Μπάγερν Μονάχου-Μπορούσια Ντόρτμουντ

Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Μπάγερν Μονάχου με την Μπορούσια Ντόρτμουντ, για την 11η αγωνιστική της Bundesliga στην «Αλιάντς Αρένα». by Σπύρος Σιαμπλής
Το... περίφημο Klassiker αποκτά έξτρα σημασία, καθώς οι μεν Βεστφαλοί με νίκη θα αποσπαστούν στο +4 από τους Βαυαρούς, που βρίσκονται στο -4 από την κορυφή και την Γκλάντμπαχ και προσπαθούν να «ορθοποδήσουν» ξανά μετά την απόλυση του Νίκο Κόβατς. by Σπύρος Σιαμπλής
Ο υπηρεσιακός προπονητής, Χάνσι Φλικ, είδε την ομάδα του να νικάει με 2-0 τον Ολυμπιακό με καλή απόδοση. Δεν υπολογίζει, ωστόσο, τρεις παίκτες στην ίδια θέση, καθώς τραυματίες είναι οι Νίκλας Ζίλε και Λουκας Ερναντέζ, ενώ τιμωρημένος είναι μετά την αποβολή του στην Φρανκφούρτη ο Ζερόμ Μπόατενγκ. by Σπύρος Σιαμπλής
Στον αντίποδα, η ομάδα του Λουτσιέν Φαβρ προέρχεται από μια... τεράστια νίκη με ανατροπή από 0-2 απέναντι στην Ίντερ στην Ευρώπη. Πάντως ο Ρόις είναι ανέτοιμος κι θα μείνει αρχικά στον πάγκο... by Σπύρος Σιαμπλής
Σε ότι αφορά στην προϊστορία του σημερινού ντέρμπι, σε 100 αναμετρήσεις για το γερμανικό πρωτάθλημα η Μπάγερν Μονάχου μετρά 46 νίκες, η Μπορούσια Ντόρτμουντ «μόλις» 25 ενώ 29 ματς έχουν λήξει ισόπαλα! by Σπύρος Σιαμπλής
Θυμηθείτε εδώ πως θα ξεκινήσουν Μπάγερν και Ντόρτμουντ. by Σπύρος Σιαμπλής
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι: Ούλραϊχ, Τιάγκο, Κουτίνιο, Κιζάνς, Πέρισιτς, Τολισό και Μάι. by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι: Χιτς, Ζαγκαντού, Ντιλέϊνι, Νταχούντ, Αλκάθερ, Ρόις, Γκερέιρο, Πίστσεκ και Μπρουν Λάρσεν. by Σπύρος Σιαμπλής
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
Πριν την σέντρα υπάρχει η βράβευση του Τόμας Μίλερ, που έχει ήδη συμπληρώσει εδώ και καιρό 500 εμφανίσεις με τη φανέλα των νταμπλούχων Γερμανίας! by Σπύρος Σιαμπλής
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Φέλιξ Τσβάιερ από το Βερολίνο και χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Ντάνιελ Ζίμπερτ επίσης από το Βερολίνο. by Σπύρος Σιαμπλής
Επίσης κρατείται ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Ρόμπερτ Ένκε, που έβαλε τέλος στη ζωή του στις 10 Νοεμβρίου του 2009. by Σπύρος Σιαμπλής
Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με την Μπάγερν Μονάχου στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
1' Ξαφνική βαθιά μπαλιά του Μίλερ για τον Λεβαντόφσκι, βγαίνει και διώχνει με τα πόδια ο Μπίρκι... by Σπύρος Σιαμπλής
11' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για τη Μπορούσια, από το διώξιμο του Μαρτίνεθ προ του επερχόμενου Γκέτσε. by Σπύρος Σιαμπλής
11' Το εκτελεί ο Αζάρ, από αριστερά, απομακρύνει με κεφαλιά ξανά ο Μαρτίνεθ. by Σπύρος Σιαμπλής
15' Γέμισμα του Ντέιβις για τον Γκνάμπρι, που «πιάνει αέρα» μέσα στην περιοχή κι επιτρέπει στον Σουλτς να γυρίσει στον Μπίρκι. by Σπύρος Σιαμπλής
17' Γκολ! 1-0 η Μπάγερν Μονάχου, μετά από... φάση διαρκείας, με τον Παβάρ να σεντράρει από τα δεξιά και τον αμαρκάριστο Λεβαντόφσκι να «εκτελεί» με το κεφάλι τον Μπίρκι, ανοίγοντας το σκορ... by Σπύρος Σιαμπλής
22' Γύρισμα του Κομάν από τα αριστερά, παράλληλα με την εστία η μπάλα, με τον Γκνάμπρι να μην μπορεί να κάνει την κεφαλιά! by Σπύρος Σιαμπλής
26' Σουτ του Κομάν, από την αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχή, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
27' Ο Χούμελς διώχνει πάνω στη γραμμή το σουτ του Κομάν! by Σπύρος Σιαμπλής
28' Πολιορκία στα καρέ της Ντόρτμουντ, με τον Χούμελς να διώχνει τελικά το γύρισμα του Λεβαντόφσκι -που κατέβασε τη μπάλα... μαγικά- σε κόρνερ, το οποίο όμως περνάει ανεκμετάλλευτο... by Σπύρος Σιαμπλής
31' Νέο κόρνερ για τη Μπάγερν, με τον Κίμιχ να το εκτελεί από τα δεξιά, τον Μπίρκι να βγαίνει και να διώχνει με γροθιές... by Σπύρος Σιαμπλής
36' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τον Γκερέιρο να αντικαθιστά τον Σάντσο, για λόγους τακτικής. by Σπύρος Σιαμπλής
38' Ο Γκνάμπρι σκοράρει, αλλά το γκολ ορθώς ακυρώνεται αφού στο ξεκίνημα της φάσης και το σουτ του Λεβαντόφσκι ήταν οφσάιντ. by Σπύρος Σιαμπλής
42' Σουτ του του Γκνάμπρι, έπεσε και μπλόκαρε εύκολα ο Μπίρκι. by Σπύρος Σιαμπλής
44' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Μπορούσια, από τα δεξιά, το εκτελεί ο Γκερέιρο, αλλα η προβολή του Βίτσελ στο δεύτερο δοκάρι περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
45' Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τη Μπάγερν Μονάχου να προηγείται με 1-0 της Μπορούσια Ντόρτμουντ. by Σπύρος Σιαμπλής
Χωρίς αλλαγές ξεκινούν οι δύο ομάδες στην επανάληψη. by Σπύρος Σιαμπλής
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Μπορούσια Ντόρτμουντ στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
47' Γκολ για την Μπάγερν, μετά από αντεπίθεση, με τον Γκνάμπι, αλλά το γκολ ακυρώνεται αρχικά για οφσάιντ. by Σπύρος Σιαμπλής
Πάει στο VAR o Τσβάιερ, που λογικά θα το μετρήσει, αφού δεν υπάρχει κανένας παίκτης των Βαυαρών εκτεθειμένος... by Σπύρος Σιαμπλής
49' Γκολ! 2-0 η Μπάγερν Μονάχου, με τη βαθιά μπαλιά του Μαρτίνεθ για τον Μίλερ, που βγαίνει από τα αριστερά, σεντράρει παράλληλα, ο Λεβαντόφσκι δε βρίσκει τη μπάλα, αλλά εκείνη φτάνει στον επερχόμενο Γκνάμπρι, που σκοράρει από κοντά... by Σπύρος Σιαμπλής
51' Μεγάλη ευκαιρία για τους Βαυαρούς, με τον Κομάν να κάνει την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά τον Γκνάμπρι να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή... by Σπύρος Σιαμπλής
59' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Λεβαντόφσκι να... αδειάζει τον Χούμελς, να κάνει το σουτ από το σημείο του πέναλτι, αλλά τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
61' Ρόις αντί Γκέτσε και Αλκάθερ αντί Βάιγκλ, η διπλή κίνηση του Φαβρ. by Σπύρος Σιαμπλής
63' Κίτρινη κάρτα στον Ρόις, για δυνατό φάουλ πάνω στον Κίμιχ. by Σπύρος Σιαμπλής
67' Κίτρινη κάρτα στον Κομάν, για φάουλ στον Χακίμι. by Σπύρος Σιαμπλής
69' Πολύ μεγάλη φάση για τη Ντόρτμουντ να μειώσει, με τον Χακίομι να φεύγει ταχύτατα στην αντεπίθεση, να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι για τον Αλκάθερ, αλλά εκείνον να μην βρίσκει καλά τη μπάλα, που περνάει χιλιοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νόιερ! by Σπύρος Σιαμπλής
70' Αλλαγή για τη Μπάγερν. Κουτίνιο αντί Γκνάμπρι. by Σπύρος Σιαμπλής
72' Τιάγκο αντί Γκορέτσκα η επόμενη κίνηση του Φλικ. by Σπύρος Σιαμπλής
73' Δυνατό σουτ του Μίλερ, έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
75' Κλείνει τις αλλαγές της η Μπάγερν, με τον Πέρισιτς να αντικαθιστά τον Κομάν. by Σπύρος Σιαμπλής
76' Γκολ! 3-0 η Μπάγερν Μονάχου, με τους Μίλερ-Λεβαντόφσκι ν συνεργάζονται μέσα στην περιοχή και τον... συνήθη ύποπτο Πολωνό να στέλνει τη μπάλα με το αριστερό στα δίχτυα του Μπίρκι, στο τετ α τετ... by Σπύρος Σιαμπλής
80' Γκολ! 4-0 η Μπάγερν Μονάχου, με τον Πέρισιτς να βγάζει τη σέντρα από αριστερά, για τον Τιάγκο που βρίσκεται στην μικρή περιοχή, τον Χούμελς να τον προλαβαίνει, αλλά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του... by Σπύρος Σιαμπλής
85' Προσπάθεια του Κουτίνιο, η μπάλα βρίσκει στον Χακίμι. by Σπύρος Σιαμπλής
89' Μια ακόμα καλή προσπάθεια του Πέρισιτς, η μπάλα περνάει δίπλα από αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπίρκι! by Σπύρος Σιαμπλής
90' Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος. by Σπύρος Σιαμπλής
90'+1' Κίτρινη κάρτα στον Κίμιχ, για φάουλ στον Γκερέιρο. by Σπύρος Σιαμπλής
90'+2' Λήξη του ντέρμπι, με τη Μπάγερν Μονάχου να διαλύει τη Μπορούσια Ντόρτμουντ με 4-0. by Σπύρος Σιαμπλής
Σας ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθήσατε μαζί μας την αναμέτρηση του Μονάχου... by Σπύρος Σιαμπλής