ΠΑΟΚ-Άγιαξ

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sportfm.gr την εξέλιξη του πρώτου αγώνα ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άγιαξ για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League στην Τούμπα.

19:19
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της πρώτης «μάχης» του ΠΑΟΚ με αντίπαλο τον Άγιαξ στην Τούμπα για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League. by Γιώργος Τσανάκας
19:20
Ο ΠΑΟΚ έχει πολύ δύσκολο έργο κόντρα στον Αίαντα, ο οποίος έφτασε την περασμένη σεζόν μέχρι τα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης όταν και αποκλείστηκε με γκολ του Λούκας Μόουρα στο τελευταίο... δευτερόλεπτο από την Τότεναμ! by Γιώργος Τσανάκας
19:21
Από την άλλη μεριά, βέβαια, ο Άγιαξ έχει χάσει σημαντικούς ποδοσφαιριστές όπως οι Ντε Λιχτ, Ντε Γιονγκ και Σένε, οι οποίοι ήταν παίκτες-κλειδιά την περασμένη σεζόν στην καταπληκτική του πορεία. Ωστόσο, η ποιότητα της ομάδας συνεχίζει να παραμένει υψηλή! by Γιώργος Τσανάκας
19:22
Η χρονιά για τον Άγιαξ έχει ξεκινήσει ήδη με έναν τίτλο καθώς κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ολλανδίας επικρατώντας πολύ εύκολα με 2-0 της Φέγενορντ. Βέβαια, το ξεκίνημα του πρωταθλήματος το περασμένο Σάββατο δεν ήταν επιτυχημένο καθώς έμεινε στο 2-2 με την Φίτεσε, βγάζοντας αρκετές αδυναμίες στο χορτάρι. by Γιώργος Τσανάκας
19:25
Από την άλλη μεριά, ο ΠΑΟΚ έχει κρατήσει τον κορμό του και έχει κάνει ορισμένες ποιοτικές προσθήκες στις θέσεις που... πόναγε και που αποχώρησαν παίκτες. Ο Εσίτι, ο Αουγκούστο, ο Στοχ είναι μερικές τέτοιες περιπτώσεις. by Γιώργος Τσανάκας
19:25
Και, φυσικά, μην ξεχνάμε πως ο «δικέφαλος του βορρά» έχει αλλάξει προπονητή καθώς με την έναρξη της προετοιμασίας ο Ραζβάν Λουτσέσκου αποχώρησε για την Σ. Αραβία και την Αλ Αχλί, με τον Άμπελ Φερέιρα που ήταν στην Μπράγκα να τον διαδέχεται. by Γιώργος Τσανάκας
19:27
Εφόσον ο ΠΑΟΚ καταφέρει να ξεπεράσει το πολύ υψηλό εμπόδιο του Άγιαξ, θα κλειθεί να αντιμετωπίσει στα πλέι οφ του Champions League τον νικητή του ζευγαριού ΑΠΟΕΛ-Καραμπάγκ. Αντιθέτως, αν δεν προκριθεί θα αγωνιστεί στα πλέι οφ του Europa League και θα παίξει με τον νικητή του Σλόβαν Μπρατισλάβας-Ντάνταλκ. by Γιώργος Τσανάκας
19:36
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων, περίπου 25 λεπτά πριν ξεκινήσει το ματς. by Γιώργος Τσανάκας
19:38
ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλης, Εσίτι, Eλ Καντουρί, Ζαμπά, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Άκπομ. by Γιώργος Τσανάκας
19:39
Στον πάγκο oι Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Σφιντέρσκι, Λημνιός, Μίσιτς, Αουγκούστο, Στοχ. by Γιώργος Τσανάκας
19:40
Με διάταξη 4-2-3-1 παρατάσσει τους γηπεδούχους ο Άμπελ Φερέιρα. Ο Πασχαλάκης κάτω από τα δοκάρια, με τους Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα και Γιαννούλη στην τετράδα της άμυνας. Εσίτι και Ελ Καντουρί το δίδυμο στον άξονα, μπροστά τους οι Ζαμπά, Μπίσεσβαρ και Πέλκας, οι οποίοι θα αποτελέσουν την μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Άκπομ. by Γιώργος Τσανάκας
19:41
Άγιαξ (Έρικ Τεν Χάαγκ): Ονάνα, Φέλτμαν, Σερς, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο, Μπλιντ, Φαν ντε Μπέεκ, Μαζραουί, Ζίγιεκ, Ντόλμπεργκ, Τάντιτς. by Γιώργος Τσανάκας
19:41
Στον πάγκο οι Βαρέλα, Νέρες, Χούντελααρ, Πρόμες, Μαγκαλάν, Μάριν, Ντεστ. by Γιώργος Τσανάκας
19:42
Ο Έρικ Τεν Χάαγκ παρατάσσει την ομάδα του με το κλασσικό και φουλ επιθετικό 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ο Ονάνα, με τους Φέλτμαν, Σερς, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο στην τετράδα της άμυνας. Μπλιντ, Φαν ντε Μπέεκ και Μαζραουί η τριπλέτα στον άξονα, με τους Ζίγιεκ και Τάντιτς να πλαισιώνουν τον Ντόλμπεργκ στην επίθεση. by Γιώργος Τσανάκας
19:45
Έχει γεμίσει η Τούμπα ένα τέταρτο πριν ξεκινήσει το ματς. Τώρα οι δύο ομάδες αποσύρονται σιγά σιγά για τα αποδυτήρια, με τους φίλους του ΠΑΟΚ να αποθεώνουν τους παίκτες τους και να γιουχάρουν αυτούς τους Άγιαξ. by Γιώργος Τσανάκας
19:47
Διαιτητής είναι ο Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία), με βοηθούς τους Τόμας Κλάντσιτς (Σλοβενία), Άντραζ Κόβατσιτς (Σλοβενία), ενώ τέταρτος είναι ο Ράντε Ομπρένοβιτς (Σλοβενία) by Γιώργος Τσανάκας
19:49
To ματς μεταδίδεται τηλεοπτικά από το OPEN Beyond, ενώ ραδιοφωνικά μπορείτε να το ακούσετε από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 και τον Δημήτρη Τσορμπατζόγλου. by Γιώργος Τσανάκας
19:58
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο. Σε πολύ λίγο θα ξεκινήσει το μεγάλο ματς ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άγιαξ. by Γιώργος Τσανάκας
20:01
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
20:04
Δίνει την μπάλα και χώρο στον Άγιαξ ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά. Περιμένει στο μισό γήπεδο και προσπαθεί να... χτυπήσει στην κόντρα-επίθεση. by Γιώργος Τσανάκας
20:08
Πρώτο επτάλεπτο στον αγώνα, παραμένει το 0-0. by Γιώργος Τσανάκας
20:09
8' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άγιαξ, το κέρδισε ο Μαζραουί από τον Εσίτι. by Γιώργος Τσανάκας
20:10
10' Γκολ για τον Άγιαξ, 0-1!
by Γιώργος Τσανάκας
20:12
Ο Ζιγιέκ εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και πλάγια με κατεύθυνση προς την εστία, με τον Γιαννούλη στην προσπάθειά του να απομακρύνει να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας. 1-0, λοιπόν, για τον Άγιαξ από πολύ νωρίς στο παιχνίδι. by Γιώργος Τσανάκας
20:12
12' Πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ, ο Μπίσεσβαρ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά αλλά ο Ονάνα δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει! by Γιώργος Τσανάκας
20:14
13' Ταχύτατη αντεπίθεση από τον ΠΑΟΚ, ο Μπίσεσβαρ έκανε εξαιρετικό γύρισμα αλλά ο Άκπομ δεν πρόλαβε την μπάλα. Τελικά, ο Πέλκας έγινε κάτοχός της αλλά η σέντρα του κατέληξε στην αγκαλιά του Ονάνα. by Γιώργος Τσανάκας
20:17
15' O Πέλκας μάρκαρε αποτελεσματικά, με τον Ζαμπά να... εφορμά προς την περιοχή και να ετοιμάζεται να εκτελέσει αλλά ο Φέλτμαν με τρομερό τάκλιν του πήρε την μπουκιά από το στόμα. Είχε, πάντως, και την πάσα ο Ζαμπά στον Άκπομ! by Γιώργος Τσανάκας
20:17
17' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον ΠΑΟΚ, το κέρδισε ο Μάτος από τον Ταλιαφίκο μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια. by Γιώργος Τσανάκας
20:18
18' Κακή εκτέλεση του Γιαννούλη, ψηλά άουτ η μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
20:19
18' Φάση για τον Άγιαξ. Ο Εσίτι έχασε την μπάλα, με τον Ζίγιεκ να κάνει το σουτ, το οποίο κόντραρε στον Βαρέλα αλλά ο Πασχαλάκης κατάφερε να διώξει ενστικτοδώς. by Γιώργος Τσανάκας
20:20
20' Σουτ του Τάντιτς, η μπάλα πέρασε άουτ. Ακόμη μία τελική για τους φιλοξενούμενους. by Γιώργος Τσανάκας
20:24
Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν είναι εύκολο κόντρα στον ταχύτατο Άγιαξ, που αν βρει κενούς χώρους μπορεί κάλιστα να το εκμεταλλευτεί. by Γιώργος Τσανάκας
20:26
73%-27% η συντριπτική κατοχή υπέρ του Άγιαξ! by Γιώργος Τσανάκας
20:28
Ο Ελ Καντουρί κάνει πολύ καλό ματς αλλά είναι... μόνος του στον άξονα. Ο Εσίτι είναι βαρύς και πηγαίνει αρκετές φορές δεύτερος στην μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
20:28
28' Κίτρινη κάρτα στον Μάτος για φάουλ. by Γιώργος Τσανάκας
20:29
Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων. by Γιώργος Τσανάκας
20:32
32' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 1-1! by Γιώργος Τσανάκας
20:33
Εξαιρετική αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ! Ο Μπίσεσβαρ κουβάλησε όσο έπρεπε την μπάλα και άνοιξε για τον Γιαννούλη, ο οποίος έκανε εξαιρετικό συρτό γύρισμα και ο Άκπομ με πλασέ στην κίνηση δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ονάνα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. by Γιώργος Τσανάκας
20:34
33' Αλλαγή για τον Άγιαξ. Χούντελααρ αντί Ντόλμπεργκ, ο οποίος είχε τραυματιστεί νωρίτερα από δυνατό μαρκάρισμα του Ελ Καντουρί. by Γιώργος Τσανάκας
20:35
34' Ο Μαζραουί πήγε πολύ δυνατά στον Άκπομ και τον βρήκε άθελά του με τις τάπες στο γόνατο αλλά ο διαιτητής δεν είδε το φάουλ, το οποίο θα απέφερε και την κάρτα στον χαφ του Άγιαξ. by Γιώργος Τσανάκας
20:37
37' Kίτρινη κάρτα στον Μαζραουί για φάουλ στον Γιαννούλη. by Γιώργος Τσανάκας
20:39
39' ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 2-1! by Γιώργος Τσανάκας
20:41
Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ, ο Μάτος πάτησε εξαιρετικά και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Ονάνα για το 2-1! by Γιώργος Τσανάκας
20:42
40' Νέα ταχύτατη αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, ο Πέλκας έκανε το γύρισμα αλλά ο Ελ Καντουρί δεν κατάφερε την τελευταία στιγμή να σκοράρει καθώς ο Μπλιντ έδιωξε με προβολή! by Γιώργος Τσανάκας
20:43
43' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Γιαννούλης έδωσε στον Ζαμπά που πέρασε τον Σουρς σαν... σταματημένο και γύρισε στον επερχόμενο Πέλκα, ο οποίος έκανε τραγικό τελείωμα από πλεονεκτική θέση και δεν βρήκε εστία! by Γιώργος Τσανάκας
20:46
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος στο πρώτο μέρος. by Γιώργος Τσανάκας
20:50
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Ο ΠΑΟΚ κατάφερε με δύο γκολ σε ένα εφτάλεπτο να φέρει... τούμπα το σκορ και προηγείται με 2-1 του Άγιαξ στην ανάπαυλα. Ο Ζίγιεχ και με την... βοήθεια του Γιαννούλη άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, με τον Άκπομ να ισοφαρίζει στο 32΄ μετά από ασίστ του Γιαννούλη, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Μάτος σκόραρε με κεφελιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ! by Γιώργος Τσανάκας
20:52
Από το 25' και μετά ο ΠΑΟΚ άρχισε να αμύνεται καλύτερα και να μην επιτρέπει στους φιλοξενούμενους να κάνουν το παιχνίδι τους και κατάφερε να τους... χτυπήσει τόσο στο transition game όσο και από στατική φάση, το οποίο είναι μία από τις αδυναμίες του Άγιαξ μετά και την αποχώρηση των Σένε και Ντε Λιχτ. by Γιώργος Τσανάκας
21:07
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Συνεχίζουν όπως ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος οι δύο ομάδες. by Γιώργος Τσανάκας
21:11
50' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άγιαξ! Εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, με τον Ταλιαφίκο να κάνει το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι αλλά ο Ζίγιεκ με το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε, δεν βρήκε στόχο. by Γιώργος Τσανάκας
21:13
51' Ταχύτατη αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο Πέλκας άνοιξε στον Ζαμπά αλλά το γύρισμα του τελευταίου στην περιοχή βρήκε αντίπαλο και όχι συμπαίκτη. by Γιώργος Τσανάκας
21:17
Φτάσαμε στο 55ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ προγείται με 2-1 κόντρα στον Άγιαξ στην πρώτη μεταξύ τους... μάχη για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League. by Γιώργος Τσανάκας
21:18
57' Γκολ για τον Άγιαξ, 2-2! by Γιώργος Τσανάκας
21:20
Ο Τάντιτς έκανε τη σέντρα, ο Πασχαλάκης δεν έδιωξε καλά την μπάλα και ο Άγιαξ διατήρησε την κατοχή στα πόδια του. Ο Φαν ντε Μπέεκ έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, με τον Βαρέλα να διώχνει πάνω στον Χούντελααρ και την μπάλα να καταλήγει με κόντρα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ! Τυχερό γκολ για τον Άγιαξ, κάτι σαν... μπιλιάρδο έμοιαζε αυτό! Τρομερά άτυχος ο ΠΑΟΚ εδώ, δέχεται την ισοφάριση. by Γιώργος Τσανάκας
21:22
61' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Φαν ντε Μπέεκ, μετά από τρομερή κάθετη του Ζίγιεκ. by Γιώργος Τσανάκας
21:24
63' Σουτ του Τάντιτς, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης. by Γιώργος Τσανάκας
21:26
65' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Λημνιός αντί Πέλκα. by Γιώργος Τσανάκας
21:31
70' Εκτέλεση φάουλ του Χούντελααρ, η μπάλα βρίσκει στον Εσίτι και περνάει κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
21:31
70' Κεφαλιά του Φέλτμαν, η μπάλα άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
21:34
72' Ο Ζίγιεκ πιάνει φοβερό σουτ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ! by Γιώργος Τσανάκας
21:34
73' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Αουγκούστο αντί Μπίσεσβαρ. by Γιώργος Τσανάκας
21:39
Έχει υποχωρήσει πάρα πολύ στο γήπεδο ο ΠΑΟΚ, δεν μπορούν οι παίκτες του Φερέιρα να κρατήσουν την μπάλα και δέχονται την πίεση από τους αντιπάλους τους. by Γιώργος Τσανάκας
21:40
79' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στοχ αντί Ζαμπά. by Γιώργος Τσανάκας
21:42
80' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άγιαξ! Ακόμη μία εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας από τους Ολλανδούς, ο Ταλιαφίκο έκανε το γύρισμα και ο Χούντελαρ το τακουνάκι αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε ενστικτοδώς σε κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
21:43
83' Διπλή αλλαγή για τον Άγιαξ. Μάριν και Νέρες μέσα, οι Μαζράουι και Ζίγιεκ έξω. by Γιώργος Τσανάκας
21:47
86' Ωραίο σουτ του Φαν ντε Μπέεκ, η μπάλα πέρασε περίπου δύο τρία μέτρα μακριά από το δεξί δοκάρι. by Γιώργος Τσανάκας
21:50
89' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μαρίν, έδιωξε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης. by Γιώργος Τσανάκας
21:51
Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά του αγώνα. Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
21:53
Τέλος στην αναμέτρηση! Ο ΠΑΟΚ ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον Άγιαξ στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League. by Γιώργος Τσανάκας
21:55
Ο Άγιαξ είχε προηγηθεί με τον Ζίγιεκ (10' ), για να φέρει... τούμπα το ματς ο ΠΑΟΚ πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τους Άκπομ (32') και Μάτος (39'). Ο Χούντελααρ στο 57' με τυχερό τρόπο διαμόρφωσε το τελικό 2-2 που δίνει σαφώς πολλές περισσότερες πιθανότητες στον Άγιαξ. by Γιώργος Τσανάκας