Βόλος-Λαμία

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Βόλου με την Λαμία, για την 22η αγωνιστική της Super League 1, στο Πανθεσσαλικό στάδιο. by www.sport-fm.gr
Τα παιχνίδια... λιγοστεύουν για τους σημερινούς αντιπάλους, αν θέλουν να διατηρήσουν την επαφή με την έκτη θέση. Ο Βόλος απέχει πλέον πέντε βαθμούς και έξι θέσεις, ενώ η Λαμία τρεις βαθμούς και ισάριθμες θέσεις. by www.sport-fm.gr
Οι γηπεδούχοι έχασαν και από τον ΠΑΟΚ, έχοντας τώρα τέσσερα παιχνίδια χωρίς νίκη, όπου έχουν πάρει μόλις ένα βαθμό. Η νίκη στο Ηράκλειο είναι η μοναδική τους στα επτά τελευταία παιχνίδια, όπου έχουν χάσει τα τέσσερα... by www.sport-fm.gr
Ο Βόλος έχει κερδίσει τρία από τα 17 τελευταία ματς, ενώ είχε τρεις νίκες στα… τέσσερα πρώτα του! Παράλληλα, δεν είχε ισοπαλία στους 10 πρώτους αγώνες, αλλά έχει κάνει τέσσερις στους 11 τελευταίους. by www.sport-fm.gr
Εντός έδρας, η ομάδα της Μαγνησίας έχασε και τα δύο τελευταία παιχνίδια από την Ξάνθη και την ΑΕΚ με το ίδιο σκορ, 3-1. Είχε προηγηθεί η ισοπαλία με τον Ολυμπιακό πριν τα Χριστούγεννα. Δεν έχει νίκη στα τρία τελευταία, μετά από αυτή επί του Πανιωνίου. by www.sport-fm.gr
Δεν έχει προηγηθεί στο ημίχρονο σε κανένα παιχνίδι της έδρας του. Σε πέντε ήταν ισόπαλος και σε πέντε πίσω στο σκορ, ενώ από τα τέσσερα παιχνίδια που κέρδισε στα δύο πρώτα ήταν ισόπαλος (Άρη και ΟΦΗ) στο ημίχρονο και στα δύο τελευταία έχανε (Παναιτωλικό και Πανιώνιο). by www.sport-fm.gr
Παράλληλα, ο Βόλος έχει τη χειρότερη εντός έδρας άμυνα με 15 γκολ, ενώ 14 έχει δεχτεί ο Πανιώνιος. by www.sport-fm.gr
Η Λαμία έκανε την ένατη ισοπαλία της στο πρωτάθλημα. Έχει δύο με 0-0 και μια με 2-2, από τον Ατρόμητο, που ισοφαρίστηκε δύο φορές. Οι άλλες έξι ισοπαλίες είναι με 1-1, και σε όλες προηγήθηκε και ισοφαρίστηκε! Στις δύο τελευταίες στις καθυστερήσεις με πέναλτι! by www.sport-fm.gr
Η ομάδα της Φθιώτιδας δεν έχει ισοπαλία σε αγώνα που δέχτηκε πρώτη γκολ. Όποτε έχει δεχτεί πρώτη γκολ είτε χάνει, επτά φορές, είτε κερδίζει, μια τον ΟΦΗ… by www.sport-fm.gr
Παράλληλα, δεν έχει νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς, μετρώντας δύο ήττες. Έχει μια νίκη στα τελευταία οκτώ, αυτή στη Νέα Σμύρνη. Αλλά έχει χάσει μόνο δύο από τα επτά τελευταία, από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ, και τρία από τα τελευταία 13, από Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ. by www.sport-fm.gr
Η Λαμία δημιουργεί εντυπωσιακή παράδοση παίζοντας με ομάδες της περιφέρειας καθώς στη σεζόν έχει χάσει μόνο από τον Αστέρα Τρίπολης, ενώ μέσα στο 2019 είχε άλλη μια ήττα, τον Φεβρουάριο στην έδρα της από τον Παναιτωλικό. by www.sport-fm.gr
Στα τρία χρόνια που παίζει στην «μεγάλη» κατηγορία, η ομάδα του Άκη Μάντζιου έχει μόνο τέσσερις ήττες από ομάδες της περιφέρειας, δύο από τον Παναιτωλικό και από μια από Ξάνθη και Αστέρα Τρίπολης. by www.sport-fm.gr
Αφού έχασε και τα τέσσερα πρώτα εκτός έδρας παιχνίδια της, έκανε μόνο μια ήττα στα έξι τελευταία, αυτή από τον Παναθηναϊκό. Έκανε ακόμα δύο νίκες σε Λάρισα και Νέα Σμύρνη, ενώ έχει και τρεις ισοπαλίες, με Άρη, Ατρόμητο και Παναιτωλικό. by www.sport-fm.gr
Η Λαμία δεν έχει χάσει τα τρία τελευταία ματς, ωστόσο το ρεκόρ της στην κατηγορία είναι τέσσερα αήττητη εκτός έδρας, τον περασμένο Φεβρουάριο και Μάρτιο. Θα το ισοφαρίσει, μάλιστα, αν δεν χάσει σήμερα στο Πανθεσσαλικό! by www.sport-fm.gr
Η Λαμία νίκησε στον πρώτο γύρο με 1-0, χάρη σε γκολ του Τουράμ στο 80’, ενώ ήταν μάλιστα η πρώτη νίκη της, αφού χρειάστηκε να φτάσει στην 9η αγωνιστική... by www.sport-fm.gr
Επίσης, εχουν παίξει και ένα παιχνίδι Κυπέλλου σε όμιλο πρόπερσι, στις 30 Οκτωβρίου 2018, πάλι στη Λαμία. Ήλθαν ισόπαλες 1-1 (14’ σουτ Καραμάνος – 44’ κεφαλιά Ρούσσος), ισοβάθμησαν, αλλά προκρίθηκε η Λαμία, για να κάνει την εντυπωσιακή πορεία ως τα ημιτελικά. by www.sport-fm.gr
Στο αρχικό σχήμα του Βόλου είναι οι Γκαραβέλης, Δημόπουλος, Οικονόμου, Τσίκα, Ντεντάκης, Τσοκάνης, Γκουαροτσένα Φεράρι, Μουνίθ, Ζοάο και Μάντζης. by www.sport-fm.gr
Στην βασική 11άδα της Λαμίας ξεκινούν οι Κάχριμαν, Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Βύντρα, Βάντερσον, Αντέτζο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Νιάσε, Μπιανκόνι και Καραμάνος. by www.sport-fm.gr
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι Μελίσσας, Μπαλογιάννης, Λύρατζης, Διαμαντής, Τόρες, Γέντρισεκ και Τσαούσης. by www.sport-fm.gr
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι Θεοδωρόπουλος, Σάλιακας, Βασιλόγιανης, Τζανετόπουλος, Μπουλούλης, Τιρόνε και Βιγιάλμπα. by www.sport-fm.gr
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Ευστάθιος Γκορτσιλας από τον Σύνδεσμο Μακεδονίας ενώ χρέη VAR θα εκτελέσει ο Στέφανος Κουμπαράκης του Συνδέσμου Θράκης. by www.sport-fm.gr
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by www.sport-fm.gr
Κρατούν ένα μεγάλο πανό που λέει όχι στον ρατσισμό και φορούν ανάλογες μπλούζες! by www.sport-fm.gr
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες και οι φωτογραφίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by www.sport-fm.gr
4' Πρώτη φάση στο ματς, με το σουτ του Γκουαροτσένα από το ύψος της περιοχής να περνάει δίπλα από την εστία του Κάχριμαν. by www.sport-fm.gr
5' «Γέμισμα» του Δημούτσου από δεξιά, κεφαλιά του Καραμάνου στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα περνάει άουτ... by www.sport-fm.gr
9' Εκτέλεση φάουλ από τον Μουνίθ διώχνει ο Νιασέ με κεφαλιά ενώ στη συνέχεια υπάρχει επιθετικό φάουλ του Γκουαροτσένα... by www.sport-fm.gr
12' O Αντέτζο βρίσκει με τον αγκώνα τον Ζοάο, στην προσπάθειά του να πάρει την μπάλα και καταλογίζεται φάουλ. by www.sport-fm.gr
16' Ο Γκαραβέλης κάνει την έξοδο και προλαβαίνει τον Ρόμανιτς, που έχει ήδη περάσει τον Οικονόμου, με τους παίκτες της Λαμίας να διαμαρτύρονται ότι έχει βγει εκτός εστίας με τη μπάλα στα χέρια... by www.sport-fm.gr
19' Η φάση εξετάζεται και μέσω του VAR, για να ακυρωθεί τελικά η απόφαση του Γκορτσίλα! by www.sport-fm.gr
23' Σέντρα του Ντεντάκη από τα δεξιά, οι παίκτες του Βόλου διαμαρτύρονται τώρα για χέρι του Βύντρα, αλλά συνεχίζεται η φάση... by www.sport-fm.gr
25' Σέντρα του Φεράρι για τον Μάντζη, που δεν μπορεί να κάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή. by www.sport-fm.gr
Φτάσαμε στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς ωστόσο να έχουμε δει κάτι το αξιόλογο, με εξαίρεση ένα καλό σουτ του Γκουαροτσένα, στο 4'. Αντιθέτως, το ενδιαφέρον έχει συγκεντρώσει η απόφαση του διαιτητή Γκορτσίλα να αποβάλλει αρχικά τον Γκαραβέλη και τελικά να την ανακαλέσει με τη χρήση VAR, στο 16'! Ο Βόλος έχει την κατοχή αλλά δυσκολεύεται να διασπάσει την άμυνα της Λαμίας που συνήθως περιμένει πίσω από την μπάλα... by www.sport-fm.gr
29' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ, που προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Κάχριμαν, η μπάλα φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι! by www.sport-fm.gr
37' Καλή στιγμή για τον Βόλο, με την κεφαλιά του προωθημένου Οικονόμου στο δεύτερο δοκάρι αλλά η μπάλα καταληγει στην αγκαλιά του Κάχριμαν. by www.sport-fm.gr
38' Ευκαιρία για την Λαμία, με το σουτ του Ρόμανιτς και τον Γκαραβέλη να πέφτει στα αριστερά, διώχνοντας σε κόρνερ! by www.sport-fm.gr
38' Δεύτερο διαδοχικό κόρνερ για την Λαμία, με τη μπάλα να περνάει από όλους. by www.sport-fm.gr
39' Τρίτο σερί κόρνερ για τη Λαμία, με τον Βόλο ωστόσο να βγαίνει στην αντεπίθεση και τον Τσίκα να κόβεται τελευταία στιγμή από τον Βάντερσον ενώ έψαξε να βρει τον Μουνίθ! by www.sport-fm.gr
43' Φάουλ του Ασίγκμπα στον Μάντζη, ακριβώς έξω από την περιοχή και κίτρινη κάρτα στον πρώτο! by www.sport-fm.gr
45' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ, ο Κάχριμαν πέφτει και διώχνει με τα χέρια σε κόρνερ! by www.sport-fm.gr
45'+4' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, Βόλος και Λαμία πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλοι χωρίς σκορ. by www.sport-fm.gr
Ημίχρονο στο Πανθεσσαλικό στάδιο, χωρίς να υπάρχει σκορ. Λιγοστές οι αξιόλογες φάσεις, πολλά τα λάθη εκατέρωθεν, με τον Βόλο να έχει πάντως δύο καλά χτυπήματα από πλευράς Μουνίθ, όπου θα μπορούσε να προηγηθεί, ενώ και η Λαμία είχε την στιγμή της για να ανοίξει το σκορ αλλά ο Γκαραβέλης νίκησε τον Ρόμανιτς! by www.sport-fm.gr
48' Ευκαιρία για τη Λαμία, καθώς Δημόπουλος και Γκαραβέλης δεν συνεννοούνται σωστά, ο Ρόμανιτς επιχειρεί να το εκμεταλλευτεί αλλά ο γκολκίπερ του Βόλου προλαβαίνει να κάνει έξοδο και να απομακρύνει έγκαιρα! by www.sport-fm.gr
49' Απαντάει ο Βόλος όταν από το λάθος του Βύντρα ο Ζοάο παίρνει την μπάλα κάνει το «σκαφτό» προ του Κάχριμαν που βγαίνει, αλλά ο Ασίγκμπα καταφέρνει να διώξει προ της τελικής γραμμής! by www.sport-fm.gr
49' Γκολ! 1-0 ο Βόλος, όταν μετά από σέντρα του Μουνίθ από δεξιά ο Μάντζης μπαίνει... με την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του... by www.sport-fm.gr
63' Καλή στιγμή για τον Βόλο με την κεφαλιά του Μάντζη, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ, να περνάει άουτ... by www.sport-fm.gr
69' Σέντρα του Ντεντάκη από τα δεξιά, κεφαλιά του Ζοάο μέσα από την περιοχή, η μπάλα όμως περνάει δίπλα από δεξί δοκάρι του Κάχριμαν! by www.sport-fm.gr
Σαφώς καλύτερο το θέαμα πλέον στο ματς, με τον Βόλο να προηγείται της Λαμίας χάρη στο τέρμα του Μάντζη κι ενώ πριν από αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει τόσο το 1-0 όσο και το 0-1, στην ίδια φάση! Οι γηπεδούχοι έχουν πάει πλέον πιο πίσω, περιμένοντας τον αντίπαλό τους, που άλλαξε το σύστημα του σε 4-2-3-1, σε μια προσπάθεια να φτάσουν στην ισοφάριση.. by www.sport-fm.gr
71' Χαμένη ευκαιρία για την Λαμία, με τον Γκαραβέλη να μην βρίσκει την μπάλα στην έξοδο που κάνει, αυτή να φτάνει στον Βύντρα όμως ο Δημόπουλος πρόλαβε κι έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του δεύτερου! by www.sport-fm.gr
75' Διπλή αλλαγή για τον Βόλο. Μέσα οι Λύρατζης και Τόρες, έξω Οικονόμου και Μάντζης αντίστοιχα. by www.sport-fm.gr
88' Ο Καραμάνος πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι, μετά από εκτέλεση του Δημούτσου, αλλά το σουτ του είναι αδύναμο και καταλήγει στην αγκαλιά του Γκαραβέλη. by www.sport-fm.gr
Σας ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθήσατε μαζί μας την αναμέτρηση του Πανθεσσαλικού σταδίου. by www.sport-fm.gr