Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ

Παρακολουθήστε σε real time την πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.
Καλησπέρα σε όλους!
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον πρώτο αγώνα ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.
Σήμερα το ματς στο "Γ. Καραϊσκάκης", στις 16 του μήνα (Μεγάλη Τετάρτη) η ρεβάνς στην Τούμπα.
Για να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων
Ολυμπιακός: Μέγιερι, Μανωλάς, Μαρκάνο, Σαλίνο, Χολέμπας, Εντινγκά, Μανιάτης, Τσόρι, Κάμπελ, Φουστέρ, Βαλντέζ
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Νάτχο, Στοχ, Κάτσε, Σκόνδρας, Βίτορ, Ινσαουράλδε, Τζαβέλλας, Βούκιτς, Λίνο, Αθανασιάδης
Στον πάγκο για τους Πειραιώτες: Ρομπέρτο, Σαβιόλα, Σάμαρης, Πέρες, Παπαδόπουλος, Βούρος και Σαλιάκας.
Στον πάγκο για τους Θεσσαλονικείς: Γιακουμής, Λούκας, Σαλπιγγίδης, Κατσουράνης, Κουλούρης, Σπυρόπουλος και Κίτσιου.
Υπενθυμίζεται πως το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι αυτό ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΟΦΗ, όπου οι Κρητικοί έχουν πάρει το προβάδισμα απ’ το πρώτο ματς (1-0).
Συνεχίζεται η προσέλευση στο Γ. Καραϊσκάκης απ' τους φίλους του Ολυμπιακού, περίπου δέκα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα.
Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια, όπου παίρνουν τις τελευταίες οδηγίες.
Διαιτητής του αγώνα είναι ο Καλογερόπουλος, που... δεν άρεσε και ιδιαίτερα ο ορισμός του στον ΠΑΟΚ.
Στο ματς του πρωταθλήματος στο Φάληρο, ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με σκορ 4-0, ενώ στο δεύτερο γύρο, ο ΠΑΟΚ είχε πάρει το... αίμα του πίσω με το υπέρ του 2-1.
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες
Ωραία ατμόσφαιρα απ' τους φίλους του Ολυμπιακού στις εξέδρες του φαληρικού γηπέδου.
Μανιάτης και Αθανασιάδης οι δύο αρχηγοί.
Ξεκίνησε το ματς, στη σέντρα ο Ολυμπιακός
Η μπάλα έφτασε στον Τζαβέλλα, ο οποίος αποδοκιμάστηκε έντονα, λόγω παλαιότερων δηλώσεών του.
Οι ερυθρόλευκοι έχουν στην κατοχή τους την μπάλα στα πρώτα λεπτά, με τον Κάμπελ απ' τα δεξιά να δείχνει ιδιαίτερα ορεξάτος.
6' Κλέψιμο απ' τους παίκτες του Ολυμπιακού, με τον Κάμπελ να βγάζει μια γλυκιά κάθετη σέντρα, αλλά ο Βαλντέζ δεν μπορούσε να μπει στην τροχιά της μπάλας και να απειλήσει.
8' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
Μετά από κλέψιμο στο χώρο του κέντρου, ο Φουστέρ βγήκε απ' τα αριστερά, έκανε εξαιρετική σέντρα για τον... ξεχασμένο Τσόρι που έπιασε το εναέριο βολέ και εκτέλεσε τον Γλύκο για το 1-0 του Ολυμπιακού!
Δεν έχει μπει καθόλου καλά ο ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν μπορούν να αλλάξουν πάσα οι παίκτες του.
11' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
Νέο λάθος απ' τον Λίνο, με τον Σαλίνο να γίνεται κάτοχος της μπάλας, να συγκλίνει, να βγάζει εξαιρετική κάθετη πάσα για τον Φουστέρ, που φάτσα με τον Γλύκο και από κοντά γράφει το 2-0 για τους Πειραιώτες!
12' Κίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη.
Κι όσο κι αν είναι νωρίς, είναι σίγουρα δικαίωση για τον Μίτσελ που επέλεξε για την αρχική ενδεκάδα τον Φουστέρ αντί του Πέρεζ, καθώς έχει ήδη μια ασίστ κι ένα γκολ
21' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Βαλντέζ για παρεμπόδιση στον Γλύκο
Φτάσαμε στο 22' για να δούμε μια σέντρα του ΠΑΟΚ στην περιοχή του Ολυμπιακού. Δεν μπόρεσε να κοντρολάρει ο Βούκιτς και δεν υπήρξε τίποτα επικίνδυνο εν τέλει.
31' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ
Στην πρώτη του φάση στο Φάληρο, ο Λίνο βγάζει ωραία σέντρα από τα αριστερά, ο Αθανασιάδης από κοντά κάνει ωραία την προβολή και μειώνει σε 2-1!
Ένταση ανάμεσα στους παίκτες μετά το γκολ, με αψιμαχίες μεταξύ Φουστέρ, Κλάους, Στοχ, Τσόρι και αρκετούς ακόμα!
33' Κίτρινη κάρτα στον Φουστέρ
34' ΚΟΚΚΙΝΗ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧ
Έξαλλοι στον ΠΑΟΚ με την αποβολή του Σλοβάκου, ενώ κίτρινη βλέπει και ο Νάτχο για διαμαρτυρίες.
Εκτός εαυτού ο Στοχ κατά την αποχώρησή του για τα αποδυτήρια με τους ανθρώπους της ασφαλείας να τον συγκρατούν
Συνεχίζεται ο αγώνας μετά από αρκετή ένταση, αρκετά σπρωξίματα και τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει πλέον με δέκα παίκτες.
Ετοιμάζει αλλαγή ο ΠΑΟΚ ήδη με τον Λούκας να παίρνει τις τελευταίες οδηγίες.
43' Σουτ του Μανιάτη λίγο έξω απ' την περιοχή του ΠΑΟΚ, απελπιστικά άουτ η μπάλα
44' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Έξω ο Βούκιτς, μέσα ο Λούκας.
Τέσσερα τα επιπλέον λεπτά των καθυστερήσεων
45+1' Αδύναμη κεφαλιά του Βαλντές, καταλήγει στην αγκαλιά του Γλύκου η μπάλα
45+3' Προσπάθησε να αιφνιδιάσει ο Κάμπελ, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο
Άστοχο το σουτ του Εντινγκά, φεύγει αρκετά άουτ
Ημίχρονο στο Φάληρο. Ο Ολυμπιακός προηγείται με σκορ 2-1, ενώ ο ΠΑΟΚ παίζει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Στοχ, μετά από ένταση ανάμεσα στους παίκτες. Στην ίδια φάση με τον Σλοβάκο, ο Φουστέρ κάνει το ίδιο ακριβώς (σπρώχνει τον Κλάους), αλλά ο διαιτητής του έβγαλε κίτρινη κι όχι κόκκινη, με αποτέλεσμα να έχουν αλλάξει οι αριθμητικές ισορροπίες στο ματς.
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
Με μια αλλαγή θα συνεχίσει ο Ολυμπιακός, με τον Σάμαρη να μπαίνει στον αγώνα αντί του Εντινγκά
48' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Κάμπελ... άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο, έβγαλε την πάσα στον αφύλαχτο Φουστέρ, αλλά το σουτ του Ισπανού ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Γλύκου
Κυκλοφορεί την μπάλα ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, υπομονή απ' τον ΠΑΟΚ.
59' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό μετά από κοντινή κεφαλιά του Μαρκάνο κι ύστερα από γύρισμα του Μανιάτη.
66' Συρτό σουτ του Τσόρι, στην αγκαλιά του Γλύκου
67' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πέρεζ αντί του Μανιάτη
68' Αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο φεύγει και ο Σαλπιγγίδης μπαίνει στην θέση του
68' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Σαλίνο, ο Βαλντές πιάνει την κεφαλιά από κοντά, αλλά ο Γλύκος εντυπωσιακά διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.
Καταλάθος ο Ινσαουράλδε πάτησε στο κεφάλι τον Κάμπελ που δέχθηκε προς στιγμήν τις πρώτες βοήθειες, αλλά συνεχίζει κανονικά
72' Κίτρινη κάρτα για τον Σάμαρη
75' Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα ο Κατσουράνης, έξω ο Νάτχο
76' Κίτρινη για τον Τζαβέλλα
77' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Κάμπελ κάνει νέο γύρισμα, αλλά ο Φουστέρ δεν το πιάνει καλά το σουτ και φεύγει αρκετά άουτ η μπάλα
80' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ αφήνει την θέση του στον Σαβιόλα
Πιέζει ο Ολυμπιακός για να πετύχει ακόμα ένα γκολ και να πάει πιο άνετος στον επαναληπτικό της Τούμπας, αλλά μέχρι στιγμής ο ΠΑΟΚ κρατάει
83' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Σκόνδρας
90' Δυνατό σουτ του Τσόρι, φεύγει λίγο άουτ η μπάλα
90+3' Κεφαλιά του Μαρκάνο από κοντά, φεύγει πάνω απ' τα δοκάρια του Γλύκου η μπάλα
Τέλος στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 του ΠΑΟΚ (που έπαιξε με δέκα παίκτες από το 34') και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους την Μεγάλη Τετάρτη στην Τούμπα.
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλή συνέχεια σε όλους.