ΠΑΟΚ-ΟΦΗ

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον ΟΦΗ, για την 23η αγωνιστική της Super League 1, στην Τούμπα. by www.sport-fm.gr
Ο ΠΑΟΚ έκανε δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα σε διάστημα μικρότερο του ενός μήνα. Μετά τον Άρη, τον νίκησε και ο Παναθηναϊκός, για να τον ρίξει από την κορυφή. Είχε κερδίσει τέσσερα ανάμεσα στις ήττες του. Τρεις μέρες μετά την ήττα του από το «τριφύλλι», τον υποδέχτηκε στην Τούμπα για το Κύπελλο και νίκησε με 2-0! by www.sport-fm.gr
Μάλιστα ο «δικέφαλος του Βορρα» δεν σκόραρε για πρώτη φορά μετά από 56 παιχνίδια, κι έτσι δεν έφτασε το απόλυτο ρεκόρ στην ιστορία της κατηγορίας, που έχει ο Παναθηναϊκός με 57... by www.sport-fm.gr
Τώρα έχει τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία και οκτώ στα 10 τελευταία. Σε αυτά τα δέκα τελευταία δεν έχει και ισοπαλία. Τελευταία του την 1η Δεκεμβρίου του 2019 με τον Ολυμπιακό. by www.sport-fm.gr
Μπορεί ο ΠΑΟΚ να έχασε τα σερί του εκτός έδρας, συνεχίζει όμως τα εντός, καθώς είναι αήττητος στα τελευταία 29 για το πρωτάθλημα, έχοντας σκοράρει σε όλα! by www.sport-fm.gr
Μάλιστα είναι αήττητος και στα 26 τελευταία για όλες τις διοργανώσεις, μετά την ήττα από τη Μπάτε Μπορίσοφ στις 13 Δεκεμβρίου 2018. Από τότε έχει 22 νίκες και τέσσερις ισοπαλίες στην Τούμπα, ενώ έχει κερδίσει και τα έξι τελευταία για το πρωτάθλημα, οκτώ με τα παιχνίδι του Κυπέλλου, μετά την ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό. by www.sport-fm.gr
Οι «ομιλήτες» έμειναν στο 0-0 με την ΑΕΛ, κάτι που σημαίνει ότι δεν δέχτηκε γκολ μετά από εννέα αγώνες! Είχαν να κρατήσουν το «μηδέν» από τη νίκη επί της ΑΕΚ στο τέλος του Νοέμβρη, ενώ ήταν μόλις το τρίτο από τα 22 παιχνίδια πρωταθλήματος που δεν δέχτηκαν γκολ. by www.sport-fm.gr
Ωστόσο δεν τα πήγαν και καλά στην επίθεση. Δεν έχουν βάλει τώρα γκολ στα τέσσερα από τα επτά τελευταία, αφού είχαν βάλει σε 13 από τα 15 προηγούμενα. Στα οκτώ τελευταία έχουν μόνο μια νίκη, αυτή με τον Πανιώνιο. by www.sport-fm.gr
Μέχρι να αλλάξει ο χρόνος, ο ΟΦΗ ήταν… συνεπής. Νίκες εντός έδρας, ήττες εκτός έδρας! Μέσα στο 2020 όμως, έχει στην έδρα του δύο ήττες, από Βόλο και Ολυμπιακό, και μια ισοπαλία με την ΑΕΛ. Ενώ εκτός έδρας έχει από μια νίκη, ισοπαλία και ήττα στα τρία εκτός. by www.sport-fm.gr
Οι Κρητικοί νίκησαν τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη και πήραν ισοπαλία στην Ξάνθη, αφού είχαν χάσει και τα επτά προηγούμενα εκτός έδρας. Είχαν κάνει δύο παιχνίδια χωρίς ήττα και στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, έχοντας πάρει ισοπαλία από τον Άρη και έχοντας νικήσει τον Παναθηναϊκό! by www.sport-fm.gr
Οι δύο σημερινοί αντίπαλοι παίζουν για τρίτη φορά μέσα στο 2020, αφού βρέθηκαν αντίπαλοι στο Κύπελλο τον Ιανουάριο και ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 στο Ηράκλειο και 4-1 στην Τούμπα. Το Νοέμβριο είχε νικήσει πάλι στο Ηράκλειο με 1-0 στον πρώτο γύρο. by www.sport-fm.gr
Από το καλοκαίρι του 2018, που γύρισε ο ΟΦΗ στην κατηγορία, έχει ο ΠΑΟΚ πέντε νίκες με 15-2 γκολ. Το 1-0 του πρώτου γύρου είναι το φτωχότερο σε γκολ από τα 12 τελευταία επίσημα, καθώς στα άλλα 11 έχουν μπει τουλάχιστον δύο γκολ. Μάλιστα αυτό το 1-0 είναι το μοναδικό στα 12 τελευταία, που δεν είχε γκολ στο πρώτο ημίχρονο. by www.sport-fm.gr
Ενώ στα οκτώ τελευταία επίσημα παιχνίδια, οι Θεσσαλονικείς έχουν επτά νίκες και ο αντίπαλός τους μια, ενώ η τελευταία τους ισοπαλία ήταν τον Σεπτέμβριο του 2013 στο Ηράκλειο με σκορ 1-1. by www.sport-fm.gr
Ο ΟΦΗ στην Τούμπα δυσκολεύεται πολύ. Έχει μόνο μια νίκη εκεί, πριν από 27 χρόνια. Στις 24 Ιανουαρίου 1993 είχε επικρατήσει 2-1 με ανατροπή (25' κεφαλιά Λαγωνίδης - 64' σουτ Μαχλάς, 83' σουτ Γεωργαμλής). by www.sport-fm.gr
Ο ΠΑΟΚ έχει νικήσει στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους, βάζοντας 16 γκολ σε αυτά. Αν προσθέσουμε και το φετινό του Κυπέλλου, ο ΠΑΟΚ έχει πέντε νίκες και 20 γκολ ενεργητικό. by www.sport-fm.gr
Τελευταία φορά που ο ΟΦΗ έφυγε αήττητος από την Τούμπα στις 16 Οκτωβρίου 2011, όταν πήρε 0-0. by www.sport-fm.gr
Ενώ την βασική 11άδα του ΟΦΗ απαρτίζουν οι: Σωτηρίου, Μπράουν, Βαφέας, Νάστος, Γιαννούλης, Στάικος, Ζοάο Βίκτορ, Νέιρα, Βαζ, Μάνος και Σεμέδο. by www.sport-fm.gr
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι Πασχαλάκης, Μιχάι, Αουγκούστο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Λημνιός και Σφιντέρσκι. by www.sport-fm.gr
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι Γουόλι, Ναμπί, Δεληγιαννίδης, Μπολάκης, Περδίκης, Σουρνάκης και Νοικοκυράκης. by www.sport-fm.gr
Οι δύο ομάδες αποσύρονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες των δύο προπονητών. by www.sport-fm.gr
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Φώτιος Φωτιάδης από τον Σύνδεσμο Καστοριάς ενώ χρέη VAR θα εκτελέσει ο Ανδρέας Φωτόπουλος του Συνδέσμου Αθηνών. by www.sport-fm.gr
Αρκετός ο κόσμος που βρίσκεται στις κερκίδες της Τούμπας, λίγα λεπτά πριν τη σέντρα! by www.sport-fm.gr
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by www.sport-fm.gr
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες και οι φωτογραφίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by www.sport-fm.gr
Στην οθόνη της Τούμπας παίζει ένα βίντεο αφιέρωμα για τον Παναγιώτη Κατσούρη by www.sport-fm.gr
Ενώ οι παίκτες των δύο ομάδων αφήνουν λουλούδια μπροστά από την προτομή του αγάλματός του! by www.sport-fm.gr
3' Ωραία η μπαλιά του Μίσιτς στην «πλάτη» της άμυνας του ΟΦΗ, βγαίνει και μαζεύει όμως ο Σωτηρίου. by www.sport-fm.gr
5' Ο Λάμπρου κάνει το γύρισμα στην περιοχή από τα δεξιά, αλλά δεν υπάρχει παίκτης του ΠΑΟΚ να κάνει την προβολή... by www.sport-fm.gr
19' Αντεπίθεση του ΟΦΗ, με τον Βαζ να σουτάρει από τη μεγάλη περιοχή αλλά τη μπάλα να βρίσκει στον Μάνο και να περνάει άουτ. by www.sport-fm.gr
Συμπληρώθηκε το μισό του πρώτου ημιχρόνου, με το θέαμα να είναι παραδόξως αρκετά κακό... Ο ΠΑΟΚ έχει μεν την πρωτοβουλία, αλλά δεν μπορεί να πατήσει περιοχή και να απειλήσει επαρκώς τον αντίπαλό του, αντιμετωπίζοντας ξανά πρόβλημα στην δημιουργία. Ο ΟΦΗ έχει στο ενεργητικό του δυο σουτ και η καλή αμυντική συμπεριφορά των παικτών του κρατάει τον Σωτηρίου εκτός αγώνα! by www.sport-fm.gr
29' Κάθετη του Μίσιτς για τον Μάτος, που κόβει μέσα στην περιοχή, είναι δυνατή και η μπάλα περνάει άουτ. by www.sport-fm.gr
33' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Άκπομ να γυρνάει από τα αριστερά για τον επερχόμενο Ελ Καντουρί, αλλά τον Σωτηρίου να βγαίνει και να μπλοκάρει τη μπάλα. by www.sport-fm.gr
37' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για τον ΠΑΟΚ, από τα αριστερά, περνάει απευθείας άουτ η μπάλα. by www.sport-fm.gr
39' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ να ανοίξει το σκορ, με τον Σεμέδο να βγαίνει στην αντεπίθεση μετά το λάθος του Μπίσεσβαρ και την πάσα του Μάνου, αλλά να πλασάρει ψηλά και άστοχα απέναντι στον Ζίβκοβιτς! by www.sport-fm.gr
40' Στο έδαφος ο Μπράουν, από σκληρό μαρκάρισμα του Μάτος που δεν τιμωρείται ωστόσο με κάρτα. by www.sport-fm.gr
43' Ωραία πάσα του Εσίτι για τον Μάτος, που κάνει την κίνηση, αλλά ο Σωτηρίου τον προλαβαίνει ενώ τραυματίζεται κιόλας στην εξέλιξη της φάσης. by www.sport-fm.gr
45'+2' Φάουλ σε καλή θέση για τον ΠΑΟΚ, έξω και αριστερά από την αντίπαλη περιοχή. by www.sport-fm.gr
45'+3' Ο Νέιρα διώχνει με κεφαλιά σε νέο κόρνερ, που περνάει ανεκμετάλλευτο. by www.sport-fm.gr
Κακό παιχνίδι συνολικά και από τις δύο ομάδες ως τώρα στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ έχει τα... θέματά του, φτάνοντας στο σημείο να αποδοκιμαστεί από τον κόσμο του μετά το ημίωρο, ενώ ο ΟΦΗ θα μπορούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να κάνει τα πράγματα δυσκολότερα, αν ο Σεμέδο ήταν πιο ψύχραιμος! by www.sport-fm.gr
Ο Μαουρίσιο αντικαθιστά τον Εσίτι, ο Λημνιός τον Ελ Καντουρί και ο Ναμπί τον Νέιρα. by www.sport-fm.gr
49' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, σε μαρκάρισμα του Λημνιού από τον Μπράουν που δεν βρίσκει μπάλα. by www.sport-fm.gr
50' Γκολ! 1-0 ο ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ αναλαμβάνει την εκτέλεση, ο Σωτηρίου αποκρούει, όμως ο Άκπομ παίρνει το... ριμπάουντ και με σουτ ψηλά στην εστία -αλλά και την βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού- ανοίγει το σκορ για την ομάδα του... by www.sport-fm.gr
53' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Άκπομ να κάνει το δυνατό σουτ, από θέση μέσα αριστερα και τον Σωτηρίου να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ, ενώ τραυματίζεται κιόλας, καθώς χτυπάει το κεφάλι του στο δεξί δοκάρι! by www.sport-fm.gr
57' Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με την εκτέλεση του κόρνερ και την κεφαλιά του Μάτος που διώχνει με γροθιές ο Σωτηρίου! by www.sport-fm.gr
59' Νέο πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ, με τον Γιαννούλη να κρατάει τον Λάμπρου και τον διαιτητή Φωτιάδη να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών, «κιτρινίζοντας» και τον παίκτη του ΟΦΗ... by www.sport-fm.gr
60' Γκολ! 2-0 ο ΠΑΟΚ, με τον Άκπομ να στέλνει τη μπάλα κάτω από το σώμα του Σωτηρίου, διπλασιάζοντας τα τέρματά του αλλά κι εκείνα της ομάδας του... by www.sport-fm.gr
62' Ωραία πάσα του Μπίσεσβαρ για τον Λάμπρου, που κάνει λάθος κοντρόλ και χάνει την ευκαιρία να σκοράρει... by www.sport-fm.gr
66' Γκολ! 3-0 ο ΠΑΟΚ, με τον Μίσιτς να γεμίζει για τον Λάμπρου, που κάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει από τα χέρια του Σωτηρίου και καταλήγει στα δίχτυα του... by www.sport-fm.gr
Ένα «κουβάρι» οι παίκτες του ΠΑΟΙΚ, μετά το 2-0 δια... ποδός Άκπομ ξανά. Εικόνα live21963810/24117.jpg by www.sport-fm.gr
Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη, με τον Άκπομ να... παίρνει φωτιά να σκοράρει δις και να φτάνει τα έξι γκολ, όσα είχε πέρυσι σε όλο το πρωτάθλημα! Ο ΟΦΗ πλήρωσε δύο κακές επιλογές μέσα στην περιοχή του, που μετατράπηκαν σε ισάριθμα πέναλτι και γκρέμισε ότι έχτισε στο πρώτο ημίχρονο... by www.sport-fm.gr
83' Γκολ! 4-0 ο ΠΑΟΚ, με τον Αουγκούστο να σουτάρει με το αριστερό έξω από την περιοχή και να νικάει τον Σωτηρίου, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του... by www.sport-fm.gr
Σας ευχαριστούμε πολύ που παρακολουθήσατε μαζί μας την σημερινή αναμέτρηση στην Τούμπα… by www.sport-fm.gr