπωσιακό Άγιαξ που έκανε την υπέρβαση, αφού πέταξε έξω Ρεάλ και Γιουβέντους.
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων
Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Εντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Λαπόρτ, Μεντί, Γκουντογκάν, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Μπέρναρντο, Στέρλινγκ, Αγουέρο
Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Γιορίς, Ρόουζ, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνγκεν, Τρίπιερ, Γουανιάμα, Σισοκό, Ερικσεν, Ντέλε Αλι, Μόουρα, Σον
Και εδώ το γράφημα της UEFA με τις ενδεκάδες των δύο ομάδων
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Τούρκος, Τσακίρ με βοηθούς τους Ντουράν και Ογκούν. Τέταρτος ο Ντίας και VAR ο Ιράτι
Σε περίπου 20' σέντρα στην αναμέτρηση
Όμορφες εικόνες από το "Έτιχαντ" πριν από μία μεγάλη εμφύλια ποδοσφαιρική μάχη
Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμα και σε λίγο θα βγουν στον αγωνιστικό χώρο για το τελετουργκικό
Απίστευτη ατμόσφαιρα από τους οπαδούς της Σίτι. Φοβερή χορογραφία και κορεό στις εξέδρες!
Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
Και τώρα ο ύμνος του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο απόλυτος ποδοσφαιρικός ύμνος.
1' Σέντρα στο παιχνίδι!
4' Γκοοοοοοολλλλλ για την Σίτι
Απίστευτο γκολ από τον Ραχίμ Στέρλινγκ!
Ο Στέρλινγκ πήρε την μπάλα στην περιοχή, την έφερε στο δεξί και εκτέλεσε τον Γιορίς που δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα!
Πριν το πεντάλεπτο η Σίτι ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα.
7' Γκοοοοοοολλλλλλλλ για την Τότεναμ
Ο Σον απαντάει για τους "σπερς" με σουτ έξω από την περιοχή εκτελεί τον Έντερσον και ισοφαρίζει σε 1-1
Δύο γκολ πριν το δεκάλεπτο στο "Έτιχαντ"! Μιλάμε για ένα απίστευτο ξεκίνημα
10' Γκοοοοοοοοοολλλλλλ και πάλι για την Σϊτι! Ο Σον την εκτελεί ξανά!
Και πάλι ο Σον, κάνει πλάκα στους "πολίτες". Ο Μόουρα έκλεψε την μπάλα, άφησε στον Έρικσεν, εκείνος βρήκε τον Σον και ο Νοτιοκορεάτης εκτελεί τον Έντερσον!
Τώρα θέλει τρία γκολ η Σίτι.
Τι ματς βλέπουμε! Τρία γκολ στο δεκάλεπτο!
11' Γκοοοοοοολλλλλ για την Σίτι.
Ο Μπερνάνρντο Σίλβα ισοφαρίζει για την ομάδα του Γκουαρδιόλα
Σουτ από τον Μπερνάρντο,η μπάλα βρήκε στον Ρόουζ και κατέληξε στα δίχτυα!
Τι ματς βλέπουμε απόψε...
13' Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ 2-2
Τα τέσσερα γκολ στα 11 πρώτα λεπτά, είναι τα γρηγορότερα που έχουν μπει ποτέ στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ!
Έχει πέσει ο ρυθμός, αλλά πραγματικά αυτό που συνέβη στα πρώτα 11' του ματς ήταν... αδιανόητο! Χωρίς καμία δόση υπερβολής
18' Φάουλ σε καλό σημείο για την ομάδα του Γκουαρδιόλα
Περνάει η μπάλα ψηλά από την εκτέλεση του Σίλβα
Κατοχή μπάλας: Μάν. Σίτι 69% - Τότεναμ 31%
21' Γκοοοοοοοοοολλλλλλλ για την Σίτι
Ξανά ο Ραχίμ Στέρλινγκ
Παράλληλη μπαλιά από τον Ντε Μπρόινε, η άμυνα της Τότεναμ κοιμάται και ο Στέρλινγκ στο δεύτερο δοκάρι εκτελεί τον Γιορίς για το 3-1
Η πρόκριση ακόμα στα χέρια της Τότεναμ αλλά είμαστε ακόμα πριν το 25'.
Θα γίνω κουραστικός και θα το ξαναπώ. Δεν υπάρχει απόψε το ματς που βλέπουμε. Πέντε γκολ πριν το ημίωρο
Πάντως, όσο καλή και αν είναι επιθετικά η Σίτι, η αμυντική προσέγγιση της Τότεναμ στο ματς δεν είναι επιπέδου Τσάμπιονς Λιγκ όταν έχεις σκορ πρόκρισης. Ειδικά στο τρίτο γκολ της ομάδας του Γκουαρδιόλα, η άμυνα των "σπερς" κάνει... έγκλημα.
Αν το ματς έληγε τώρα, το 3-2 θα έδινε την πρόκριση στην ομάδα του Λονδίνου
Προσπαθεί να ισορροπήσει και να κρατήσει μπάλα η ομάδα του Ποτσετίνο μετά το τρίτο γκολ που δέχθηκε
30' Μάν. Σίτι-Τότεναμ 3-2
Οι γηπεδούχοι έχουν κλείσει τους "σπερς" στο μισό γήπεδο το τελευταίο πεντάλεπτο αλλά δεν μπορούν να φτάσουν στα καρέ του Γιορίς
Το πρόβλημα πάντως της Τότεναμ εντοπίζεται στα άκρα, με τους Τρίπιερ και Ρόουζ να τα έχουν βρει μπαστούνια απέναντι στους Μπερνάρντο Σίλβα και Στέρλινγκ
37' Γύρισμα του Ντε Μπρόινε στον Αγουέρο, με πλάτη πάει να σουτάρει, κόρνερ
Στο έδαφος ο Σισοκό για δεύτερη φορά στο ματς. Μάλλον ο Ποτσετίνο πάει για αναγκαστική αλλαγή.
Επιστρεφει στο ματς ο Σισοκό που όμως δείχνει να πονάει
Ξανά στο έδαφος ο Σισοκό. Τέλος το ματς για αυτόν και ας θέλει να μείνει μέσα. Πλήγμα για την Τότεναμ
40' Αποχωρεί τραυματίας ο Σισοκό, μέσα ο Γιορέντε
Έξω αμυντικός χαφ και μέσα επιθετικός. Έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα παίξει η Τότεναμ.
Ο Σον πάει αριστερα, ο Έρικσεν έρχεται δεξιά και πιο πίσω ως χαφ ο Ντέλε Άλι
Πάμε για το τελευταίο πεντάλεπτο ενός συναρπαστικού πρώτου ημιχρόνου με πέντε γκολ ως τώρα!
43' Ευκαιρία για την Τότεναμ με τον Σον να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ
44' Σουτ του Ντε Μπρόινε, μπλοκάρει ο Γιορίς
Τρία λεπτά επιπλέον χρόνος
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Μπροστά η Σίτι με 3-2. Η Τότεναμ κρατάει προς το παρόν την πρόκριση
Το τελευταίο ματς που είχε πέντε γκολ στο ημίχρονο στο Τσάμπιονς Λιγκ ήταν το μακρινό 2005 στο Στάμφορντ Μπριτζ, στο 3-2 της Τσέλσι απέναντι στην Μπαρτσελόνα.
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
Για να δούμε τι επιφυλάσσει το ματς απόψε
Με το 3-2 περνάει η Τότεναμ
48' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Σίτι
Κίτρινη στον Σον που χάνει το επόμενο ματς
Εκτελεί ο Ντε Μπρόινε η μπάλα άουτ
50' Τεράστια ευκαιρία για την Σίτι. Παράλληλη του Σίλβα, τελείωμα από τον Στέρλινγκ του λέει όχι εξ επαφής ο Γιορίς
Έχει μπει δυνατά η Σίτι που ψάχνει νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο το γκολ της πρόκρισης
54' Σουτ του Ντε Μπρόινε, μεγάλη επέμβαση με το ανάποδο χέρι ο Γιορίς
58' Μεγάλη ευκαιρία για την Τότεναμ, με τον Έρικσον να διώχνει την κεφαλιά του Γιορέντε
59' Γκοοοοοοοοολλλλλλλλλ για την Σίτι
Αγουέρο και 4-2, σκορ πρόκρισης για την ομάδα του Γκουαρδιόλα
Ο Ντε Μπρόινε κράτησε μπάλα, έβγαλε μόνο του τον Αγουέρο που με εξωτερικό φάλτσο νίκησε τον Γιορίς
Κάνει πάντως μεγάλο ματς ο Ντε Μπρόινε που έχει δύο ασίστ. Ειδικά στο γκολ του Κουν που τραβάει πάνω του όλη την άμυνα, κάνει τη μισή δουλειά
62' Στη θέση του Νταβίντ Σίλβα ο Φερναντίνιο για την Σίτι
Ο Γκουαρδιόλα θέλει να προφυλάξει το σκορ πρόκρισης πλέον
Το γήπεδο πλέον γέρνει στην πλευρά της Τότεναμ
73' Γκοοοοοοοοοοολλλλλλλλ για την Τότεναμ
Με κεφαλιά του Γιορέντε, η Τότεναμ μεώνει σε 4-3 και έχει πλέον αυτή σκορ πρόκρισης!
Πάμε σε VAR για να δει ο Τσακίρ αν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γιορέντε
Δύσκολη φάση. Βρίσκει η μπάλα στο χέρι. Αλλά δεν υπάρχει πρόθεση
Μετράει το γκολ από τον Τσακίρ. 4-3!
Η Μάντσεστερ Σίτι ψάχνει πλέον και άλλο γκολ για να προκριθεί
80' Κεφαλιά του Αγουέρο ο Γιορίς μπλόκαρε
Τελευταίο δεκάλεπτο στο "Έτιχαντ"
Μέσα ο Ντέιβις έξω ο Λούκας
Η ομάδα του Γκουαρδιόλα καλείται να τα παίξει όλα για όλα!
83' Ο Σανέ στη θέση του Μεντί
Τελευταίο πεντάλεπτο στο Μάντσεστερ
86' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία από τον Γκουντογκάν, μέσα από την μικρή περιοχή σουτ στην κίνηση η μπάλα άουτ
90' Εκτός ο Ρόουζ, μέσα ο Σάντσες για την Τότεναμ
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις
Η μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν υπάρχει γκολ για τη Σίτι! Ο Έρικσεν έκανε γύρισμα προς τα πίσω, η μπάλα βρήκε στον Μπερνάντο Σίλβα και κατέληξε στον Αγουέρο που γύρισε για τον Στέρλινγκ. Ο Άγγλος με ωραία κίνηση νίκησε τον Γιορίς. Μετά από χρήση VAR δεν μέτρησε το τέρμα, αφού φάνηκε ότι ο Αργεντινός ήταν εκτεθειμένος by Γιώργος Σπανομανώλης
Τέλος στο ματς! Μάν. Σίτι-Τότεναμ 4-3 και τεράστια πρόκριση για τους Λονδρέζους! by Γιώργος Σπανομανώλης