ΑΕΚ-Τράμπζονσπορ

Παρακολουθήστε σε real time από το control room του sport-fm.gr την εξέλιξη του πρώτου αγώνα της ΑΕΚ με την Τράμπζονσπορ για τα πλέι-οφ του Europa League.

20:12
Καλησπέρα σας από το ΟΑΚΑ! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το πρώτο παιχνίδι της ΑΕΚ με την Τράμπζονσπορ για τα πλέι-οφ του Europa League. by Γιώργος Μαραθιανός
20:26
Μετά τη... σοκαριστική εμφάνιση στο ματς με την Κραϊόβα (που ευτυχώς δεν κόστισε την πρόκριση) η "Ένωση" ψάχνει έναν δύσκολο συνδυασμό απόψε: Να δείξει ραγδαία βελτίωση και ταυτόχρονα να πάρει ένα σκορ που θα της δίνει προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην Τουρκία. by Γιώργος Μαραθιανός
20:28
Μια προσπάθεια που είναι ούτως ή άλλως δύσκολη (εξαιτίας της δυναμικότητας του αντιπάλου) και γίνεται ακόμα δυσκολότερη από το γεγονός ότι απόψε οι "κιτρινόμαυροι" θα στερηθούν ξανά τη στήριξη του κόσμου τους. by Γιώργος Μαραθιανός
20:29
Μάλιστα το άδειο (εξαιτίας της περσινής τιμωρίας) ΟΑΚΑ θα είναι ακόμα πιο φιλικό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι θα έχουν στο πλευρό τους 200 φίλους τους, όσες και οι προσκλήσεις που δικαιούνταν από την UEFA. by Γιώργος Μαραθιανός
20:32
Υπό όλες αυτές τις αντιξοότητες λοιπόν (συν την πίεση για άμεση διόρθωση της εικόνας που έδειξε την περασμένη Πέμπτη) η ομάδα του Καρντόσο καλείται να δώσει μηνύματα ανάκαμψης στον κόσμο που δικαιολογημένα... πανικοβλήθηκε με όσα είδε στο τελευταίο ματς. by Γιώργος Μαραθιανός
20:32
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες... by Γιώργος Μαραθιανός
20:33
ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ (Ουνάλ Καραμάν): Τσακίρ, Τουρκμέν, Χοσεϊνί, Σόσα, Ενακουέμε, Ομούρ, Σέρλοθ, Εκουμπάν, Περέιρα, Παρμάκ, Νοβάκ by Γιώργος Μαραθιανός
20:33
ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας, Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες, Σιμάο, Βέρντε, Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα by Γιώργος Μαραθιανός
20:33
Στον πάγκο για την "Ένωση" οι: Αθανασιάδης, Μπακάκης, Οικονόμου, Κρίστισιτς, Γιακουμάκης, Ζεράλδες, Γαλανόπουλος. by Γιώργος Μαραθιανός
20:34
Στον πάγκο για τους Τούρκους οι: Καρντεσλέρ, Αβντιλάι, Μίκελ, Ιβανίλντο, Σάρι, Ερντογάν, Κάμπι. by Γιώργος Μαραθιανός
20:36
Στο μεγαλύτερο ερωτηματικό που υπήρχε για την ενδεκάδα (ποιος θα κοπεί από την τετράδα της επίθεσης) ο Καρντόσο αποφασίζει το αναμενόμενο: Αφήνει έξω τον -αρνητικό στα ματς με την Κραϊόβα- Ζεράλδες και ξεκινά στο δεξί άκρο τον Βέρντε. by Γιώργος Μαραθιανός
20:37
Κατά τ' άλλα, εμπιστεύεται εκ νέου τον Σβάρνα (και όχι τον Οικονόμου) για παρτενέρ του Βράνιες στην άμυνα και επαναφέρει τον Σιμάο στα χαφ (αντί του τραγικού απέναντι στους Ρουμάνους) Κρίστισιτς. by Γιώργος Μαραθιανός
20:37
20:42
Θυμίζεται ότι η αποψινή αντίπαλος της ΑΕΚ στον προηγούμενο γύρο αντιμετώπισε τη Σπάρτα Πράγας, αποσπώντας ισοπαλία 2-2 στο πρώτο ματς και επικρατώντας 2-1 στη ρεβάνς της Τουρκίας. by Γιώργος Μαραθιανός
20:44
Παράλληλα ενισχύθηκε ακόμα περισσότερο στο διάστημα που μεσολάβησε, καθώς προχώρησε στη μεγάλη μεταγραφή του Ντάνιελ Στάριτζ (τον οποίο η ΑΕΚ πιθανότατα θα βρει μπροστά της στη ρεβάνς). by Γιώργος Μαραθιανός
20:47
Οι δυο ομάδες έχουν ολοκληρώσει την προθέρμανσή τους και όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει σε λίγα λεπτά το παιχνίδι. by Γιώργος Μαραθιανός
20:56
Κόσμος δεν υπάρχει, αλλά παιδιά από τις ακαδημίες της ΑΕΚ έχουν πάρει θέση στην εξέδρα. Εικόνα live21962822/105719.jpg by www.sport-fm.gr
21:00
1': Έναρξη του αγώνα. by Γιώργος Μαραθιανός
21:01
1' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ by Γιώργος Μαραθιανός
21:02
Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό, ο Λιβάγια πήγε επικίνδυνα με τις τάπες σε μια διεκδίκηση με αντίπαλο στον χώρο του κέντρου. by Γιώργος Μαραθιανός
21:04
3': Ευκαιρία για την ΑΕΚ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:05
Μετά από άψογη μπαλιά του Μάνταλου, ο Λιβάγια μπήκε από δεξιά στην περιοχή και σούταρε δυνατά, αλλά ο Χοσεϊνί έβαλε την κόντρα και γλίτωσε την Τράμπζονσπορ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:06
4' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:07
Έπειτα από όμορφο συνδυασμό, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Λόπες, εκείνος τη γύρισε στο σημείο του πέναλτι για τον Λιβάγια κι αυτός με πλασέ που δεν μπόρεσε να σταματήσει ο Τσακίρ άνοιξε το σκορ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:08
7': Ευκαιρία για την Τράμπζονσπορ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:08
Ο Ομούρ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Μπάρκας έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:14
11': Καλή φάση για την ΑΕΚ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:14
Ο Ολιβέιρα δέχθηκε ωραία κάθετη πάσα του Λιβάγια και έκανε ένα συρτό διαγώνιο σουτ (μέσα από την περιοχή και δεξιά) αλλά ο Τσακίρ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια! by Γιώργος Μαραθιανός
21:15
13': Ευκαιρία για την Τράμπζονσπορ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:16
Ο Ομούρ έκανε μια σέντρα-ξυραφιά από αριστερά στην περιοχή, αλλά ο Βράνιες βρήκε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να μην φτάσει σε αντίπαλο και να φύγει κόρνερ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:16
15': Ευκαιρία για την ΑΕΚ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:17
Σε νέο καλό συνδυασμό των "κιτρινόμαυρων", ο Ολιβέιρα άφησε για τον Λιβάγια στο ημικύκλιο της περιοχής, αλλά το συρτό σουτ του Κροάτη έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι! by Γιώργος Μαραθιανός
21:18
17': Μεγάλη ευκαιρία για την Τράμπζονσπορ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:19
Ο Εκουμάν έφυγε στην πλάτη της άμυνας από αριστερά και μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά ο Λόπες τον πίεσε και τον ανάγκασε να σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων! by Γιώργος Μαραθιανός
21:22
22': Καλή φάση για την ΑΕΚ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:22
Αφού συνεργάστηκε άψογα με τον προωθημένο Βράνιες, ο Λιβάγια έπιασε ένα δυνατό βολέ που έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι! by Γιώργος Μαραθιανός
21:23
22' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:25
Ο Νόβακ μπήκε από αριστερά στην περιοχή και βουτώντας μπροστά από το απλωμένο πόδι του Βράνιες, κέρδισε μια ανύπαρκτη παράβαση! by Γιώργος Μαραθιανός
21:25
22' - ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ by Γιώργος Μαραθιανός
21:25
Τη δέχεται ο Βράνιες για το ανύπαρκτο πέναλτι. by Γιώργος Μαραθιανός
21:25
24' - ΣΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:26
Ο Σόσα που ανέλαβε την εκτέλεση σούταρε δυνατά στην αριστερή πλευρά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι! by Γιώργος Μαραθιανός
21:28
28': Πιέζουν οι Τούρκοι στα τελευταία λεπτά, αφήνοντας ωστόσο και αρκετά κενά για να εκμεταλλευτεί η ΑΕΚ στην αντεπίθεση. by Γιώργος Μαραθιανός
21:29
28' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:30
Σε εκτέλεση κόρνερ από δεξιά ο Ενακουέμε έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Νόβακ και έφτασε στον Εκουμπάν, ο οποίος από κοντά κεραυνοβόλησε τον Μπάρκα! by Γιώργος Μαραθιανός
21:33
32': Μετά από ωραία ενέργεια του Λιβάγια, ο Ολιβέιρα σούταρε δυνατά από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ. by Γιώργος Μαραθιανός
21:37
36': Έχει κερδίσει μέτρα στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ, που προσπαθεί να ξαναπάρει προβάδισμα πριν την ανάπαυλα. by Γιώργος Μαραθιανός
21:39
38': Ο Λιβάγια εκμεταλλεύεται κόντρες στην περιοχή και σουτάρει δυνατά από δεξιά, αλλά η μπάλα φεύγει έξω από το απέναντι δοκάρι. by Γιώργος Μαραθιανός
21:44
43': Έπειτα από ωραία ενέργεια από αριστερά, ο Ομούρ έβγαλε μια επικίνδυνη σέντρα και ο Παουλίνιο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. by Γιώργος Μαραθιανός
21:44
44' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:45
Μετά από μια ακόμη εκτέλεση κόρνερ, ο Σιμόες δεν μπορεί να κοντράρει στον αέρα τον Εκουμπάν κι εκείνος (εκμεταλλευόμενος ότι ο Μπάρκας δεν βγήκε) έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα! by Γιώργος Μαραθιανός
21:46
45': Μεγάλη ευκαιρία για την Τράμπζονσπορ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:47
Ο Σέρλοθ έφυγε ολομόναχος στην πλάτη της άμυνας και έφτασε απέναντι από τον Μπάρκα, αλλά εκείνος κατάφερε να τον νικήσει σωτήρια στο τετ-α-τετ! by Γιώργος Μαραθιανός
21:48
45'+2': Λήξη του ημιχρόνου. by Γιώργος Μαραθιανός
22:06
46': Ξεκίνησε το β' μέρος. by Γιώργος Μαραθιανός
22:11
50': Προσπαθεί στα πρώτα λεπτά μετά την ανάπαυλα να πάρει τον έλεγχο η ΑΕΚ. by Γιώργος Μαραθιανός
22:12
51': Έπειτα από υπέροχο συνδυασμό των Τούρκων, ο Ομούρ σέντραρε επικίνδυνα από δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Μπάρκα. by Γιώργος Μαραθιανός
22:16
by Γιώργος Μαραθιανός
22:21
54': Ο Λιβάγια κινήθηκε μέσα στην περιοχή από αριστερά και σούταρε δυνατά, αλλά ο Τσακίρ μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια. by Γιώργος Μαραθιανός
22:23
60' Σουτ του Σόσα, η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια. by Γιώργος Μαραθιανός
22:24
62' Κρίστισιτς αντί Σιμάο για την ΑΕΚ. by Γιώργος Μαραθιανός
22:25
63' Γύρισμα του Έλντερ Λόπες, ο Ολιβέιρα δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ και να απειλήσει. by Γιώργος Μαραθιανός
22:26
64' Γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Σέρλοθ έκανε το κοντρόλ και το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στον Βράνιες. by Γιώργος Μαραθιανός
22:26
65' Σουτ του Νουακέμε, η μπάλα περνάει άουτ. by Γιώργος Μαραθιανός
22:26
65' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Ζεράλδες αντί του Βέρντε. by Γιώργος Μαραθιανός
22:31
70' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ! by Γιώργος Μαραθιανός
22:32
Νέο λάθος στον άξονα και αντεπίθεση για τους Τούρκους, με τον Νουακέμε να γυρίζει στον Ομούρ και αυτός με ωραία κάθετη έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Εκουμπαν, ο οποίος με δυνατό σουτ έγραψε το 3-1! by Γιώργος Μαραθιανός
22:34
72' Πέσιμο του Μάνταλου στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Τουρκμεν, «παίζετε» λέει ο διαιτητής. by Γιώργος Μαραθιανός
22:34
73' Διαγώνιο σουτ του Λιβάγια, λίγο άουτ. Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. by Γιώργος Μαραθιανός
22:35
74' Αλλαγή για την Τραμπζονσπόρ. Αβντιγάι αντί Νουακέμε. by Γιώργος Μαραθιανός
22:37
77' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ζεράλδες έγινε κάτοχος της μπάλας σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά νικήθηκε από τον Τσακίρ! by Γιώργος Μαραθιανός
22:38
78' Αλλαγή για την Τραμπζονσπόρ. Ερντογάν αντί Σέρλοθ. by Γιώργος Μαραθιανός
22:44
84' Γιακουμάκης αντί Ολιβέιρα για την ΑΕΚ. by Γιώργος Μαραθιανός
22:50
88' Μεγάλη ευκαιρία για την Τραμπζονσπόρ. Ο Αντιγιαι έφυγε μόνος του στην κόντρα αλλά το πλασέ του ήταν τραγικό! by Γιώργος Μαραθιανός
22:50
89' Κίτρινη κάρτα στον Παουλίνιο. by Γιώργος Μαραθιανός
22:51
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων. by Γιώργος Μαραθιανός
22:53
92' Έξω ο Εκούμπαν, μέσα ο Σάρι για την Τράμπζονσπορ. by Γιώργος Μαραθιανός
22:53
93' Κίτρινη κάρτα στον Ερντογάν. by Γιώργος Μαραθιανός
22:57
Τέλος στο ματς. Η ΑΕΚ πραγματοποίησε ακόμη μία απαράδεκτη εμφάνιση και ηττήθηκε με 3-1 στο ΟΑΚΑ από την Τράμπζονσπορ. Πλέον, οι ελπίδες της Ένωσης για είσοδο στους ομιλους του Γιουρόπα Λιγκ είναι ελάχιστες και ψάχνουν ένα... θαύμα στη ρεβάνς στην Τραπεζούντα για να προκριθούν! by Γιώργος Μαραθιανός
22:57
Αυτά από εμάς, ακολουθεί το κείμενο του ματς και ρεπορτάζ στο sportfm.gr. Καλή συνέχεια. by Γιώργος Μαραθιανός