Βόλος-Ξάνθη

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Βόλου με την Ξάνθη, για την 18η αγωνιστική της Super League 1, στο Πανθεσσαλικό στάδιο. by www.sport-fm.gr
Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ένα υπερπολύτιμο «διπλό» στο Ηράκλειο, αλλά την Τρίτη υπέστησαν βαριά ήττα στην έδρα του στο πρώτο παιχνίδι Κυπέλλου με τον Ατρόμητο με 3-0. by www.sport-fm.gr
Ο Βόλος έχει δύο ήττες στα οκτώ τελευταία παιχνίδια του, σε Λάρισα και «Κλεάνθης Βικελίδης», αλλά και τρεις νίκες. Η συγκομιδή αυτή τον έφερε πάλι κοντά στην εξάδα και τώρα μπορεί να ξεπεράσει μια ομάδα, που είναι μέσα στην εξάδα, την Ξάνθη! by www.sport-fm.gr
Παράλληλα, για τον Ισπανό προπονητή του Αλμπέρτο Γκαγιέγκο είναι το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα, αφού κάθισε στον πάγκο και στο Κύπελλο... by www.sport-fm.gr
Έτσι σηματοδοτείται η «μετά Φεράντο» εποχή και στο πρωτάθλημα, που θέλει να ξεκινήσει με μια ακόμα νίκη. Πάντως ο Βόλος δύο διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα έκανε μόνο στις δύο πρώτες αγωνιστικές... by www.sport-fm.gr
Η θρακιώτικη ομάδα επίσης έχασε στο Κύπελλο στην έδρα της από τον Άρη, πάλι με δυσκολία στο γκολ. Ενώ τα δύο γκολ του Φοσέ με την ΑΕΛ μέσα σε 75 δευτερόλεπτα δείχνουν να ήταν… αναλαμπή, αφού είναι το μοναδικό από τα έξι τελευταία επίσημα παιχνίδια της Ξάνθης που σκόραρε. by www.sport-fm.gr
Όπως και ο Βόλος, έτσι και οι φιλοξενούμενοι προέρχονται από νίκη στο πρωτάθλημα. Νίκη που τους... ανακούφισε μετά από τέσσερα παιχνίδια χωρίς «τρίποντο» και ήταν η δεύτερη μόλις στα τελευταία 11 παιχνίδια πρωταθλήματος! by www.sport-fm.gr
Εκτός έδρας μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού έχει τέσσερις ήττες στη σειρά και δεν θα ήθελε να συνεχίσει έτσι σήμερα... by www.sport-fm.gr
Η Ξάνθη έχει πετύχει 14 γκολ μόλις, και από αυτά μόνο τα δύο στο πρώτο ημίχρονο! Μάλιστα έχει να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο από το παιχνίδι με τον… Βόλο στον πρώτο γύρο. by www.sport-fm.gr
Αν δεν τα καταφέρει και σήμερα, θα έχει παίξει ένα ολόκληρο γύρο, με όλες τις ομάδες, χωρίς γκολ στο πρώτο ημίχρονο! Επίσης είναι εντυπωσιακό ότι οι Ακρίτες δεν έχουν βάλει γκολ εκτός έδρας νωρίτερα από το 67ο λεπτό. by www.sport-fm.gr
Και τα πέντε της γκολ εκτός ήταν από εκεί και μετά. Βέβαια από τα πέντε γκολ τα τέσσερα τα έβαλε στα πρώτα δύο. Στα τελευταία έξι εκτός έχει βάλει μόνο ένα, και στα τέσσερα τελευταία κανένα! by www.sport-fm.gr
Στην βασική 11άδα του Βόλου ξεκινούν οι Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Οικονόμου, Τσίκα, Φεράρι, Μαξ, Τσοκάνης, Τόρες, Μουνίθ, Γέντρισεκ και Μάντζης. by www.sport-fm.gr
Ενώ το αρχικό σχήμα της Ξάνθης αποτελούν οι Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Τερκί, Κοβάτσεβιτς, Ντε Αμορίμ, Εντουάρντο, Στάρτζεον και Φοσέ. by www.sport-fm.gr
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι Μελίσσας, Διαμαντής, Λύρατζης, Δημόπουλος, Μπαλογιάννης, Ζοάο και Τόρες. by www.sport-fm.gr
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι Μπέντο, Μουλέν, Σόσα, Τζουρίτσκοβιτς, Κάστρο, Μαλεζάς και Φασίδης. by www.sport-fm.gr
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Γεώργιος Κομίνης από τον Σύνδεσμο Θεσπρωτίας ενώ χρέη VAR θα εκτελέσει ο Κωνσταντίνος Κοτσάνης του Συνδέσμου Δράμας. by www.sport-fm.gr
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by www.sport-fm.gr
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες και οι φωτογραφίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by www.sport-fm.gr
8' Πρώτη φάση για την Ξάνθη. Σουτ του Στάρτζεον από διαγώνια θέση, στο ύψος της περιοχής, άουτ η μπάλα. by www.sport-fm.gr
19' Γέμισμα του Εντουάρντο στην περιοχή, από τα δεξιά, βγαίνει και μπλοκάρει ο Γκαραβέλης. by www.sport-fm.gr
Φτάσαμε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, με τις φάσεις να είναι... ανύπαρκτες, τα λάθη να γίνονται εκατέρωθεν και τον ρυθμό να είναι πολύ αργός. Στα... σημεία πιο ενεργητική η Ξάνθη, που έχει και το μοναδικό σουτ ως τώρα στα παιχνίδι, με τους παίκτες του Βόλου να μην μπορούν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους. by www.sport-fm.gr
26' Σέντρα του Ντεντάκη από δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Κασάδο αλλά έδιωξε τελικά ο Κοβάτσεβιτς. by www.sport-fm.gr
27' Νέα σέντρα του Γέντρισεκ από αριστερά αυτή τη φορά, βγήκε και μπλόκαρε εύκολα ο Αμπαντ. by www.sport-fm.gr
30' Πρώτη κλασική φάση για γκολ, από τον Βόλο, με την πάσα του Μουνίθ για τον Μάντζη, ο οποίος ωστόσο αστόχησε, σουτάροντας από θέση μέσα δεξιά! by www.sport-fm.gr
34' Προσωρινή διακοπή στο ματς με τον Κομίνη να πηγαίνει στο VAR, για κόκκινη κάρτα σε μαρκάρισμα του Τσοκάνη, αλλά να μην την δείχνει, καταλογίζοντας απλά φάουλ. by www.sport-fm.gr
40' Σέντρα του Ντεντάκη για τον Γέντρισεκ στο δεύτερο δοκάρι, προλαβαίνει και διώχνει με κεφαλιά ο Μπαξεβανίδης. by www.sport-fm.gr
41' Γκολ! 1-0 η Ξάνθη, με απίστευτο «βολέ» του Μπαξεβανίδη με το αριστερό μετά από «κόντρες», από το ύψος της μεγάλης περιοχής, που δεν αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον Γκαραβέλη... by www.sport-fm.gr
45'+3' Εκτέλεση από τον Μουνίθ, στον Βόλο διαμαρτύρονται για χέρι του Καρασαλίδη, αλλά ο Κομίνης δείχνει να συνεχιστεί το ματς. by www.sport-fm.gr
45'+4' Ο Κομίνης πηγαίνει να συμβουλευτεί και το VAR, αν και φαίνεται να υπάρχει ξεκάθαρα παράβαση. by www.sport-fm.gr
45'+7' Ο Άμπαντ πέφτει στα δεξιά και αποκρούει την εκτέλεση του πέναλτι από τον Μουνίθ! by www.sport-fm.gr
Φτωχό το θέαμα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, με το φινάλε του να μας αποζημιώνει πάντως και να αφήνει υποσχέσεις για ένα καλύτερο δεύτερο ημίχρονο... Η Ξάνθη έχει κλείσει καλά τους διαδρόμους για την εστία της και παράλληλα προηγήθηκε με την... φωτοβολίδα του Μπαξεβανίδη που έκανε σεφτέ για φέτος. Ωστόσο, ένα λάθος του Καρασαλίδη που μετατράπηκε σε πέναλτι με τη χρήση VAR στο... έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. έδωσε στον Βόλο τη δυνατότητα να ισοφαρίσει, με τον Άμπαντ όμως να «ψαρεύει» τον Μουνίθ και να αποκρούει διατηρώντας το 0-1! by www.sport-fm.gr
Δύο αλλαγές στην ανάπαυλα, από μία για κάθε ομάδα. Γκουαροτσένα αντί Τόρες για τον Βόλο. Στη θέση του Φοσέ ο Κάστρο. by www.sport-fm.gr
51' Ο Μάντζης κλέβει τη μπάλα και σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά είναι άστοχος. by www.sport-fm.gr
56' Γκολ! 1-1 ο Βόλος, με τον Γέντρισεκ να κάνει ένα πολύ αριστοτεχνικό σουτ με το αριστερό, από το ύψος της περιοχής, για να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους, ενώ το γκολ «τσεκάρεται» και μέσω VAR... by www.sport-fm.gr
60' Ωραία συνεργασία των παικτών του Βόλου, με τον Μαξ να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά να αστοχεί από πλεονεκτική θέση... by www.sport-fm.gr
67' Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου, για μαρκάρισμα στον Κάστρο, είναι η δεύτερη του κι έτσι ο Βόλος μένει με δέκα παίκτες! by www.sport-fm.gr
68' To VAR επιβεβαιώνει ότι ο Κάστρο δεν ήταν οφσάιντ και η αποβολή του Οικονόμου ισχύει. by www.sport-fm.gr
Ανεβασμένος ο Βόλος στην επανάληψη, απάντησε στον αντίπαλό του με το... ίδιο νόμισμα και φοβερό γκολ του Γέντρισεκ, ενώ θα μπορούσε αν πάρει και το προβάδισμα, αν ο Μαξ είχε καλύτερο τελείωμα με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα! Η Ξάνθη έχει παραχωρήσει την μπάλα στον αντίπαλό της ενώ δείχνει να δυσκολεύεται αυτή πλέον στην ανάπτυξη... Η αποβολή του Οικονόμου, ωστόσο, ίσως αλλάξει τα δεδομένα, ξανά... by www.sport-fm.gr
73' Γκολ! 2-1 η Ξάνθη, με τον Εντουάρντο να φεύγει στην κόντρα από τα δεξιά και με ατομική ενέργεια αλλά και τη βοήθεια του Δημόπουλου, στο σώμα του οποίου βρήκε η μπάλα, να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του... by www.sport-fm.gr
79' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ξάνθη, με τον Εντουάρντο να βγαίνει τετ α τετ με τον Γκαραβέλη, από πάσα του Στάρτζεον στην αντεπίθεση, αλλά τον δεύτερο να αποκρούει το σουτ του με το αριστερό! by www.sport-fm.gr
80' Γκολ! 3-1 η Ξάνθη, με τον Λισγάρα να κάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, τη μπάλα να βρίσκει και στη... φτέρνα του Φεράρι που περίμενε στην εστία, για να καταλήξει στο βάθος της εστίας του Γκαραβέλη.... by www.sport-fm.gr
82' Κλείνει τις αλλαγές της η Ξάνθη. Στη θέση του Εντουάρντο ο Τζουρίτσκοβιτς by www.sport-fm.gr
90'+2' Σουτ του Κοβάτσεβιτς με τη μια, από την περιοχή, έξω η μπάλα περνάει άουτ. by www.sport-fm.gr
Σας ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθήσατε μαζί μας την αναμέτρηση του Πανθεσσαλικού σταδίου... by www.sport-fm.gr