Παναθηναϊκός-Ξάνθη

Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr και του ΣΠΟΡ FM 94,6 λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Ξάνθη, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League 1, στο «Γεώργιος Καμάρας».

16:47
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
16:50
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Ξάνθη, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League 1, στο «Γεώργιος Καμάρας». by Σπύρος Σιαμπλής
16:50
Μετά την πρώτη νίκη του στη Νέα Σμύρνη, το «τριφύλλι» αναζητά και την πρώτη εντός έδρας. Αυτή τη φορά έδρα του θα είναι το γήπεδο «Γεώργιος Καμάρας», λόγω έργων στο «Σπύρος Λούης». by Σπύρος Σιαμπλής
16:51
Στη φυσική του έδρα έχει χάσει από τον ΟΦΗ και έχει φέρει ισοπαλία με τον Ολυμπιακό, ενώ στη Νέα Σμύρνη κράτησε και για πρώτη φορά το «μηδέν» στην άμυνα, καθώς είχε δεχτεί εννέα γκολ στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια του! by Σπύρος Σιαμπλής
16:51
Παράλληλα, επιθετικά, ο Παναθηναϊκός δεν έχει ξεπεράσει ακόμα το ένα γκολ στα παιχνίδια του, ενώ με τον Πανιώνιο προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σκορ... by Σπύρος Σιαμπλής
16:52
Η θρακιώτικη ομάδα που επισκέπτεται τους «πράσινους» έχει κάνει τέσσερις νίκες στα πέντε παιχνίδια της μέχρι τώρα, έχοντας χάσει μόνο στη Λάρισα. Είναι και το μοναδικό παιχνίδι που δεν σκόραρε. by Σπύρος Σιαμπλής
16:53
Μάλιστα στα τέσσερα παιχνίδια που έχει σκοράρει, έχει πετύχει τουλάχιστον δύο γκολ. Έχει δεχτεί επτά γκολ, τα έξι από αυτά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο πρώτο μόνο το αυτογκόλ του Τερκί στη Λάρισα στο 35’... by Σπύρος Σιαμπλής
16:54
Ο Παναθηναϊκός έχει κερδίσει μόνο ένα από τα επτά τελευταία με αντίπαλο την Ξάνθη, τον Αύγουστο του 2018 εκτός έδρας. Στα άλλα η Ξάνθη έχει τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες. by Σπύρος Σιαμπλής
16:55
Η Ξάνθη έχει φύγει και τις τέσσερις τελευταίες φορές αήττητη από την Αθήνα με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Τον περασμένο Γενάρη πήρε ισοπαλία 2-2 στο «Σπύρος Λούης», ενώ κέρδισε και τις τρεις προηγούμενες, όλες στη «Λεωφόρο»! by Σπύρος Σιαμπλής
16:57
Μάλιστα η Ξάνθη έχει τέσσερις νίκες στις τελευταίες οκτώ επισκέψεις της, ενώ είχε μια μόλις στις προηγούμενες 22! by Σπύρος Σιαμπλής
16:58
Οι ακρίτες είναι η μια από τις τέσσερις ομάδες, που δεν έχει ακόμα ισοπαλία στο πρωτάθλημα. Μάλιστα επεκτείνοντας στην περασμένη σεζόν, έχει 11 αγώνες χωρίς ισοπαλία και πλησιάζει το ρεκόρ στην ιστορία της στην κατηγορία, που είναι 13. Πάντως μας έχει σε αναμονή για να αναφερθούμε στην 250η ισοπαλία της, που θα είναι η επόμενη... by Σπύρος Σιαμπλής
17:00
Ο Παναθηναϊκός χρησιμοποιεί το γήπεδο της Ριζούπολης για τρίτη φορά ως έδρα στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής ή Super League. Η πρώτη ήταν στις 22 Μαρτίου 1981, όταν λόγω του σεισμού το γήπεδο «Απόστολος Νικολαϊδης» ήταν ακατάλληλο... by Σπύρος Σιαμπλής
17:00
Τότε, υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ στο «Γεώργιος Καμάρας» και έφεραν 0-0. Η δεύτερη στις 11 Σεπτεμβρίου 1994, όταν στο «Σπύρος Λούης» το χορτάρι είχε πρόβλημα και ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε στη Ριζούπολη τον Εδεσσαϊκό και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 4-1. by Σπύρος Σιαμπλής
17:02
Τώρα αποσύρονται οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες των προπονητών τους.. by Σπύρος Σιαμπλής
17:04
Θυμηθείτε εδώ την αρχική 11άδα του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
17:04
Στο βασικό σχήμα της Ξάνθης ξεκινούν οι Αμπάντ, Ντίρεσταμ, Μαλεζάς, Καρασαλίδης, Σόσα, Μουλέν, Κοβάσεβιτς, Ντε Αμορίμ, Στάρτζεον, Τερκί και Ρενέλα. by Σπύρος Σιαμπλής
17:05
Στον πάγκο των γηπεδούχων θα καθίσουν οι Κότσαρης, Κολοβέτσιος, Νούνες, Μακέντα, Καμπετσής, Περέα και Βέργος. by Σπύρος Σιαμπλής
17:06
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα καθίσουν οι Μπέντο, Μπαριέντος, Καμαρά, Φόσερ, Μασάδο, Φασίδης και Λισγάρας. by Σπύρος Σιαμπλής
17:07
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Γεώργιος Κομίνης από τον Σύνδεσμο Θεσπρωτίας και διαιτητής VAR ο Εμμανουήλ Σκουλάς του Συνδέσμου Θεσσαλίας. by Σπύρος Σιαμπλής
17:08
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
17:09
Λίγος ο κόσμος που βρίσκεται αυτή την ώρα στο γήπεδο... by Σπύρος Σιαμπλής
17:12
Περίπου 4.000 φίλοι του Παναθηναϊκού θα δουν από κοντά την αγαπημένη τους ομάδα σήμερα. by Σπύρος Σιαμπλής
17:12
Πάντως, η προσέλευση συνεχίζεται... by Σπύρος Σιαμπλής
17:13
Αποθέωση για τον Περέα που πήγε τελευταίος στον πάγκο των αναπληρωματικών! by Σπύρος Σιαμπλής
17:13
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές, υπό τους ήχους του ύμνου του Παναθηναϊκού... by Σπύρος Σιαμπλής
17:14
«Ζεστό» χειροκρότημα και για τον Μακέντα! by Σπύρος Σιαμπλής
17:14
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
17:16
Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
17:16
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
17:19
2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να ανοίξει το σκορ, με τον Κολοβό, αλλά ο Χατζηθεοδωρίδης έχει υποδειχθεί -σωστά- οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης! by Σπύρος Σιαμπλής
17:21
4' Γέμισμα του Χατζηθεοδωρίδη από αριστερά, κανείς συμπαίκτης του δεν βρίσκεται μέσα στην περιοχή για να το αξιοποιήσει... by Σπύρος Σιαμπλής
17:23
6' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό, το εκτελεί ο Ζαχίντ, διώχνει η άμυνα της Ξάνθης και δη ο Στάρτζεον. by Σπύρος Σιαμπλής
17:23
7' Πρώτο κόρνερ στο ματς, γα τον ΠΑΟ από τα δεξιά, περνάει χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
17:29
12' «Χλιαρό» σουτ του Μπουζούκη, πέφτει και μπλοκάρει ο Άμπαντ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:33
Συμπληρώθηκαν 15 λεπτά παιχνιδιού, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον απόλυτο έλεγχο, να κυκλοφορεί τη μπάλα και να προσπαθεί με τον... ορεξάτο Χατζηθεοδωρίδη κυρίως από αριστερά αλλά και τον Ζαχίντ δευτερευόντως να ανοίξει το σκορ! Η Ξάνθη πιέζει ψηλά και συνήθως αμύνεται όλη πίσω από την μπάλα, με αποτέλεσμα να μην τρώει φάσεις, ωστόσο... by Σπύρος Σιαμπλής
17:39
20' Προσπάθεια αντεπίθεσης με καλές προϋποθέσεις του Παναθηναϊκού, αλλά η πάσα του Χατζηθεοδωριδη από τα αριστερά κόβεται.. by Σπύρος Σιαμπλής
17:39
23' Καλό σουτ του Ζαχίντ απο το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Άμπαντ! by Σπύρος Σιαμπλής
17:46
29' Ο Παναθηναϊκός σκοράρει με τον Ζαχίντ και τη βοήθεια κόντρας σε αντίπαλο, αλλά το γκολ ακυρώνεται με υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ και επιβεβαίωση του VAR... by Σπύρος Σιαμπλής
17:48
Κλείσαμε μισή ώρα αγώνα και η εικόνα παραμένει ίδια: οι γηπεδούχοι έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, θέλουν να βάλουν το γκολ που θα αλλάξει τα δεδομένα, αλλά δεν μπορούν... Οι καλύτερες στιγμές τους είναι δύο σουτ, αφού η άμυνα των φιλοξενούμενων συνεχίζει να κλείνει τους διαδρόμους αποτελεσματικά και ο Κολοβός δεν ανταποκρίνεται ως φορ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:49
32' Καλή φάση γα τον Παναθηναϊκό, με τον Μπουζούκη να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή και τον Άμπαντ να διώχνει ασταθώς και τον Ντίρεσταμ ακολούθως με δεύτερη προσπάθεια σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
17:50
33' Εκτέλεση του κορνερ από τον Ζαχίντ, κεφαλιά του Πούγγουρα, η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:51
35' Πρώτο σουτ για την Ξάνθη, από τον Ντε Αμορίμ, η μπάλα καταλήγει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
17:55
39' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από τα αριστερά. by Σπύρος Σιαμπλής
17:56
40' Μεγάλη ευκαιρια για τον Παναθηναϊκό να ανοίξει το σκορ, με τον Ζαχίντ να εκτελεί το κόρνερ, τον Δώνη να παίρνει αμαρκάριστος την κεφαλιά αλλά να αστοχεί! by Σπύρος Σιαμπλής
18:02
45' Ένα λεπτό θα είναι ο επιπλέον χρόνος. by Σπύρος Σιαμπλής
18:02
45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες, χωρίς σκορ. by Σπύρος Σιαμπλής
18:04
Καλύτερος αλλά... άσφαιρος ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο της σημερινής αναμέτρησης, αφού και το γκολ που πέτυχε με τον Ζαχίντ δεν μέτρησε, ενώ σε γενικές γραμμές η Ξάνθη έχει καταφέρει να κλείσει καλά τους χώρους προς την εστία της... by Σπύρος Σιαμπλής
18:19
Αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Μουλέν να δίνει τη θέση του στον Μασάδο και τον Μακέντα να αντικαθιστά τον Κολοβό, για τον Παναθηναϊκό. by Σπύρος Σιαμπλής
18:20
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Ξάνθη στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
18:23
49' Με δέκα προσωρινά ο ΠΑΟ λόγω τραυματισμού του Χατζηθεοδωρίδη. by Σπύρος Σιαμπλής
18:25
51' Δευτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Περέα αντί του Χατζηθεοδωρίδη που δεν μπορεί να συνεχίσει. by Σπύρος Σιαμπλής
18:27
53' Φοβερή ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Ντε Αμορίμ να φεύγει ταχύτατα στην αντεπίθεση, αλλά το πλασέ του να μην είναι καλό στο τετ α τετ με τον Διούδη, αστοχώντας! by Σπύρος Σιαμπλής
18:30
55' Σουτ του Μακέντα στην κίνηση, ο Μαλεζάς βάζει αποτελεσματικά την κόντρα και διώχνει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ που περνάει ανεκμετάλλευτο! by Σπύρος Σιαμπλής
18:33
58' Ο Άμπαντ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ινσούα, αλλά ο δεύτερος υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ. by Σπύρος Σιαμπλής
18:35
59' Ρενέλα έξω, Φόσερ μέσα η δεύτερη αλλαγή της Ξάνθης. by Σπύρος Σιαμπλής
18:37
Μια ώρα αγώνα πλέον και ο Παναθηναϊκός εξακολουθεί να πιέζει για το 1-0, αγωνιζόμενος πλέον και με σύστημα 4-4-2 μετά την είσοδο του Περέα, αλλά δεν μπορεί να βρει το... πολυπόθητο για εκείνον γκολ, με τον Μακέντα να φτάνει πιο κοντά! Μάλιστα, θα μπορούσε να κυνηγάει κιόλας το σκορ, απρόσμενα με βάση την εικόνα του αγώνα παρότι η Ξάνθη έχει μπει καλά, αν δεν ήταν το κακό τελείωμα του Ντε Αμορίμ... by Σπύρος Σιαμπλής
18:38
62' Εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ, ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
18:41
65' Εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, αλλά η κεφαλιά του Πούγγουρα περνάει πάνω από την εστία του Άμπαντ. by Σπύρος Σιαμπλής
18:41
66' Κόρνερ για την Ξάνθη, από αριστερά, περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
18:44
69' Κίτρινη κάρτα στον Πούγγουρα, για φάουλ στον Μασάδο. by Σπύρος Σιαμπλής
18:47
72' Πολύ μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό, με τον Περέα να μην σουτάρει καλά από θέση μέσα δεξιά, τη μπάλα να κοντράρει και τον επερχόμενο Ζαχίντ να μην μπορεί να νικήσει τον Άμπαντ που διώχνει σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
18:50
75' Σέντρα σουτ του Ζαχίντ από τα δεξιά, πέφτει και μπλοκάρει ο Άμπαντ. by Σπύρος Σιαμπλής
18:52
Θέλει αλλά... δεν μπορεί ο Παναθηναϊκός, όπως φαίνεται ως τώρα, αφού δεν βρίσκει τις λύσεις στην επίθεση, παρά τις αλλαγές του Δώνη, με την Ξάνθη να έχει καλύτερο πρόσωπο από ότι στο πρώτο ημίχρονο και τον ρυθμό στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα να είναι πολύ γρήγορος πλέον. by Σπύρος Σιαμπλής
18:52
78' Φασίδης αντί Σόσα, η τελευταία αλλαγή των ακριτών, by Σπύρος Σιαμπλής
18:53
79' Κίτρινη κάρτα στον Κοβασεβιτς. by Σπύρος Σιαμπλής
18:55
81' Μπουζούκης έξω, Καμπετσής μέσα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:02
88' Μακρινό σουτ του Καμπετσή, η μπάλα βρίσκει σε αντίπαλο και περνάει κόρνερ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:04
89' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία της Ξάνθης, στην αντεπίθεση με τον Στάρτζεον να σεντράρει από αριστερά και τον Φοσερ να σουτάρει πάνω από την εστία του εξουδετερωμένου Διούδη! by Σπύρος Σιαμπλής
19:05
90' Τέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερησεις. by Σπύρος Σιαμπλής
19:08
90'+3' Η Ξάνθη σκοράρει με τον Φοσερ αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης, ενώ εξετάζεται και μέσω VAR. by Σπύρος Σιαμπλής
19:09
90'+3' Γκολ! 1-0 η Ξάνθη, με το τέρμα του Φοσερ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι να κατακυρώνεται εν τέλει. by Σπύρος Σιαμπλής
19:11
90'+5' Λήξη του αγώνα, με την Ξάνθη να επικρατεί του Παναθηναϊκού με 1-0, χάρη στο τέρμα του Φοσερ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων! by Σπύρος Σιαμπλής