Αστέρας Τρίπολης-Λαμία

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Αστέρα Τρίπολης με την Λαμία, για την 8η αγωνιστική της Super League 1, στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». by www.sport-fm.gr
Ανακουφισμένος, αλλά και… απομακρυσμένος από τα τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχεται την... ανανεωμένη Λαμία, που θα έχει νέο πρόσωπο στον πάγκο της τον Απόστολο Μάντζιο. by www.sport-fm.gr
Οι Αρκάδες κέρδισαν στη Νέα Σμύρνη, φτάνοντας τις δύο νίκες στο πρωτάθλημα, ενώ μετρούν και πέντε ήττες. Όλες, βέβαια, από ομάδες που φιγουράρουν στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα! by www.sport-fm.gr
Στην έδρα τους έχουν νικήσει μόνο τον Ατρόμητο κι αφού είχε προηγηθεί ήττα από την ΑΕΚ και ακολούθησε ήττα από τον ΠΑΟΚ. by www.sport-fm.gr
Παράλληλα, ο Αστέρας είναι η μια από τις τρεις μόλις ομάδας χωρίς ισοπαλία στο πρωτάθλημα, με την Ξάνθη και τον Βόλο να είναι οι άλλες δύο... by www.sport-fm.gr
Στον αντίποδα, η Λαμία είναι η μια από τις δύο ομάδες που δεν έχουν κερδίσει στις επτά πρώτες αγωνιστικές, έχοντας ωστόσο τέσσερις ισοπαλίες και εκτός έδρας ήττες μόνο από ΑΕΚ, Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ! by www.sport-fm.gr
Είναι επίσης εντυπωσιακό ότι, στα τελευταία 18 παιχνίδια της στην Super League 1, η ομάδα από την Φθιώτιδα έχει χάσει μόνο από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ από δύο φορές και από την ΑΕΚ άλλη μια. by www.sport-fm.gr
Την περυσινή σεζόν, η Λαμία ήταν η καλύτερη ομάδα στη βαθμολογία μεταξύ αυτών της περιφέρειας, ενώ είναι αήττητη σε έδρα άλλης ομάδας από την επαρχία από τις 22 Απριλίου 2018, όταν κι έχασε στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό. by www.sport-fm.gr
Από τότε σε οκτώ… εξορμήσεις τους σε πόλεις της περιφέρειας, οι Φθιωτοί έχουν πετύχει δύο νίκες και έξι ισοπαλίες. Μάλιστα αυτή η ήττα στο Αγρίνιο είναι η μοναδική τους ήττα σε έδρα της περιφέρειας, σε σύνολο 15 αγώνων! by www.sport-fm.gr
Στην Τρίπολη η Λαμία πέτυχε την πρώτη νίκη της στην ιστορία της στη «μεγάλη» κατηγορία στις 9 Σεπτεμβρίου του 2017 με 3-1 (89’ κεφαλιά Πασαλίδης – 6’ σουτ Όμο, 25’ σουτ Πίτι, 80’ φάουλ Βάντερσον). by www.sport-fm.gr
Παράλληλα, οι σημερινοί φιλοξενούμενοι είναι αήττητοι απέναντι στους Αρκάδες στους τέσσερις αγώνες που έδωσαν στη Super League. by www.sport-fm.gr
Συγκεκριμένα, η Λαμία κέρδισε τα δύο παιχνίδια της πρώτης σεζόν της στην κατηγορία, ενώ τα δύο της περασμένης σεζόν έληξαν ισόπαλα, χωρίς γκολ. by www.sport-fm.gr
Ο Απόστολος Μάντζιος θα είναι για πρώτη φορά στον πάγκο της Λαμίας, της έκτης ομάδας στην καριέρα του στη Super League. Ωστόσο, δεν έχει νικήσει… ποτέ στο ντεμπούτο του σε πάγκο ομάδας στην κατηγορία. by www.sport-fm.gr
Το αρχικό σχήμα του Αστέρα Τρίπολης απαρτίζουν οι Παπαδόπουλος, Βλάχος, Σουάρεθ, Τασουλής, Μουνάφο, Βαλιέντε, Καπίγια, Ριέρα, Μπ. Φερνάντεθ, Μ. Φερνάντεθ και Μπαράλες. by www.sport-fm.gr
Ενώ στην βασική 11άδα της Λαμίας ξεκινούν οι Κατσίκας, Βύντρα, Ασίγκμπα, Πλιάτσικας, Βασιλόγιαννης, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Βάντερσον, Τιρόνε, Τουράμ και Ρόμανιτς. by www.sport-fm.gr
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι: Μιχαήλ, Χαουρέγκι, Κώτσιρας, Ιγκλέσιας, Σίτο, Ρίτζις και Αντζουλάς. by www.sport-fm.gr
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι: Θεοδωρόπουλος, Τζανετόπουλος, Μπαχανάκ, Βλαχομήτρος, Μπουλούλης, Ράμος και Σάλιακας. by www.sport-fm.gr
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Γιώργος Τάσης από τον Σύνδεσμο Ηπείρου και χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Ευστάθιος Γκορτσίλας του Συνδέσμου Μακεδονίας. by www.sport-fm.gr
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν τώρα την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by www.sport-fm.gr
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες και οι φωτογραφίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by www.sport-fm.gr
7' Πρώτο κόρνερ στο ματς, από το διώξιμο του Ασίγκμπα, για τον Αστέρα από τα δεξιά. by www.sport-fm.gr
8' Καλή στιγμή για τον Αστέρα, με τον Ριέρα να εκτελεί το κόρνερ, τον αμαρκάριστο Μπαράλες να κάνει την σκαστή κεφαλιά και τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κατσίκα! by www.sport-fm.gr
18' Πρώτη τελική για την Λαμία, με το σουτ του Τιρόνε από θέση μέσα αριστερά όμως να είναι αδύναμο και να καταλήγει στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου. by www.sport-fm.gr
21' Γκολ! 1-0 ο Αστέρας Τρίπολης, με την... περίεργη προβολή του Σουάρεθ, που βρίσκει άτσαλα τη μπάλα με το μπούτι, μετά την εκτέλεση του κόρνερ από τον Ριέρα, να καταλήγει στα δίχτυα του Κατσίκα. by www.sport-fm.gr
23' Κίτρινη κάρτα στον Ρόμανιτς, για «θέατρο» σε φάση με τον Βλάχο και το πέσιμο του στην περιοχή του Αστέρα κι ενώ από την Λαμία ζητούν πέναλτι... by www.sport-fm.gr
25' Πρώτο κόρνερ για τη Λαμία από τα δεξιά, απομακρύνει ο Μπαράλες με κεφαλιά και ακολουθεί ελεύθερο αφού η μπάλα βρήκε πάνω στον διαιτητή Τάση. by www.sport-fm.gr
32' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Αστέρα, λίγο έξω από την περιοχή και πλάγια αριστερά, περνάει ανεκμετάλλευτο. by www.sport-fm.gr
35' Γκολ! 1-1 η Λαμία, με τον Τασουλή να κάνει λάθος κρατώντας τη μπάλα μέσα στην περιοχή, τον Ασίγκμπα να του την κλέβει και στη συνέχεια να αποφεύγει και τον Παπαδόπουλο, για να ισοφαρίσει με πλασέ... by www.sport-fm.gr
38' Τέταρτο κόρνερ για τον Αστέρα, μετά την απομάκρυνση του Ασίγκμπα με κεφαλιά. by www.sport-fm.gr
38'Ο Μουνάφο παίρνει το... ριμπάουντ από το διώξιμο της άμυνας και με μακρινό σουτ νικάει τον Κατσίκα που δεν έχει καλό οπτικό πεδίο, επαναφέροντας το προβάδισμα της ομάδας του... by www.sport-fm.gr
41' Γίνεται έλεγχος της φάσης από τον VAR, αρχικά, αλλά και τον ίδιο τον Τάση για το αν ο Μπαράλες βρίσκει τη μπάλα όντας οφσάιντ, με το γκολ να ακυρώνεται τελικά και το 1-1 να παραμένει... by www.sport-fm.gr
45'+2' Γκολ! 2-1 ο Αστέρας Τρίπολης, με τον Ριέρα να εκτελεί το φάουλ και τον Μπαράλες με ωραία γυριστή κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κατσίκα, σκοράροντας απέναντι στην πρώην ομάδα του... by www.sport-fm.gr
45'+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αστέρα Τρίπολης να προηγείται με 2-1 της Λαμίας. by www.sport-fm.gr
47' Καλή στιγμή για τον Αστέρα, με τον Φερνάντεθ να σέντραρει παράλληλα στη μεγάλη περιοχή αλλά δεν υπήρξε συμπαίκτης του να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα! by www.sport-fm.gr
51' Γκολ! 3-1 ο Αστέρας, με το απίθανο βολέ του Τασουλή με το αριστερό από το ύψος της περιοχής να καταλήγει στην εστία του ανήμπορου να αντιδράσει Κατσίκα... by www.sport-fm.gr
68' Ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Βάντερσον να εκτελεί το φάουλ από αριστερά, τον Ρόμανιτς να κνει την κεφαλιά αλλά τη μπάλα να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου και στη συνέχεια να απομακρύνεται! by www.sport-fm.gr
74' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Μαρκ Φερνάντεθ να πλασάρει άστοχα σε κενή εστία,από το γέμισμα του Βλάχου από τα δεξιά! by www.sport-fm.gr
75' Διπλή αλλαγή ο Αστέρας. Σίτο και Ιγκλέσιας αντικαθιστούν Ριέρα και Μπόρχα Φερνάντεθ. by www.sport-fm.gr
86' Ευκαιρία για τον Αστέρα, με τον Καπίγια να σουτάρει από το σημείο του πέναλτι, τον Κατσίκας να αποκρούει με δεύτερη προσπάθεια και στη συνέχεια τον Μπαράλες να του κάνει φάουλ. by www.sport-fm.gr
90'+2' Γκολ! 4-1 ο Αστέρας, με το φοβερό σουτ του Μουνάφο να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Κατσίκα, για να έρθει ο Τασουλής και με κεφαλιά να σκοράρει σε ανυπεράσπιστη εστία, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του... by www.sport-fm.gr